IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony XDCAM EX1 - prvi vpecatoci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony XDCAM EX1 - prvi vpecatoci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Sony XDCAM EX1 - prvi vpecatoci
    Испратена: 02.Јануари.2008 во 15:23
Koj si saka neshto, kje si go dobie намигнување.

Epten sum zainteresiran za Sony EX1 kamkorderot i ete praznicive mi padna vo race. Stigna od Sony distributerot za MK, i se sheta kamerata po televizii i produkcii na proba. Konechno i Sony da napravi nesto za promocija kaj nas.



Znaci ja fativ vo race i malku da vi prenesam iskustva. Kamerata ne mi se dopagja kako lezi vo raka. Nekako mi e nezgodna za od raka snimanje, i sigurno kja ima potreba od nekakva poddrska za podolgi snimanja. Rakofatot mi e nekako plasticen na dopir i klimav. Najbitnoto nesto e deka ima ODLICNA Fujinon lekja koja se odnesuva isto kako B4 mount lekjite na Fujinon i Canon samo sto e integrirana so teloto.


Tuka se gleda deka site manuelni kontroli i se kako na profi lekjite. Znaci nema focus prsten koj se vrti i vrti vo krug, tuku ima tochen od i ima pozicii vo metri i fiti (kako sto treba da bide). Otvorot na blendata i fokalnata dolzina isto taka se obelezani so brojki na prstenot.



Isklucuvanjeto na servo motorot na zumot e od dolnata strana. Nezgodno, zatoa sto pred moi oci eden tip go zavrte zumot racno, a toj bil namesten na servo i se slusna "krrrc...". Ne i bese nisto na kamerata, ama koj ne znae moze lesno da go iskrsi zapchanikot.



Na rakofatot osven Record kopceto ima i edno "release" kopce so koe se odkocuva samiot rakofat i moze da se mesti agolot na drzenje na kamerata.

Ova e zgodno ako snimate od dolen rak*rs, no ne ide vo obratna strana, a bas bi bilo dobro za gorni rak*rsi. Bas ovaa funckija ne mi se dopagja bidejki so samoto odkochuvanje, vrtenje itn, mislam deka kje se razlabavi i kje klati. Barem jas imam takvo chuvstvo.



Za da pristapite do USB i analognite in/out treba da go svrtite rakofatot. Ne mi se dopagja ova. Iako Firewire, HD SDI i slusalki se postaveni kako sto treba.




Izvlekuvanje na LCD displejot.


Ubava rabota e toa sto ima Histogram na LCD dodeka snimate, ima Focus Assist, LCD-to i e odlicno. Menito i e dovolno intuitivno za site sto dosega koristele Sony.
Dinamickiot opseg spored mene i e odlicen.
Generalno super kamera za parite.

Za kvalitetot na slikata.
Koga go gledam nativno vo Media Player, izgleda odlicno. No scaledown vo Premiere i After Effects dadoa ochajni rezultati koga toj fajl stana Native DV. Nekako matna slika. Kako da sum stavil Gaussian Blur +2.

Kako i dae, seuste se maftam so fajlovite da donesam definiven zaklucok, no zatoa eve vi nekoj od fajlovite za download. Ova se native fajlovi od karticka. Snimeni se vo 1920x1080/25p. Ne se nesto, no dovolno da proburichkate.

http://rapidshare.com/files/80680971/05290076_01.MP4

http://rapidshare.com/files/80682992/05290077_01.MP4
http://rapidshare.com/files/80684434/05290078_01.MP4
http://rapidshare.com/files/80688158/05290079_01.MP4
http://rapidshare.com/files/80698387/05290080_01.MP4
http://rapidshare.com/files/80702546/05290081_01.MP4

Vnimanie, GOLEMI FAJLOVI. Ima i chekanje na rapidshare, no e najbrz тага
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 16:41

Има ли нешто од фајловиве на по тенко светло?

Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 23:18
"Koj si saka neshto, kje si go dobie намигнување."

Hehe.
Super shtom ti se napravil kjefot.

Aj vija denovi kije simnam nekoi od fajlovite.
Da gi dzirnam.


Pozdrav

Igor




Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 13:31
Тегла а да пишеше кое што е од ова линковиве, описно малце, незнам, на пример: надвор, облачно, со максимален зум, во темно...тага
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 14:37
Na linkovite ima snimeno materijal nadvor okolu 12.00. Ima zumovi i panorami, za da se vidat artefaktite ako gi ima vo mpeg kompresijata. Inaku imam i snimki navecer na neonsko svetlo, no tie klipovi se po 300-400MB. Ako sakas kje ti gi dadam na CD, ama nema shansi da im praam upload bidejki treba prvo da gi podelam na po 100MB i nema da gi simne nikoj.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 14:48
Баш ме интересира како изгледа материјалот навечер, може да пуштиш некој граб, ако имаш при рака, додека да се видиме за видеото. Инаку симнав две клипчиња, многу се долги а да не речам не видов ништо. Инаку острината на сликата не ме фасцинира нешто посебно. (ми изгледа како да е снимено со подобра СД камератага) Инаку артефакти не приметив. Ако бил тестот за тоа мислам дека е во ред.намигнување
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 14:49
Заборавив да напомнам, ги симнав првите две.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 15:17
Ace, ovie pusti gi na rabota na LG FULL HD LCD, pa kje vidis vistinski za sto e muabetot. намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 15:29

Пред мене имам LG L222WS 1680х1050 резолуција.намигнувањеголема%20насмевка

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 15:30
Многу тресе сликата, т.е. ракатаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. Фокусот на автоматски е ставеН?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 16:39
Trese rakata среќа. Imase i so avtomatski i so manuelen. Isto i so irisot. Ima i so avtomatski i so manuelen iris. Dobro e sto ima histogram, pa e mnogu lesno odreduvanjeto na parametrite. Inaku ima i ND-1 na objektivot od samata kamera bidejki e sonchev den.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 16:57

Абе друже тебе ти студело, а јас чудисе што е работата.намигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 17:36

A sega da bidete ljubezni da mi kazhete
kako da gi importiram clipovite vo Premiere i AE?

Neshto barav online.
Neshto se spomna FFmpeg (ili slichno) za convert ....
Podocna podetalno kje prochitam.

Gi poglednav dvata.
Ace, definitvno na Tegla mu bilo studeno.
Jas pak mislev deka camerata ima OIS.
голема%20насмевка

Da ne zboram predvreme, koga kje scaliram ili cropiram 1:1 zoom
vo SD kje pogledam podetalno...
ama neklako mi se chineshe (ovaa so rezerva)
pokraj toa shto e shakycam, deka dvizhenjeto od slikata
ostava trails, dali artefakti od compresorot (in camera)...

BI sakal da pogledam i posmiren materijal.
Po-sharen, lugje itn....

Pozdrav

Igor.


PS: I Tegla, kje ima li chastovka naskoro?
      Kje ne snimash so EX1?
      голема%20насмевка





Изменето од Igor-T - 04.Јануари.2008 во 17:39
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 17:47
голема%20насмевка Частовка агазење%20од%20смеење
Да ти кажам јас го гледав материјалот неколку пати и гледав да најдам нешто некој фрејм каде е тресењето помало ама....
Тегла на вибратор ја монтирал камерава, очи ми испаднаа. (не зеза по малце)
Не сум воопшто одушевен, очекував да биде вриштење, ама тоа што го видов ми изгледа доста матно. Ваљда има и некој материјал кој е многу по мирен, од ова неможам да заклучам ништо.
А не ќе беше лошо Владче да закачи и по некој граб, нормално не поминат низ фотошоп.намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.