IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Iskustvo so montaza na P2 mxf od HVX 500
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Iskustvo so montaza na P2 mxf od HVX 500

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Iskustvo so montaza na P2 mxf od HVX 500
    Испратена: 22.Декември.2007 во 21:49
Druzhenjeto na forumov e interesna rabota. Pokraj druzbata se slucuvaat i profesionalni sorabotki. Koga ja snimav reklamata za Operil, go viknav Jane da mi bide fotograf. Sega koga Branko_K (inaku diplomiran mlad nadezen reziser голема%20насмевка) snimase kratok igran film, me vikna mene da go montiram filmot.
Filmot se vika "Iskushenie". Kratok 25-30min. Glavna uloga Senko Velinov. Muzika Goran Trajkovski od Anastasija, Mizar. Snimen na Panasonic HVX500 P2 HD kamera. Nema da zboram za filmot, tuku za tehnickite aspekti. Za filmot kje ostavam da si zbori reziserot, koga kje dojde vreme.

Uste pred da se pocne so snimanje producentite sakaa da go montirame filmot na Mac zatoa sto demek samo FCPro chital nativno mxf fajlovi od P2. Uspeav da go nadminam toa koga demonstrirav deka ne e taka, i sega montirame na mojata PC masina vo Premiere Pro CS3. Noviot CS3 Premiere gi prifakja nativno P2 fajlovite. Drag&Drop.

Snimanjeto na karticki ima svoi prednosti. 5 saati materijal se importira i se sreduva po binovi i sekvenci za saat-dva. I spremen sum za montaza. Za arhiviranje mislam da im go dadam diskot na koj e raboten filmot. Ionaka materijalot e okolu 250GB, a eden 500GB disk e 100 evra. jas kupiv dva za filmot i materijalot go prefrliv na dvata za sekoj slucaj. Sega barem memorijata e se poeftina.

Inaku pred da montiram materijal snimen so ovaa kamera, slusav od luge koi rabotele so istata deka Canon lekjata i pravela moire, za sega da bide super so Fujinon lekja.
Materijalot pokazuva deka ima los dinamicki opseg (ist kako i starite DV kameri) i na slabo svetlo pokazuva dosta shum. Spored mene kamerava ne gi opravduva sredstvata, zatoa sto iako ima 2/3 CCD, nemase WOW moment vo odnos na 1/3 CCD HVX200. Jas koga sum snimal so Sony 570 2/3 CCD DVCAM kamera i kako vtora sekogas sum ja koristel mojata PD150 so 1/3 CCD. Razlikata e ochigledna i vidliva. Kaj HVX500 ne vidov razlika vo slikata vo odnos na razlika vo cenata. Izgleda zaradi toa ne e nesto mnogu popularna i na forumite vo svetov.
Nemojte da me razberete deka toa e losa kamera, no ne e podobra kako kvalitet na fajl vo odnos na HVX200. Promenlivite lekji, 4 slota za karticki, odlicni mikrofonski preampi, povekje opcii za setiranje, itn, itn.... si go prava svoeto.

Inaku montazata vo Premiere ide mazno kako puter. Se si funkcionira kako i so standardni avi fajlovi. Gledame preview na JVC monitor preku TV out od nVidia Quadro graficka karta koja pravi realtime downscale od HD na SD so odlicna slika po site specifikacii i standardi. Tolku e dobar downcale-ot sto duri mozam praku S-video da go snimam na lenta bez problem намигнување. Normalno deka nema намигнување.

Edinstven problem so DVCPRO HD formatot go gledam vo negoviot uzasno los pixel aspect od 1/1.5. Znaci realnata rezolucija na fajlot e 1280:1080. Toa pravi golem aliasing na pravi dijagonali. Na toa koga kje mu dodadete deka i samiot senzor e nekade 960:720 koj potoa pravi pixel shift kje vidite deka realno HVX kamerite na Panasonic ne se nesto posebno.
Tuka doagja i analizata deka ovie kameri se dobri za ENG (Electronic News Gathering). Nivnata namena e TV produkcija na vesti i emisii. Za toa se odlicni. Problemot se javuva koga se koristat za produkcija na film, muzicko video, reklama. Koga treba masivna kolor korekcija, efekti, kompoziting itn, itn.... Togas kje pocne da se gleda tinjata na fajlot. Se dodeka e Native e vo red.

Aj dosta za sega, utre povekje среќасреќа





Изменето од Tegla - 22.Декември.2007 во 22:39
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 22:40
Tegla, ova beshe super informacija!

Znachi nije zlato sve sto sija, a ?

Tokmu poradi ovie problemi so raznite HD rezolucii i piksel shiftovi mi se dopagja izborot sto go napravi Sony pa svoite kameri gi pravi vo native 1920x1080 rezolucija. Canon ima 1440X1080, a JVC 1280X720. Kakvo e tvoeto iskustvo so ovie razlichni rezolucii i kvalitetot na finalniot produkt ?
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 22:56
Panasonic HPX 500.

Koga premiera?
голема%20насмевка

Aj pred premierata da go chueme
tekot na sklopuvanjeto na filmot.

Snimeno e 1080/25p?

Mislam deka camerata ima baagi podesuvanja
taka da so dobar seting mozhe da se
izvadi dobra slika.

I razbira se so dobar DP.
(i lighting gear...)

Kje postash screengrabs?

Ako ima Branko_K i ako mozhe/smee
neka posta nekoi on set photosi.


Pishi kako vrvi!
среќа


Pozdrav i airlija rabota.

Igor

PS: Ako se videte na editing session so GoTra,
da go pozdravete od mene (kje mu spomnete
Shtip, "Passover" dance remix, Don Quihot animacii...)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 22:58
Mene mi se dopagja sto Sony stavi full raster senzori vo prosumer kamerite. Vekje nema da se macime so nazabeni ivici. Do sega Canon H1 nudese najvekje pixeli na senzorot. Jas licno bi odbral i 1280x720 rezolucija, ako izlezot e namenet za SD prikazuvanje. Kaj nas seuste HD izlez nema primena, osven ako nekoj ne saka da printa na film za kino prikazuvanje. No, toa e vekje druga tema. Full HD bi odbral samo ako ima navistina razlika vo odnos na 720 rezolucijata.
Kako sto vekje i porano pisuvav, najgolemiot problem e downscale-ot na HD vo SD. Jas najvekje na toa posvetiv vnimanie pri HD workflow. No render vremeto so site skripti i algoritmi se nakachi na 20 pati povekje. Rezultatot e fenomenalen, no neisplatliv za produkti koi se dolgi i treba brzo da se isporacaat.
Hardverskiot downscale e vekje seriozno poskapa solucija koja ne e finansiski sekogas isplatliva za sekogo.

Inaku i Panasonic izvadi nova kamera so full raster senzori - AJ-HPX3000. Snima vo AVC intra kodek. No cenata? U.S. List Price $48,000.00
Kolku pari tolku muzika голема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 12:59
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Panasonic HPX 500.

Koga premiera?
голема%20насмевка

Aj pred premierata da go chueme
tekot na sklopuvanjeto na filmot.

Snimeno e 1080/25p?

Mislam deka camerata ima baagi podesuvanja
taka da so dobar seting mozhe da se
izvadi dobra slika.

I razbira se so dobar DP.
(i lighting gear...)

Kje postash screengrabs?

Ako ima Branko_K i ako mozhe/smee
neka posta nekoi on set photosi.


Pishi kako vrvi!
среќа


Pozdrav i airlija rabota.

Igor

PS: Ako se videte na editing session so GoTra,
da go pozdravete od mene (kje mu spomnete
Shtip, "Passover" dance remix, Don Quihot animacii...)


Igor, ima vreme za premieraголема%20насмевка
montazata odi dobro, sega za sega,seuste sme vo prvata faza, gruba montaza, kade so ja sklopuvame prikaznata linearno od pocetok do kraj... posle ke premineme na finite detaliсреќа


                                                                              fotografii: Marija N.

pozdravсреќа


Изменето од branko_k - 23.Декември.2007 во 13:03
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 15:45
аплауз
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 09:37
Честитки и од мене.аплауз
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 13:04
Има некаде поголеми слики?
збунетосттрепкање
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 17:59
Koga kje go zavrsime, moze da napravime edna zatvorena proekcija za chlenovite na forumot, da chueme prvichni mislenja. Normalno, ako dozvoli rezhiserot намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 20:14
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Koga kje go zavrsime, moze da napravime edna zatvorena proekcija za chlenovite na forumot, da chueme prvichni mislenja. Normalno, ako dozvoli rezhiserot намигнување.


So drugi zborovi test screening?
среќа

========================

Abe Tegla, pochnesh i ne prodolzhizh so temata.
Daj pishi malce povekje kako ide itn...

Ete te prashav vo shto res i fps e snimano...
среќа

Eve ushte edno prashanje - Krajniot format i codec.

Kje se printa na film?



Pozdrav

Igor


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:20
Igor denovive imam problem so internetot doma.
Si staviv trn u zdrava noga. Za da ima i zena mi internet na nejziniot laptop morav da stavam bezzhichen ruter. I pocnaa problemite. De IP adresa, de MAC adresa, de server, de ova de ona, a internet nema. Pa praznici, ama denovive kje go viknam bratuced mi koj e profi vo taa rabota i da mi go sredi problemot.

Da se vratam na temata.
Sniman e vo DVCPRO HD 1080/50i.
Brank sakase da se printa na film, za sto treba dopolnitelen budget. Ama sho kje bide od toa ne znam.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 00:44
Originally posted by Tegla Tegla напиша:



Da se vratam na temata.
Sniman e vo DVCPRO HD 1080/50i.



Am'n oti 50i ?!?

Zosho ne 25p?

C'c'c...


Pozdrav

Igor


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.