IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?
    Испратена: 15.Јануари.2008 во 17:07
Како да почнете со вежбање? Ви треба МОТИВАЦИЈА?1чекор назад/2 напред

“Седум пати падни, осмиот стани” – вели јапонската народна поговорка.
“Трпение и упорност има волшебен ефект со кој тешкотијата исчезнува а пречките ги нема” John Quincy Adams
“ Каменот неможе да се исполира без триење,ниту човекот без тренинг”- Кинеска поговорка.
“Никогаш не се предавај. Никогаш. Никогаш. Никогаш.” -Winston Churchill
”Големите дела не се направени со сила туку со упорност” - Samuel Johnson

Сите овие поговорки ни укажуваат на една иста работа. Значи, не е важно колку пречки ќе ти застанат на патот,туку е важно колку од нив си способен да совладаш, една по една.

“Два чекори напред, еден назад”- обично, тешко е да се објасни овој пат до успехот,особено на оној кој се соочува со тешкотии на патот кон успехот.
“1 чекор назад,2 напред”- значи, наместо поради грешката да се чувствуваш виновен и ништо да не преземаш,наведнија главата и туркај само напред.

Чекорот наназад може да биде различен: семеен одмор,прекршување на секојдневните навики, или изгубен викенд.
Погрешно е кога ќе запнеме негде или ќе направиме некоја грешка, си велиме: --Леле сега пак одново!
Голема Грешка!!! Сосема погрешно!!!

Ништо не е страшно.

Кога погрешниот чекор е веќе направен подобра стратегија е “два чекори напред” . Вака секогаш ќе бидете еден чекор понапред од каде што застанавте,а веќе сте ја преминале СТАРТ линијата.

(продолжува)….

[

Изменето од BidiFit - 17.Февруари.2008 во 17:21
Кон врв
KroBellus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KroBellus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 17:11
Е како ви текна за ова? Баш тоа ми требашеАјде ајде нека продолжи нема време за чекањеМотивација ми треба!!!!помошшшшш
Кон врв
KroBellus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KroBellus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 17:12
И уште нешто,многу ме погодивте со темава
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 19:13
da sakam da vezbam
Кон врв
Viks Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Viks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 19:19


или пакЗАКАЧИ ОВА НА ФРИЖИДЕР , ВО СОБА , ДО ОГЛЕДАЛО И МОТИВИРАЈ СЕ намигнување
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 00:33
 
 
 
   не ми треба мотивација...си вежбам од мерак...среќа
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 15:24
...Во тенисoт,ако изгубитe еден поен нее крај на светот.Тоа им се случува дури и на најдобрите. Всушност,ако имате нешто повеќе победи од порази одите кон победа.Со здрава исхрана и вежбање, иако правите чекор наназад секогаш сте во игра и можност за одење напред.Ако очекувате совршенство(како многумина од нас) ве очекува разочарување и вина.
Вината ги напаѓа твоите здрави навики.Кога ќе зафркнете (па дури и кога мислите дека се сте измешале) нормално е да се почувствувате виновен. Во тој момент имате право да изберете: да дозволите вината да ве надвладее и да расипе се што до тогаш сте направиле или да ја прифатите грешката(чекорот назад) и да кажете: “на каде да продолжам од тука?”

Се разбираа, постигнатиот успех е она за што се борите.И не би сакале да се случуваат работите напред –назад. Стратегијата 1чекор/2чекори нема да ве спречи да го дадете најдоброто од себе. Треба навистина напорна работа за да го спречите чекорот назад,да не дозволите да се случи овој чекор. Но помага да бидете плански подготвени и со позитивни навики кога ќе дојде до тоа.


Многупати ова значи:посветување,рефокусирање и обврзување.Би требало да ја разгледате програмата и да не дозволувате вакви изрази да ви се плеткаат и да ве спречуваат.Користете ја за учење. Научете како да го држите чекорот назад понастрана од вас. Направете штит.
•     Прошетка во природа ќе ви помогне да ја испразнете главата и да се организирате
•     Смислете сопствено мото што ќе ве поттикнува и активира и залепете го насекаде
•     Направете пауза кога мислите дека ви е премногу напорно
•     Основно е дали сето ова ви е комплицирано и дали ве оптоварува
•     Направете промена во планот,јавете се во ресторан за здрава храна нека ви носат здрави оброци
•     Бидете сериозни во она што го работите.Еден погрешен оброк –еден погрешен ден,па дури и цела погрешна недела ако не успеете да го запрете тоа
•     Потсетете се на постигнатите успеси токму кога ќе ви треба поддршка и волја
Не е добро ни кога луѓето претеруваат на пример трчаат 1км зато што вчера заборавиле да истрчаат 500м. Тоа навистина не е потребно. Работете со план и умерено. Не заборавајте и бидете што е можно по одговорни и по посветени.
Изменето од BidiFit - 17.Февруари.2008 во 17:36
Кон врв
Melissa P Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Melissa P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 16:33
МИ ТРЕБА И МЕНЕ МОТИВАЦИЈА
ЦЕЛО ВРЕМЕ СИ НАОЃАМ НЕКОИ ИЗГОВОРИ ...ДЕКА ЌЕ ПОЧНАМ ДА ВЕЖБАМ ОД УТРЕ , ЗАДУТРЕ , ПОНЕДЕЛНИК И СЛ .
А НЕ ДЕКА ЗА СИТЕ РАБОТИ СУМ ТАКВА....
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 15:56
Originally posted by Melissa P Melissa P напиша:

   МИ ТРЕБА И МЕНЕ МОТИВАЦИЈА
ЦЕЛО ВРЕМЕ СИ НАОЃАМ НЕКОИ ИЗГОВОРИ ...ДЕКА ЌЕ ПОЧНАМ ДА ВЕЖБАМ ОД УТРЕ , ЗАДУТРЕ , ПОНЕДЕЛНИК И СЛ .
А НЕ ДЕКА ЗА СИТЕ РАБОТИ СУМ ТАКВА....

Еве помош! Не викај од утре ќе почнам туку почни веднаш. И секогаш повторувај ЈАС МОЖАМ!!! Пушти си музиче направи простор околу тебе и готово!!!!
Поздрав!!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 16:00
Дали сте задоволни од вашето тело?
Ако не сте,дали превземате нешто?

Кажете нешто за вашите почетоци што ќе им биде од корист на другите!!!
Кон врв
KroBellus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KroBellus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 16:05
Zasto sekogas izbirame nesto sto e polesno a begame od obvrski koi se tolku korisni za nas???
Blagodaram bidi fit!!!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 02:59

Вкучете ги и другите. Не бидете осамени!!

Судии,ментори,тренери,пријатели,партнери,обожаватели дури ни најголемите атлетичари не можат да успеат сами.

Човекот по природа е предодреден да биде со другите и да си помага.Дури и во секојдневната исхрана(диететика) и фитнес, сретнуваме луѓе кои вклучувајќи ги и барајќи помош од нив,постигнуваме подобри резултати. Вклучувјќи ги другите, имаате пристап до повеќе информации,идеали,повеќе ентузијазам и повеќе извори.

Велосипедистите и возачите на тркачки коли откриле дека потребен им е тим кој ги анализира околностите и условите дали тие имаат некаква шанса да победат или не.
И Вие можете да го искористите предизвикот. Ќе ги задржите резултатите подолго за разлика од оние кои работат сами.

Зошто е така?За почетници позитивен поттик и притисок може да биде еден од нај моќните мотиватори. Потешко е да се откажеш кога некој смета на тебе.
Во случај кога цел тим навива за тебе, потешко ќе се откажеш отколку кога си сам. Конечно, ако имаш повеќе луѓе околу тебе вежбањето ќе го направишпоинтересно. Ако во ова општество, со толку многу луѓе околу тебе кои сакаат да ти помогнат и понатаму продилжуваш сам, ќе ти биде многу досадно.

Да изгубиш онолку колку што планираш е исто толку важно колку што е тоа важно за еден светски атлетичар. Токму затоа BidiFit се грижи и ве советува и ви овозможува да ги споделите вашите искуства и да комуницирате меѓу себе,како за вашата борба до успехот така и за вашите постигнувања…..
(продолжува)...Изменето од BidiFit - 17.Февруари.2008 во 17:53
Кон врв
Melissa P Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Melissa P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 19:14
дефинитивно ,рано им е на луѓево сеуште да се фатат со вежбање. Тоа обично го прават месец два пред да започнат летните одмори....
Ја го направив првиот чекор,па....ке видиме како ќе оди
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 22:38
Па веќе време е да се фатиме за работа. После ќе биде касно.Почнете со работааа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.