IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евангелие по Бернаба (Варнава)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евангелие по Бернаба (Варнава)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 10:08
?

Изменето од Anthony - 22.Февруари.2008 во 16:52
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 10:16
5
OBREZANJE ISUSOVO

Kad se ispuni osam dana prema zakonu Gospodnjem, kao što je zapisano u Knjizi Mojsijevoj, oni uzeše dijete i odnesoše ga u hram da ga obrežu. I tako oni obrezaše dijete, dadoše mu ime Isus, kao što je anđeo Gospodnji rekao prije no što je on bio začet u utrobi. Marija i Josip su primjetili da dijete mora biti za spas i stradanje mnogih. Oni su se zato bojali Boga i čuvali dijete bojeći se Boga.


6
TRI MAGA DOVEDENA ZVIJEZDOM NA ISTOK JUDEJE, I NAŠAVŠI ISUSA IZRAŽAVAJU MU POŠTOVANJE I DAJU POKLONE

Za vladavine Heroda, kralja Judeje, kada je Isus bio rođen, tri maga su u istočnim krajevima osmatrali zvijezde na nebesima. Tad im se pojavila zvijezda visokog sjaja, našto zaključivši međusobno dođoše u Judeju, vođeni zvijezdom koja se kretala ispred njih, i došavši u Jerusalem pitali su gdje je rođen kralj Jevreja. A kad je Herod čuo ovo, on se prestrašio, a sav grad je bio uznemiren.
Herod zato pozva zajedno svećenike i pismoznance, govoreći: “Gdje bi trebalo da je rođen Krist?” Oni odgovoriše da bi on trebao biti rođen u Betlehemu; jer tako je pisao prorok: “A ti Betleheme, nisi mal među prinčevima Jude: jer iz tebe će izići vođa koji će voditi moj narod Izrael.” Herod zato sazva magije i raspita ih o njihovom dolasku: a oni su odgovorili da su vidjeli zvijezdu na istoku koja ih je dovela dovde, zbog čega su oni željeli da obožavaju sa poklonima ovog novog kralja pokazanog zvijezdom.

Potom Herod reče: “Idite u Betlehem i ispitajte sve pažljivo o djetetu; a kad ga nađete, dođite i to mi recite, jer bih ja takođe došao i obožavao ga”. A on je ovo govorio obmanjujući.


7
POSJETA MAGIJA ISUSU I NJIHOV POVRATAK U NJIHOVU ZEMLJU, SA ISUSOVIM UPOZORENJEM DATIM IM U SNU

Magi napustiše Jerusalem, i gle, zvijezda koja im se pojavila na istoku, kretala se pred njima. Videći zvijezdu magi su bili ispunjeni radošću. I došavši tako u Betlehem, van grada, oni vidješe zvijezdu kako stoji iznad svratišta gdje je Isus rođen. Magi zato priđoše bliže, ušavši u nastambu nađoše dijete sa njegovom majkom i naklonivši se, oni mu izraziše poštovanje. I magi mu iznesoše začine sa srebrom i zlatom, prepričavajući Djevici sve što su vidjeli.
Poslije, dok su spavali, dijete ih upozori da ne idu Herodu: tako odlazeći drugim putem, oni se vratiše sopstvenim kućama, objavljujući sve što su vidjeli u Judeji.


8
ISUS ODNESEN U BIJEGU U EGIPAT, A HEROD MASAKRIRA NEVINU DJECU

Vidjevši da se magi nisu vratili, Herod je vjerovao da su mu se oni rugali; zbog toga on naredi da se usmrte sva djeca koja su bila rođena. Ali gle, dok je Josip spavao pojavi mu se anđeo Gospodnji, govoreći: “Ustaj brzo i uzmi dijete sa njegovom majkom i idi u Egipat, jer Herod hoće da ga ubije”. Josip ustade sa velikim strahom i uze Mariju sa djetetom i oni odoše u Egipat gdje su boravili do smrti Heroda, koji je vjerujući da su ga magi izigrali poslao svoje vojnike da pobiju svu novorođenu djecu u Betlehemu. Vojnici su stoga došli i pobili svu djecu koja su bila tamo, kao što im je Herod naredio. Time su bile ispunjene riječi proroka koji je govorio: “Lelek i veliki plač je u Ramahu. Rahela kuka za svojim sinovima, ali joj utjeha nije data, jer ih nema”.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 10:23
?

Изменето од Anthony - 22.Февруари.2008 во 16:51
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 10:45
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Choveku nemash potreba da go prepishuvash tekstot na forumov- takanarechenoto "evangelie" sekoj moze da go prochita
eve link
http://barnabas.net/



"takanareceno evange
elie" !!!
Zarem Bernaba ne e Hristov Apostol?
Zarem ova evangelie ne bese aktivno do pred nikejskiot sobor?

-Ajde malce pokonkretiziraj go tvojot stav za ova"takanareceno evangelie"?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 13:00
?

Изменето од Anthony - 21.Февруари.2008 во 17:19
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 16:07
Ti blagodaram za objasnuvanjata.A sega jas ce prodolzam:

9
ISUS, VRATIVŠI SE U JUDEJU VODI ČUDESNE RASPRAVE SA UČITELJIMA STIGAVŠI DO UZRASTA OD DVADESET GODINA

Kad je Herod bio mrtav, gle, anđeo Gospodnji se pojavi Josipu u snu, govoreći: “Vrati se u Judeju, jer su oni koji su željeli smrt djeteta mrtvi”. Josip zato uze dijete sa Marijom (ono je imalo sedam godina) i dođe u Judeju, odakle, čuvši da Arhelaj sin Heroda vlada Judejom, ode na Galileju bojeći se da ostane u Judeji; i oni odoše da stanuju u Nazaretu.
Dijete je raslo u naklonsti i mudrosti pred Bogom i ljudima.

Isus, stigavši dobu od dvadeset godina, ode sa Marijom i Josipom u Jerusalem, da tamo obožava prema zakonu Gospodnjem pisanom u Knjizi Mojsijevoj. Kad su se njihove molitve završile, oni odoše izgubivši Isusa, jer su mislili da se on vratio kući sa njihovim rođacima. Marija se zato vratila sa Josipom u Jerusalem tražeći Isusa među rodbinom i susjedima. Trećeg dana su oni našli dijete u Hramu usred učitelja raspravljajući s njima o Zakonu. I svako je bio zapanjen na njegova pitanja i odgovore, govoreći: “Kako u njemu može biti takva dogma, iako je tako mal i još nije naučio da čita?”
Marija ga prekori govoreći: “Sine šta si nam napravio? Vidi, ja i tvoj otac smo te tražili tri dana žaleći.” Isus odgovori: “Zar ne znate da služba Božija treba da ide prije oca i matere?” Isus tada siđe sa svojom majkom i Josipom u Nazaret, i bio im je potčinjen sa poniznošću i poštovanjem.

10
ISUS U DOBU OD TRIDESET GODINA NA GORI MASLINSKOJ ČUDESNO PRIMA EVANĐELJE OD ANĐELA GABRIELA

Isus je prispjevši dobu od trideset godina - kao što mi je on rekao - otišao na Goru Maslinsku. U podne, dok se molio, kad je došao do riječi: “Gospod sa milošću...”, bio je okružen jarkom svjetlošću i bezbrojnim mnoštvom anđela, koji su govorili: “Blagoslovljen neka je Bog”. Anđeo Gabriel mu predstavi kao da je sjajeće ogledalo, knjigu, koja se spustila na srce Isusovo, u kojoj je on imao znanje onog šta je Bog učinio i šta je rekao i šta Bog hoće, toliko da je sve bilo njemu otkriveno i otvoreno, kao što mi je rekao: “Vjeruj Barnaba, da ja znam svakog proroka sa svakim proračanstvom, tako da šta god ja kažem, sve proizilazi iz te Knjige”.
Isus, primivši ovu viziju, i znajući da je on prorok poslat domu Izraelovu, sve otkri Mariji, svojoj majci, govoreći joj da on mora pretrpjeti velik progon zarad časti Boga i da on ne može više nimalo boraviti s njom da bi je služio. Čuvši ovo Marija reče: “Sine, prije nego što si ti rođen, meni je sve najavljeno: zato neka je blagoslovljeno sveto ime Božije”. Isus ode tog dana od svoje majke, da bi se posvetio svojoj proročkoj službi.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 16:10
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Barnaba bil apostol na Isus.
Ova evangelie ne beshe aktivno do Nikea.
Go nema vo nieden scriptum - najstarite sochuvani Biblii koj go sodrzat vo celost Evangelieto
Samo kolku da znaesh tie se pishuvani mnogu pred sostanokot vo Nikea
Ima mnogu, mnogu ochigledni raboti koj kazuvaat deka toj tekst ne e pishuvan od nitu eden apostol na Isus -pa ni od apostol Varneva.
Ne moze apostol na Isus koj go sledel da ne znae i da ne go spomene nitu ednash - ej ama nitu ednash Sveti Jovan Krstitel. Site shto go sledele pishuvaaat za sredbata pomegju Isus i Sveti Jovan Krstitel i krstenjeto vo Svetata reka Jordan
Vo tekstot nitu ednash ne se spomenuva Sveti Jovan Krstitel
Dokaz dejka tekstot e falsifikat i e pishuvan od nekoj musliman -ochigledno mu precelo pojavuvanjeto na Svetiot Duh vo momentot koga Isus bil krsten vo rekata Jordan -od poznati prichini
Ima uste. Sakash da prodolzam?



Pred da prodolzis protolkuvaj mi go ova podole:

Evanđelje po Barnabi je bilo prihvaćeno kao kanonsko evanđelje do 325. godine.
Irenej (130-200) je pisao podržavajući čisti monoteizam i suprostavljajući se Pavlu zbog unošenja u kršćanstvo dogmi rimske paganske relegije i platonske filozofije. On je obimno citirao Evanđelje po Barnabi radi podrške svojim stavovima. Ovo pokazuje da je Evanđelje po Barnabi bilo u opticaju u prvom i drugom stoljeću kršćanstva.
U 325. godini održan je Nikejski koncil gdje je naređeno da se sva orginalna evanđelja na hebrejskom pismu unište. Izdat je ukaz da će svako ko bude imao ovo Evanđelje biti kažnjen smrću.
U 383. godini papa je obezbijedio jedan primjerak Evanđelja po Barnabi i zadržao ga u svojoj privatnoj biblioteci.
U četvrtoj godini imperatora Zenoa (478.) otkriveni su posmrtni ostaci Barnabe i tu je na njegovim grudima nađen primjerak Evanđelja po Barnabi, pisanog njegovom vlastitom rukom. (Acia Sanctorum, Boland Junii, tom II, stranice 422 i 450, Antwerp 1698). Izgleda da je čuvena Vulgata Biblija bazirana na ovom evanđelju.

Neli ovde pisuva deka ova evangelie bilo kanonski prifateno do 325 god,do nikejskiot koncil?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 16:21
P.S. I znaes li tocno koj od cetvoricata avtori na denesnava Biblija bile sovremenici Isusovi,so nego?

Jovan,Marko,Luka i Matej-mislis li deka site ovie cetvorica bile zaedno so Isus?

Milo ce mi bide da go cujam tvojot odgovor!

Изменето од efendija - 30.Јануари.2008 во 16:21
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 17:58
?

Изменето од Anthony - 21.Февруари.2008 во 17:23
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 19:10
Efendija... dve raboti...
Prvo - tekstot shto go citirash vo vovedot, e tolkuvanje i lichno mislenje na nekoj "nauchnik" (pretpostavuvam musliman, spored nachinot na koj e napishano). Voopshto ne e utvrdeno, dokazhano ili opshto prifateno mislenje.
Vtoro - i ushte povazhno - shtom pretendirate deka imate opshirni poznavanja od rano-Hristijanskiot period, togash kje znaete deka vo toa vreme ima desetici knigi, koi pretendiraat deka ja kazhuvaat vistinata za zhivotot na Isus. Nekoi od niv se sosema apsurdni, duri i za toa vreme. Koj kako kje stignel od toa vreme pishuval svoe viduvanje za nastanite, no toa ne gi pravi znachajni knigi. Toa shto postoi vakvo "evangelie" po Barnaba, ne znachi ama bash nishto. Zatoa shto postoi i evangelie po Jakov, koe podocna se koristi od Bogomilite, koe e pak sosema razlichno od se drugo shto se propoveda vo toj period i podocna.

Za da razberesh potpolno, kje ti dadam analogija, koja ti e pobliska i koja veruvam polesno kje ja razberesh. Primer - zemi gi Druuzite. Tie za sebe si tvrdat deka se Muslimani (poznavam nekolkumina tuka, samite mi imaat objasnuvano kakvi se nivnite stavovi). Tie imaat 6 drugi knigi koi gi chitaat, po koi se molat i koi gi pochituvaat, ne samo k*ranot (duri, neshto shto e mnogu chudno, kaj niv k*ranot ima vtorostepeno znachenje). Znachi - imaat 6 knigi i pretendiraat da bidat muslimani. Tvrdat deka nivnite koreni se stari kolku shto e star Islamot.
Mnozinstvoto muslimani (Sunitite), koi mozhe da se narechat vistinski muslimani, smetaat deka Druuzite se sekta i deka e sram i predavstvo shto se narekuvaat muslimani i deka nemaat nikakva vrska so Islamot.
Vakvi primeri ima ushte nekolku, neli? (pochnuvajki od najgolemata grupacija - Shiitite)
Istoto e i tuka - ima desetici grupacii i "svedoci" od najraniot period na Hristijanstvoto koi tvrdat deka ja zboruvaat vistinata, no vsushnost vistinata e toa shto go pishuva vo 4-te Evangelija. Ako poglednesh so iskreno srce, kje vidish deka analogijata e ista. Ako sakash da dokazhuvash tezi deka Biblijata ne e tochna, i deka site drugi se tochni, togash bujrum, kako ti e volja, ama samo kje si go troshime vremeto nepotrebno...
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 21:37
Zidarski so seta pocit,potpolno te razbiram sto sakas da kazes,no,analogijata tie apsolutno utnata,vo site primeri sto mi gi posoci Qur'anot e eden,a ne dva,tri,cetiri ili pet.

Ajde da te prasam,ama iskreno da mi odgovoris:DALI BERNABA BIL LAZLIVEC,ERETIK OD HRISTIJANSTVOTO,PA SI PISUVAL EVANGELIE KAKO STO MU ODGOVARALO,ILI BIL APOSTOL ISUSOV?

Toa sto go napravil Konstantin(potocno Atanasie) na Nikejskiot koncil sekomu e sosema jasno:-se unistile site verzii na Biblijata,a se prifatile cetirite(segasni kanonski verzii)po:Jovan,Matej Marko i Luka.

Koj bil Konstantin,za toa vece pisuvavme,i kakva mu bila celta .

Me interesira,zosto mnogupati od strana na hristijanite se posocuvaat Kumranskite Rakopisi na Biblijata pronajdeni vo zemjeni sadovi vo iskopinite kraj Mrtvoto More,kako avtenticni i verodostojni so denesnata verzija na Biblijata koja ja imate,koga od druga strana citam od mnogu procueni naucnici i doktori po nauka,kako primer ti go posocuvam D.F.Brajt,a toj e strucnjak vo naukata koja sto se zanimava so Biblijata i nejzinite tragovi niz minatoto koi gi opravduvaat ovie rakopisi kako avtenticni.Eve sto rekol toj:"VO SVETOT NE POSTOI NITU NAJMAL SOMNEZ VO ISPRAVNOSTA NA OVIE RAKOPISI I OVIE RAKOPISI BEZ SOMNENIE CE OZNACUVAAT OGROMNO BOGATSTVO VO NASATA MISLA ZA HRISTIJANSTVOTO!"

   Svestenikot Paul Dejvis-pretsedavatelot na Crkvata "Site Sveti" vo Washingtoon,vo svojata kniga"RAKOPISITE OD MRTVOTO MORE",veli:"RAKOPISITE OD BLIZINATA NA MRTVOTO MORE SO VEKOVI SPADJAAT VO NAJVELICENSTVENITE RAKOPISI,PO SVOJATA VAZNOST,BIDEJCI GO PROMENIJA TRADICIONALNOTO SFACANJE I RAZBIRANJE NA BIBLIJATA"

P.S. Vo ovie rakopisi pokraj drugoto,stoi:

"ISUS BESE HRISTIJANSKI MESIJA,A POSTOI I DRUG MESIJA". itn.

Dodeka svestenikot dr.Charls Fransis Buto,vo svojata kniga:"Izgubenoto Isusovo zakonodavstvo e otkrieno",veli:"EVANGELIETO KOE SE NAREKUVA KAKO EVANGELIE PO BERNABA BESE OTTRGNATO OD CRKVATA VO NEJZINOTO PRVO VREME,A RAKOPISITE KOI SKORO SE OTKRIENI VO PODRACJETO NA MRTVOTO MORE GO POTVRDUVAAT POSTOENJETO NA OVA EVANGELIE".

Molam za podetalno objasnuvanje!

Odnapred vi blagodaram.

Изменето од efendija - 30.Јануари.2008 во 21:38
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 21:46
Ponatamu bidejki gledam deka sakash da go pishuvash falsifikatov - aj te molam ripni malku i napishi go naslovot na glavata 20 - potoa pogledni ja geografskata karta od toa vreme - i utepaj se od smeenje! (od Anthony)


20
ČUDO ISUSOVO NA MORU I ISUS OBJAVLJUJE GDJE PROROK BIVA PRIMLJEN

   (Ova e naslovot na 20 glava)

Sto e smesno tuka?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 04:34
?

Изменето од Anthony - 21.Февруари.2008 во 17:22
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 13:37
Jas zboruvam za prviot-ne za vtoriot!

U četvrtoj godini imperatora Zenoa (478.) otkriveni su posmrtni ostaci Barnabe i tu je na njegovim grudima nađen primjerak Evanđelja po Barnabi, pisanog njegovom vlastitom rukom. (Acia Sanctorum, Boland Junii, tom II, stranice 422 i 450, Antwerp 1698).

      Interesno neli.....

Изменето од efendija - 31.Јануари.2008 во 13:41
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.