IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ... И МРАЗИ ГО НЕПРИЈАТЕЛОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

... И МРАЗИ ГО НЕПРИЈАТЕЛОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 10:42
es selamu aleyküm
za RÂBİA -tül     ADEVİYYE [ Kaddesallahu Sırrıhulaziz ]
takvo nesto nigde ne se srekava
izmena na k*r an isto nema 
nemoj da si nemetnuvas golem grev na sebe
ako korsitis
anti islamska literatura toa moze da go sretnes
vo vistinskiot islam nema takvi raboti
 
 
drugo za  Mevlana Celaleddin (Rumi ) koristis Rumi na edno mesto  toa ime od posle mu bilo pridodaeno
vreme nekoi luge na imeto im go pridavale i mestoto a kade e samiot
rumelija e oblasta koja bile imenuvana vo toa vreme od tamu i Rumeli
ako go imenuvas imenuvaj go po ime
inaku vistinskoto ime mu e Muhammed Celaleddin-i (Rumi)
(nekoi se trudat a ovaa muhammed nigde ne stoi)
inaku sufiite mu dale ime sultan-ül ülema


Изменето од Padisah - 11.Јануари.2008 во 10:44
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 11:06
Toa sto nemas vreme da prosetas po bibliotekite, ne znaci deka knigata ne e prevedena ili deka seuste ne se preveduva na drugi jazici.
 
Zalam sto vie vo SAD ste tolku izolirani, znanstveno i duhovo, a vo posledno vreme i materijalno....
 
Inaku, ete zaprasaj se, prosetaj i doznaj, dali ogromniot broj amerikanci koj masovno go prima islamot posle nemilite nastani vo SAD na 11.9. toa go storile so posredstvo na cistiot islam ili so posredstvo na zabludeliot filozofsko-pagansko-risjanski sufizam?
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:11
DAIJA, gledam deka premnogu gnev i gorchina se nasobralo vo tvoeto srce za da ima mesto za svetlina, ljubov i razbiranje.

Ne te kritikuvam, ne te osuduvam, ne ti sovetuvam nishto... samo si dozvoliv sloboda da ti go kazham onoa sto se gleda tolku jasno.

Ke te ostavam so slednive zborovi... na svetov postojat dva nachina na gledanje na svetot: spored zakonot i spored ljubovta. Umot koj e advokatski ne mozhe nikogash da bide onoj sto saka i umot poln so ljubov ne mozhe nikogash da bide advokatski.

Pravniot um sekogash razmisluva kako spisok na zakoni, nikogash kako bezgranichen izvor na ljubov i sochustvo. Od druga strana, samata priroda na sochuvstvoto e ispravnosta. Tokmu zatoa ljubovta i sochuvstvoto se prvi i tie ne go pratat pravoto kako senki, tuku samo pravoto mozhe da gi prati niv.

Pravniot um sekogash ja frla odgovornosta na nekoj drug - na opshtestvoto, istorijata, drugi drzhavi, komshijata... Za zakonskiot um sekogash onoj drugiot e kriv. Ljubovta, od druga strana, ja prevzema odgovornosta na sebe, taa sekogash veli "jas sum toj koj e odgovoren, a ne ti".

Zakonot sekogash e izgovor za branenje na sebe si, dodeka Ljubovta vo svojot koren ne sodrzhi nikakov napad ili odbrana. Koga sakash neshto ili nekogo, ti ne zboruvash zakoni. Koga se saka, koga se ljubi, zakonite ischeznuvaat bidejki ljubovta e ultimativniot zakon. Ljubovta znae samo da dava, da zashtituva, da sochuvstvuva i da pomaga. I koga ke dozvolish ljubovta da te zashtituva, poveke ne ti treba nikakva druga zashtita.

Zakonot e skrien strav, dodeka ljubovta e otkriena hrabrost. Dali imash zabelezhano koga navistina ljubish kako stravot ischeznuva? Kolku sto poveke sakash, tolku poveke stravot ischeznuva. Stravot raste koga nema ljubov vo nas, stravot e nedostatok na ljubov, zakonot e nedostatok na ljubov bidejki zakonot vo osnova ne e nishto drugo tuku obid za zashtita na isplashenoto srce.

Zakonot nikogash ne gi sprechil losh*te raboti, nikogash ne go soprel kriminalot od sekakov vid, zatoa sto chovek ne mozhe da se smeni so kaznuvanje. Tokmu sprotivnoto, so zakonite chovekot stanal ushte pokorumpiran. Duri ni konceptite za nagrada i kazna, za raj i pekol ne dadoa nekakov poznachaen rezultat. A toa e bidejki pekolot zavisi od stravot, a rajot od alchnosta. Koga veke znaeme deka stravot i alchnosta se glavnite chovekovi problemi, kako ke go smenime chovekot tretirajki go so istite niv ???

Toa e porakata na Rabija sto ti i tvoite prijateli ne mozhevte da ja razberete. Toa e porakata na Isus - toj go unishtuva samiot koren na takanarechenoto "pravo" (koe potochnbo treba da se nareche "krivo") i toa beshe najgolemiot zlochin poradi sto beshe razapnat na krst. Toj beshe osuden zatoa sto ja unishti osnovata na kriminalnoto opshtestvo, zatoa sto go trgna stolbot na nepravednosta, na agresijata, netolerantnosta i vojnite. Zatoa sto ja vostanovi edinstvenata i vistinskata pravdina, najvazhniot i najvisokiot zakon - ljubovta.

Rabija toa sakashe da mu go kazhe na Hassan... i na site nam.

Изменето од Messenger - 11.Јануари.2008 во 17:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 13:40


Koga te prasav od kaj tie tekstot prezemen za Rabija i Hasan,ne znaese........sega odkade zemas za pravo da komentiras za nesto sto nikogas Rabija ne go rekla....Messenger seriozen prekrsok e da citiras nekogo ,a da ne znaes od kade go citiras..Za mene ova ne e nisto drugo tuku TVOI SKROENI PRIKASKI KOI SI GI PODESUVAS KAKO STO TI ODGOVARAAT....

Od tebe baram da dades tocen izvor na izrekata od Rabia,ili vo sprotivno da go izbrises tvojot post,posto ocigledno se raboti za MONTIRANI NESTA...i plus na toa ne e loso i da im se izvinis na muslimanite...
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 14:07
лутина?
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:01
Originally posted by efendija efendija напиша:



Koga te prasav od kaj tie tekstot prezemen za Rabija i Hasan,ne znaese........sega odkade zemas za pravo da komentiras za nesto sto nikogas Rabija ne go rekla....Messenger seriozen prekrsok e da citiras nekogo ,a da ne znaes od kade go citiras..Za mene ova ne e nisto drugo tuku TVOI SKROENI PRIKASKI KOI SI GI PODESUVAS KAKO STO TI ODGOVARAAT....

Od tebe baram da dades tocen izvor na izrekata od Rabia,ili vo sprotivno da go izbrises tvojot post,posto ocigledno se raboti za MONTIRANI NESTA...i plus na toa ne e loso i da im se izvinis na muslimanite...


efendija, ajde smiri se malu. Ako neshto ne ti se dopagja nemash nikakvo pravo da barash da se brishi. Ova ne e Saudi Arabija pa da diktatirash sto ke se kazhe, a sto ne vo vrska so veruvanjeto ili religijata.

Kako znaesh deka Rabija takvo neshto ne rekla koga ti nikogsh toa ne si go prochital. Kako mozhesh da tvrdish neshto sto nezaesh? I ne podesuvam nishto efendija. Kamo sreka Alah da me nagradil so takva bozhenstvena ljubov kako sto dal na Rabija, pa jas da go recham onoa sto go rekla ovaa prosvetlena zhena.

Onoa sto mi e najinteresno e toa sto vmesto i ti da se vosh*tish sto vakvo neshto doagja od muslimanka, a ne od hristijanka, ti se spremash da eksplodirash...

Pa togash objasni mi sto e toa sto tolku losho, nepravedno, gjavolsko, sto ne ti se dopagja od onoa kazhanoto. Sto e toa tolku strashno sto go rekla Rabija ? Zboruvaj za toa, a ne se rasfrlaj so naredbi. Ako imash neshto vredno za kazhuvanje - kazhi.

P.S. Koga ke go pronajdam izvorot na informacijata ke ti javam, a do togash pogledni tuka http://ashraf786.proboards15.com/index.cgi?board=awliya&action=display&thread=1193299614, mislam deka tamu se spomnuvashe za sluchkava.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:25
Messenger,ti rekov nekolku pati,eve sega pak ce ti povtoram.Ne e problem vo poukata koja mozeme da ja izvleceme od toa kazuvanje,problem e toa sto ti tamu jasno naznaci deka Rabija go preckrtala delot vo k*r,anot kade stoi:"MRAZI GO DJAVOLOT",problem e toa messenger,zatoa sto toa ne e vistina,takvo nesto ne mozela da napravi Rabija ,takvo nesto e vo sprotivnost so k*r,anot.A rabija El Adevija toa dobro go znaela,zatoa ti rekov da mi go navedes izvorot,a ne ovde da mi predavas NARAVOUCENIE,toa dobro si go znam.A web sajtot sto mi go dade,razgledaj ti tamu,tamu nisto nema od ova sto go spomnuvas.I da ti kazam edno:bidi siguren deka mnogu povece od tebe znam i za Rabija El Adevija i za Hasan El Basri,sum cital za niv mnogu knigi,i nikade,veruvajmi nikade ne sum nasol takvo nesto,a i nema da najdam bidejci takov gest od Rabija e nevozmozen,toa moze samo da e montirano scenario od nekoj koj sto saka ovde da ni drzi predavanja od Etikata.Tocno,ova ne e Saudiska Arabija,no,ova ne e ni Amerika kade sekoj kako ce mu tekne i koga ce mu tekne ce izmisluva nekakvi prikaski i ce involvira vo niv vidni islamski licnosti ,i ce im montira zborovi koi tie ne gi iskazale.Dobivam vpecatok deka i ti brzo go ucis amerikanskiot mentalitet,i vece postapuvas,ne sekogas,no vo odredeni momenti kako niv. [/BZatoa ti ja upativ mojata zabeleska,bidejci ne e vo red da se zboruva za nekoj deka rekol nesto,a vsusnost ne rekol nisto.Takov e slucajot i so Rabija el Adevija.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:27
Originally posted by efendija efendija напиша:

Messenger,ti rekov nekolku pati,eve sega pak ce ti povtoram.Ne e problem vo poukata koja mozeme da ja izvleceme od toa kazuvanje,problem e toa sto ti tamu jasno naznaci deka Rabija go preckrtala delot vo k*r,anot kade stoi:"MRAZI GO DJAVOLOT",problem e toa messenger,zatoa sto toa ne e vistina,takvo nesto ne mozela da napravi Rabija ,takvo nesto e vo sprotivnost so k*r,anot.A rabija El Adevija toa dobro go znaela,zatoa ti rekov da mi go navedes izvorot,a ne ovde da mi predavas NARAVOUCENIE,toa dobro si go znam.A web sajtot sto mi go dade,razgledaj ti tamu,tamu nisto nema od ova sto go spomnuvas.I da ti kazam edno:bidi siguren deka mnogu povece od tebe znam i za Rabija El Adevija i za Hasan El Basri,sum cital za niv mnogu knigi,i nikade,veruvajmi nikade ne sum nasol takvo nesto,a i nema da najdam bidejci takov gest od Rabija e nevozmozen,toa moze samo da e montirano scenario od nekoj koj sto saka ovde da ni drzi predavanja od Etikata.Tocno,ova ne e Saudiska Arabija,no,ova ne e ni Amerika kade sekoj kako ce mu tekne i koga ce mu tekne ce izmisluva nekakvi prikaski i ce involvira vo niv vidni islamski licnosti ,i ce im montira zborovi koi tie ne gi iskazale.Dobivam vpecatok deka i ti brzo go ucis amerikanskiot mentalitet,i vece postapuvas,ne sekogas,no vo odredeni momenti kako niv. [/BZatoa ti ja upativ mojata zabeleska,bidejci ne e vo red da se zboruva za nekoj deka rekol nesto,a vsusnost ne rekol nisto.Takov e slucajot i so Rabija el Adevija.




које шта!!!!!!!!!!!!!!
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:30
Originally posted by efendija efendija напиша:

Messenger,ti rekov nekolku pati,eve sega pak ce ti povtoram.Ne e problem vo poukata koja mozeme da ja izvleceme od toa kazuvanje,problem e toa sto ti tamu jasno naznaci deka Rabija go preckrtala delot vo k*r,anot kade stoi:"MRAZI GO DJAVOLOT",problem e toa messenger,zatoa sto toa ne e vistina,takvo nesto ne mozela da napravi Rabija ,takvo nesto e vo sprotivnost so k*r,anot.A rabija El Adevija toa dobro go znaela,zatoa ti rekov da mi go navedes izvorot,a ne ovde da mi predavas NARAVOUCENIE,toa dobro si go znam.A web sajtot sto mi go dade,razgledaj ti tamu,tamu nisto nema od ova sto go spomnuvas.I da ti kazam edno:bidi siguren deka mnogu povece od tebe znam i za Rabija El Adevija i za Hasan El Basri,sum cital za niv mnogu knigi,i nikade,veruvajmi nikade ne sum nasol takvo nesto,a i nema da najdam bidejci takov gest od Rabija e nevozmozen,toa moze samo da e montirano scenario od nekoj koj sto saka ovde da ni drzi predavanja od Etikata.Tocno,ova ne e Saudiska Arabija,no,ova ne e ni Amerika kade sekoj kako ce mu tekne i koga ce mu tekne ce izmisluva nekakvi prikaski i ce involvira vo niv vidni islamski licnosti ,i ce im montira zborovi koi tie ne gi iskazale.Dobivam vpecatok deka i ti brzo go ucis amerikanskiot mentalitet,i vece postapuvas,ne sekogas,no vo odredeni momenti kako niv. [/BZatoa ti ja upativ mojata zabeleska,bidejci ne e vo red da se zboruva za nekoj deka rekol nesto,a vsusnost ne rekol nisto.Takov e slucajot i so Rabija el Adevija.



OK efendi, znachi spored onoa sto znaesh za Rabaja, se slozhuvash so onoa sto go rekla, no se se slozhuvash so onoa sto navodno go napravila. Te razbrav dobro?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:35
Ne me razbra dobro! Celata prikaska so nea padja vo voda,ako se kaze vistinata deka taa nikogas ne napravila takov gest da preskrta nesto od k*r,anot.A kako svetol primer od nejziniot zivot vo ovaa nasoka koja ti ja davas mozes da najdes mnogu detali,vo koi se namesto sie kazano ama bez skvernavenje na Svetata Kniga.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:57
I think Hasan was her father name as we are adressed today in the same way people were adressed by their father name in the middel during the early days.

Eve messenger kade me nasocuvas.Na nekoj forum kade mnogu raboti se isprevrteni,nomtamu veruvaj nema takvo nesto,kakvo sto ti proiznese!
A ova sto go pastirav e samo eden dokaz na toa kakvi gluposti se pisuvaat tamu: Znaes da citas i samiot:"Jas mislam deka Hasan e imeto od nejziniot tatko........"

Hasan el Basri e sosema druga licnost,sovremenik na Rabija El Adevija,a nikako nejzin tatko.E ajde sega i tamu ,kade me naveduvas objasni im neka ne lutaat...
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:06
Rabija el-Adevija:

Iz straha Ti svi robuju
da u Vatri ne zaglave
spasom od nje ocekuju
velku srecu da pribave,

il' Dzennete da nasele
u dvorcima da stanuju
i u njima se vesele,
selsebilom nasladjuju.

Ja od Vatre ne strahujem
niti o Dzennetu snujem
svog Voljenog ja ne zelim
nicim da nadomjescujem!

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:10
efendija, jas te prashav, ako go isfrlime momentot so preshkrtuvanjeto na eden zbor od k*ranot (da recheme deka ne shkrtala nishto), dali se slozhuvash so onoa sto go veli Rabija vo nejziniot komentar vo vrska so ljubovta i mrazenjeto ili ne. Ako se slozhuvash odgovori samo DA, ako ne se slozhuvash objasni ZOSHTO.

Изменето од Messenger - 13.Јануари.2008 во 02:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:17
Pa,ako go otfrlime toa,normalno deka se slozuvam.(e fala bogu koga ti tekna),pa sto pati ti rekov vo koj del ne se soglasuvam.Inaku nesto slicno na toa sto go postiras imas pogore vo stihovite koi gi napisal nekoj inspiriran tokmu od Rabija.Tuka nema sto da se spori.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.