IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Касети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Касети

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 11:23
Александар,да те прашам,според тебе после колку преснимувања би требало да ја заменам касетата?
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 12:18
За тоа мислам дека имаме разговарано. Касетите се МНООООООГУ издржливи. Практично додека не се искине би можела да се користи.
Јас обично ги преснимувам 3-4 пати. Колку повеќе преснимувања толку повеќе се прља главата.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 03:16
Pred nekolku dena, za prv pat vo tolku godini, mi se skina DVCAM i toa vo Sony DSR11 recorder/pleer.

Vo servis mi naplatija $100 da ja izvadat kasetata i nekako uspeava da ja zalepat za da mozaham da ja presnimam na druga kaseta.

Od sega natamu ke bidam povnimatelen. Nema da gi koristam kasetite po 50 pati...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 09:12
голема%20насмевка Леле зоки, па ти маста им ја вадиш. голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:13
E ne, kje im kjuti голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 19:50

Prav ikonom!
голема%20насмевка

Pozdrav

Igor


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 01:37
Pa kako inaku ke najdeme kolku mozhe edna DVCAM180 da izdrzhi, a? Bashka sto na pochetokot bea po $80 edna!

Dobro, mozhebi ne beshe bash 50 pati... toa go rekov poveke onaka figurativno, no bea baagji... im go izgubiv tragot. Ushte gi imam onie prvite sto gi kupiv zaeno so kamerata. Mislam, ushte gi koristam za snimanje iako kamerata mi veli "abe se nasobralo prljashtina" i mi "blinka" edno crveno svetlo kako ulavo : pali-gasi, pali gasi....

Na pochetokot bev voznemiren. SI velam, sto ke bide ova? Prviot pat, ja gasam kamerata, pa ja ukluchuvam povtorno i taa raboti bez problem, koga po nekolku minuti ete ti go svetloto pak pali-gasi, pali-gasi... Majkata, povtorno jas iskluchuvam kamera i ukluchuvam vednash potoa... snima kamerata bez problem . Koga se vrativ doma, chitamn vo upatstvoto za koristenje na kamerata, tamu veli ako ti svetka toa crveno svetlo - glavite se izvalkani. Brzo ja pushtam lentata na toa mesto i gledam se e OK ! Aaaa, si velam jas, ne me zafrkavash vaka povtorno, Pobrzo tebe ke ti pukne filmot otkolku mene.

I taka reshiv da odam na "se ili nishto". Sto da vi kazham: mladost-ludost!

Aj da vidam do kade ke izdrzhi.

I $100 dolari podocna, vidov. Ne se isplateshe, ama bash me interesirashe.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 12:35
И јас имав слична намера како тебе Зоки, само со мини ДВ касети. Но за една нова година, (сакав да го снимнам огномоетот) изгледа ми искондензира главата, и немаше ништо од материјалот а и после тоа морав да ја чистам главата, а тоа ме предомисли во намерата да ја тестирам издржливоста на касетите.намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 00:14
Aleksandar site kaseti sto gi kupuvas nemozis da gi snimas poveke od 3pati
Pa makar ako sakas koristigo najnoviot model na kamera .
No ako kupuvas SONY-DVCAM ili HDV/DV bez razlika dali se mini ili ne togas te uveruvam deka mozis da gi koristis duri da ne preteram 50pati,no da ne gi premotuvar na samata kamera. Zosto togas se javuva problemot so glavata
Zatoa kamerata moras da ja koristis samo za snimanje i nisto drugo, duri ne e pozelno da ja koristis kako pleer.
намигнување
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 01:05
Junior, jas mojata Sony DVCAM ja koristam za se. Kamera, pleer, rekorder, d/a konvertor. Da chuknam vo drvo - Nikakvi problemi do sega.
Pred 3-4 godini sakav da kupam DVCAM deck, demek da ne ja trosam kamerata. Ete nekako raboti bez nikakvi problemi.
Sony ti e kako mazga. Go tovarish i raboti голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 09:20
Originally posted by Junior Junior напиша:

Aleksandar site kaseti sto gi kupuvas nemozis da gi snimas poveke od 3pati
Pa makar ako sakas koristigo najnoviot model na kamera .
No ako kupuvas SONY-DVCAM ili HDV/DV bez razlika dali se mini ili ne togas te uveruvam deka mozis da gi koristis duri da ne preteram 50pati,no da ne gi premotuvar na samata kamera. Zosto togas se javuva problemot so glavata
Zatoa kamerata moras da ja koristis samo za snimanje i nisto drugo, duri ne e pozelno da ja koristis kako pleer.
намигнување
 
Јуниор, зошто неможеш да ги користиш касетите повеќе од 3 пати?збунетост
Јас имам преснимувано (кога е нешто не сериозно и до 5-6 пати).
Инаку и јас можам само да се повторам со Тегла, дека камерата ја користам и како плеер. Во мојот случај се работи за Canon. Фала Богу за сега се е во ред.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 06:00
Po teorija bi trebalo mini DV i DVCAm da se isti po trajnost... ama gjavol da go zeme, vo praksa ne e taka. Bidejki ne sum siguren dali ima razlika vo kvalitetot na proizvodstvoto, mozham da navedam dve raboti koi sigurno deluvaat vrz dolgovechnosta.

Prvata e dolzhinata na kasetata. Ako koristite DVCAM od 180 minuti toa prektichno znachi deka edna DV kaseta od 60 minuti ke bide tri pati pominata za istoto vreme.

Drugata rabota e dijametarot na trklacata na koi e namotana lentata. Onie na DVCAM se pogolemi vo prechnik, sto znachi deka svivanjeto na lentata e pomalo. Ova e vazhno zatoa sto na toj nachin namaleno e "prekrshuvanjeto" na feromagnetniot materijal koj e nanesen na plastichnata baza (osnova). Poradi toa ima pomal stres na materijalot i posledovatelno pomal broj na dropouts.
Кон врв
avramoskislave Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај avramoskislave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 01:40
Јас користам најмногу TDK Panasonic i SONY, TDK најмногу ги имам користено околу 20-30 пати снимање на нив и до сега не ми појавило проблеми. SONY ми има јавено проблеми и тоа на помалку снимање, можеби и поради прљава глава затоа што покасно почнав да ги користам па главата да се има испрљано. Panasonicot сега за сега се во ред ама немам многу снимано со нив до 10 пати. Инаку зборувам за MiniDV а камера Panasonic MD10 000.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 10:28
Na nekolku forumi imam procitano deka onie proizveduvaci koi proizveduvaat i kameri i kaseti na glavite na kamerite i na povrsinata na kasetite koristat takanareceni podmackuvaci koi ke ja odrzuvaat glavata. Takvi se posebno Sony i Panasonic. I dvete marki proizveduvaat svoi kaseti na koi postoi premaz koj ja podmackuva glavata,a i ostanatite mehanicki delovi. E sega sekoj ke rece deka e markentiski trik za da prodavaat svoi proizvodi, ama nekoj batka od Hrvatska imal Panasonic kamera, a cel zivot koristel Sony kaseti(osven prvite 10 casa). Po nekoe vreme moral da ja servisira glavata, a vo servisot vednas mu kazale deka kamerata kje ja otvorat pred nego za da se uveri deka samiot si napravil problem. Koga ja otvorile nashle ogromni parcinja, slicni na skinata kaseta koi nastanale kako rezultat na koagulacija na premazite na Sony i na Panasonic. A i jas sum primetil deka na mojata panasonic mnogu pocesto se javuva drop frame so sony kaseti. Zatoa nikogash nema da stavam sony vo panasonic. a koga mi treba nesto poseriozno koristam Panasonic professional 63min. koi gi imam presnimano 38 pati (dosega) bez nikakov problem. Pva ne vazi za kasetite na TDK i Maxell, megjutoa ne mi se rizikuva.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.