IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ЕУ преку ноќ најави укинување на визите з
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕУ преку ноќ најави укинување на визите з

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕУ преку ноќ најави укинување на визите з
    Испратена: 19.Јануари.2008 во 04:00

ЕУ преку ноќ најави укинување на визите за Србија


Комесарот за правда Франко Фратини наскоро доаѓа во Скопје. Какво ќе биде неговото објаснување за различните аршини кон земјите од Западен Балкан околу визите

За една недела Србија ќе добие повеќе отколку Македонија за цела деценија

Од нашиот дописник
Слободанка Јовановска

Брисел - Европската комисија вчера донесе одлука да започне преговори за укинување на визниот режим кон Србија и стартот веќе е закажан на 30 јануари, практично две недели по оваа одлука. Ваквата вест вчера одекна како бомба во Брисел, кој вообичаено за вакви потези троши години, и тоа со земји кои се напреднати во евроинтеграцијата, а не како Србија, која нема ни потпишано Спогодба за асоцијација и стабилизација.

Веста беше најголема шлаканица што го добила досега Македонија како земја- кандидат за ЕУ, која пет и повеќе години исполнува некакви услови за олеснување на визниот режим, а сега чекаше дополнителни за евентуално да дојде до укинување на визите.

Дека не е збор за шега, туку сериозна намера на Брисел, потврди вчера самиот еврокомесар за правда, Франко Фратини, соопштувајќи преку портпаролот дека техничките подготовки биле толку напреднати во Србија што може да ги започнат веднаш преговорите, дотолку повеќе што од март годинава оваа земја ќе ги издаде и првите биометриски пасоши.

Портпаролот на Фратини, Фризо Абинг, одлуката ја оцени како „конкретна, важна, па и историска“, користејќи го како аргумент сознанието на Брисел дека директните контакти меѓу луѓето биле клучен елемент за подобра соработка на Унијата со Србија. Започнувањето преговори за укинување на визниот режим со Западен Балкан беше најавено во Стратегијата на ЕК за проширување од ноември минатата година, но како подолгорочен процес кој требаше да биде клучно ветување за регионот на мартовскиот самит, како еден вид втор дел на Солунската агенда.

Во Брисел одлуката на Фратини вчера беше дочекана како обид да се влијае на изборите во Србија, каде што радикалите земаат замав, но и како уште еден морков во кошничката добра волја на ЕУ спрема Белград, за да го олесни наоѓањето решение за Косово и за европската мисија таму. Дипломати од регионот ваквата најава ја оценија како политички невкусна, иако се знае што стои зад неа, бидејќи ги искарикира сите правила што важеа досега, процедурите и критериумите за укинување на визниот режим. Во ЕК оправдувањата со години беа дека нема клима за укинување на визите спрема регионот, дека министрите за внатрешни работи се тие кои имаат главен збор, а тие се најкрутиот одлучувачки сегмент во Унијата, дека регионот е многу порозен безбедносно и на границите и дека тоа треба да биде процес, а не моментална одлука. Оцена на дипломатите е дека очигледно, кога сака Брисел сите одлуки се можни, па и тоа земја која не гарантира дека ќе ги исполни условите за потпишување спогодба за асоцијација и стабилизација да биде прва земја-кандидат за укинување на визите.

Одлуката за започнувањето на преговорите со Србија вчера предизвика бура на прес-конференцијата на Европската комисија, а портпаролите Кристина Наѓ и Фризо Абинг не можеа да објаснат што ќе се случи со преговорите ако на изборите во Србија победат радикалите и дали е легално можно да се подели Спогодбата за асоцијација и стабилизација на два дела, бидејќи визниот режим очигледно не припаѓа на тоа ниво на односи.

За да ги смират страстите, Абинг и Наѓ најавија дека исти преговори Европската комисија ќе започне и со другите земји од Западен Балкан, и тоа многу брзо – наредните недели или месеци! „Ќе продолжиме со преговори и со другите земји. Техничките подготовки во Србија сега се такви што можеме да почнеме со неа, а другите земји ќе следуваат“, изјави Наѓ на прес-конференцијата. Таа не знаеше дали одлуката има легална основа во Спогодбата за асоцијација, која Србија во моментов ја нема, но посочи дека вообичаено некои делови од неа се применуваат веднаш, а некои чекаат. Таа му порача на Белград да преземе итни мерки и да ја забрза соработката со Хашкиот суд, за на 28 јануари, односно два дена пред почнувањето на преговорите, да може да се потпише Спогодбата и да се отвори пат за укинувањето на визниот режим, откако ќе се исполнат условите што во текот на преговорите ќе и' се испорачаат на земјата. Прашан зошто токму сега носат ваква одлука и колку време може да траат преговорите до укинување на визите, Абинг одговори дека не знае, но дека со оглед на искуството со олеснувањето на визниот режим кое стартуваше на 1 јануари годинава, тие можат да завршат за кратко време.

Иако навредлива, оваа одлука на ЕК ќе мора да повлече преговори и со Македонија за укинување на визниот режим ако Брисел сака да си ја задржи кредибилноста, но колку ќе трае процесот потоа, тешко е да се каже, бидејќи очигледно ЕУ се движи најбрзо само кога е исправена пред ургентна ситуација, која бара повеќе од кога и да е примена на нејзината славна политика за „морковот и стапот“.

Пред една недела ЕУ и' ги укина фондовите за помош на Хрватска поради лошо менаџирање со средствата, и тоа откако два месеца претходно објави дека е земја звезда пример во регионот. Хрватска го доби стапот поради рибарскиот спор со Словенија и Италија, а Србија добива отстапки во низа изминатите месеци, бидејќи ЕУ е во безизлез околу Косово.

Еврокомесарот Франко Фратини на 20 идниот месец ќе дојде во посета на Македонија, па тоа е шанса да се потсети дека во регионот има и други земји, а во нив други граѓани кои плаќаат катастрофална цена поради тоталната изолација.



 Izgleda samo Srbite necinat da bidat izolirani za EU....a kade sme nie?


 Dali Makedonskite politicki sili se premnogu servilni kon samata EU, stom neznaat strategija so koja bi ja razbudile zaspanata EU, kako sto toa go napravi Srbija, otvoreno priklonuvajki se kon Rusija,za da ja dovede EU vo pozicija da mora da nudi nesto za vozvrat, za da pobedi demokratijata(zapadot) vo Srbija na izborive za pretsedatel, i taa polesno da se otkaze od Kosovo?
 Zosto Makedonija nebese sposobna da izdejstvuva slicno nesto kako Srbija, tuku samo servilno pravese reformi za naseto "drago malcinstvo" nedobivajki nisto za vozvrat?
 Vo kolku EU i NATO misii dosega bila Srbija?
 Kolku vojnici vo EU misii izgubila Srbija????
 
Kade se tie strogi kriteriumi za Srbija od strana na EU koi nam sekoj den ni gi drobat na televizija da gi ispolnime?????
  Biometriski pasosi, granici, informaticki sistemi, dogovori za stabilizacija i asocijacija,efikasni sudstva, nulta koriupcija? Kandidatski status?????

 Komentari na temava?!
 


Изменето од Neonic - 19.Јануари.2008 во 04:02
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 10:00
Цитирај Во Брисел одлуката на Фратини вчера беше дочекана како обид да се влијае на изборите во Србија, каде што радикалите земаат замав,



Мислам дека се е кажано, немам што да додадам повеќе ;)

Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 10:26
не бе Владко - морков за Косово
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 10:54
Slovenecot ubavo kaza , ne i se ulizuvajte na EU i ne prajte se sto ke kaze....sredete si gi doma rabotite kako sto treba , EU sama ke dojde kaj vas....


samo sto kaj sekogas ideite na slovencite bile ludi i nenormalni.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 11:10
ova tema ne treba da e tuka nego vo VEROISPOVEDтага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 11:18
Това е против радикалите в Сърбия и против опитите на Русия да го направят Косовския проблем като Палестинцкия, т.е. да се влачи с десетилетия.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 14:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

ova tema ne treba da e tuka nego vo VEROISPOVEDтага


da, tamu ke go dadea najdobroto i vistinskoto objasnuvanje BOZJA VOLJA A BOG ZNAE STO PRAVI
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 14:32

 Toa e ocigledno,EU se plasi od radikalite vo Srbija, megjutoa temava ja napisav kako osnova za da prodiskutirame kakvi principi ima EU kako institucija,stom tolku Makedonskiot narod ja glorificira, koga taa go otfrla kako da nepostoi.
 Vo Makedonija ima nesomneno najgolem procent  EU privrzanici od site drugi balkanski drzavi...dali e toa mazohizam ili bezizlez od ona sto denes e Makedonija?

 I dali Srbija ke go "prodade" Kosovo za eden sloboden vizen rezim????

 Nie napravivme nepovolna teritorijalna organizacija zatoa sto USA ni go prizna Ustavnoto Ime, koe eve sega povtorno tivko ne teraat da go smenime, i da bideme custvitelni kon Grcija???
 Se nadevam Srbite ne se tolku naivni, bidejki mislam deka iako tie pregovori pocnat, nema da bidat ratifikuvani naskoro,barem ne dodeka Kosovo ne vleze vo UN, a Rusija vcera rece deka toa nikogas ne moze da vleze vo UN.
 Patetika na EU da se obide da kupi cel narod i nivno kulturno nasledstvo i ogromno kolicestvo rudno bogatstvo i energensi, za sloboden vizen rezim намигнување
 Bas ke mi bide milo Srbite da im recat "Hvala,mnogo ste velikodusni ali mi necemo taj usrani slobodni vizni rezim, ako nam uzmete Kosovo" 
 
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 15:47
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


 Toa e ocigledno,EU se plasi od radikalite vo Srbija, megjutoa temava ja napisav kako osnova za da prodiskutirame kakvi principi ima EU kako institucija,stom tolku Makedonskiot narod ja glorificira, koga taa go otfrla kako da nepostoi.
 Vo Makedonija ima nesomneno najgolem procent  EU privrzanici od site drugi balkanski drzavi...dali e toa mazohizam ili bezizlez od ona sto denes e Makedonija?

 I dali Srbija ke go "prodade" Kosovo za eden sloboden vizen rezim????

 Nie napravivme nepovolna teritorijalna organizacija zatoa sto USA ni go prizna Ustavnoto Ime, koe eve sega povtorno tivko ne teraat da go smenime, i da bideme custvitelni kon Grcija???
 Se nadevam Srbite ne se tolku naivni, bidejki mislam deka iako tie pregovori pocnat, nema da bidat ratifikuvani naskoro,barem ne dodeka Kosovo ne vleze vo UN, a Rusija vcera rece deka toa nikogas ne moze da vleze vo UN.
 Patetika na EU da se obide da kupi cel narod i nivno kulturno nasledstvo i ogromno kolicestvo rudno bogatstvo i energensi, za sloboden vizen rezim намигнување
 Bas ke mi bide milo Srbite da im recat "Hvala,mnogo ste velikodusni ali mi necemo taj usrani slobodni vizni rezim, ako nam uzmete Kosovo" 
 
 
Мене пак мноооогу помило ќе ми беше ...наместо излапениот и жива несреќа за Македонија фироманот Киро да беше на власт некој друг асли македонец..кој истото ќе им го кажеше на „браќава„ од ЕУ...
 
тагазбунетостизненадувањелутина


Изменето од novace - 19.Јануари.2008 во 15:48
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 01:39
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

ЕУ преку ноќ најави укинување на визите за Србија


Комесарот за правда Франко Фратини наскоро доаѓа во Скопје. Какво ќе биде неговото објаснување за различните аршини кон земјите од Западен Балкан околу визите

За една недела Србија ќе добие повеќе отколку Македонија за цела деценија

Од нашиот дописник
Слободанка Јовановска

Брисел - Европската комисија вчера донесе одлука да започне преговори за укинување на визниот режим кон Србија и стартот веќе е закажан на 30 јануари, практично две недели по оваа одлука. Ваквата вест вчера одекна како бомба во Брисел, кој вообичаено за вакви потези троши години, и тоа со земји кои се напреднати во евроинтеграцијата, а не како Србија, која нема ни потпишано Спогодба за асоцијација и стабилизација.

Веста беше најголема шлаканица што го добила досега Македонија како земја- кандидат за ЕУ, која пет и повеќе години исполнува некакви услови за олеснување на визниот режим, а сега чекаше дополнителни за евентуално да дојде до укинување на визите.

Дека не е збор за шега, туку сериозна намера на Брисел, потврди вчера самиот еврокомесар за правда, Франко Фратини, соопштувајќи преку портпаролот дека техничките подготовки биле толку напреднати во Србија што може да ги започнат веднаш преговорите, дотолку повеќе што од март годинава оваа земја ќе ги издаде и првите биометриски пасоши.

Портпаролот на Фратини, Фризо Абинг, одлуката ја оцени како „конкретна, важна, па и историска“, користејќи го како аргумент сознанието на Брисел дека директните контакти меѓу луѓето биле клучен елемент за подобра соработка на Унијата со Србија. Започнувањето преговори за укинување на визниот режим со Западен Балкан беше најавено во Стратегијата на ЕК за проширување од ноември минатата година, но како подолгорочен процес кој требаше да биде клучно ветување за регионот на мартовскиот самит, како еден вид втор дел на Солунската агенда.

Во Брисел одлуката на Фратини вчера беше дочекана како обид да се влијае на изборите во Србија, каде што радикалите земаат замав, но и како уште еден морков во кошничката добра волја на ЕУ спрема Белград, за да го олесни наоѓањето решение за Косово и за европската мисија таму. Дипломати од регионот ваквата најава ја оценија како политички невкусна, иако се знае што стои зад неа, бидејќи ги искарикира сите правила што важеа досега, процедурите и критериумите за укинување на визниот режим. Во ЕК оправдувањата со години беа дека нема клима за укинување на визите спрема регионот, дека министрите за внатрешни работи се тие кои имаат главен збор, а тие се најкрутиот одлучувачки сегмент во Унијата, дека регионот е многу порозен безбедносно и на границите и дека тоа треба да биде процес, а не моментална одлука. Оцена на дипломатите е дека очигледно, кога сака Брисел сите одлуки се можни, па и тоа земја која не гарантира дека ќе ги исполни условите за потпишување спогодба за асоцијација и стабилизација да биде прва земја-кандидат за укинување на визите.

Одлуката за започнувањето на преговорите со Србија вчера предизвика бура на прес-конференцијата на Европската комисија, а портпаролите Кристина Наѓ и Фризо Абинг не можеа да објаснат што ќе се случи со преговорите ако на изборите во Србија победат радикалите и дали е легално можно да се подели Спогодбата за асоцијација и стабилизација на два дела, бидејќи визниот режим очигледно не припаѓа на тоа ниво на односи.

За да ги смират страстите, Абинг и Наѓ најавија дека исти преговори Европската комисија ќе започне и со другите земји од Западен Балкан, и тоа многу брзо – наредните недели или месеци! „Ќе продолжиме со преговори и со другите земји. Техничките подготовки во Србија сега се такви што можеме да почнеме со неа, а другите земји ќе следуваат“, изјави Наѓ на прес-конференцијата. Таа не знаеше дали одлуката има легална основа во Спогодбата за асоцијација, која Србија во моментов ја нема, но посочи дека вообичаено некои делови од неа се применуваат веднаш, а некои чекаат. Таа му порача на Белград да преземе итни мерки и да ја забрза соработката со Хашкиот суд, за на 28 јануари, односно два дена пред почнувањето на преговорите, да може да се потпише Спогодбата и да се отвори пат за укинувањето на визниот режим, откако ќе се исполнат условите што во текот на преговорите ќе и' се испорачаат на земјата. Прашан зошто токму сега носат ваква одлука и колку време може да траат преговорите до укинување на визите, Абинг одговори дека не знае, но дека со оглед на искуството со олеснувањето на визниот режим кое стартуваше на 1 јануари годинава, тие можат да завршат за кратко време.

Иако навредлива, оваа одлука на ЕК ќе мора да повлече преговори и со Македонија за укинување на визниот режим ако Брисел сака да си ја задржи кредибилноста, но колку ќе трае процесот потоа, тешко е да се каже, бидејќи очигледно ЕУ се движи најбрзо само кога е исправена пред ургентна ситуација, која бара повеќе од кога и да е примена на нејзината славна политика за „морковот и стапот“.

Пред една недела ЕУ и' ги укина фондовите за помош на Хрватска поради лошо менаџирање со средствата, и тоа откако два месеца претходно објави дека е земја звезда пример во регионот. Хрватска го доби стапот поради рибарскиот спор со Словенија и Италија, а Србија добива отстапки во низа изминатите месеци, бидејќи ЕУ е во безизлез околу Косово.

Еврокомесарот Франко Фратини на 20 идниот месец ќе дојде во посета на Македонија, па тоа е шанса да се потсети дека во регионот има и други земји, а во нив други граѓани кои плаќаат катастрофална цена поради тоталната изолација.



 Izgleda samo Srbite necinat da bidat izolirani za EU....a kade sme nie?


 Dali Makedonskite politicki sili se premnogu servilni kon samata EU, stom neznaat strategija so koja bi ja razbudile zaspanata EU, kako sto toa go napravi Srbija, otvoreno priklonuvajki se kon Rusija,za da ja dovede EU vo pozicija da mora da nudi nesto za vozvrat, za da pobedi demokratijata(zapadot) vo Srbija na izborive za pretsedatel, i taa polesno da se otkaze od Kosovo?
 Zosto Makedonija nebese sposobna da izdejstvuva slicno nesto kako Srbija, tuku samo servilno pravese reformi za naseto "drago malcinstvo" nedobivajki nisto za vozvrat?
 Vo kolku EU i NATO misii dosega bila Srbija?
 Kolku vojnici vo EU misii izgubila Srbija????
 
Kade se tie strogi kriteriumi za Srbija od strana na EU koi nam sekoj den ni gi drobat na televizija da gi ispolnime?????
  Biometriski pasosi, granici, informaticki sistemi, dogovori za stabilizacija i asocijacija,efikasni sudstva, nulta koriupcija? Kandidatski status?????

 Komentari na temava?!
 



Повеќе од ЈАСНО е дека некој некого мести.
А, местенката набргу ќе ја видиме- најкасно до 08.02.2008 година.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 06:24
Igrata e ista kakva sto bese i kaj nas koga USA ne prizna kako Macedonia, preku nok i od poznati pricini, taka da ova e remake vo rezija na EU poradi pretsedatelskite izbori vo Srbija!!!
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 10:27
Најдобро организирана проститутка која секое свое задолство добро го наплаќа.


Нашиот народ во Русија се надевам дека поред империјалитичката компонента кон Балканот ќе ја свати и духовната како едно ткиво раскинато низ вековите.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 00:00
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Најдобро организирана проститутка која секое свое задолство добро го наплаќа.


Нашиот народ во Русија се надевам дека поред империјалитичката компонента кон Балканот ќе ја свати и духовната како едно ткиво раскинато низ вековите.



Би требало.
Но, за тоа по тоа.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 10:34
Jasna e rabotata.
frli ripce fati krapce..

Inaku, prikaznite  za ispolnuvanje na ovakvi-onakvi standardi  se od vtorostepeno znacenje.
EU polit. igri se najbiten uslov.

A  srbite se dobri igraci i znaat  dobro da ja igraat nivnata igra (normalno so poddr$kata od Rusija) a imaat i dobar vlog za igra- Kosovo!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.