IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2015 во 20:57
Јас незнам што да кажам на темава...не дека не ги сакам спортовите(секогаш радо прифакам понуди за тоа) ама навистина немам некоја потреба да го потрошам дел од времето на спремање за тоа...

Сакам да кажам дека во секое време можам да изиграм партија тенис, фудбал, пливање или долго пешачење...

За тоа не ми треба подготовка некоја константна или пак некој тренинг.

Едноставно немам проблем со кондицијата кога се работи за физичка работа или пак спорт...секако ако е во границите на нормалното.

Инаку никогаш во животот не сум вежбал за тоа.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2016 во 07:51
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2017 во 09:03
jas eve se motivirav i si velam od utre da pocnam da vezbam......od utre de
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2017 во 08:51

Како да се мотивирате за вежбање есенва?


Вежбањето е добро за целокупното здравје на телото и умот, не само за да изгледате добро. Паметно е да вежбате во текот на целата година, не само за да направите „тело за на плажа“, но и ако тоа ви е целта, со тоа се почнува уште сега за следното лето.

Без разлика дали вежбате дома, во теретана или на отворено, времето делува на расположението и на условите за вежбање. Ако ви треба дополнителна мотивација и поттик за да се зафатите со вежбање есенва, овие совети ќе ви помогнат:

Поставете си цел

Како што рековме, вежбањето е добро за вашата општа состојба, но за да мотивирате да почнете треба да си поставите цел. Дали тоа ќе биде да „влезете“ во омилените фармерки, слабеење за важен настан, постигнување на дефинирани мускули, подобрување на физичката спремност... не е важно. Важно е да знаете која ви е целта и за колку време сакате да ја остварите.

Запишете ги предностите на вежбањето

Следен чекор е да направите листа зошто сакате да вежбате и да ја имате при рака секој пат кога нема да имате волја да отидете на тренинг. Затегнато тело, блескава кожа, подобро расположение, ослободување од стресот... ова се мотивациите што ќе ве натераат да станете и да се упатите кон теретана или кон патеката за трчање.

Вежбајте во друштво

Кога ќе се договорите со некого да вежбате заедно ем нема да имате „лице“ да го откажете тренингот, ем ќе си водите сметка за напредокот во вежбањето.

Купете си нова облека за вежбање

Не мора да потрошите цело богатство, но важно е да имате удобна облека за вежбање. Новите патики за трчање или маичка за во теретана ќе ви го кренат расположението, а ќе изгледаат одлично на фотката од теретана на Instagram.

Направете мотивирачка плејлиста

Музиката е одлична мотивација, па составете ја вашата плејлиста со песни што ве „креваат“ и ќе ви го направат вежбањето позабавно.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2019 во 19:49
Сакам да вежбам..ама не ја гледам никаде мотивацијата тука???
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2019 во 20:35
,,,e tokmu tuka ima mesto za vezhbanje,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2019 во 21:26
Место има, инструктор има..пак фали мотивацијата
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2019 во 11:24
Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Место има, инструктор има..пак фали мотивацијата

,,,titkaj so desnoto prste i op,,ete ti motivacija,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2019 во 22:36
Вежбав, сакам да вежбам и не ми треба мотивација
ама овој пат претерав ,,, ме болат сите мускули ух
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2020 во 23:25
Sakam joga, joga da pocnam ...размислување
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2020 во 09:25
Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Место има, инструктор има..пак фали мотивацијата


Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2020 во 20:57
Од утре, секој втор ден свиркање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.