IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ... И МРАЗИ ГО НЕПРИЈАТЕЛОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

... И МРАЗИ ГО НЕПРИЈАТЕЛОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:22
Originally posted by efendija efendija напиша:

Pa,ako go otfrlime toa,normalno deka se slozuvam.(e fala bogu koga ti tekna),pa sto pati ti rekov vo koj del ne se soglasuvam.Inaku nesto slicno na toa sto go postiras imas pogore vo stihovite koi gi napisal nekoj inspiriran tokmu od Rabija.Tuka nema sto da se spori.



Blagodaram na odgovorot.

Mi ja vrati doverbata vo tebe, iako bev spremen ga krenam race...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:27
E cuden si navistina! Kako mozes takvi zborovi da napises? Coveku:razberi vece ednas deka jas ne se soglasiv so toj del vo koj ti spomna deka Rabija preskrtala del od k*r,anot,kako nebiten za nea! Znaes li ti sto e toa?-I kako mozam tolku lesno da pominam preku toa,koga ednostavno ne e vistina!

A za drugoto za etickata,duhovnata poraka na anegdotata,tuka samo budala moze da ti protiv reci,i zatoa ti postirav edna sufiska pesna od Rabija El Adevija,koja kolku tolku ima slicnost so ona sto ti go postira,no,vo poinakvo svetlo.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:41
OK efendija, ajde da razgovarame kako obichni, religiozno nezainteresirani lugje...

Eve, jas ja prifakjam mozhnosta deka shkrtanjeto na zborot mozhebi e dodadeno vo anegdotata i deka toa faktichki nikogash ne se sluchilo. Neka bide onaka kako sto velish ti, nemam nikakov interes od takva raspravija, kako sto nemam interes od raspravanje za bilo kakvo veruvanje ili religija.

Ti velish deka so tekstot nemash apsolutno nikakov problem, duri dodavash deka "samo budala mozhe da protivrechi" (se slozhuvam so tvoite zborovi).

Sega, ako gi zememe tie nejzini zborovi i seto onoa sto znachat tie, ne e toa efendija "de facto" shkrtanje na zborot vo k*ranot, bez praktichno toa da se napravi ?

Bash me interesira tvoeto iskreno mislenje.

P.S. Razberi deka nikogash ne mi bila cel da napagjam, provociram ili da se ismejuvam na nitu edno veruvanje i religija. Ne me intersira toa zatoa sto ne sum takov chovek. Ako neshto eventualno te iznervira vo moite komentari, prvo spomni si deka Messenger nema nikakva losha namera i nema nikakvi lichni interesi vo toj komentar. OK ? Ova go velam zatoa sto brzo izbuvnuvash, pa ponekogash me isprovociruvash da reagiram kako sto ne bi sakal...

Изменето од Messenger - 13.Јануари.2008 во 02:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:48
Messenger:Ajde postiraj ja anegdotata od pocetok,sum ja zaboravil,pa ce dobies moj komentar.
(Ako ne tie maka)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:58
Ne mi e maka, taa sekako e postirana na pochetokot od temata:

... otkoga go osoznav Alah jas ne mozham da mrazam. Ne e vo prashanje Gjavolot, tuku jas ednostavno poveke ne mozham da mrazam. Duri Gjavolot da zastane pred mene jas ke go sakam, bidejki sega jas mozham samo da sakam. Jas sum nesposobna da mrazam – toa ischezna. Ako nekoj e poln so svetlina, toj mozhe da ti dade samo svetlina, bez obzir dali si mu prijatel ili neprijatel. Od kade mozham sega jas da zemam temnina, pa da ja frlam na Gjavolot? Nea ja nemam nikade, jas sum samo svetlina. Mojata svetlina ke padne na Gjavolot isto taka kako sto ke padne i na Boga. Sega za mene veke nema Bog i Gjavol, jas poveke duri ne mozham da napravam razlika megju niv. Seto moe bitie e transformirano vo ljubov, nishto drugo ne ostana…
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 03:08
Sega za mene veke nema Bog i Gjavol, jas poveke duri ne mozham da napravam razlika megju niv. Seto moe bitie e transformirano vo ljubov, nishto drugo ne ostana…

I ovaa recenica e 100% izmislena,taka da koga bi se isfrlila ovaa,moze da se izvlece eticka poraka od anegdotata vo smisol deka Rabija vo svojata ljubov kon Stvoritelot otisla mnogu podaleku od normalnata covecka ljubov.Vo nejzinata ljubovna zanesenost kon Boga(koja nie muslimanite ja vikame ASHK)taa vece odredeni covecki poroci gi preskoknuva i gi zasencuva(zasvetluva) so svojata ljubov.


Ova moze da pomine,no pogornata recenica,de facto e vo sprotivnost so realnata vistina
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 03:10
Duri,ako porealno se zabelezat i drugite postavki na anegdotata,ce dojdeme do zaklucok,deka ovde stanuva zbor za 100% montirana anegdota.I kako takva najdobro bi bilo vo celost da se otfrli.

Toa e mojot konecen stav!
Sega odam na spienje

Good night,i sonuvaj si go Kreatorot!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 14:29
   Interesno ama naslov na temava e :-"I mrazi go neprijatelot", kako pandan na hristijanskoto -"sakaj go neprijatelot", tuka sledi moeto prasanje koe ne mora da ima vrska nitu so mislenjeto na messenger nitu pak na tekstovite za Rabija, ona sto mene me interesira e dali i vo Islamot kako i vo Hristijanstvoto pa i vo skoro site pogolemi religii, ljubovta se smeta za najgolemiot zakon koj gi pravi site drugi zakoni ednostavno minorni, mali i recisi beznacajni, zosto ako go sakame Boga so seto svoe telo , srce, i dusa togas navistina nie nemame potreba od zakoni kako sto bilo i vo rajot koga Adam i Eva nemale probano od drvoto na poznanieto na dobro i zlo-zakonot, svesta. Zakonite se potrebni za lugjeto koi se sakaat samo sebe si i pritoa gazat se pred sebe za da si ovozmozat uzivanje ne vodejki smetka za drugite - Bog, zosto nie ne mozeme da go povredime Boga nikako toj e semokjen, ami samo go povreduvame koga se sakame samo sebe i pritoa gi povreduvame drugite negovi tvorbi.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 14:47
Nie sme deca Bozji i Bog ne saka kako sto sekoj tatko si gi saka svoite deca i toa e toa site nie sme za nego decinja i sega celata rabota e vo toa dali nie go prifakjame toa ili ne, ako ja prifatime negovata ljubov i svatime kolku neizmerno silna e taa, togas koi zakoni, pa tie se nevazni zosto koj sto doziveal tolku silna ljubov ne moze da pravi losi raboti, pa nemu ne mu treba zakon za da ne ubiva koga toj edinstveno moze da saka. E tuka sega povtorno se vrakjame na prasanjeto sto so neprijatelite- znaci koj ljubi toj nema neprijateli i tolku, toa e ednostavno, pa za kogo togas se molime, -pa za tie sto neznaat deka im sme prijateli i mislat deka sme im neprijateli samo zatoa sto im kazuvame deka ne vredi da se sekiraat za obicni raboti kako pari, hrana, i dr.
So ljubovta nema neprijateli ima samo lugje koi neznaat kolku gi sakame, i za niv se molime da ni pomognit Gospod, zosto sami nemokjni sme, ama ako Bog ni podari Lubov togas od nasata ljubov ne ke mozat da se odbranat nikoi neprijateli.
Ako so ova se soglasuvaat site vernici togas ajde zaedno da se pomolime na Boga za site koi mrazat bilo da se deklariraat kako Hristijani ili Muslimani, Budisti, Ateisti, itn.


Изменето од postariot brat - 13.Јануари.2008 во 14:54
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 16:27
Mnogu dobro razmisluvanje postar brate,sosema se sl*gam so tebe,deka covekot koj sto iskreno ljubi i go pocituva Boga,toj ne znae da mrazi,i toj e amnestiran od site Bozji kazni.No,sepak ce zabelezam deka nie ludjeto ne sme angeli,ne sme bezgresni,imame svoi padovi vo zivotot,a od druga strana pak Bog ni vospostavil normi koi treba da gi pocituvame,tuka ne zadovoluva samo ljubovta,tuka e potrebna i akcija od dela(primer vo Islamot osnovnite Islamski postulati:molitva,namaz,pos,zekat,hadz)ja imaat taa cel da go napravat covekot,covek.No,zatoa tie kontinuirano se povtoruvaat,za covekot vo odredeni momenti da ne se osili i da ne zaluta od Bozjata sovrseno trasirana pateka.

   Ajde malce i vo ovoj pravec da razmisluvame!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 15:28
Ljubovta i sochuvstvoto se ultimativniot zakon. Toa e sushtinata na Kreatorot i Kreacijata. Seto ostanato e pozadi.

Toa ne znachi deka site lugje lugje mozhat da bidat svesni za toa, od aspekt na sekojdnevno bituvanje i rakovodenje so toa chuvstvo vo srcata. Zatoa za niv postojat pishani zakoni i detalni upatstva kako da se odnesuvaat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 09:51
Kako sto na eden drug naslov, za siite napisav, kje se povtoram:
hristijanite i siite (sufiite) imaat golem broj slicnosti vo veruvanjeto i vo praktikuvanjeto na nivnite zabludeli filozofii.
 
Ne znam kako ti si go dozivuvas starozavetniot zakon, zakon koj pretrpel izmeni, mozebi toa e tvoje protivenje na nelogicnostite i nepravdata, no toa ne se pravi onaka kako sto go pravis toa ti..
 
Ako Bog ne sozdal od dusa i telo, ni zapovedal da Go obozuvame so istite dusa i telo.
 
Bog ne saka, kako covestvo, pa sakajki da ne vrati na praviot pat ni isprakja Svoi glasnici, pratenici, verovesnici, a so niv knigi, zakoni i pravila, kako ne bi skrsnale od praviot pat ili kako bi se vratile na istiot toj pat na civ kraj se naogja rajot.
 
Nemozeme nie, sekoj sam, slobodoumno, bez pradznaenja i znaenja da Go obozuvame Boga kako sto kje ni tekne.
 
Jas veruvam i silno sum ubeden deka Toj saka da bide obozuvan onaka kako sto Toj zapovedal, a ne kako sto nasite covecki umovi ne znaat....
 
Pravoto na Bog kaj nas e da Go obozuvame samo nego, i nisto drugo osven nego, a naseto pravo kaj Boga e Toj za nasiot monoteizam da ne vnese vo rajot, odnosno da ne ne kazni!
 
Ova se jasni raboti, no za onie sto ziveat vo magla, kje baraat samo magla....
 
Ako mislis deka zakonite se bezvredni, togas tvojata vera pagja. Ti ne si povekje pobozen covek, nitu pak vernik, nitu pak onoj koj saka da bide voljata na Otecot, ane voljata na Isus ili bilo koj drug. Kolku ubav del od Biblijata, kade Isus maksimalno go objasnuva svoeto covecko bitie, svojata covecka  volja koja treba da se prisposobi so voljata Bozja, oti da bese on Bog kjke rcese da bide voljata nasa, a ne voljata Tvoja....
 
Se bunis? Zemas pravo sam da si tolkuvas bilo sto? Nesto ti fali ili mozebi imas visok vo Biblijata?
 
Stom ne si na saglam so hristijanstvoto, kako kje bides saglam so islamot?
 
Znaj deka ona na sto si ne drzi voda!
 
A Muhammed, neka e Bozjiot mir nad nego rakol: Nikoj nema vistinski da poveruva se dodeka negovite zelbi ne stanat usoglaseni so ona so sto sum dosol jas, Ku ranot i tradicijata!
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 09:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ljubovta i sochuvstvoto se ultimativniot zakon. Toa e sushtinata na Kreatorot i Kreacijata. Seto ostanato e pozadi.

Toa ne znachi deka site lugje lugje mozhat da bidat svesni za toa, od aspekt na sekojdnevno bituvanje i rakovodenje so toa chuvstvo vo srcata. Zatoa za niv postojat pishani zakoni i detalni upatstva kako da se odnesuvaat.
Ova od Biblijata ti e?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 17:47
DAIJA,

Ima edna ednostava rabota. Ako smetash deka Bog e bezgreshen i sovrshen, togash treba da prifatish deka negovata Kreacija e bezgreshna i sovrshena. Vo sprotivno vleguvash vo kontradikcija, da ne kazham deka sozdavash paradoks.

Ako toe e taka, togash ne zaboravaj deka i lugjeto se neddeliv element na taa Kreacija. Bog ne sozdal isto kako i se drugo na svetov. Kade gledash nesovrshenstvo vo prirodata?

Sekakvo tvrdenje za bilo kakva nesovrshenost samo pretstavuva maskiranje na nasheto neznaenje i nerazbiranje na Bozhjata Kreacija, kako i obid da go vklopime svetov vo limitite na nash*te dogmi.

Ako Bog ne sozdal so slobodna volja, zarem toa go napravil za da ne testira i za da ne kaznuva? Aman, kakva e taa slika na sovrshen Bog sto ja imame vo nashiot um? I koja e korista od takvata slobodna volja? Razmisli samiot okolu ova, bez da se konsultirash so bilo kakvi verski pishuvanja, oti odgovorot na ovie prashanja nema gi najdesh nitu vo K*ranot, nitu vo Biblijata, a najmalu vo nivnite interpretacii.

Kakva e taa Bozhja sovrshenost koga veruvame deka Bog ne sozdal za da mu se vosh*tuvame, da go obozhavame, da mu pravime metanii i da mislime deka sme sozdadeni za da pravime neshto za Nego? Kade ja gledash sovrshenosta na Kreatorot vo vakvata slika za nego? I STO MOZHEME NIE DA STORIME ZA BOGA STO NE MOZHE TOJ DA NAPRAVI ZA SEBE? Povtorno bi rekol deka treba da razmislime za ovie prashanja, bez da chitame nishtio i bez da prashuvashuvame nikogo, bidejki toa nema da go doznaeme od tie strani. Od niv veke go dozna seto onoa sto mi go pishuvash vo tvojot komentar. Ochigledno ima mnogu poveke od onoa sto mislish deka e krajniot i ultimativniot odgovor na site prashanja.

Kako sto gledash, megju tebe i mene ima edna fundamentalna razlika. Tebe te ubedile deka K*ranot e alfa i omega, pochetok i kraj. Za mene sekoja sveta kniga e samo alfa. Kreatorot ni dal sloboda i um za da mozheme postojano da ja otkrivame Negovata Kreacija, a so toa i Nego samiot. Toa e beskraen proces, kako sto Bog e beskonechen vo svoeto bogatsvo i kompleksnost vo odnos na nas. Za tebe vo edna Kniga e otkrieno se, pa samo treba taa doslovno i religiozno da se prati, kako nekakov detalen plan, za da se stigne do blazhenstvoto. Zatoa me prashuvash kako mozham da go razberam islamot ako vo potpolnost ne go prifakjam Stariot Zavet .

Bidejki za tebe K*ranot i Biblijata bukvalno pretstavuvaat Bozhji Zbor, jas te razbiram zoshto zhiveesh spored niv do poslednoto slovo. Od druga strana, zatoa ti nemozhesh da me razberesh mene koga velam deka, vo spoznavanjeto na esencijata na Kreatorot, jas sum stanal potpolno svesen za moeto bitie kako nedelliv del od Nego, pa od taa tochka ne svakjash zoshto za mene dogmatskite i kanonizirani pet dnevni molitvi vo odredeni vremenski termini ili stavanjeto shamija, vrtenjeto okolu crkvata, prekrstuvanjeto na sekoe Negovo spomnuvanje, i t.n. nemaat nekoja osobena validnost.   Po pristiganjeto na odredena cel, voziloto sto pomognalo da se stigne do tamu poveke ne e potrebno… patuvanjeto prodolzhuva ponatamu…i dokolku e potrebno, ke se upotrebat i drugi vozila.

Razlikata megju nas e faktot sto ti ja gledas celta na svoeto postoenje i soodvetnoto zivotno bituvanje kako detalno opishan plan vo kniga pratena od Kreatorot, a jas ja gledam taa kniga samo kako popatno pomagalo…

Mislish deka maglata na postoenjeto ke ja snema ako pred sebe imash nekakvo detalno upatvsto za zhiveenje? Znam deka lugjeto sekogash pobrzo bi se fatile za bilo kakvo upatsvo otkolku samite da se upatuvaat. Logikata, kolku i da e pogreshna, tolku e i ednostavna i primamliva: ako veke postoi nekakov terk na zhiveenje i go sledat tolku mnogu lugje, podobro e da go prifatam nego otkolku eventualno neshto da pogresham odejki samiot... patem ke imam drushtvo i taka ke sum posiguren. Rabotata e sto zhivotot ne e matematika, ne e ednostavno sobiranje i vadenje, nitu algoritmi za digitalno procesiranje podatoci. Ako si ubeden deka e taka, togash ne si nishto poveke od edna obichna mashina, eden robot koj go programirale da vrshi edna funkcija i toj sreken go pravi toa za celiot svoj zhivoten ciklus, nadevajki se deka dokolku bide dobar vo svojata rabota, eden den nema da go stavat vo otpad, tuku vo muzej kade sto ostanatite roboti ke mu se vosh*tuvaat i ke go pokazhuvaat kako ideal na ostanatite mashini.

Kreacijata ne e bara, ne e mochurishte, ne e nekakva matematichka konstanta, tuku bujna reka vo postojano dvizhenje. Nikogash nema da se iskapish dva pati vo ista voda. Se teche i se se menuva, samo menuvanjeto e konstantno. Apsolutna vistina postoi samo vo sferata na nash*te ubeduvanja i veruvanja, edinstveno kako refleksija na naseto momentalno duhovno ili materijalno soznanie.

Koga ke se soznae toa, ke se osoznae i Kreatorovata mudrost zoshto ne sozdade slobodni i nalik na Nego. I samo togash mozhe da se razbere zoshto ima samo eden ultimativen zakon - zakon na ljubovta, sochuvstvoto, razbiranjeto i sozdavanjeto. Toa e Bozhjiot zakon. Tokmu za toa govoreshe Buda, toa go propovedashe Isus i na toa ne potsetuva Rabija. Zhivej go zhivotot od ljubov i so ljubov, a ne od strav i po nekakov detalen plan.

P.S. Gore kazhanoto zemi go samo kako moj pogled, kako moe veruvanje i toa apslolutno ne znachi deka ne gi pochituvam veruvanjata na ostanatite chlenovi. Naprotiv, ubeden sum deka sekoj treba da si go odbere patot sto najmnogu mu odgovara i deka nikoj nema pravo da bide osuduvan za toa. Jas mozham da ne se slozham so razni stavovi, no toa ne znachi deka nemam respekt prema nositelite na tie stavovi.

Изменето од Messenger - 15.Јануари.2008 во 18:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.