IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Семејно насилство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Семејно насилство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2011 во 20:22
Екстази... девојко... што зборуваш бе?изненадувањеизненадување Тоа е веќе кривично дело за кое што може да се скапи в затвор. Извини ми, ама луѓето кои не знаат да си го ценат сопственото семејство мислам дека не вреди да се поштедат....
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2011 во 23:14
Тие не знаеле да ме чуваат, но тука сум сега јас за себе и ќе си се гушнам силно. Не тргнувам по истиот пат та и јас да се злоставувам на било каков начин големо%20гушкање
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2011 во 09:59
 ekstazi te sledam nanazad malku vreme ., toa shto si go dozhiveala ., ne smee da se sluchuva na niedno chovechko bitie., samo edno te molam ., znam ne e lesno ., obidi se ., <>zaboravi<> ednostavno toa e ona shto ke te izvleche ., i ke te vodi kako kompletna lichnost., znam sega ke rechesh ., ovoj mi soli pamet no ne e taka tuka sme edni za drugi i vo vakvi momenti da si pomogneme megju sebe pa makar i preku prochitan zbor od nekoj neznaen prijatel., bidi hrabra <>zaboravi <> zhivotot e tvoj i niciv drug., morash da go zhivewesh i ponataka so ste ubavi raboti shto te chekaat ponataka., <>zaboravi<>., site imame potreba nekogash da si gi kazheme nash*te maki ., i veruvaj podobro tuka da napishesh i da si ja olesnish dushata otkolku  po realni prijateli ., tuka nieden od nas ne mozhe da te povredi ., samo mozhe da te saka  i pochituva kako prijatelka iako neznanci ., bidi hrabra i chekori go tvojot zhivot pouchena od toa kako ne treba ., bidi mi vesela i pokraj se sekogash nasmena ., veruvaj  i ti ke bidesh pozadovolna so samata sebe i gorda na samata sebe ., sepak na krajot na kraishtata se nadevam toa e veke minato i te molam odi  vo zhivotot sekogash so krenata glava  i nasmevka na tvoeto lice sekogash da go krasi., celuvka do tebe devojcheголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2011 во 12:30
Јас нема да заборавам што ми се случиле [секако тоа не е по моја волја] но работам на делот за да простам - за да се ослободам од тој отров и да не ме трогнува толку емотивно. А гледам, голем дел од мојот вложен труд се одразува со значително голем успех. Јас сум многу порадосна од порано и стојам поцврсто на нозе и зборувам со луѓе за тоа што јас сум му дала значење да претставува проблем за мене за да ја намалам енергијата. Не зборувам само на нет страните за сето ова, сум зборувала и со моите другари/другарки, со мојата психотерапевтка за голем дел од работите со кои ми требало соочување и празнење на таа т.н. негативна енергија. Има остатоци кои треба да се испразнат и тие отрови не сакам да ги чувам во себе, не сакам да потиснувам. Јас знам дека животот е убав, но знам и дека може да биде и поубав и јас правам се што е во моите можности да биде поубав :)

Патем, јас сум ekszi или екши на нашки намигнување фала ви на сите големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2011 во 14:38
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Јас нема да заборавам што ми се случиле

Ти ќе заборавиш што ти се случи, бидејки сега кога злото го препушти местото на убавото, злото ќе почне да бледее, да се бриши.
Јас многупати се наоѓам себеси каде ги жалам насилниците од едноставна причина што тие кутрите никогаш нема да се спаст од зачараниот круг кој ги држи во темница.
Жртвата еден ден се спасува, тргнува напред, но насилникот не. Тој останува таму во лајната, заглавен до грло. Животот му минува во барање кривци, жртви.И пак, и уште една.
Жртвата полека ќе го заборави затоа што секој ден ќе види нешто убаво кое ќе и го привлече вниманието.
Моја пријателка-долгогодишна жртва  (не физичка-психичка тортура) на еден болен ум имаше заборавено колку убава боја имаат цвеќињата. Секој ден откриваше по некоја убавина и кога ние зачудено ќе ја прашавме зошто сега тоа го забележува знаеше да каже- Па јас заборавив како изгледаат сите овие работи.
По некое време, заборави да ги спомнува лошите работи, но фала богу преќина да извикува колку се убави обичните нешта. Така еден ден стана една од нас. Човек обземен со сивилото но и синилото на секојдневието.

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2011 во 15:10
ekshi., prostuvanjeto se podrazbira samo po sebe ., zborot <>zaboravi<> mi beshe kazhan vo kontekst na toa deka pred tebe se eden cel kup na ubavini od ubavata strana na zhivotot., ti ja posakuvam celata sreka i ubavina na celiot univerzumголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2011 во 22:28
Ти благодарам пајсер и... те гушкам големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2011 во 22:31
И ова е еден вид семејно (роднинско) насилство, Знам само дека е ненормална ситуацијаизненадување

Свекрва и золва со стап тепале бремена жена


Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 15:01

Bog da chuva i da brani! Ama koga vekje nekako se sluchi, bi trebalo da se soochime duri i prostime... a ne da potisnuvame, begajki od problemot... Ogorchenosta e strashna rabota!...
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 15:49
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 22:37
Човек да се праша што е нормално и каде да ги смести ваквиве вести. Некој плаче по пород, прави се да мое да држи врака едно мало невино суштество, а некој посега по животот кој го донел на овој свет-онака ко да фрла употребена салфетка.
Која ли казна да им се доделитага
За да си ја спаси врската, се породила и го скрила бебето во ...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 23:06
Семејно насилство.

Za zhal toa e vistina i e ... uzhasno!

Vo semejstvoto treba da caruva Ljubovta, a kade caruvaa taa ne postoi nasilstvo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 09:06
 ne da go nemalo i vo minatoto ., no kako i sekogash  vo istorijata., koga opshtestvenite sistemi ., se blizhat kon svojot vrv a voedno i kraj., koga toga., neshto mora da se menuva.,........vakvite raboti dobivaat na intenzivitet od  prosta prichina shto narodov e prezadovolen od se .,    i azdisan., navidum ., marfiev zakon ., vo nemashtija i ekonomska kriza., ., vnatreshnoto nezadovolstvo ., isplivuva na povrshina  ., vo svoite najcrni formi na choveckoto odnesuvanjeне
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2011 во 12:12
Ми се повраќа од семејно насилство. Се надевам дека ваму кај што сум дека нештата се сменети... ама кој знае.. ќе видиме... т.е. ќе си видам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.