IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија на Discovery 2113ta
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија на Discovery 2113ta

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонија на Discovery 2113ta
    Испратена: 05.Јануари.2008 во 13:52
Македонија на Дискавери

Пишува: Александар Дамовски

Јануари 2113-та. Македонија на Дискавери. Документарец.
Една од најдревните цивилизации во Стара Европа била македонската. Уште од античко време. Македонците биле мал, но велик народ, од кој потекнувале целата словенска писменост и култура. Главно земјоделци, Македонците биле мирољубиви луѓе, немале освојувачки претензии и се одликувале главно со пријателски чувства кон останатиот дел од светот. Но, нивната зла коб биле нивните лидери. Главно се вртеле едни и исти луѓе околу власта и штом некој од нив ќе дојдел на власт, продолжувал да работи за своја лична корист и со тоа да го прави животот на народот невозможен.
Македонците, поради тешкиот живот, биле принудувани да се снаоѓаат на разни начини за да дојдат до својот основен опстанок. Најдовме неколку примероци-остаток од овој древен благороден народ, кои сведочат за минатото.
л Се викам Пламенчо Георгиев, живеам во Скопје. Имам пасош бугарски. Бугарин сум. Дедо ми имаше два пасоша. И македонски и бугарски. Вториов го извадил за да купи поевтино кола. Во Софија. Се пишал Бугарин и си купил кола. Така било во тоа време. Така ми велеше татко ми. Јас сум Бугарин, ви велам, сичко сте го згрешиле.
л Се викам Џон Стоџанов. Живеам во Нов Зеланд. Убо ми е тука, најс. Сум енџиниар. Жена ми е од Малезија. Имам пет деца. Македонски не знает. Дедо ми и баба ми ме научија нешто македонски. Тие миеја пјата по рестораните. Успеаја. Ме пратија на скул. Изучив и академи. Откако умреа мојте, не сум бил во родниот крај веќе двајсе години. По селата ни црква не остана. Којзнае како е таму. Нема ногу вести по телевижн за нашио крај. Не знам што има таму. Слушнав ногу малу луѓе останаа. Појќе сме биле по белио свет од таму. По Канада, Манитоба, тука на Њу Зеланд... Таму нишо не остана. Грешка сте.
л Не, не, ја не сум Мачедонац, сте го грешеле, ја сам Љуљзим Матоши, Велики Албанац. Не знам тамо, дедо ми се борела во Стара Мачедонија, дошла од Косова Републик за свои права и ги добил свои права и сега ми живимо тука, сите. Не знам, не знам чиј куча било ова, ми... наши права... моји... овај... толку, ај бегај.
л Се викам Стојан Ристовски. Одгледувам тутун. Живеам на ова мало парче земја и со жена ми и едното дете работиме само тутун. Уште пет куќи сме останати со Македонци. Сите си заминаа. Доаѓаат некои странци и ни даваат одвреме навреме некои пари. Сиромаштија. Многу се мачиме. Со жена ми одвреме-навреме си раскажуваме за некогашна Македонија. Онаа што ни раскажуваа нашите родители. Сме имале држава. Ама нашите племенски водачи биле неспособни да ја одржат. Многу краделе. Краделе сите. И оние од другите племиња. Тие станувале се повеќебројни и повеќебројни и не избркале од дел од нашата територија. Си имавме ние и наша, ама малкумина останаа. Сите си заминаа. Кој знае каде се сега. Ич не патуваме. А и каде да одиме? Немаме пари, а и од сите страни ни бараат некакви пасоши. Имаме и наш поп, Македонец. Ама доаѓаат и други во црни мантии. Едни зборуваат како нашиот јазик, ама други ич не ги разбираме. Децата многу им се радуваат. Во џебовите секогаш имаат шеќерчиња. Тука имаме и некое училиште. Неколкумина од децата одат таму. Добар е тој учителот Гоце. Децата го сакаат... Но, некако како џабе да е се... За овој Гоце нема ни 500 души останати за да се соберат...
................................
Ќе го гледаат ли ова на Дискавери во 2113 година?



 NEKOJ KOMENTAR ZA TEKSTOV???? BAS SCI-FI , NO I NE TOLKU DALECEN OD REALNOSTA I ONA STO SE SLUCUVA DENES VO MAKEDONIJA(Bugarski pasosi, Avstralo Abordzino Makedonci, Albanci koi sekogas se za "sozivot" a dusata vo Kosovo, sela koi izumiraat..itn)
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 14:25
Mnogu daleku e otideno, duri 2113.....
Gore napisanovo dokolku se prodolzi so neprincipielnosta, negrizata i destrukcijata na nasite plemenski vladeteli, koi vo izminative 17 godini vo kontinuitet i so site raspolozivi sili rabotat tokmu na ona sto e navedeno vo SF prikaznata, moze da bide i bliska idnina. Ne mora da se ceka 2113godina. No, iskreno se nadevam deka narodot ke smogne sila i ke najde nacin da se oslobodi od grobarite na makedonskata drzava.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 14:38


Хехехе

2013..

Кога ќе ми текне, исто во 2013 се најавува и ревизија на Бук*решкиот договор.Иако мислам дека тоа ќе биде и идната година на самитот на НАТО.

Којзнае

Изменето од Vladimir88 - 05.Јануари.2008 во 14:38
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 14:53
Зарем е можно да се ревизира Бук*решкиот мировен договор?јас не верувам...т.е. би сакал да верувам ама едноставно не е возможно...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 14:59
Ne se zboruva za 2013 godina tuku2113 godina

....citajtetocno sto pisuva....dosta so povrsni citanja i komentari od rakav

Изменето од moira - 05.Јануари.2008 во 15:00
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 15:46
ПАк јадачка ама не го гледаат тој филм ни во 3112год а камоли сеганамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 15:52
Originally posted by moira moira напиша:

Ne se zboruva za 2013 godina tuku2113 godina

....citajtetocno sto pisuva....dosta so povrsni citanja i komentari od rakav


Благодарам на исправка моира.

Него сега по темата

ВАТ ТХЕ ФАК....

Што е типов бе Нострадамос....којзнае што ќе се случи до 2113 година.

Може во 2050 да има потопување на поголемиот дел од планетата земја..

Може многу работи да се случат така да дотогаш има време нема ни да бидеме живи како прво и прво
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 16:27
Originally posted by Neonic Neonic напиша:



 NEKOJ KOMENTAR ZA TEKSTOV???? BAS SCI-FI , NO I NE TOLKU DALECEN OD REALNOSTA I ONA STO SE SLUCUVA DENES VO MAKEDONIJA(Bugarski pasosi, Avstralo Abordzino Makedonci, Albanci koi sekogas se za "sozivot" a dusata vo Kosovo, sela koi izumiraat..itn)
 
"ZABORAVI' DA JA DODADESH VLASHKO-VIZANTIJSKATA "KONTRIBUCIJA" - KOJA E GLAVEN NADOPOLNUVACH NA SE ONA "POZITIVNO" STO SE SLUCHUVA VO MAKEDONIJA A STO ALBANCITE KE PROPUSHTAT DA GO NAPRAVAT!!!!  голема%20насмевка
 
 


Изменето од borec - 05.Јануари.2008 во 16:41
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 16:42
Ма пуштете провокации и сонови мора да има,исто како и душмани само ние у корен тоа сечеме - прост примернамигнување
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 16:43
Do koga ke pisuvas vakvi gluposti i bezvrska ke se zakachas i navreduvas? Ako ne znaes sto da kazes podobro prekuti, ne e obvrzuvacki da davas komentar!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 16:53
Originally posted by moira moira напиша:

Do koga ke pisuvas vakvi gluposti i bezvrska ke se zakachas i navreduvas? Ako ne znaes sto da kazes podobro prekuti, ne e obvrzuvacki da davas komentar!


Моира

Има еден Византиец кој ја негира македонската нација.

ВРАНИШ....

Каков човек е тој.....фали уште и соба да си земат со КОЉО ДИЈАМАНТОТ
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 16:57
Понекогаш неможе туку така да се набљудува нели БОРЕЦ,мислам сепак кога некој ке те чепне по она твоето исконско што го носиш внатре во душата,кога ке куди и иронично ке покажува каква е неговата вистина на сметка на оној што вековно пати неможе туку-така да се премолчи и да се заврти главата на друга страна.Сепак јас грешката тука ја гледам во провокацијата,во упорната работа на случајот да Македонскиот борбен дух и самосвеста историска падне на најниско можно ниво за да може некој кој ги пишува или нарачува истите провокации утре самозадоволно да се храни во исмејување во начинот "нели ви реков".
Како и да е само лош човек посакува лошо на било кој човек па јас ке се воздржам другиве коментари ке ви ги оставам на васнамигнување
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 17:11
Koj toa nekogo kudi, go cepka po ona iskonskoto sto go nosime vo dusata, i koj ironicno pokazuva svoja vistina na smetka na onoj sto so vekovi patel???
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 17:11
a be i tuka ima nekoja slicna prikazna,
samo sto e mnogu "podaleku" od ovaa,ama ,sustinata e ista.
You live only ONCE!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.