IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:43
Originally posted by Superior Superior напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Прочитајте нешто од Толстој, прочитајте ја пред се “Воскресение“ па после заклучете дали бил муслиман. Каење, барање прошка, преобраќање на главниот јунак-тоа се клучни поенти во книгава, а поетскиот јазик се ниу кажува.Ние, обични форумџии-па добиваме слика едни за други преку нашите постови и иако не сме се виделе веќе како да се познаваме, прочитајте ги делата на авторот па просудете за неговите верувања. Особено оваа книга. Ќе заклучите дека е повеќе од невозможно да ја напишал еден муслиман.намигнување


Таа книга е напишана многу понапред од Затаената Книга, така да, забелешката не ти држи вода.Тогаш Толстој сеуште бил христијанин.


А ако тајната книга е напишана по сите негови дела, зошто имал потреба во истата да потенцира дека не е Православен свештеник и припадник на Православната Црква, кога тој веќе бил одамна екскомунициран? Зарем не е јасно дека екскомуницирано лице не е свештеник во никој случај?!збунетост Некако и самата "Тајна книга" не држи вода...
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:45
Originally posted by Македон Македон напиша:

А чинам дека "Воскресение" и беше причината тој да биде екскомунициран од Православната Црква, или можеби грешам?збунетост


Ја имам читано оваа книга и можам да кажам дека ставовите ,посебно на крајот од книгата навистина се во
спротивност со православието(уште си ги чувам белешките од книгат кои подоцна ги пречкртав),а дали баш заради таа книга е екскомунициран не би можел да кажам.


Originally posted by Македон Македон напиша:

Јас не сум читал од Толстој ништо, освен "Смртта на Иван Илич" ( уплав добив од тој автор по читањето на таа книгагрицкање%20нокти), па затоа и не знаев што точно да се прочита за да се добие вистинска слика за него.


абе супер е таа книга,(поточно подолг расказ)како умираш опишано на хартија,многу јако!!
инаку најтопо ги препурачувам севастополските раскази.
Млад идеалист кој се јавува за доброволец за време на кримската војна и како по пут уствари се упрпува.
феноменално!!

Ана Карењина не ми се допадна којзане колку и војан и мир имаше доста тупаџиски делови(при крајот)но генерално делат му се одлични,(барем според мене).

Инаку секој кој го читал толстој знае дека многу од расказите му започнуваат со цитат од новиот завет.
Уствари ја по прв пат се сретнав со содржината на новиот завет токму од неговите книги и желбата да го прочитам новиот завет ми дојде најпрвин токму од книгите на толстој.
Али тоа сега нема везе он важно станал муслиман.
кога како и каде не е битно сега но важно станал.


Изменето од ahmar1 - 25.Ноември.2009 во 15:48
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:58
Важно не бил, православец.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 15:46
Originally posted by Superior Superior напиша:

Јас би рекол ако почнеме да отвараме теми за фалсификувањето на Библијата, е дури тек тогаш ќе фрлате дрвја и камења по нас.


Не ни е тоа нашиот стил.
Вие муслиманите на форумиве повеќе се расправаете со атеистите и со номиналните верници отколку со вистинските правоверни христијани.
Мене ама ич не ме боли уво дали требало жената да биде забулена или не ,повеќе сакам теолошки теми.

Еве едно доста логично прашање на кое се уште чекам одговор..
ТУКА

Изменето од ahmar1 - 25.Ноември.2009 во 15:51
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 16:46
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Superior Superior напиша:

Јас би рекол ако почнеме да отвараме теми за фалсификувањето на Библијата, е дури тек тогаш ќе фрлате дрвја и камења по нас.


Не ни е тоа нашиот стил.
Вие муслиманите на форумиве повеќе се расправаете со атеистите и со номиналните верници отколку со вистинските правоверни христијани.
Мене ама ич не ме боли уво дали требало жената да биде забулена или не ,повеќе сакам теолошки теми.

Еве едно доста логично прашање на кое се уште чекам одговор..
ТУКА


Hmm,tvojot stil vece go procitav koga go predizvika na EvAngelos na debata a posle toa odbi so nekoi si izgovori demek nekoj ndrug ce bidel, a vsusnost nieden nema da bide.

Inaku nitu mene uvo me boli dali zenata trebalo da bide ostrigana ili so shamija na glavata.

Teoloski raspravi ce imas, samo ne na temata na koe si go postavil prasanjeto, t.e. moderatorkata kako OF TOPIK.

Redno e da se naucime na red i na soodvetni temi da raspravam po odredeni prasanja.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 18:23
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Прочитајте нешто од Толстој, прочитајте ја пред се “Воскресение“ па после заклучете дали бил муслиман. Каење, барање прошка, преобраќање на главниот јунак-тоа се клучни поенти во книгава, а поетскиот јазик се ниу кажува.




Одлична препорака Маре за сите нас!големо%20гушкање
Јас не сум читал од Толстој ништо, освен "Смртта на Иван Илич" ( уплав добив од тој автор по читањето на таа книгагрицкање%20нокти), па затоа и не знаев што точно да се прочита за да се добие вистинска слика за него.
А чинам дека "Воскресение" и беше причината тој да биде екскомунициран од Православната Црква, или можеби грешам?збунетост


Книгата е повеќе како да кажам, во некојси реформаторски дух, па не е чудо таа да била причина за екскомуницирање од Православната Црква.

Како и да, тоа е роман за еден разбуден човек-христијанин.
Па сега се поставува прашање, нека е еве и протестант, зар еден ум како Толстој ќе скока од кол..пардон од конфесија на конфесија за да се пронајде себеси во ислам? Зар не се коси со здравиот разум ова?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 19:36
А зошто би се косело со здравиот разум? Постојат многу брилијантни умови кои се пронашле себе си во исламот, и обратно.

Едноставно верата се доживува, осознава, открива, трага, таа не е само пука традиционална наследеност.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 20:55
Originally posted by Superior Superior напиша:

А зошто би се косело со здравиот разум? 


Со здравиот разум се коси пишаното во затаената книга дека Толстој изјавил оти не е Православен свештеник, а во исто време е лице кое од секоја Црква во Русија е екскомуницирано. Зар некому му било нејасно дека екскомуницирано лице не може да е свештеник?збунетост Тоа се коси многу со здравата логика, мислам дека секому му е јасно тоа.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:23
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Superior Superior напиша:

А зошто би се косело со здравиот разум? 
Со здравиот разум се коси пишаното во затаената книга дека Толстој изјавил оти не е Православен свештеник, а во исто време е лице кое од секоја Црква во Русија е екскомуницирано. Зар некому му било нејасно дека екскомуницирано лице не може да е свештеник?збунетост Тоа се коси многу со здравата логика, мислам дека секому му е јасно тоа.



Се гледа дека воопшто не си ја ни ѕирнал книгата и не ти е јасно дека станува збор за писма кои ги пишувал подолг период и во кои ги изнесувал своите видувања.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 12:49
Originally posted by Superior Superior напиша:

Hmm,tvojot stil vece go procitav koga go predizvika na EvAngelos na debata a posle toa odbi so nekoi si izgovori demek nekoj ndrug ce bidel, a vsusnost nieden nema da bide.


Јас и он си се доразбравме убаво и на форумот и на ЛП, проблем е што пораките на форумот беа избришани па затоа ти оставило тоа таков впечаток

Originally posted by Superior Superior напиша:

Teoloski raspravi ce imas, samo ne na temata na koe si go postavil prasanjeto, t.e. moderatorkata kako OF TOPIK.


Па затоа и ставив линк да идеш таму па да дискутираме за тоа секс-калабакот у џенетот.

Originally posted by Superior Superior напиша:

Се гледа дека воопшто не си ја ни ѕирнал книгата и не ти е јасно дека станува збор за писма кои ги пишувал подолг период и во кои ги изнесувал своите видувања.


Се гледа дека воопшто не си го читал Толстој.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 13:20
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Superior Superior напиша:

Hmm,tvojot stil vece go procitav koga go predizvika na EvAngelos na debata a posle toa odbi so nekoi si izgovori demek nekoj ndrug ce bidel, a vsusnost nieden nema da bide.


Јас и он си се доразбравме убаво и на форумот и на ЛП, проблем е што пораките на форумот беа избришани па затоа ти оставило тоа таков впечаток

Ок, мило ми е што сте се доразбрале.



Originally posted by Superior Superior напиша:

Teoloski raspravi ce imas, samo ne na temata na koe si go postavil prasanjeto, t.e. moderatorkata kako OF TOPIK.


Па затоа и ставив линк да идеш таму па да дискутираме за тоа секс-калабакот у џенетот.

[SIZE=3]Линкот ти е на Оф топик тема, и се додека не го поставиш на соодветна тема нема да добиеш од мене никаков одговор.



Originally posted by Superior Superior напиша:

Се гледа дека воопшто не си ја ни ѕирнал книгата и не ти е јасно дека станува збор за писма кои ги пишувал подолг период и во кои ги изнесувал своите видувања.


Се гледа дека воопшто не си го читал Толстој.


Сум го читал и секогаш сум се трудел да бидам објективен,а не субјективен како некои од вас.Ти дали си ја прочитал Затаената Книга?
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 13:55
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Superior Superior напиша:

Јас би рекол ако почнеме да отвараме теми за фалсификувањето на Библијата, е дури тек тогаш ќе фрлате дрвја и камења по нас.


Не ни е тоа нашиот стил.
Вие муслиманите на форумиве повеќе се расправаете со атеистите и со номиналните верници отколку со вистинските правоверни христијани.
Мене ама ич не ме боли уво дали требало жената да биде забулена или не ,повеќе сакам теолошки теми.

Еве едно доста логично прашање на кое се уште чекам одговор..
ТУКА







ako znaes bosanski a veruvam deka znae   toj odgovor ke go najdes tuka

pozdrav ;


http://www.youtube.com/watch?v=vNYFGcdAXhg


http://www.youtube.com/watch?v=AKNKOFEu8To




http://www.youtube.com/watch?v=3QVBZYerbao



http://www.youtube.com/watch?v=8MRx7Fs4Ah4

Изменето од el_kevser - 26.Ноември.2009 во 13:58
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:05
Originally posted by Superior Superior напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Superior Superior напиша:

А зошто би се косело со здравиот разум? 
Со здравиот разум се коси пишаното во затаената книга дека Толстој изјавил оти не е Православен свештеник, а во исто време е лице кое од секоја Црква во Русија е екскомуницирано. Зар некому му било нејасно дека екскомуницирано лице не може да е свештеник?збунетост Тоа се коси многу со здравата логика, мислам дека секому му е јасно тоа.



Се гледа дека воопшто не си ја ни ѕирнал книгата и не ти е јасно дека станува збор за писма кои ги пишувал подолг период и во кои ги изнесувал своите видувања.


Што да ѕиркам, здрава логика е во прашање, како може еден екскомунициран човек да објаснува некому дека не е свештеник во Црквата која го екскомуницирала?! Тоа е исто како човекот од мојот аватар ( Кардинал Ришеље ) да имал потреба да објаснува некому дека не е припадник на исламската религија. Имал потреба да објаснува?збунетост
Јасно е дека немал.



Изменето од Македон - 26.Ноември.2009 во 16:06
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2011 во 19:15

Леон Николајевич Толстој (1828-1910) – е генијален руски писател,филозоф,кој многу допринесол за руската книжевност и историја. Неговите филозофски погледи,монографии во кои он ги презентирал изјавите за Бога,душата,знаењето,љубовта,за значењето на животот,потоа болното истражување за целта на животот,моралните идеали,скриените закони на животот се малку познати на читателите. Инаку духовното и општественото критизирање проаѓаат преку неговата креативност како писател.

1870 година особено внимание им посветил на темите поврзани за смртта,гревот,покајувањето и моралното оживување. Неговите интелектуални размислувања во поголемиот дел на случаеви не им биле јасни на руското општество. Бил проколнат од црквата и предаден на проклетството (анатемата),пријателите и роднините го напуштиле.

1910. во својата 81 година од животот умира на железничката станица во Астапово.


Зошто крајот на животот на овој писател бил тажен и каде он се упатил да оди,кога ја напуштил куќата?

Некои писма на големиот писател ги расветлуваат некои работи.

Вака он и пишува на црквата:

"Луѓето го направиле она што сакале,и допуштиле на црквата да ја објасни целта на животот. Луѓето го воспоставиле животот спротивно на доктрините на Христос,а црквата ги изучува пишаните дела на кои оставила народот да живее во спротивност со Христовиот закон,да живее според својата лична волја. Резултатот на тоа е што народот започнал да живее полош живот од паганскиот,а црквата не само тоа што го оправдувала,туку тоа го дозволувала говорејки дека тоа е во склад со Христовата доктрина…" Clear Glade, Март, 1909


Русинка која била мажена за еден муслиман, Е. Великова,на Толстој му пишала,дека нејзините синови сакаат да го прифатат исламот,и го прашала за совет и дали тоа е возможно?!

Писателот и одговорил: "Што се однесува до преферирање на Мухаммеданството над православието… Можам само да се согласам во мислењето со душите кои се во таквото преминување. Мене не ми е непознато,разбирајќи ги христијанските идеали и христијанската доктрина во вистинска смисла на зборот,за мене нема сомнение дека Мухаммеданството,според надворешните облици е неспоредливо над православието. Па,ако особата се стави да бира помеѓу овие два избора: да го задржи православието или да го прифати Мухаммеданството,за секоја разумна особа нема сомнежи дека ке го прими Мухаммеданството со признавање на доктрината,Еден Бог и Неговиот Пратеник,наместо комплексниот и нејасното обожување – Тројство, испаштање,сакраменти (обред кого црквата го пропишала,заветување и слично), светци и нивните слики (икони) и комплексни обредословја…"
Clear Glade, March, 15, 1909.


Да го разгледаме уште еднаш писмото на гоемиот писател,кое уште повеке го разјаснува видикот,а резултатот е од болното истражување.

"Задоволство би ми било кога вие би биле со иста вера и убедување како јас. Вие тогаш би откриле нешто во мојот живот. Било каков успех во животот,богаство,почасти,и благодарност,не ми се обезбедени. Moите пријатели,дури и семејството,ги свртиле главите од мене. Некои – либерали и естетичари (љубители на убавото) ме сметаат за лудак или за човек со слаб разум: другите револуционери и радикали ме сметаат за мистик,говорник,брбливец: луѓето од власта ме сметаат за опасен,а ортодоксите (православните) ме сметаат за ѓавол. Признавам дека тешко ми е… Според тоа,ке ве молам,на мене гледајте како на следбеник на Мухаммед (мухамеданец),и се ке биде во ред." Clear Glade, April, 1884.








Хз. Мухаммед – Лав Николајевич Толстој
(Затаената книга)






Со оваа книга, иако лесно се доаѓа до одговорот на тоа која вера би ја избрал, нам не ни е цел да докажеме дека тој преминал во ислам или дека умрел како муслиман , бидејќи тоа секој на крајот може од свој агол да го заклучи, туку да ги прикажеме неговите размислувања и сфаќања околу исламот и христијанството, настанати во тоа време и под тие околоности за расудување и изјаснување, а кои размислувања некој систем тенденциозно ги криел и притајувал цел еден век.


--------------------------------------------------------------------------------


„Мухамед никогаш не се сложувал со христијанските сфаќања. За него човекот никогаш не можел да биде Бог, ниту пак сам се испоистоветувал со Бога. За муслиманите не постои друго божество освен Аллах , а Мухамед е Негов Пратеник. Во тоа нема ништо загадочно и таинствено.“


Лав Николаевич Толстој



--------------------------------------------------------------------------------


Инаку Толстој како што знаеме не е познат само во земјите каде што се зборува руски туку е познат и на светсаката литература .



Л. Н. Толстој во 1908 година го прочитал во Индија печатеното дело „Хадисите на Мухамед“ од Абдулах ес-Сухеверди. Од прочитаните хадиси направил збирка и ја испечатил во руската печатница „Посредник“. Книгата е објавена во октомври 1908 година и на читателите им била претставена под насловот „Мухамедовите хадиси кои што ги нема во к*р`анот“. Првото поглавје, всушност, е збирка на хадиси кои ги обединил Толстој. Бидејќи насловот на делото не било исправно, според исламската терминологија , подоцна било сменето во „Мухамед“.


пример , некои од хадисите кои се среќаваат во збриката:

„Кажувајте ја вистината, колку и да им е горка на луѓето!“

„Никој не проголтува подобра голтка од онаа кога го проголтува својот гнев.“

„Не е вистински верник оној што не му го посакува на својот брат тоа што си го посакува на себе си.“

„Смртта е мост, на пријателот му го приближува пријателот.“




Некако е тажно со неговиот живот и крајот на неговиот живот. Бил проколнат од црквата (православна) и предан на проклетството и кога сите го напуштиле.

Вака напишал за црквата:

“Светот направи што сакаше, и допушти на црквата да го објасни занчењето и целта на животот. Светот воспостави сосема спротивна доктрина, од доктрина на Криста, а црквата изучува дела, пишува дела кои ги оставила на народот да живее во спротивности од христијанскиот закон , да живее према нејзината лична воља...“.


На основа на тоа што прочитав може да се примети неговото воодушевување за Мухаммед а.с. и према исламот. Така и на основа на кореспонденција на писмата кои се наведени во книгата, со сопругата на азерискиот генерал , која се обратила до Толстој за мислење за тоа децата која религија треба да ја изберат, бидејки таткото е бил муслиман, а она христијанка, Толстој изнесува и акцентира многу чиненици и разлози на основа која преферира за ислам. Забелешките на овие писма исто така може да се најде во делото “Белешки од Јасна Полјана“ кои ги напишал приватниот лекар на Толстој , Д. П. Маковитски.

Толстој е направил забелешка од 93 хадиси , за да ги претсатви на научната читачка и друга публика.

Не едно место се среќаваме кога Толстој од стрна на сопругата Софија Андерејевна бил запрашан:
“Што е подобро христијансвото или исламот“?

Толстој одговороил : “Тоа е јасно , исламот е подобар , исламот е узвишен“ , и додал , “Во меѓусебно споредување исламот е узвишен и исламот мене многу ми помогна.“

На почетокот на едно поглавие стои следното мото: „Во нашите срца е Алаховиот нур, името му е совест.“ Толстој

Компарација за тоа што на многумина им е позната неговата мисла “Совеста е глас на душата.“



Исто така во писмата кои ги испраќал на сопругата на азерскиот генерал наведува и аргументи за една доктрина која наоѓа корени со шиите и ги протоллкува како погрешни ;збор е за бехаите од кој основачот се прогласил за Пејгамбер . Толстој јасно уочил да овој покрет се оддалечил од исламската религија , бидејки госпоѓата се распрашувала и за тоа бидејки нејзиниот постар син бил во контак со некој од припадниците на тој “мезхеп“.

Во преписките кои се одвиваат мегу толстој и уредникот на весникот (списанието) “Иктисат“ Фатих Муртезин ; Толстој пишувал: “Секоја вера е убава и секој човек кој верува треба да го бара , односно ја бара смислата на животот, и да ги сака луѓето“. Онаа што занимливо е покрај писмото му испрака и една мала книга со наслов “Еден хадис за секој ден“ и таму прибележал зборови кажани од Мухаммед (а.с.) Овие Аллахови реченици се потребни на верник од било која вера.


Во последното поглавје која гласи исповестите на толстој; Толстој пишувал : Мухаммед а.с. никогаш не се слагал со христијанките сваќања . За него човек не може да биде Бог, ниту да се поистоветува со Аллах . За муслиманите нема друг бог освен Аллах , а Мухаммед е негов пејгамбер . Во тоа нема ништо скришно.





--------------------------------------------------------------------------------









The Treatise of Famous Russian Writer about the Messenger of Islam MUHAMMAD (PBUH)
HIDDEN BOOK
by Prof. Dr. Telman Khurshidoglu Aliyev


Description: The well-known writer Tolstoy’s treatise about Muhammad (PBUH) has lots of characteristics. His passion in Truth and disregard of secular values approached him to religious truth. We do not think Leo Tolstoy will amaze anybody, especially the Canadian and American readers who are cultured and knowledgeable in religion and are forerunners in the contemporary world with his treatise, which is the result of his admiration toward Muhammad (PBUH) and religion Islam. “Muhammad has always been standing higher than the Christianity. He does not consider god as a human being and never makes himself equal to God. Muslims worship nothing except God and Muhammad is his Messenger. There is no any mystery and secret in it.” Leo Nikolayevich TOLSTOY

--------------------------------------------------------------------------------


Професорот Алиев ни дава запишани , списи од русинката Валерија Порохова која се омажила за арап и која е живеела 11 години со соспругот во Саудиска Арабија , к*ран керимот го превела на Руски. Инаку Порохова тврди дека: Познатиот Руски писател во последната година од животот го примил исламот. Исто така Порохова наведува дека и на гробот на Толстој нема крст. И дека бил закопен според исламските обичаи така му пишувало и во васиетот. Оваа вистина советската држава долго време го чуваше во тајност бидејки да се расчуе дека толстој станал муслиман народот кој би го чулл оваа може да предизвика интерес за ислам.



За книгата и за русинката Јелена Векилова дава место во писмата за синовите. Векилова омажена со генерал од азериско потекло Ибрахим Ага, кажува за допишувањето со писателот, на синовите едениот на универзитет, а другиот на војна школа , И пишуваа што треба да прави еден русин и христијанин(бидејки таа е тоа) бидејки се знае дека татко им е муслиман. А со тоа и децата повеќе се приврзале за исламот. Затоа Векилова се обраќа до Толстој.

Толстој вака и одговара:
"Бидејки твоите деца му даваат погполема важност на Мухамеданството (исламот) јас со целото срце се согласувам со нив, Оваа колку и да е чудно, за мене исламот е над , од верувањето во крст". со оваа гледаме како Толстој младите ги подржал за исламот.



Во други редови во неговото писмо и оваа се среќава многу интересно и важно:

"Ако на секој човек му се дадеше правото да избира секој паметан христијанин без никаков сомнеж би го прифатил исламот, и би прифатил дека Аллах е еден и Мухаммед(сав) е негов пејгамбер".


--------------------------------------------------------------------------------


Прилог:









Линк: Hz. Muhammed - Gizlenen Kitap
Книгата во пдф формат нa Tурски јазик,
на крај имате додаток на Руски јазик.







ŞƏMİSTAN NƏZİRLİ
GENERAL İBRAHİM AĞA

Линк: GENERAL İBRAHİM AĞA
Во оваа книга се дадени писмата допишувањата
инаку книгата е на Азербејџански јазик.







Книгата излезе и на македонски јазик.







Изменето од el_kevser - 24.Мај.2011 во 19:17
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.