IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Семејно насилство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Семејно насилство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
BnikMK Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BnikMK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 10:15
I'm glad you agree  Smile
I can love many girls but i want THE ONE that deserves my LOVE
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 10:23
mislam deka 90% od zenite si go zasluzile toa shto go dobivaat,.nema apsolutno nevina zena..retko koj bez prichina pravi losho na drugiot,..ima i takvi,ama tie se mnogu pomalku od kolku shto se misli,...zenite se mnogu lazlivi sushtestva,.znaat tie mnogu ubavo da ja izvrtuvaat vistinata..i sekogash se misli deka ne go zasluzile"tretmanot",ama ne e taka,..retki se apsolutno nevinite!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Debora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Gabon
Статус: Офлајн
Поени: 162
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Debora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 10:27
Originally posted by BnikMK BnikMK напиша:

I'm glad you agree  Smile
 
 
ARE YOU SURE?LOL
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 16:13
Originally posted by brza brza напиша:

mislam deka 90% od zenite si go zasluzile toa shto go dobivaat,.nema apsolutno nevina zena..retko koj bez prichina pravi losho na drugiot,..ima i takvi,ama tie se mnogu pomalku od kolku shto se misli,...zenite se mnogu lazlivi sushtestva,.znaat tie mnogu ubavo da ja izvrtuvaat vistinata..i sekogash se misli deka ne go zasluzile"tretmanot",ama ne e taka,..retki se apsolutno nevinite!



Dali nekogas si iskusil nekakva vrsta na semejno nasilstvo? Ili pak emocionalno nasilstvo?
PO komentarov sto go procitav ocigledno e deka nemas takvi grozomorni iskustva. Iskreno, ne ti ni posakuvam da gi iskusis.
Ti ne znaes kakvo e cuvstvoto da slusas kako pijaniot tatko se vraka doma i urla i vika po zenata i po decata, osobeno po kerkata. Ti ne znaes kakvo e cuvstvoto da slusas kako majkata piska vo drugata soba, a ti ne mozes nisto da napravis za da i pomognes. Taa voopsto ne e vinovna sto toj gi izgubil site pari na komar, taa voopsto ne e vinovna sto toj ispil 3 litra rakija samo da zaboravi na izgubenite pari. Edinstveno nesto za sto e vinovna e sto e ziva i sto se uste e vo istata kuka zaedno so decata  i od strav ne smee da go napusti mazot zatoa sto nema koj da ja zastiti.
Nitu policijata, nitu sudstvoto ne mozat da pomognat vo takvi slucai.
Pri eden obid da se prijavi semejno nasilstvo, odnosno da se prijavi soprugot kako do smrt ja pretepuva negovata zena, od policijata se slusna odgovor: TOA E VAS PROBLEM, NIE NE SE MESAME VO DOMASNI KARANICI.
pa treba li toj ludak da ja ubie zenata za da moze policijata da se vmesa?

"90 % od zenite se vinovni." Ne e tocno. Voopsto ne si vo pravo.
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 16:42
Originally posted by la fille la fille напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

mislam deka 90% od zenite si go zasluzile toa shto go dobivaat,.nema apsolutno nevina zena..retko koj bez prichina pravi losho na drugiot,..ima i takvi,ama tie se mnogu pomalku od kolku shto se misli,...zenite se mnogu lazlivi sushtestva,.znaat tie mnogu ubavo da ja izvrtuvaat vistinata..i sekogash se misli deka ne go zasluzile"tretmanot",ama ne e taka,..retki se apsolutno nevinite!



Dali nekogas si iskusil nekakva vrsta na semejno nasilstvo? Ili pak emocionalno nasilstvo?
PO komentarov sto go procitav ocigledno e deka nemas takvi grozomorni iskustva. Iskreno, ne ti ni posakuvam da gi iskusis.
Ti ne znaes kakvo e cuvstvoto da slusas kako pijaniot tatko se vraka doma i urla i vika po zenata i po decata, osobeno po kerkata. Ti ne znaes kakvo e cuvstvoto da slusas kako majkata piska vo drugata soba, a ti ne mozes nisto da napravis za da i pomognes. Taa voopsto ne e vinovna sto toj gi izgubil site pari na komar, taa voopsto ne e vinovna sto toj ispil 3 litra rakija samo da zaboravi na izgubenite pari. Edinstveno nesto za sto e vinovna e sto e ziva i sto se uste e vo istata kuka zaedno so decata  i od strav ne smee da go napusti mazot zatoa sto nema koj da ja zastiti.
Nitu policijata, nitu sudstvoto ne mozat da pomognat vo takvi slucai.
Pri eden obid da se prijavi semejno nasilstvo, odnosno da se prijavi soprugot kako do smrt ja pretepuva negovata zena, od policijata se slusna odgovor: TOA E VAS PROBLEM, NIE NE SE MESAME VO DOMASNI KARANICI.
pa treba li toj ludak da ja ubie zenata za da moze policijata da se vmesa?

"90 % od zenite se vinovni." Ne e tocno. Voopsto ne si vo pravo.

Pak ke recam i ke postsetam na nesto ocigledno i dobro poznato:
ZA VAKVI RABOTI POSTOI RAZVOD.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 17:51
Da, postoi razvod, no od nekoi luge ne mozes da se razvedes.
Mozebi razvodot funkcionira ovde vo Skopje, no vo pomalite gradovi i sela duri i sudski da se razdeleni, nikoj ne moze da go sopre nasilniot maz da dodje vo kukjata na zenata i povtorno da ja voznemiruva. Duri i da postoi sudska zabrana za priblizuvanje, nemu ne mu e vazno.
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Freya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Freya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 18:19
Originally posted by brza brza напиша:

mislam deka 90% od zenite si go zasluzile toa shto go dobivaat,.nema apsolutno nevina zena..retko koj bez prichina pravi losho na drugiot,..ima i takvi,ama tie se mnogu pomalku od kolku shto se misli,...zenite se mnogu lazlivi sushtestva,.znaat tie mnogu ubavo da ja izvrtuvaat vistinata..i sekogash se misli deka ne go zasluzile"tretmanot",ama ne e taka,..retki se apsolutno nevinite!



Дали според тебе само апсолутно невините жени треба да бидат помилувани од  семејното нсилство, а сите други да си го добијат тоа што си го заслужуват односно да бидат претепани?
Брза, ме изненадуваш !



Изменето од Freya - 26.Март.2007 во 18:34
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 21:35
Originally posted by la fille la fille напиша:

Da, postoi razvod, no od nekoi luge ne mozes da se razvedes.
Mozebi razvodot funkcionira ovde vo Skopje, no vo pomalite gradovi i sela duri i sudski da se razdeleni, nikoj ne moze da go sopre nasilniot maz da dodje vo kukjata na zenata i povtorno da ja voznemiruva. Duri i da postoi sudska zabrana za priblizuvanje, nemu ne mu e vazno.

Postoi POLICIJA.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 11:00
Sensei, zivees vo Skopje ili vo nekoj od pomalite gradovi vo drzavava?
I pak ke recam, vo Skopje mozebi policijata sigurno ke se zamesa vo domasna raspravija, no vo pomalite gradovi ne sakaat da se mesaat. Ova ti go kazuvam od iskustvo, zatoa sto 20 godini ziveev so tatko nasilnik i nitu ednas policijata ne dojde da me zastiti mene nitu pak majka mi.
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2007 во 11:22
Togas razvod, pa posle policija :)
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2007 во 05:38
Nikoj ne zasluzuva da bide tepan i maltretiran. Najgolem problem vo Makedonija e sto skoro 90% od narodot misli deka ZENITE ZASLUZILE DA BIDAT TEPANI I MALTRETIRANI. I KOGA DA BIDE NEKOJ SILUVAN I ISTEPAN OD SOPSTVEN MAZ, DECKO, SE E TOA ZASLUZENO, SAMI SI GO BARALE, NELI? SRAMOTA, SRAM DA VIE NA SITE STO TAKA RAZMISLUVATE. Ona za sto sme poznati vo cel svet e deka kako balkanci sekogas gi maltretirame zenite. E zal mi e sto i novite generacii taka razmisluvaat. Nesto treba da se smeni i mislam deka treba da se pocni od najmaldite, da im se objasni deka ako se zenski ne e sramota i kako zenski ne se vo nikoj slucaj pomalku vredni od maskite. I dvete deca da se tretiraat ramnopravno, a ne lele mu kupiv kola na sin mi a kerka mi koj ja smirgla. Toa e uzasno uzasno razmisluvanje i bi sakal vednas da go iskorenam od glavite na mladite pred se.
Semejno nasilstvo e mnogu cesta pojava , da ne recam sekojdnevna, i se slucuva non stop. Ne mora da bide tepanje, dovolno e mazot da i vika na zenata, vidi kakva si, na sto licis i toa e dovolna osnova za maltretiranje. Sekoja pojava so koja go vregjate partnerot e vid na maltretiranje. Sluzbite kaj nas treba malku od malku da se organiziraat, da prestanat da panicat i ednas stvarno da napravat nesto da im se pomogne na zagrozenite, da ne se ostanuva samo na zborovi.
A za licnosta sto prethodno spomna deka sekogas postoi razvod, da postoi koga zenata ima kaj da odi i kaj kogo da si odi, zaboravas deka kaj nas skoro sekoj ima problem so finansii i mesto za ziveenje. Pa koga ke go resis toa, ke bides kvalifikuvan da davas takvi odgovori, i ne daj boze da i se sluci na sestra majka drugarka
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2007 во 05:46
Ne gi docitav do kraj porakive, kaj nas policijata ne se mesa vo "domasni raspravii" Toa treba da si go resele sami.
Ete ke zemam eden primer od familija: sestra mi e metar i zilet, mazot i e dvometras. Toj konjot taka ja pretepal (zosto bil nervozen) sto sestra mi zavrsi u bolnica. Mesec dena bese vo bolnica. Koga otide da go prijavi konjot, i rekoa deka toa e domasna rasprava (pazi domasna rasprava kaj sto moze da bide ubiena) i toa tie treba sami da si go resat. Uste, na izleguvanje pocnaa da se smeat demek alal da mu bilo sto ja istepal. Sto mislis kako ke vi bese vas da bidete taka tretirani? Moite roditeli ne se vo makedonija, pa ona jadna sama ne znaese koj pat da go fati. Kaj da ide,bez pari, bez kola, bez obleka, zasto toj konjot ni ne otide ni da ja poseti da kaze, cekaj be so ovaa zena ziveam 15 godini, me pere, me cisti, mi gotvi tuka e za mene koga sum bolen. Zarem stvarno zasluzuva nekoj da bide vaka tretiran?
Makedonija ima ogromen problem. Prvo treba da se napravi efikasna ustanova sto ke se zgrizuva za vakvi slucai, potoa da se smeni policijata lugjeto sto pravta vaka da skapuvaat vo zatvor, pa posle mentalitetot na lugjeto da se smeni, a potoa da moze da se komentira za opcija
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2007 во 06:16
Originally posted by Freya Freya напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

mislam deka 90% od zenite si go zasluzile toa shto go dobivaat,.nema apsolutno nevina zena..retko koj bez prichina pravi losho na drugiot,..ima i takvi,ama tie se mnogu pomalku od kolku shto se misli,...zenite se mnogu lazlivi sushtestva,.znaat tie mnogu ubavo da ja izvrtuvaat vistinata..i sekogash se misli deka ne go zasluzile"tretmanot",ama ne e taka,..retki se apsolutno nevinite!



Дали според тебе само апсолутно невините жени треба да бидат помилувани од  семејното нсилство, а сите други да си го добијат тоа што си го заслужуват односно да бидат претепани?
Брза, ме изненадуваш !

abe ne do tolku da bidat pretepani ali nesto po nezno od pretepuvanje
speed
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2007 во 06:18
ja znam i eden maz so si go jade od zenamu kogA NE SLUSA...pa kaj e se ga tuka pravdata.edna JANDARKA E TAA NE SMEE DA I ZUCNE mu s e smeeme celo malo...Smile
speed
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.