IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за градот Струмица?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за градот Струмица?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 31>
Автор
Порака
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 13:53
Originally posted by brza brza напиша:

leleee,..ova ni vo singapur go nema!изненадување.....zarem strumica e ova?!збунетост



Споредбата на Сингапур ти е смешна!....... ...........Па три години не преродуваат со чекорче по чекорче, а ти тоа го споредуваш со азиска заостаната земја? Па каде е прогресот на владава?...........
Кој бара ќе најде.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:04
Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

од што се толку скапи тезгите на пазарот, мириса на кромидче кога пиеш кафенце!искрено, не знам што толку видовте во тој Глобал?


Климатизацијата е толку добра, што не мириса на кромид воопшто...........впрочем кога не си бил, неверувај на сител и на латас.Тие се прославија со лаги!


И погледни на страната на нашата општина, каков е всушност внатре Глобал (во галерија), таков пазар.......каде во Македонија има , во кој град?
со тезги? да таков само таму има трепкање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:17
Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

од што се толку скапи тезгите на пазарот, мириса на кромидче кога пиеш кафенце!искрено, не знам што толку видовте во тој Глобал?


Климатизацијата е толку добра, што не мириса на кромид воопшто...........впрочем кога не си бил, неверувај на сител и на латас.Тие се прославија со лаги!


И погледни на страната на нашата општина, каков е всушност внатре Глобал (во галерија), таков пазар.......каде во Македонија има , во кој град?



Зошто не разбереш дека Глобал е апсолутно ама апсолутно нефункционален објект...Толкава грдосија а сепак се има чуство дека нема место...Како прво и основно , никаде во светот ама баш никаде не сум видел катната гража да е залепена за објектот туку е или на подкровјето или во подрумот, мене лично повеќе ми се допаѓа кога е на кровот.Со што автоматски се добива на пространост...
И најлошо од се мешаш политика во целата работа...Мене објектот не ме бендисува затоа што архитектонски не е добро решен ниту пак се вклопува во околината, а кој го градел и како го градел помалку важно и онака отрпнавме на афери...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:44
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

од што се толку скапи тезгите на пазарот, мириса на кромидче кога пиеш кафенце!искрено, не знам што толку видовте во тој Глобал?


Климатизацијата е толку добра, што не мириса на кромид воопшто...........впрочем кога не си бил, неверувај на сител и на латас.Тие се прославија со лаги!


И погледни на страната на нашата општина, каков е всушност внатре Глобал (во галерија), таков пазар.......каде во Македонија има , во кој град?



Зошто не разбереш дека Глобал е апсолутно ама апсолутно нефункционален објект...Толкава грдосија а сепак се има чуство дека нема место...Како прво и основно , никаде во светот ама баш никаде не сум видел катната гража да е залепена за објектот туку е или на подкровјето или во подрумот, мене лично повеќе ми се допаѓа кога е на кровот.Со што автоматски се добива на пространост...
И најлошо од се мешаш политика во целата работа...Мене објектот не ме бендисува затоа што архитектонски не е добро решен ниту пак се вклопува во околината, а кој го градел и како го градел помалку важно и онака отрпнавме на афери...
со ова не се согласувам, не е никакво правило каде ќе биде катната гаража, битно е да е поврзана со објектот
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 22:34
Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

leleee,..ova ni vo singapur go nema!изненадување.....zarem strumica e ova?!збунетост



Споредбата на Сингапур ти е смешна!....... ...........Па три години не преродуваат со чекорче по чекорче, а ти тоа го споредуваш со азиска заостаната земја? Па каде е прогресот на владава?...........
posmeshno od ova,смеење..ne sum prochital odamna tuka !....ako si "izlegla" od strumica  skoro,...sigurno ke znaeshe deka singapur e e edna od najprosperitetnite drzavi vo svetot( i toa grad drzava!),...so najmoderni arhitektonski "chuda"...ima eden od naj frekventnite i moderni aerodromi i pristanishta vo svetot,..i najgolemotot pristanishte za kontejnerski brodovi( najgolem godishen promet ) vo aziskiot region,...a, sega gradat ii najmoderno metro,...se se toa gradbi  koishto se vbrojuvaat vo ,...extremen inzenering.....pa,...sistemi nekoi za dovlechkuvanje na voda od,...ne znam kade,...imaat vo plan i celiot grad drzava ,..da go opkolat so bedem i brani vo moreto ,..za zashtita od ,..tajfuni i sl..


singapur bil zaostanat?!.изненадувањезбунетост...da ,...ama pred 50-tina godini !


Изменето од brza - 25.Февруари.2010 во 22:35
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 00:33
Забеган , се работи за искористеноста на просторот, незнам дали има овде архитекти на форумот но јас како неархитект од она што сум видел тврдам дека гражите се прават најчесто во подкровието на тој начин се добива на ширина и просторот се искористува адекватно...Сум имал прилика да видам трговски со вакво решение кои навистина од надвор изгедаат помали од Глобал а внатре се неспоредливо попространи..
Освен тоа пазар во сред трговски тоа не сум го видел а веројатно нема ни да го видам...
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 07:50
Originally posted by brza brza напиша:



Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

leleee,..ova ni vo singapur go nema!изненадување.....zarem strumica e ova?!збунетост



Споредбата на Сингапур ти е смешна!....... ...........Па три години не преродуваат со чекорче по чекорче, а ти тоа го споредуваш со азиска заостаната земја? Па каде е прогресот на владава?...........
posmeshno od ova,смеење..ne sum prochital odamna tuka !....ako si "izlegla" od strumica  skoro,...sigurno ke znaeshe deka singapur e e edna od najprosperitetnite drzavi vo svetot( i toa grad drzava!),...so najmoderni arhitektonski "chuda"...ima eden od naj frekventnite i moderni aerodromi i pristanishta vo svetot,..i najgolemotot pristanishte za kontejnerski brodovi( najgolem godishen promet ) vo aziskiot region,...a, sega gradat ii najmoderno metro,...se se toa gradbi  koishto se vbrojuvaat vo ,...extremen inzenering.....pa,...sistemi nekoi za dovlechkuvanje na voda od,...ne znam kade,...imaat vo plan i celiot grad drzava ,..da go opkolat so bedem i brani vo moreto ,..za zashtita od ,..tajfuni i sl..singapur bil zaostanat?!.изненадувањезбунетост...da ,...ama pred 50-tina godini !


Јас сум магистар по градежништво, ама со сето мое искуство никаде не најдов некоја градба вредна за споменување во сингапур. За лаици како тебе и обичен кич од градба може да е супер градба.

А, СМЕЕЊЕТО Е ЗДРАВО, ЈА РАЗВИВА ПЛУЌАТА.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 19:50
Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by brza brza напиша:



Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

leleee,..ova ni vo singapur go nema!изненадување.....zarem strumica e ova?!збунетост



Споредбата на Сингапур ти е смешна!....... ...........Па три години не преродуваат со чекорче по чекорче, а ти тоа го споредуваш со азиска заостаната земја? Па каде е прогресот на владава?...........
posmeshno od ova,смеење..ne sum prochital odamna tuka !....ako si "izlegla" od strumica  skoro,...sigurno ke znaeshe deka singapur e e edna od najprosperitetnite drzavi vo svetot( i toa grad drzava!),...so najmoderni arhitektonski "chuda"...ima eden od naj frekventnite i moderni aerodromi i pristanishta vo svetot,..i najgolemotot pristanishte za kontejnerski brodovi( najgolem godishen promet ) vo aziskiot region,...a, sega gradat ii najmoderno metro,...se se toa gradbi  koishto se vbrojuvaat vo ,...extremen inzenering.....pa,...sistemi nekoi za dovlechkuvanje na voda od,...ne znam kade,...imaat vo plan i celiot grad drzava ,..da go opkolat so bedem i brani vo moreto ,..za zashtita od ,..tajfuni i sl..singapur bil zaostanat?!.изненадувањезбунетост...da ,...ama pred 50-tina godini !


Јас сум магистар по градежништво, ама со сето мое искуство никаде не најдов некоја градба вредна за споменување во сингапур. За лаици како тебе и обичен кич од градба може да е супер градба.

А, СМЕЕЊЕТО Е ЗДРАВО, ЈА РАЗВИВА ПЛУЌАТА.
не знам што не е јасно во постот на kultuzin збунетост
инаку веќе може да се прекине муабетов околу глобал, те молам спореди го со останатите трговски центри во светот, или ако ти е поблиску со трговските центри во Скопје
не знам зошто сеуште го сметате овој објект за научна фантастика, кога е само една обична зграда, трговски центар со атриум (веќе здосаден стандард) и пазар во средина
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 19:53
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Забеган , се работи за искористеноста на просторот, незнам дали има овде архитекти на форумот но јас како неархитект од она што сум видел тврдам дека гражите се прават најчесто во подкровието на тој начин се добива на ширина и просторот се искористува адекватно...Сум имал прилика да видам трговски со вакво решение кои навистина од надвор изгедаат помали од Глобал а внатре се неспоредливо попространи..
Освен тоа пазар во сред трговски тоа не сум го видел а веројатно нема ни да го видам...
всушност, многу подобра варијанта е гаражата да оди под земја на повеќе нивоа, а вака може и да се добие на гаражен простор бидејќи може да биде на околу пет или повеќе нивоа, плус има подобра поврзаност со објекјтот и со околната инфраструктура
но повторно велам дека не е никаков проблем гаражата да биде од страна, и онака не е некој простор за штедење тоа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 21:20
Originally posted by lilica lilica напиша:


Јас сум магистар по градежништво, ама со сето мое искуство никаде не најдов некоја градба вредна за споменување во сингапур. За лаици како тебе и обичен кич од градба може да е супер градба.

А, СМЕЕЊЕТО Е ЗДРАВО, ЈА РАЗВИВА ПЛУЌАТА.
ha?!изненадувањеизненадување...magistar vikash i toa gradezen duri?.изненадување..i shto ?збунетост toa li te pravi kompetentna za da ocenuvash shto e a shto ne e kich ,..ili koj e laik a koj ne?збунетост...e, pa od takvi "struchnjaci" ...puna "kapa" vo zermjava , pa zatoa izgeda i tolku e prosperitetna,...
Сингапур има високо развијену економију, која се историјски посматрано базирана на бесцаринској трговини. Поред Хонг Конга, Јужне Кореје и Тајвана, Сингапур је један од Четири Азијска Тигра.... Производња је прилично разнолика и чине је електронска индустрија, прерада нафте, хемијска индустрија, машинска индустрија и биохемијска производња. 2006. године Сингапур је производио око 10 процената светске производњне електронских подложака за електронска кола. Сингапур је и најпрометнија лука на свету по питању утоварене тонаже[, и четврта је највећа девизна берза на свету после Лондона, Њу Јорка и Токија......БДП по становнику 2006. године је износио 29.474 US$!!(stvarno zaostanata!)...Сингапур је и популарна дестинација за туристе, што чини туризам једном од његових највећих индустрија. Да би се такмичили са регионалним ривалским градовима попут Хонг Конга, Токија и Шангаја, влада је најавила да ће градска област бити претворена у узбудљивије место осветљавањем стамбених и пословних зграда....Сингапур се брзо позиционира и као центар медицинског туризма.....
tuku..."
















.........i ushte "milion" slichen kich...od zaostanatiot  SINGAPUR !

..,...i tuka ne moze, tvoeto struchno ( i iskusno dabome),magistersko oko da vidi , vikash, nishto "asalno"......a?изненадување
...e ,pa da mi prostish ,...ama , slobodno "zakachi si ja na klinec " diplomata togash !голема%20насмевка
...i ushte neshto,...potseti se malku,...da vidish koj prv pochna da se kikoti tuka...bash tuka.

ps....inache , se drugo hto pishuvash tuka mi odi po kjeif!намигнување

ps,...ushte ednashнамигнување....ova nekoj moze da go brishe ...samo za inat!...inache i te kako ima vrska so strumica.....i nema na makedonski shto da pravam! збунетост


Изменето од brza - 26.Февруари.2010 во 21:34
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 11:14
Жал ми е што не разбораш многу од систем на градба. Се што гледаш на овие слики го има Скопје.Прошетај по Скопје во центарот се сите. И сите овие се еден ист систен кој се применува на сите градби кај нас - скелетен систем, ништо посебно или необично, така да .............., а куполата е на универзална - површински носач - вообичаена и по ништо не е фасцинантна, така да ..................олади малку.

А фонтаната со коњот ( на плоштад)ќе е истоветна со тој лавот на твојата слика.

Стаклените фасади денес се секојдневие, индивидуални згради се прават со такви фасади - ама се карајно непрепорачливи - не се термички, а според новите стандарди тоа не е дозволено, скапи се - значи економската компонента не е издржана..........и т н.........и.т.н.....

Се надевам ќе ти помогнам да го смениш погледот кон Сингапур.

А со дипломата и ваквото размислување ги добив сите возможни дозволи за работа во земјава и цо старнство, така да .............можеш да сонуваш за закачување на зид.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 14:05
Originally posted by lilica lilica напиша:

Жал ми е што не разбораш многу од систем на градба. Се што гледаш на овие слики го има Скопје.Прошетај по Скопје во центарот се сите. И сите овие се еден ист систен кој се применува на сите градби кај нас - скелетен систем, ништо посебно или необично, така да .............., а куполата е на универзална - површински носач - вообичаена и по ништо не е фасцинантна, така да ..................олади малку.

А фонтаната со коњот ( на плоштад)ќе е истоветна со тој лавот на твојата слика.

Стаклените фасади денес се секојдневие, индивидуални згради се прават со такви фасади - ама се карајно непрепорачливи - не се термички, а според новите стандарди тоа не е дозволено, скапи се - значи економската компонента не е издржана..........и т н.........и.т.н.....

Се надевам ќе ти помогнам да го смениш погледот кон Сингапур.

А со дипломата и ваквото размислување ги добив сите возможни дозволи за работа во земјава и цо старнство, така да .............можеш да сонуваш за закачување на зид.
и повторно ли не е јасно?
не знам како можеш да ја споредуваш архитектурата во скопје со оваа, за структурата мислам дека не вреди да се зборува, за неа си постојат стандарди, а исклучоци има само кај архитектонски чуда, тоа е исто како да кажеш дека сите згради во кои се користи армиран бетон се исти!
што се однесува до стаклото, денес има разни видови на стакло, и се користи во зависност од условите, а на стаклените фасадиима разни додатоци кои помагаат, како на зградата на Магос на плоштадот во Скопје, а кога сме веќе на стакло, од што беше направена фасадата на Глобал?

уште една забелешка за глобал, атриумот оди се до горните спратови каде што е канцеларискиот простор, тотално бескорисен широк простор заграден од ѕидови!

и ве молам да не одиме повеќе офтопик, темата е за струмица, не за глобал
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 14:09
Originally posted by lilica lilica напиша:

Жал ми е што не разбораш многу од систем на градба. Се што гледаш на овие слики го има Скопје.Прошетај по Скопје во центарот се сите. И сите овие се еден ист систен кој се применува на сите градби кај нас - скелетен систем, ништо посебно или необично, така да .............., а куполата е на универзална - површински носач - вообичаена и по ништо не е фасцинантна, така да ..................олади малку.

А фонтаната со коњот ( на плоштад)ќе е истоветна со тој лавот на твојата слика.

Стаклените фасади денес се секојдневие, индивидуални згради се прават со такви фасади - ама се карајно непрепорачливи - не се термички, а според новите стандарди тоа не е дозволено, скапи се - значи економската компонента не е издржана..........и т н.........и.т.н.....

Се надевам ќе ти помогнам да го смениш погледот кон Сингапур. ?!?!изненадувањезбунетост
збунетост
А со дипломата и ваквото размислување ги добив сите возможни дозволи за работа во земјава и цо старнство, така да .............можеш да сонуваш за закачување на зид.
aa,..da go smeniv pogledot:

strumica:                                                     singapore: 


 
....a,osven so kratkiot osvrt na"spektralnata" analiza na materijalite, od koj se pravi se shto e napraveno ( nasekade niz svetot!),...a i sistemite na "izrabotka",so koishto ...veklikodushno ne "ppochesti" tvoeto nadaleku poznato ( i priznato)...mzнамигнување! struchno mislenje.......najochigledno e deka i se drugo e ....istovetno !

.,.......tukuuu,...se predavam:


.






Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 15:08

ве молам да не одиме повеќе офтопик, темата е за струмица, не за глобал

и што би рекол секој модератор: Без лични препукувања

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.