IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евангелие по Бернаба (Варнава)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евангелие по Бернаба (Варнава)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Евангелие по Бернаба (Варнава)
    Испратена: 01.Февруари.2008 во 20:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znaesh kakva e moderatorskata rabota?
 

Koga rabotite ke pochnat da se rasturaat, da gi sobere;  koga ke se vzheshtat, da di oladi;  koga premnogu se stivnat, da gi bocne... намигнување



Знаеш,ме потсети на онаа некогашна ТВ емисија:ТРАЖИЛИ СТЕ-ГЛЕДАЈТЕ!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 18:49
Znaesh kakva e moderatorskata rabota?
 
Koga rabotite ke pochnat da se rasturaat, da gi sobere;  koga ke se vzheshtat, da di oladi;  koga premnogu se stivnat, da gi bocne... намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 18:10
Ne e bas mnogu ednostavno...ako se zemat vo ogled site premrezija niz koi pominala Biblijata.Zatoa ce cekam nekoj EKSPERT so ubedlivi argumenti da mi go dokaze sprotivnoto,ne podbucnuvaj pak sega,pa posle se lutis koga ti velam POTBUCNUVALO
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 17:58

Dobro sto gi postira linkovite, a za toa zoshto toa pishuvanje ne e prifateno... pa ednostavno, ne se sovpagja so ostanatite evangelija i so oficijalno prifatenite dogmi na religijata. Mnogu ednostavno, neli?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 16:06
Eve vi dva linka:

http://barnabas.net/

http://www.hajrat.com/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,75/Itemid,48/
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 15:59
Blagodaram efendija, no bi te povikal da go postirash linkot za onie koi mozhebi ke sakaat da go chitaat ovoj tekst vo celost.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 15:56
Anthony za sporedba so tebe:NAVISTINA MNOGU ZNAM,I UMEAM!

Jas ne pisuvam od sebe nisto,tuku za se si imam pozadina,za razlika od tebe jas vodam normalna debata,so razmena na misli,argumentiranja i sl.Kade si ti vo ovaa nasoka?.....celo vreme samo kako nekoj navivac dofrluvas nesto od strana,a nikako da vlezes vo terenot i samiot da poneses barem del od odgovornosta na kolektivnata igra.Eve blagodarenie na Messenger,koj ne e "cvece za mirisanje",( i za 1000 pati zboruvani raboti,pak postavuva prasanja,bockalo edno...)jas ce zapram so postiranje na ova Evangelie,i ce cekam nekoj dobronameren hristijanin koj se nadevam poprecizno ce mi objasni zosto i kako crkvata go otfrlila.

Mislam deka sum jasen!




Изменето од efendija - 01.Февруари.2008 во 15:57
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 15:26
?

Изменето од Anthony - 21.Февруари.2008 во 17:03
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 14:46
efendija, aman veke so ovie copy-paste tekstovi. Ochigledno imash namera kompletnoto delo na Barnabas da go prenesesh na ovie stranici.

Sto ke bide ako sekoj chlen reshi da prenesuva celi knigi na ovoj podforum?

Nemam nishto protiv iznesuvanjeto podatoci, no za vakvi raboti najdobro e da postorash link od kade gi vadish tekstovite i sekoj koj se interesira ke odi na posochenoto mesto i gi prochita vo celost.

Ne ti izgleda deka malu si naturliv so ova sto go pravish, na strana sto onie chlenovi za koi si ja namenil temava veke ti go dadoa svoeto mislenje i ochigledno nemaat namera da gi chitaat tekstovite sto si gi postirash oti veke gi znaat ?

Znaesh deka ova delo e otfrleno od hristijanstvoto i ti tokmu zatoa prodolzhuvash so nego. Zamisli sega, so ist pamet, nekoj hristijanin da reshi da prenesuva kompletni dela koi se kontradiktorni za islamot i muslimanstvoto ? Sto ke dobieme togash ? Prvo vie ke skoknete so baranje tie da se izbrishat oti, navodno, ke go pogagjaat vashiot verski sentiment i ke go navreduvaat Alah, a nashiov podforum poleka ke se pretvara vo virtuelna biblioteka.

Tuka se srekjavame da diskutirame megjusebno, a ne da prepishuvame tugji dela, osobeno koga tie nitu spagjaat vo religiite koi pripagjame pa gi koristime kako negativna propaganda i oruzhje protiv nechii tugji veruvanja i principi.

Ajde, dovolno si umen da razberesh vo kakva situacija se stavash sebe si i site chlenovi na ovoj podforum.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 14:21
21
ISUS LIJEČI OPSJEDNUTOG I SVINJE BIVAJU BACENE U JEZERO. NAKON TOGA ON LIJECI KCER KANANCA

Isus od u Kafarnaum, i pošto se približio gradu, gle, iz grobova iziđe jedan kojeg je opsjeo đavo na takav način da ga ni jedan lanac ne bi mogao držati, a on je nanio veliku povredu čovjeku.
Demoni su vikali kroz njegova usta, govoreći: “O sveti Božiji, zašto si ti došao prije vremena da nam stvaraš neprilike?” I oni su ga molili da ih ne izbaci.
Isus ih upita koliko ih ima. Oni odgovoriše: “Šest hiljada šesto šezdeset šest”. Kad učenici ćuše ovo prestrašiše se i zamoliše Isusa da on ode. Tad Isus reče: “Gdje je vaša vjera? Treba demoni da odu, a ne ja”. Demoni nato povikaše: “Mi ćemo izaći, ali dozvoli nam da uđemo u te svinje”. Blizu jezera je bilo na hranjenju deset hiljada svinja koje su pripadale Kanancima. Nato Isus reče: “Idite i uđite u svinje”. Sa urlanjem uđoše demoni u svinje i pobacaše ih u jezero. Tad pobjegoše u grad oni koji su hranili svinje i ispričaše sve šta se desilo uz pomoć Isusa.
Potom ljudi iz grada iziđoše da nađu Isusa i čovjeka koji je izliječen. Ljudi su bili ispunjeni strahom i molili su Isusa da ode izvan njihovih granica. Isus, u skladu s tim, ode od njih i dođe u područja Tira i Sidona.
I gle! žena Kananka sa svoja dva sina, koja je izišla iz vlastite zemlje da nađe Isusa. Vidjevši ga kako dolazi sa svojim učenicima, ona povika: “Isuse, sine Davidov, imaj milosti nad mojom ćerkom koju mući đavo!
Isus ne odgovori niti riječ, jer on su bili iz neobrezanog naroda. Učenici se sažališe i rekoše: “O gospodaru, imaj sažaljenje prema njima! Vidi koliko se dere i koliko plače!”
Isus odgovori: “Ja sam poslan samo narodu Izraela”. Tad žena sa svojim sinovima dođe pred Isusa plačući i govoreći: “O sine Davidov, imaj milosti prema meni!” Isus odgovori: “Nije dobro uzeti hljeb iz dječijih ruku i dati ga psima”. A ovo Isus reče iz razloga njihove nečistoće, jer su oni bili od neobrezanog naroda. Žena reče: “O gospodaru, psi jedu mrvice što padnu s stola njihovog gospodara”. Tad Isus bi obuzet divljenjem na riječi žene i reče: “O ženo, velika je tvoja vjera”. I podigavši svoje ruke nebu zamoli Boga i onda reče: “O ženo, tvoja ćerka je oslobođena, idi svojim putem u miru”. Žena ode i vrativši se svojoj kući nađe ćerku koja blagosilja Boga".
Nato žena reče: “Zaista nema drugog boga do Boga Izraelova”. Poslije toga sva njena rodbina pristupi zakonu (Božijem) prema zakonu pisanom u Knjizi Mojsijevoj.



22
NESRETNO STANJE NEOBREZANIH JE TAKVO DA JE PAS BOLJI OD NJIH

Na taj dan učenici upitaše Isusa, govoreći: “O gospodaru zašto si ženi dao takav odgovor, rekavši da su oni psi?”
Isus odgovori: “Uistinu, ja vam kažem da je pas bolji od neobrezanog čovjeka”. Tada su bili učenici žalosni, govorili su: “Teške su te riječi, i ko će biti u stanju da ih primi?”
Isus odgovori: “Ako vi razmotrite, o budale jedne, šta radi pas koji nema razuma da bi služio svog gospodara, naći ćete da su moje riječi tačne. Recite mi da li pas štiti kuću svog gospodara i izlaže svoj život protiv lopova? Da, svakako. Ali, ko ga prima? Mnogo udaraca i povreda sa malo kruha, i on uvijek pokazuje svom gospodaru zadovoljno lice. Je li to tačno?”
“To je istina, o gospodaru”, odgovoriše učenici.
Zatim Isus reče: “Razmotrite koliko je svega Bog dao čovjeku i vidjećete koliko je on nepravedan ne držeći se Božijeg zavjeta sa Abrahomom, njegovim slugom. Sjetite se onog šta je David rekao Saulu, kralju Izraela, protiv Golijata filistejskog: ”Moj gospodaru", reče David, dok je tvoj sluga čuvao stado tvog sluge došao je vuk, medvjed i lav, i zgrabili su ovce tvog sluge: nato ode tvoj sluga i pobi ih, spasavajući ovce. A šta je ovaj neobrezani drugo, do jedan kao oni? Zato će tvoj sluga ići u ime Gospoda Boga Izraelovog, i ubiti nečistog koji vrijeđa sveti narod Božiji". Tad rekoše učenici: “Reci nam, o gospodaru, iz kog razloga čovjek mora biti obrezan?” Isus odgovori:"Neka vam je dovoljno to što je Bog to naredio Abrahamu, rekavši:"Abrahame, obreži ti svoju udnu navlaku i sva tvoja kuća, jer ovo je zavjet između Mene i tebe za sva vremena".

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 03:04
Цитирај soborot vo Nikeja reshava koi od evangelijata se verodostojni na Isusovoto uchenje i zhivot.
 
Соборот во Никеја не решил кои евангелија ќе влезат во Новиот Завет, ниту пак тоа го направил некој друг собор на христијаните. Бог е Тој кој го канонизирал Новиот Завет, како и Стариот.
Никејскиот Собор бил повикан против лажното учење на александрискиот свештеник Арија (Аријанство, Аријанска ерес) кој ја одрекувал Божественоста и вечното постоење на Исус Христос.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 02:06
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Ona sto mene me cudi e sto ova evangelie ako ne Bozjata priroda togas gi potvrduva istoriskite fakti koi se potvrdeni vo Biblijata a koi tolku zestoko gi negirate vie muslimanite, jas bi bil sreken aku barem vie go priznavate Barnaba kako pejgamber i togas bi mozele da razgovarame na temava, vaka nie razgovarame za nesto vo sto nitu vie a nitu nie ne veruvame. Ako gresam popravete me, jas ne veruvam deka ova evangelie za koe tolku si se fatil efendi e del od Islamskata vera, a za toa dali treba da e del i od Hristijanstvoto ima koj da mu ja misli, inaku ne samo ova ami ne se prifateni kako bogovdahnoveni i mnogu drugi knigi bilo da se napisani pred za vreme ili posle Isus, toa ne znaci deka ne se predstaveni istoriski fakti, samo znaci deka toa se gledista na obicni lugje koi ne poveruvale za kakov spas govori Isus.



Koj e kriteriumot za da se odceni koe od Evangelijata e verodostojno e koe NE?????

Koj e toj shto odcenuva, od kade mu e toa pravo????

I koj gi proglasi za kanonski 4 evangelija????


Bi te zamolil da mi pojasnish malce, ako ne te mrzi


Mnogu dobro znaesh Bukhari - soborot vo Nikeja reshava koi od evangelijata se verodostojni na Isusovoto uchenje i zhivot. Nemoj da mislish deka toa bila lesna odluka - reshile - eve ovie chetiri i gotovo. Naprotiv - 6 meseci se diskutiralo, se iznesuvale dokazi, se razgleduvale site tekstovi poznati vo toj moment.
Vo momentot na saborot, 4-te evangelija koi denes gi imame, i vo toa vreme se najzastapeni megju vernicite (prvite podatoci za nivnoto masovno prifakjanje pred drugite tekstovi e od krajot na 2riot vek), taka shto otpagja tezata deka Konstantin go modeliral Hristijanstvoto. Toa shto toj go napravil i kade shto imal silno vlijanie i interes bila strukturata po koja rabotela crkvata (i toa administrativnata struktura) - zatoa shto toa go interesiralo najmnogu od aspekt na vladetel. No, ne se meshal vo samiot kanon, zatoa shto lichno nemu, ne mu bil biten...
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:28
Dobro ti vikase efendija odi zemi k*ran i citni malce, da nauces nesto povece za Islamot i toga ce ti se objasnat mnogu rabotiнамигнувањенамигнувањенамигнување Ne cini vaka da si komentiras po tvoe, ne za drugo ce te bolat prstite od pisuvanje za dzabeголема%20насмевка
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:23
 Znaete Isus na edno mesto veli deka tesko na toj koj gi zaveduva ovie moi malecki. pokazuvajki na decata a mislejki na site lugje koi lesno veruvaat vo se a pogotovo vo prikazni za sovrseni junaci koi se zrtvuvaat sebe si za dobroto na drugite. I ete da zamislime deka Barnaba i eventualno Juda se vo pravo a site drugi apostoli zgresile, dobro sepak toa ne ni dava nam krivica koi sme poveruvale i ete sme mozebi prosti, ta ete stavame na vaga cetiri sprema eden ili dva i si velime ova zaedno so starozavetnite spisi ima logika a i da nema od nas ne bara da ubivame nekogo ami naprotiv bara da se pomirime duri i koga nekoj saka da ne ubie, i jas ne znam kade tuka bi bil grevot na eden vernik koj poveruval na evangelistite koi ete i cuda pravele vo Isusovo ime. Od druga strana vie zaprasajte se kolku vaseto veruvanje e opravdano i cesno, dokolku vo ime na vera treba da ubiete nekoj koj mu e na patot na Allah. Samo navistina ne razbiram kako nekoj moze da mu e na patot na Allah a Bog da ne moze sam da go trgne od tamu, pa bara od vernicite da go trgnat. ne razbiram kako muslimanite ke go osvojat svetot za Allah koga svetot odsekogas si bil Bozji, bez razlika kakvi se lugjeto vo nego bog sekogas ostanal neprikosnoven i edinstven vladetel.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.