IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали може жена да биде свештеник (поп)?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали може жена да биде свештеник (поп)?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 12:52
Originally posted by connected connected напиша:

е па такви сте вие муслиманите
неможете да се воздржите па затоа не е дозволено жените да се клањаат со вас хи,%20хи...

 
Od pamet tezis љубов

голема%20насмевка
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 12:58
Originally posted by connected connected напиша:

да, имаш правоама не ја утнав поентата намигнување


Bogami i poentata ja utna!
Ne sme agresivni kako sto mislis,naprotiv,najmirniot narod sme!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 13:00
Drugo sakase da kaze brate голема%20насмевка


Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 13:01
а тебе тоа на агресивност ли те асоцира?
јас па мислев на љубов збунетост
стварно ми е чудно како воопшто ја спомна агресивноста, можеби е присутна кај вас потсвесно газење%20од%20смеење
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 13:02
Mislev na ljubovna agresija,de-kako ne me razbirate ni ti ni khaleefah!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 13:07
Ili pak mozebi jas neznam kako da se izrazam!!! ...izgleda toa ce e...

Изменето од efendija - 27.Јануари.2008 во 13:07
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 13:12
Originally posted by efendija efendija напиша:

Mislev na ljubovna agresija,de-kako ne me razbirate ni ti ni khaleefah!


те разбирам ефенди, многу добро
благодарам што го сподели ова твое интимно гледање на некои прашања и како тоа делува на тебе, мислам дека си многу храбар

големо%20гушкање
Кон врв
Sandokan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sandokan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 15:31
Originally posted by connected connected напиша:

е па такви сте вие муслиманитенеможете да се воздржите па затоа не е дозволено жените да се клањаат со вас хи,%20хи...

Neznam ako zboris vo globala..za vozdrzuvanje..nie muslimanite inaku ne sme od homoseksualna priroda tuku sme od heterogen tip i mnogu aktivni na toa pole da imame sto poveke deca i porod i so toa da ja naselime ovaa planeta..a so toa i zenite kaj nas imaat poseben status..a kaj hristijanite kako e??
Кон врв
Sandokan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sandokan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 15:36
Ne sme takvi da naseluvame manastiri i da begame od lugeto i zenite vo planina , nitu da se kastrirame...mislam se razbirame..taka da koj si ima potreba ke si ja bara na soodveten nacin i ke se ozeni i ke si bide raat.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 15:50
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga dobro znaete zoshto zenata vo islamot ne mozhe da:

-Da povikuva na namaz(Ezan)
-Da klanja mazi
-Da  drzi propoved na mazi

mozhete da ni objasnite zoshto e toa taka ?
     
1:Ezan nemoze  da pee zatoa sto toa bara visoko podignuvanje na glasota toa definitivno bi bilo fitne(smutnja).Toa i samiot Quran go zabranuva nareduvajki  na zenite da gi spustat pogledite (istoto vazi i za mazite) i da ne gi podigaat visoko glasovite za da ne se  sladi nekoj so bolno srce2:Si videl ti kako klanjame? Kako ke se navednuva zena pred nas?голема%20насмевка3:Misles deka zenata  bi zvucela seriozno koga bi drzala propoved?Btw.. moze  da govori na primer za vreme nekoj simpozium ili konferencija ili bilo kakov sobir,no da drzi propoved vo petocnata molitva ednostavno nema smisla.Propovednikot mora dobro da  e zapoznat so situacijata na lugeto i toa treba da go govori. Kako ke znaezena sto se  desava i slucuva megu lugeto ako ne se mesa megu niv.-


Blagodaram za odgovorot.

Stom vie si imate preporaki od Muhamed, jasno mi e zoshto pravite onaka kako sto pravite. Za povikuvanje na vernici na molitva so peenje, mislam deka ne mora da bide rabota na zhena. Duri denes, kaj mene vo Severna Amerika, toa se pravi prku radio stanici i ne e dozvoleno da se razglasuva od dzhamiite kako vo muslimanskite zemji. Znachi ova go razbiram.

Vtoroto lesno se reshava ako se saka, ama mislam deka ne se saka poradi drugi raboti i toa isto taka go razbiram.

Tretoto e navistina problem i se slozhuvam deka zhena vo islamot mozhe da zboruva samo za opshti raboti i zhenska problematika, no ne mozhe da zeme seriozna diskusija za onoa sto se sluchuva vo zhivotot megju mazhite, bidejki taa ednostavno ne e postojano vo nivno drushtvo, tuku nejzinoto mesto sekogash e so drugite zheni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 23:18
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga dobro znaete zoshto zenata vo islamot ne mozhe da:

-Da povikuva na namaz(Ezan)
-Da klanja mazi
-Da  drzi propoved na mazi

mozhete da ni objasnite zoshto e toa taka ?
     


1:Ezan nemoze  da pee zatoa sto toa bara visoko podignuvanje na glasot
a toa definitivno bi bilo fitne(smutnja).
Toa i samiot Quran go zabranuva nareduvajki  na zenite da gi spustat pogledite (istoto vazi i za mazite) i da ne gi podigaat visoko glasovite
za da ne se  sladi nekoj so bolno srce

2:Si videl ti kako klanjame? Kako ke se navednuva zena pred nas?голема%20насмевка

3:Misles deka zenata  bi zvucela seriozno koga bi drzala propoved?
Btw.. moze  da govori na primer za vreme nekoj simpozium ili konferencija ili bilo kakov sobir,no da drzi propoved vo petocnata molitva ednostavno nema smisla.Propovednikot mora dobro da  e zapoznat so situacijata na lugeto i toa treba da go govori. Kako ke znae
zena sto se  desava i slucuva megu lugeto ako ne se mesa megu niv.
Mozes li do go doobjasnis tretovo?
Da ne mislis deka zena ne moze za maski raboti da zboruva so mazi ili da im drzi predavanja?
Zosto ne bi bilo seriozno?
Aisa bila mnogu seriozno sfakjana od strana na ashabite koga doagjale kaj nea da pobaraat sovet, mislenje i praven propis!
 
Taa bila prvata vo toa vreme, no ne i posledna, zena muftija!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 22:56
Znam deka zena ne moze da bide pop..ama moze da bide popadija ..se sheguvam. Vo reformatorskite crkvi pak, zena moze da bide propovednik- pastor. Od kade takva sloboda ne znam среќа
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 23:37
Ako Isus zemal zhena za svoj uchenik i iden apostol, togash zoshto zhena ne bi mozhela da bide propovednik i pop? Ima nekoj citat od Isus kade toj e protiv toa?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 23:43
Азраел - зарем не е тоа во спротивност со тоа што Павле го порачува за жените в црква...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.