IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија на Discovery 2113ta
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија на Discovery 2113ta

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Самите вакви прогнози се провокативни и безобразни без разлика како се напишанилутина

 Pa ne gi napisav tie provokacii JAS, tuku gi pastirav od Dnevniot Vesnik Vreme, i ete go imas i imeto na avtorot na statijata, toa znaci deka TOJ provocira????
  Ili mozebi na site saka da ni gi otvori ocite, deka dodeka nie se delime i karame po partiski verski i nacionalni osnovi, kriminalnite strukturi rabotat za licen profit i kradat od narodot , sto doprinesuva vo raznebituvanje na drzavata???
  Sto sakal avtorot da kaze?????
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:30
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Do koga ke pisuvas vakvi gluposti i bezvrska ke se zakachas i navreduvas? Ako ne znaes sto da kazes podobro prekuti, ne e obvrzuvacki da davas komentar!


Моира

Има еден Византиец кој ја негира македонската нација.

ВРАНИШ....

Каков човек е тој.....фали уште и соба да си земат со КОЉО ДИЈАМАНТОТ
Vraniskovski ne e Vlav, tuku e Makedonski Shop. Vlasite nemaat preziminja kako Vranisko, ili Vraniskovski(izvodno Vrana) . Toj e predavnik od vasiot Makedonski Soj...koj za skoluvanje vo Grcija si ja prodade nacijata,i nema dopirni tocki so Vlasite.



Абе Неоник..

Гледав интервју со Враниш имаше.Се декларираше за ВИЗАНТИЕЦ.
И ГО НЕГИРАШЕ ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА

Не ме прави со сила будала сега..!!!

РЕКОВ НЕКА СИ ЗЕМАТ СОБА СО КОЉО ДИЈАМАНТОТ СИ ОДГОВАРААТ
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:32
Држава без крв не се прави,што мислевте толку лесно ке биде а?
Епа слетајте од височините не е такаголема%20насмевка
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:36

 A po koja logika Vizantijcite se Vlasi???Vlasite si se ednostavno Vlasi, Aromani, Arman,Megleno-Romani,Macedo-romani toa se oficijalnite iminja koi se koristat za definiranje na Vlasite. Nikade ne sum procital deka sme bile  Vizantijci...
  Ako Zoran rece deka e Marsovec,ti ke mu veruvas, i ke pocnes da gi preziras Marsovcite?

 "Neznaenjeto e najgolem neprijatel na covekot"
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Си се запрашал ли што нашите дедовци граделе,дали една фабрика која економски се опслужува во Македонија е уништена-не.Сето она што во СФРЈ е изградено во Македонија е само од една причина-да биде Македонија зависна од соседните економии,да може целиот материјал да се купува од соседите а да се произведува тука.Таа логика твоја не е баш таква каква што мислиш.Зошто Алкалоид не пропадна или зошто не отидоа Охридските хотели под стечај,затоа зошто тие индустриската потреба ја задоволуваа на домашен план а за опслуга на надворешните и домашните капацитети.Македонија за да има добра економија мора да го покрене домашното произвотство,домашните продукти можат да задоволат три земји како Македонија а извозот треба директорите да го најдат а не државата.Нема успех со плачење и жалење туку со работа и само работа,до вчера добрите комуњарчиња не се жалеа за 30% самопридонес од платата и прашуваат како се градело на вештачки план само денес поколенијата да живеат во сиромаштија.Таа логика не е на арно верувај

Буги

Ќе ти дадам пример.Мајка ми беше работник во Славија.

Во државата Славија и Центро беа единствените две фирми за трговија.


Славија и Центро вкупно имаа заедно околу 1400 маркети низ целата република.
Тинекс,Веро, и.т.н. ЗАЕДНО НЕМААТ толку СУПЕРМАРКЕТИ колку што имаа Славија и Центро.....

Кај нас моделот на приватизација беше сличен како оној во Хрватска, комуњарите како што ги викаш ти (или Социјалдемократите) ги превземаа нивни пиони фирмите, ги испокрадоа и ги ставија под стечај....


ЕТЕ ЗОШТО НАШАТА економија потона,токму поради тие пиони.



Изменето од Vladimir88 - 05.Јануари.2008 во 18:39
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:39
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

A po koja logika Vizantijcite se Vlasi???Vlasite si se ednostavno Vlasi, Aromani, Arman,Megleno-Romani,Macedo-romani toa se oficijalnite iminja koi se koristat za definiranje na Vlasite. Nikade ne sum procital deka sme bile Vizantijci...   Ako Zoran rece deka e Marsovec,ti ke mu veruvas, i ke pocnes da gi preziras Marsovcite? "Neznaenjeto e najgolem neprijatel na covekot"


Па пред некој ден читав ваш сограѓанин како се декларира на форумов за византиец

Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:42
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:



 NEKOJ KOMENTAR ZA TEKSTOV???? BAS SCI-FI , NO I NE TOLKU DALECEN OD REALNOSTA I ONA STO SE SLUCUVA DENES VO MAKEDONIJA(Bugarski pasosi, Avstralo Abordzino Makedonci, Albanci koi sekogas se za "sozivot" a dusata vo Kosovo, sela koi izumiraat..itn)
 
"ZABORAVI' DA JA DODADESH VLASHKO-VIZANTIJSKATA "KONTRIBUCIJA" - KOJA E GLAVEN NADOPOLNUVACH NA SE ONA "POZITIVNO" STO SE SLUCHUVA VO MAKEDONIJA A STO ALBANCITE KE PROPUSHTAT DA GO NAPRAVAT!!!!  голема%20насмевка
 
 


 So oficijalna brojka od 8000 Vlasi vo Republika Makedonija, tesko da taa "Vizantiska" kontribucija koja ja napomena, da ima na tezina,a koja sto ti mnogu miluvas da ja spomnuvas.
 
"Ponekogas gredata vo svoeto oko ne si ja gledas, a ja gledas spicata vo okoto na komsijata" Tipicno za tebe...голема%20насмевка
 
Pa TI NE SI VO TAA "BROJKA" - pa gledam MOSHNE "SOLIDNA KONTRIBUCIJA" DAVASH.  голема%20насмевка
 
A da ne zboruvame za toa deka da se nanese zlo - dovolno e SAMO EDEN (ponekogash).  намигнување
 
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:42
Не е тоа толку страшно колку што е страшна заводливоста на народот,некој ке даде пример(како ти погоре) за информација на народот и ке се појават два типа на луѓе - оние кои ке плукаат по лоповите и оние кои ке ги бранат.Поентата е што сите само ке зборат а нема никој да се појави да превземе нешто во врска со тоа.Затоа јас го слушам паметниот Сандански кој пред 100 год. кажал Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:44
za temava:

- Discovery chanel raboti so producentski kuki od celiot svet. Jas licno im pustiv nekolku idei za snimanje na dokumentarci na ovoj kanal od makeodnija...dobiv potvrden odgovor i sega bas mojot scenarist raboti na dokumentarecot...jas samo sakam da kazam deka do nas e koga ke ne ima na ovoj kanal...a za damovski deka 2113 e samo oisna glupost..pz
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:46
И во позадина на твојата поговорка
Tattoo Art

Не добро шала на страна, со овој дел веќе се согласувам



Цитирај нема никој да се појави да превземе нешто во врска со тоа.


Од една страна ние самите сме си криви ама од друга страна пак и не сме


Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:46
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

A po koja logika Vizantijcite se Vlasi???Vlasite si se ednostavno Vlasi, Aromani, Arman,Megleno-Romani,Macedo-romani toa se oficijalnite iminja koi se koristat za definiranje na Vlasite. Nikade ne sum procital deka sme bile Vizantijci...   Ako Zoran rece deka e Marsovec,ti ke mu veruvas, i ke pocnes da gi preziras Marsovcite? "Neznaenjeto e najgolem neprijatel na covekot"


Па пред некој ден читав ваш сограѓанин како се декларира на форумов за византиец



 Od koga individualnata edinka go pretstavuva mnozinstvoto? Ako LjuBco Georgievski do vcera najgolemiot Makedonec sega se deklarira kako Bugarin, dali toa znaci deka site Makedonci se Bugari??????
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:50
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

A po koja logika Vizantijcite se Vlasi???Vlasite si se ednostavno Vlasi, Aromani, Arman,Megleno-Romani,Macedo-romani toa se oficijalnite iminja koi se koristat za definiranje na Vlasite. Nikade ne sum procital deka sme bile Vizantijci...   Ako Zoran rece deka e Marsovec,ti ke mu veruvas, i ke pocnes da gi preziras Marsovcite? "Neznaenjeto e najgolem neprijatel na covekot"


Па пред некој ден читав ваш сограѓанин како се декларира на форумов за византиец

Od koga individualnata edinka go pretstavuva mnozinstvoto? Ako LjuBco Georgievski do vcera najgolemiot Makedonec sega se deklarira kako Bugarin, dali toa znaci deka site Makedonci se Bugari??????


Ајде сега неоник не ме зафркавај.
Според теоријата ваша ние сме доселеници словени(а врска нема)
Вие сте демек најстарата цивилизација, единствените наследници на Александар Македонски така???
Византијците ако постоеле словените(а воопшто не постоеле) тогаш ќе испадне дека се староседелци.
Треба ли јас ова да ти го кажувам укопчај малце.
Власите се сметале одсекогаш за староседелци во Македонија..

И што ќе испадне сега дека се власите..

А и по изјавите на Враниш и на вашиот сограѓанин што го читав по форумов

Ај сега

П.С.

Љубчо се смета за бугар зошто мисли дека македонците се бугари...

Ако не си знаел веќе напиша книга идиотот!!!



Изменето од Vladimir88 - 05.Јануари.2008 во 18:50
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:51
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:



 NEKOJ KOMENTAR ZA TEKSTOV???? BAS SCI-FI , NO I NE TOLKU DALECEN OD REALNOSTA I ONA STO SE SLUCUVA DENES VO MAKEDONIJA(Bugarski pasosi, Avstralo Abordzino Makedonci, Albanci koi sekogas se za "sozivot" a dusata vo Kosovo, sela koi izumiraat..itn)
 
"ZABORAVI' DA JA DODADESH VLASHKO-VIZANTIJSKATA "KONTRIBUCIJA" - KOJA E GLAVEN NADOPOLNUVACH NA SE ONA "POZITIVNO" STO SE SLUCHUVA VO MAKEDONIJA A STO ALBANCITE KE PROPUSHTAT DA GO NAPRAVAT!!!!  голема%20насмевка
 
 


 So oficijalna brojka od 8000 Vlasi vo Republika Makedonija, tesko da taa "Vizantiska" kontribucija koja ja napomena, da ima na tezina,a koja sto ti mnogu miluvas da ja spomnuvas.
 
"Ponekogas gredata vo svoeto oko ne si ja gledas, a ja gledas spicata vo okoto na komsijata" Tipicno za tebe...голема%20насмевка
 
Pa TI NE SI VO TAA "BROJKA" - pa gledam MOSHNE "SOLIDNA KONTRIBUCIJA" DAVASH.  голема%20насмевка
 
A da ne zboruvame za toa deka da se nanese zlo - dovolno e SAMO EDEN (ponekogash).  намигнување
 
 

 Dali ti ja procita sustinata na statijata ili sakas nekoj da ti ja izdvaka za da ja razberes????

 "Онаа што ни раскажуваа нашите родители. Сме имале држава. Ама нашите племенски водачи биле неспособни да ја одржат. Многу краделе. Краделе сите. И оние од другите племиња. Тие станувале се повеќебројни и повеќебројни и не избркале од дел од нашата територија. Си имавме ние и наша, ама малкумина останаа. Сите си заминаа."

 Tuka drag Borec, se zboruva za nasite lideri od SDSM i VMRO zaedno, a ne za Vlasi , Vizantijci i slicni tvoi "biseri".
  Tuka se zboruva za Makedoncite, povtoruvam Makedoncite koi gi ima preku 60000 a mozebi i poveke koi veke imaat, ili aplicirale za Bugarsko Drzavjanstvo. Slucajni nie Vlasite da ne im stavame noz pod grlo na Makedoncite da zemaat Bugarski pasos,za da moze da kupuvaat koli vo Sofija?????
  Smesen si, ajde malku preispitaj se i bidi korekten..Neka ne zboruva omrazata od tvojata dusa, tuku pravdinata.....

Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:53
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Понекогаш неможе туку така да се набљудува нели БОРЕЦ,мислам сепак кога некој ке те чепне по она твоето исконско што го носиш внатре во душата,кога ке куди и иронично ке покажува каква е неговата вистина на сметка на оној што вековно пати неможе туку-така да се премолчи и да се заврти главата на друга страна.Сепак јас грешката тука ја гледам во провокацијата,во упорната работа на случајот да Македонскиот борбен дух и самосвеста историска падне на најниско можно ниво за да може некој кој ги пишува или нарачува истите провокации утре самозадоволно да се храни во исмејување во начинот "нели ви реков".
Како и да е само лош човек посакува лошо на било кој човек па јас ке се воздржам другиве коментари ке ви ги оставам на васнамигнување
 
 
TOCHNO TAKA!!!!! 
 
A i samiot toj objasnuvashe na taa tema, kade reche, " i najrazumniot chovek, stanuva zver, koga ke mu se narushi negovoto postoenje i identitet" (ova se negovi zborovi, otprilika) kade vo prodolzenie go doobjasni " kako neshto SOSEMA PRIRODNO" - PA SEGA NEMOZAM DA SVATAM, KAKO VO OVOJ SLUCHAJ SPREMA NEGO, TREBA NIE DA REAGIRAME?????  голема%20насмевка
 
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.