IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Факти , документи за Рускиот  полк
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Факти , документи за Рускиот полк

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 12:36
I  dobro de, pa izbega obichno Pitanje:

ako tvojto mislenje e ispravno, i u Ruskite Dokumenti Nacija i Narod ne znachi toa sho nie misleme

togajka od kaj da znaeme deka site tie referenci za Bugarski Narod i Nacija isto nemat nisho so deneshnoto si Nacija i Narod?

Dvojen Arshin, za Makedoncski Narod i Nacija edno znachi a za Bugarska Nacija i Narod drugo znachi!

Na koj prodavash Slivi? Na Slivaro?

ne se blamiraj molam ti se
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 08:02



Дали се тие лица навистина од Македонска нација?

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 23:35
Според насловот на форумот гледам дискутирате за нашето опстојување кашувано од туѓинци,ви се молам немојте да се мачите околу туѓите пропаганди и лачни местења на историските факти,се знае кој и се што сакал да и стори на Македонија,но вистината секогаш излегува на виделина,ќе дојде и тој ден.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 18:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пишува Македонци,друго потреба нема да се дискутира - што е нејаснозбунетост


Мене ми е јасно, ама сакам на сите да им се пројасни зошто следните луѓе, дојдени на 24 февруари 1755 од македонската нација носат имиња за кои не може да се каже на никој начин дека се македонски.




Изменето од Каснакоски - 20.Октомври.2009 во 18:48
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 18:49
И вие носите имиња кои не се ТуркоМонголски па сте уверени дека сте Бугари - дали сите Филиповци и Александровци во Англија се Македонци - секако не но има многу и што сенамигнување
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 19:25
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пишува Македонци,друго потреба нема да се дискутира - што е нејаснозбунетост


Мене ми е јасно, ама сакам на сите да им се пројасни зошто следните луѓе, дојдени на 24 февруари 1755 од македонската нација носат имиња за кои не може да се каже на никој начин дека се македонски.




Каснакоски, иако го разбираш рускиот, очигледно некои работи не ти се јасни. Кога Македонците доаѓале таму, тие биле запишувани, односно нивните имиња биле правени да личат на руските. На пример, мојата мајка е родена во Ташкент, кога побарале да и стават македонско име, тоа не било дозволено, па морале да одберат друго, слично со нивните имиња. Дури кога се вратиле во Македонија добила македонско име. Дури ни презимето не им било македонско, туку биле напишани со грчко презиме.
НЕ случајно на еден од овие списоци еден изјавил дека говори грчки.намигнување

П.С. Одлично е тоа што се сети да ја воскреснеш темава, јас истото мислев да го сторам деновиве.


Изменето од Македон - 20.Октомври.2009 во 19:26
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 20:01
Темата за македонската нација во Русија од 18 век беше првата која ме запали по Идивиди, тогаш се пошуваше во „Македонскиот полк“. Ја имам разработено и знам многу подробности и од руски и од македонски и од српски источници. Знам зошто тие неРуси се запишани како припадници на македонска нација.

А твојата претпоставка не е на место. Кјарјала Небрикаев никако не личи на руско или малоруско (украинско) име. Таква фамилија најдов единствено кај КИРГИЗИТЕ.
Едвај ли некој Македонец ќе се преправа на Турк.

Од листата со имињата јасно се види кои може да се од Македонија.
Ако сакаш прегледај го преписот на документот кој го има на Интернет па тогаш да зборуваме.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 20:09
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Темата за македонската нација во Русија од 18 век беше првата која ме запали по Идивиди, тогаш се пошуваше во „Македонскиот полк“. Ја имам разработено и знам многу подробности и од руски и од македонски и од српски источници. Знам зошто тие неРуси се запишани како припадници на македонска нација.

А твојата претпоставка не е на место. Кјарјала Небрикаев никако не личи на руско или малоруско (украинско) име. Таква фамилија најдов единствено кај КИРГИЗИТЕ.
Едвај ли некој Македонец ќе се преправа на Турк.

Од листата со имињата јасно се види кои може да се од Македонија.
Ако сакаш прегледај го преписот на документот кој го има на Интернет па тогаш да зборуваме.


Не говорев за сите, можеби не сите се Македонци,меѓутоа тоа не значи дека ако еден не е Македонец сите не ќе се Македонци. Меѓутоа една добра и детална анализа може да помогне, па и да расветлиме за сите, кои од тие се Македонци, кои не се.

Инаку во однос на претпоставката ( за некои ) ми е на место, дома докази имам, црно на бело, па и не сум само јас, многумина има, а такви чинам има и на списокот.


Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 20:22
Прво треба да ја видиме положбата. Штотоку Русија ги победила Татарите и усвоила опширни територии во денешна Украина, а таму немало население. Русија ги привлекува Србите кои биле во Австрија и им дава земји во така наречената Новаја Сербија на територијата на денешна Украина. По тоа е создадена и СлавјаноСербија. Таму имале правото да се населуваат и да добиват земја само претставници на 4 нации. Тоа што го очекувале Русите да се преселат многу емигранти не се исполнило. Многу Руси и Малоруси биле запишувани од една од тие нации, вклучувајќи ја и македонската. Навистина од листата има и од Македонија, но тие се малцинство. Меѓу нив има Македовласи - Никодим Пешеја, веројатно Грци - Јаманди Јанаки, и од „другите“ како Анто Добринов например.


литература




Изменето од Каснакоски - 20.Октомври.2009 во 21:00
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 21:00
Погледнете што открив. Сметам дека ова многу ќе докаже!

Во книгата на Мирка Здравева за преселниците Македонци во Русија, најдов нешто многу значајно, што ќе ни разјасни некои работи и за списоците, а и за луѓето.

Еве и линк до дел од книгата на Мирка Здравева ( не можам да поставувам слики лутина)

Во погорниот текст, станува збор за формирањето на "Македонскиот полк" и неговиот состав како и молбата на Митрополитот, кој и самиот бил дел од "Македонскиот полк", за формирање засебен "Црногорски полк".



Сета книга на Мирка Здравева ја има на следниов линк

http://www.rastko.rs/rastko-ukr/istorija/2003-ns/mzdraveva.pdf

Заедно со Македонците, Србите, Бугарите и други, во Русија емигрирал и Митрополитот Василиј Петровиќ, кој во својата книга споменува Македонци ( Македонјани ), а и во книгата на Здравева се споменуваат Црногорци кои биле дел од "Македонскиот полк", а подоцна Митрополитот побарал да бидат издвоени во посебен полк. Од тоа произлегува дека Македонците споменати таму, се оние кои ги познавал Митрополитот, односно тие биле Македонци од Македонија, кои дошле со самиот Митрополит.

Еве и дел од неговата книга















Изменето од Македон - 20.Октомври.2009 во 21:11
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 21:19
Originally posted by Македон Македон напиша:


Митрополитот Василиј Петровиќ, кој во својата книга споменува Македонци ( Македонјани ),


"улогорила у Македонији на ријеци Марици"
napisano od Vasilije Petrovic

Tuka treba da se zaprasame kade e Makedonija spored Petrovic!!!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 21:25
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Митрополитот Василиј Петровиќ, кој во својата книга споменува Македонци ( Македонјани ),


"улогорила у Македонији на ријеци Марици"
napisano od Vasilije Petrovic

Tuka treba da se zaprasame kade e Makedonija spored Petrovic!!!


Не заборавај дека според Петровиќ и другите црногорски митрополити Македонија е многу поголема од денешната, па и самите тие често се именуваат како да се од Македонија. Имаше доста за ова, побарај, говоревме.намигнување



Изменето од Македон - 21.Октомври.2009 во 02:47
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 22:45
Interesena temaголема%20насмевка, ne znaev za ova голема%20насмевка
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:04






Selenjeto vo Rusija go zapocnal polkovnikot na Moriskata policija Jovan(Ivan) Horvat za koj se smeta deka e e po poteklo Arm'n od Makedonija.


Изменето од ADVISOR - 21.Октомври.2009 во 14:23
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.