IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дервиши
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дервиши

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 16:59
DANI: Koliko je to odsustvo interesa za istinskim problemima uticalo na danasnju poplavu razlicitih vidjenja i interpretacija islamskog ucenja, sto se u Bosni jasno osjeca?

MICIJEVIC: Prirodno je da postoji duhovno siromastvo kod veceg broja pripadnika naseg naroda. Partizanstina je ucinila svoje. Ali je tuzno da hodze i onaj ostatak duhovnosti hoce dokusuriti. Dokaz njihovog duhovnog siromastva jeste postojanje raznih interesnih struja u Islamskoj zajednici. Podatak da preko 25 samoubistava u posljednjih nekoliko mjeseci na podrucju Sarajevskog kantona nije alarmirao Islamsku zajednicu, dovoljno govori. Njihova nezainteresiranost za duhovne potrebe naroda stvorila je fantasticne prilike za prodor kojekakvih sekti, Hare Krisna, Jehovini svjedoci, babaije, behaije, vehabije itd., kao i pojavu laznih sejhova, mesija, spasitelja, vizionara... Presutnim odobrenjem neke cak djeluju i pod okriljem pojedinaca iz Islamske zajednice.

Se nadevam deka ovaa sepak ce dokaze deka dervisite se muslimani i deka islamot ne e sepak tolku sovrsen kolku na toa Vie insistirate.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 17:07
Mislam deka Khaleefah dade mnogu dobri objasnuvanja vo vrska so ova.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 00:59
Дервишите, како ми објасни еден Исламски теолог, не се ниту сунити ниту шиити. Според него тие скршнале од патот на пекамберот(пророкот) и според тоа не се правоверни муслимани(оние што го следат божјиот пат).
Ги имало разни: некои при одредени нивни празници запаѓаат во транс викајќи до бесвест Алах, Алах па се бодат со игли, ножеви, некои тврдат дека наводно можат да разбудат мртовци од гроб, трети во транс се вртат во круг и тн. Ама тие биле кривоверни според ефендијава.

Нормално, да прашав некој христијански православен или католички теолог за Јеховините сведоци, адвентистите, протестантите, Кристаделфијаните итн. ќе добиев одговор дека тие не се правоверни христијани и дека ете скршнале кутрите од Исусовиот пат и тн.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.