IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ... И МРАЗИ ГО НЕПРИЈАТЕЛОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

... И МРАЗИ ГО НЕПРИЈАТЕЛОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ... И МРАЗИ ГО НЕПРИЈАТЕЛОТ
    Испратена: 09.Јануари.2008 во 20:29
Ste slushnale deka e kazhano – “Ljubi go svojot blizhen i mrazi go neprijatelot”. A Jas pak vi velam “ljubete gi neprijatelite svoi,blagoslovuvajte gi onie sto ve kolnat, pravete im dobro i na onie sto ve mrazat i molete se za onie sto ve navreduvaat i gonat, za da bidete sinovi na vashiot Otec nebesen; zashto On go ostava Svoeto sonce da gree nad losh*te i nad dobrite i prakja dozhd na pravednite i na greshnite. Oti ako gi ljubite onie sto ve miluvaat vas, kakva ke vi bide nagradata? Zarem ne go pravat toa i mitnicite? I ako gi pozdravuvate samo brakjata svoi, sto osobeno pravite? Ne postapuvaat li taka i neznaboshcite? No bidete sovrsheni, kako sto e sovrshen vashiot Otec nebesen.

- Mateja 5 / 43, 44, 45, 46, 47, 48


Ova e edno od najkrucijalnite i najsilnite delovi vo Isusovoto uchenje, koe od edna strana ja pokazhuva dlabochinata na Negovata Lubov i mudrost, a od druga strana pretstavuva edna od glavnite mesta kade sto se krshele sekakvi kopja vo obidot da se interpretira onoa sto samo mozhe da se osoznae i dozhivee, a ne i da se intelektualizira.

Porano imav pishuvano za Dobrinata i Ljubovta, pa ovoj pat nema da se povtoruvam, tuku ke ve zapoznaam so neshto sto verojatno najsilno gi reflektira gore citiranite zborovi.

Imeno, zapoznavajki se so Sufizmot naidov na ovaa anegdota…


Vo Koranot ima del vo koj se veli “Mrazi go Gjavolot (Satanata)”. Sufistot Rabija ja preshkrtala taa linija od nejziniot Koran. Hasan, eden drug sufist, stoejki vo toj moment za Rabija, zaprepasteno izvikal: “Sto pravish? Koranot ne mozhe da bide koregiran – toa e blasfemija! Ne smeesh da izvadish nitu eden zbor od Koranot, toj e sovrshen onakov kakov sto e! Tuka nema mozhnost za bilo kakvo podobruvanje. Sto pravish?”

Rabija odgovorila: “Hasan, moram da go napravam toa! Ne e vo prashanje Koranot, tuku neshto sosem drugo: otkoga go osoznav Alah jas ne mozham da mrazam. Ne e vo prashanje Gjavolot, tuku jas ednostavno poveke ne mozham da mrazam. Duri Gjavolot da zastane pred mene jas ke go sakam, bidejki sega jas mozham samo da sakam. Jas sum nesposobna da mrazam – toa ischezna. Ako nekoj e poln so svetlina, toj mozhe da ti dade samo svetlina, bez obzir dali si mu prijatel ili neprijatel. Od kade mozham sega jas da zemam temnina, pa da ja frlam na Gjavolot? Nea ja nemam nikade, jas sum samo svetlina. Mojata svetlina ke padne na Gjavolot isto taka kako sto ke padne i na Boga. Sega za mene veke nema Bog i Gjavol, jas poveke duri ne mozham da napravam razlika megju niv. Seto moe bitie e transformirano vo ljubov, nishto drugo ne ostana… Jas ne go koregiram Koranot – koja sum jas da go koregiram?! – no ovoj del poveke ne e relevanten za mene. I ova e mojata kopija na Koranot, jas ne koregiram nichija druga. Ovaa rechenica sekogash me udirashe mnogu silno, pri sekoe nejzino chitanje. Bidejki taa poveke nema nikakva vrednost za mene, jas ja brisham.


Jas ednostavno ne se chuvstvuvam dostoen da komentiram.

Изменето од Messenger - 10.Јануари.2008 во 01:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 20:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ste slushnale deka e kazhano – “Ljubi go svojot blizhen i mrazi go neprijatelot”. A Jas pak vi velam “ljubete gi neprijatelite svoi,blagoslovuvajte gi onie sto ve kolnat, pravete im dobro i na onie sto ve mrazat i molete se za onie sto ve navreduvaat i gonat, za da bidete sinovi na vashiot Otec nebesen; zashto On go ostava Svoeto sonce da gree nad losh*te i nad dobrite i prakja dozhd na pravednite i na greshnite. Oti ako gi ljubite onie sto ve miluvaat vas, kakva ke vi bide nagradata? Zarem ne go pravat toa i mitnicite? I ako gi pozdravuvate samo brakjata svoi, sto osobeno pravite? Ne postapuvaat li taka i neznaboshcite? No bidete sovrsheni. kako sto e sovrshen vashiot Otec nebesen.

- Mateja 5 / 43, 44, 45, 46, 47, 48


Ova e edno od najkrucijalnite i najsilnite delovi vo Isusovoto uchenje, koe od edna strana ja pokazhuva dlabochinata na Negovata Lubov i mudrost, a od druga strana pretstavuva edna od glavnite mesta kade sto se krshele sekakvi kopja vo obidot da se interpretira onoa sto samo mozhe da se osoznae i dozhivee, a ne i da se intelektualizira.

Porano imav pishuvano za Dobrinata i Ljubovta, pa ovoj pat nema da se povtoruvam, tuku ke ve zapoznaam so neshto sto verojatno najsilno gi reflektira gore citiranite zborovi.

Imeno, zapoznavajki se so Sufizmot naidov na ovaa anegdota…


Vo Koranot ima del vo koj se veli “Mrazi go Gjavolot (Satanata)”. Sufistot Rabija ja preshkrtala taa linija od nejziniot Koran. Hasan, eden drug sufist, stoejki vo toj moment za Rabija, zaprepasteno izvikal: “Sto pravish? Koranot ne mozhe da bide koregiran – toa e blasfemija! Ne smeesh da izvadish nitu eden zbor od Koranot, toj e sovrshen onakov kakov sto e! Tuka nema mozhnost za bilo kakvo podobruvanje. Sto pravish?”

Rabija odgovorila: “Hasan, moram da go napravam toa! Ne e vo prashanje Koranot, tuku neshto sosem drugo: otkoga go osoznav Alah jas ne mozham da mrazam. Ne e vo prashanje Gjavolot, tuku jas ednostavno poveke ne mozham da mrazam. Duri Gjavolot da zastane pred mene jas ke go sakam, bidejki sega jas mozham samo da sakam. Jas sum nesposobna da mrazam – toa ischezna. Ako nekoj e poln so svetlina, toj mozhe da ti dade samo svetlina, bez obzir dali si mu prijatel ili neprijatel. Od kade mozham sega jas da zemam temnina, pa da ja frlam na Gjavolot? Nea ja nemam nikade, jas sum samo svetlina. Mojata svetlina ke padne na Gjavolot isto taka kako sto ke padne i na Boga. Sega za mene veke nema Bog i Gjavol, jas poveke duri ne mozham da napravam razlika megju niv. Seto moe bitie e transformirano vo ljubov, nishto drugo ne ostana… Jas ne go koregiram Koranot – koja sum jas da go koregiram?! – no ovoj del poveke ne e relevanten za mene. I ova e mojata kopija na Koranot, jas ne koregiram nichija druga. Ovaa rechenica sekogash me udirashe mnogu silno, pri sekoe nejzino chitanje. Bidejki taa poveke nema nikakva vrednost za mene, jas ja brisham.


Jas ednostavno ne se chuvstvuvam dosleden da komentiram.


Jas bi te zamolil ako znaes,od kade ja izvadi ovaa anegdota,od koja Sufiska kniga?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 20:52
efenedija,

Sto e toa tolku vazhno... ne dojdov do nea vo skoreshno vreme, taka da poveke ne se sekjavam na izvorot. Sodrzhinata e onoa sto mi beshe vazhno, ja zapomnav i nema nikogash da ja zaboravam. Po nekoja sluchajnost reshiv da ja spodelam so vas denes.

Tuku, ako sakash, kazhi mi go tvoeto mislenje, dokolku smetash deka e soodvetno za temava.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

efenedija,

Sto e toa tolku vazhno... ne dojdov do nea vo skoreshno vreme, taka da poveke ne se sekjavam na izvorot. Sodrzhinata e onoa sto mi beshe vazhno, ja zapomnav i nema nikogash da ja zaboravam. Po nekoja sluchajnost reshiv da ja spodelam so vas denes.

Tuku, ako sakash, kazhi mi go tvoeto mislenje, dokolku smetash deka e soodvetno za temava.



Vaznoe ,i toa mnogu vazno.Nekako mnogu mie somnitelna anegdotava,pogotovo vo onoj del kade Rabija go preskrtala zborot vo k*r,anot kade se veli "mrazi go djavolot",pa zatoa te prasav od kade tie izvorot.

Koga bi go znael izvorot bi bilo poubedlivo,a vaka moze nekoj da konstatira deka izmisluvas ili prilagoduvas nekoi raboti vo tvoja polza.

Moeto mislenje podocna ce go iskazam po ovaa tema.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:36
Brate Messenger!
Na site ni e poznat tvojot intelekt ,iskrenosta i zelbata za  usovrsuvanje.
Sepak citajki te  dobivam vpecatok deka  ili si tragac po vistinata ili pak samo tones vo svoeto neznaenje.

Sto se odnesuva do tvojava  tema ke ti kazam nekolku stvari.
Prvo vo pravo bese efendija koga te prasa  od kade  go citirase ova zatoa sto najverojatno pogresno citiras.
Kako prvo nema ajet vo QUranot koj veli"Mrazi go Satanata". Iako ima mnogu ajeti koi ukazuvaat na toa. Sepak mislam deka se  raboti za ajetot "Navistina Satanata (Shejtanot) e vas neprijatel i zemete go za neprijatel".

Kako i da  e razbrav sto sakase  da kazes a  sega i mojot odgovor na ova.
Prvo cisto sumljam deka Isus nekogas  rekol " Sakajte go neprijatelot" bez razlika sto toa go pisuva vo Biblijata.Toa e samo dokaz deka takva naredba nemoze da  bide bozja zatoa sto sekoja bozja naredba mora da ima shiroka primena vo sekojdnevniot zivot na covekot.
Dalje... AKo se ima predvid  deka Satanata e covekov neprijatel a Isus naredel da se saka neprijatelot togas Bog fakticki ni nareduva da go sakame Satanata. Kolku e ova nelogicno e faktot sto Hristijanskiot svet  e onoj koj najmnogu mrazi. Dokaz  za toa se  vojnite i neredot koj go pravat nasekade na zemjata.

TOkmu toa e edna od rabotite  kade nie mnogu se razlikuvame od Hristijanite. Muhammed a.s  rekol" Najdobar megu vas e onoj koj saka radi Allah i mrazi radi Allah".
Nas ni e naredeno da go mrazeme zloto i neprijatelot na dobroto.Ako nekoj ubiva jas go mrazam negovoto delo a so toa i negoviot izvrsitel se dodeka e ubiec,no toa neznaci deka nesakam toj ubiec eden den da  stane dobar i moralen vernik.
Znaci nie ne gi mrazeme Hristijanite. No mrazeme sto tie na Edinstveniot Bog mu pripisale i drug Bog,ili pak ateistite koi totalno se otkazale od pomislata za  Bog.

Dragi Messenger!
Te sovetuvam da go poslusas mojot posleden sovet . Jas sum eden od onie koi ne si stavaat granici vo ucenjeto i znaenjeto. Citam od najextremno religiski knigi do najextremno anti-religiski.Sepak fala mu na Milostiviot jas znam sto e vistina i znam koj pat da  go sledam.
Fakt e  deka Sufiite vo ISLAMOT  se moralno najizgradenite vernici.No fakt e isto deka ima mnogu moralno izgradeni hristijani,evrei itn..

Sepak toa ne e dovolno Bog da  bide zadovolen sotebe. Citatot koj go postavi na forumot najubavo govori za  toa kolku covek moze  da  zabluda begajki od bozjiot zakon. Rabija preckrtuvajki go toj ajet od Quranot najverojatno se preckrtala i sebesi megu lugeto od Dzennetot.
Islamot e za toa jasen.Koj ke zamrazi,negira ili odbiva makar i eden ajet od Quranot postanuva nevernik.

Koga sakam jas  da go zajaknam svojot moral sekogas zemam Sifiski knigi.Navistina koga gi citam moeto srce  se smiruva. No koga se  raboti za  cisto veruvanje vo Boga togas nemozam da se oslonam na nivnata ideja za  Bog.

Uste ednas golem pozdrav dotebe i se  nadevam deka nestata ti se pojasni sega

големо%20гушкање
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:49
Vi blagodaram na komentarite. Anegdotata ja napishav so najdobri nameri, vsushnost krajno iznenaden i vosh*ten (iako znam deka vashiot stav e sosem odreden vo toj pogled) od mozhnostite na edna kompletna spiritualno-duhovno preobrazba na edno chovechko sushtestvo sto, barem za mene, pokazhuva deka mozhno e da se dopirnat bozhestvenite sferi na egzistiranje i tuka na zemjava.

Vprochem onoa sto go citirav od Biblijata i zborovite na Rabija ne se nishto drugo tuku srcevinata na Budistichkoto uchenje. Znachi site niv gi protkajuva ista nevidliva nishka na bezgranichna ljubov i sochuvstvo. Onoa sto go pronashol Buda, onoa sto go propovedal Isus i onoa sto go pronashla Rabija vo Koranot, sepak mozhe da se pronajde i dopirne dlaboko vo nas, dokolku toa iskreno se saka.

Go respektiram vashiot sentiment kon ovaa tema i razbiram deka ne mora sekoj da go spodeluva mojot vosh*t. Edinstveno me chudi zoshto ne se javuva nitu eden chlen od hristijanskata vera, nebare ova voopshto ne gi dopira nivnite srca...

P.S. khaleefah blagodaram za popravkata na citatot i razbiranjeto za onoa sto sum sakal da kazham.

Изменето од Messenger - 10.Јануари.2008 во 00:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:53
Мразењето е како бумеранг - колку повеќе мразиш некого, толку повеќе те гризе нешто внатре во желудникот, а не можеш да го изблуваш гневот. Една од главните причини за немерите во микрокосмосот на човекот.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 02:20
Koj saka da najde neshto poveke za Rabija Basri (Rabiya al-Adabiya, 717-801 AD) koja zhiveela vo Basra (Irak) mozhe da go koristi ovoj link:

http://www.google.com/search?client=safari&rls=mk-mk&q=Sufism,+Rabiya&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Verojatno tamu nekade ke mozhe da se najde i anegdotata sto ja navedov na pochetokot na ovaa tema.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
moon88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moon88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 02:22
НЕ ПОЧИТУВАЈ ГИ 10 -те БОЖЈИТЕ ЗАПОВЕДИ-СЕКОГАШ И СЕКАДЕ,А НЕ САМО НЕКОГАШ И НЕКАДЕ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 02:24
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Мразењето е како бумеранг - колку повеќе мразиш некого, толку повеќе те гризе нешто внатре во желудникот, а не можеш да го изблуваш гневот. Една од главните причини за немерите во микрокосмосот на човекот.


Edna kineska pogovorka veli ako na mrazenjeto se odgovori so mrazenje, togash kako ke se zavrshi mrazenjeto?

Dobra misla za meditiranje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 02:32
SO ODMAZDA
 nema so da se meditira tuka mnogu


Изменето од anakin - 10.Јануари.2008 во 02:33
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 12:13
Најдов еден форум така да ѕирнете го да не ги преведвам постовите...http://ashraf786.proboards15.com/index.cgi?board=awliya&action=display&thread=1193299614

Директен линк е...За Рабија

Изменето од KikoMC - 10.Јануари.2008 во 12:14
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 12:29

Алија Изетбеговиќ во својата книга „Исламот помеѓу Истокот и Западот“ вели: „Дервишот (суфистот) е декаденца на муслиманот.“

 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 14:26
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Алија Изетбеговиќ во својата книга „Исламот помеѓу Истокот и Западот“ вели: „Дервишот (суфистот) е декаденца на муслиманот.“


 

 


Toa si e negovo mislenje i mozhe da e relevantno samo za nego i za onie koi mozhebi se slozhuvaat so nego.

Od moe iskustvo so lugje koi ne se od muslimanskata vera, daleku poveke gi interesira i poveke im se dopaja sufizmot otkolku bilo sto drugo sto nudi ili proizleglo od Islamot. Taka, na primer, knigite vo koi se objaveni delata na Jalal-ad-Din al-Rumi se edni od najchitanite poslednive 10-15 godini vo Amerika i toj, kako takov, verojatno e najzasluzhen sto lugjeto vo Severna Amerika se zainteresiraa so najduhovniot del od Islamot. Onoa sto amerikancive gi natera da gi trgnat predrasudite i da go otvorat umot se Ruminite zborovi: ima stotici nachini kako da se bakne zemjata.

P.S. Tuka, vo Amerika, nikoj ne znae za knigata na Alija Izetbegovik. Mu pozheluvam na ovoj bosanski drzhavnik eden den negovata delo da bide chitano i da vosh*tuva milioni lugje niz svetot kako sto toa sega go pravat delata na Rumi. Sepak, testot na vremeto i istorijata ke pokazhe koj kolku navistina pridonel za ova nashe choveshtvo...

Изменето од Messenger - 10.Јануари.2008 во 14:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.