IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)
    Испратена: 11.Декември.2007 во 21:22
Aleksandar, samo sto dobiv najnov katalog od B&H i tamu ja vidov ova najnova kemera od Sony:

http://www.youtube.com/watch?v=5HmX6GlKCFo&feature=related
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 22:09
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Aleksandar, samo sto dobiv najnov katalog od B&H i tamu ja vidov ova najnova kemera od Sony:

http://www.youtube.com/watch?v=5HmX6GlKCFo&feature=related


Odlicna kamera so tocno opredelena namena i veruvam so pristojna cena. Zaradi moznosta da se stavi na ramo odlicna za dolgo snimanje svadbi. Po kvalitetot e kako Z1 odprilika samo poednostavna za dolgi snimanja od ramo. Edinsveno sto Zeiss ne se pokaza vo prosumer kamerite na Sony kako sto e Fujinon.

P.S. Ace kako sto go rabotis stedikemot mozebi treba da gledas vo kompaktnite prosumer kameri
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 22:11
Ne znam mnogu za ovaa kamera, ama izglda ke e killer za pazarot tamu kaj vas.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 22:46
Eve neshto poveke za ova kamera:

http://bssc.sel.sony.com/BroadcastandBusiness/DisplayModel?id=90826

Cenata na amerikanskiot pazar treba da bide okolu $1850, sto navistina pretstavuva pocket money ako kamerava e dobra (spored site opcii sto gi ima prosto mi e neverojtno kolku e niska cenava).

Aleksandar, mozhebi podobro e ova da go stavish kako nova tema, bidejki mislam oti kamerava ke predizvika golem interes i ke se razvrzi poshirok muabet za nea vo skora idnina.

Ajde, gledam deka te nema, pa jas ke go napravam toa.

Изменето од Zoran K - 11.Декември.2007 во 23:10
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 23:07
Interesna nova HD kamera od Sony koja ke se prodava za samo $1850.



Poveke za nea tuka:

http://www.youtube.com/watch?v=5HmX6GlKCFo&feature=related

http://ieba.wordpress.com/2007/08/23/sonys-hd1000u-interesting-but-lacking/

http://www.humanvalues.net/hdv/#hd1000

http://bssc.sel.sony.com/BroadcastandBusiness/DisplayModel?id=90826

Изменето од Zoran K - 11.Декември.2007 во 23:14
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 23:20
Mene mi izgleda kako da go napravile istoto so onaa varijanta na DSR250 - stavile edna od HDV handycam kamerite vo pogolemo telo, so nov objektiv, okular i mozhebi nov mikrofon.

Mi se dopagja sto mozhe da se stavi na ramo (ne mi se dopagjaat handycam modeli), no kakov e kvalitetot na slikata, osetlivosta na svetlina, shumot ... ???

Изменето од Zoran K - 11.Декември.2007 во 23:21
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 01:39
Sony resile da dominiraat i na wedding marketot. Do sega dominirase Panasonic so AG DVC-20.

Najvekje zaradi toa sto e relativno eftina i e kamera za na ramo.

So cena od 1800$ ili 2000 evra toa e Best Buy. Samo 300$ povekje od DVC 20, a za razlikata vo kvalitetot ne praime muabet. Ovaa kamera po performansi bi trebalo da e kako Z1. T.E. generalno pristojna kamera. Na Z1 jas licno i najdov dosta maani za da ja kupam koga izleze, no cenata i bese togas 3500 evra. Za 2000? Ne razmisluvam. Pogotovo sto ova e kamera za na ramo koja e kako stvorena za svadbi. I mladencite kje se chuvstvuvaat sigurno so vakva kamera na nivnata svadba намигнување.

Epa Ace, spremaj pari големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Изменето од Tegla - 12.Декември.2007 во 01:41
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 11:21
Кога го видов постот/постовиве, многу се израдував, па плус кога ја видов и ценава, реков готово одма ја земам камерава, ама кога видов 1/2.9 инчи CMOS чип се разочарав. Тегла, ова не е Z1 во поголемо пакување туку HVR A1U. Милсам дека FH1, Z1, FX7 и  HVR V1U се неспоредливо подобри од оваа. Единствено нешто по што ќе трзаат по оваа камера е големината, и изгледот, за квалитетот сум гоооооолем скептик, амам ќе почекаме и ќе видиме.
Сега за сега и по квалитет и по можност за употреба на летечка камера, мислам дека најмногу ми одговара ХН А1.
Па оваа камера има еден прстен, гледам дека со кориснички копчиња итакви работи стои разочарувачки. Би поминувала одлично за свадби, но да треба нешто по профи да се сработиизненадување. Баш ме чуди со што е пополнета кутијава внатре.збунетостголема%20насмевка
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 11:24
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Eve neshto poveke za ova kamera:

http://bssc.sel.sony.com/BroadcastandBusiness/DisplayModel?id=90826

Cenata na amerikanskiot pazar treba da bide okolu $1850, sto navistina pretstavuva pocket money ako kamerava e dobra (spored site opcii sto gi ima prosto mi e neverojtno kolku e niska cenava).

Aleksandar, mozhebi podobro e ova da go stavish kako nova tema, bidejki mislam oti kamerava ke predizvika golem interes i ke se razvrzi poshirok muabet za nea vo skora idnina.

Ajde, gledam deka te nema, pa jas ke go napravam toa.
 
 
Еве ме еве средена работа! голема%20насмевка
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 11:28
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Mene mi izgleda kako da go napravile istoto so onaa varijanta na DSR250 - stavile edna od HDV handycam kamerite vo pogolemo telo, so nov objektiv, okular i mozhebi nov mikrofon.

Mi se dopagja sto mozhe da se stavi na ramo (ne mi se dopagjaat handycam modeli), no kakov e kvalitetot na slikata, osetlivosta na svetlina, shumot ... ???
 
Е за ова си потполно во право.намигнување Да HVR A1U гарант.голема%20насмевка
Баш помислив дека направиа нешто спешл, аматага.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 11:32
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Sony resile da dominiraat i na wedding marketot. Do sega dominirase Panasonic so AG DVC-20.

Najvekje zaradi toa sto e relativno eftina i e kamera za na ramo.

So cena od 1800$ ili 2000 evra toa e Best Buy. Samo 300$ povekje od DVC 20, a za razlikata vo kvalitetot ne praime muabet. Ovaa kamera po performansi bi trebalo da e kako Z1. T.E. generalno pristojna kamera. Na Z1 jas licno i najdov dosta maani za da ja kupam koga izleze, no cenata i bese togas 3500 evra. Za 2000? Ne razmisluvam. Pogotovo sto ova e kamera za na ramo koja e kako stvorena za svadbi. I mladencite kje se chuvstvuvaat sigurno so vakva kamera na nivnata svadba намигнување.

Epa Ace, spremaj pari големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
 
Е што мислиш јас само свадби да снимамнамигнувањеголема%20насмевка. Цената е убава, дефинитивно но не е се до изгледот. А квалитет КАМО?! А подесувања, ти реков ми рече? Се си мислам дека кога би ги бапнал парите за оваа, ќе можам да се снимам и сликам.газење%20од%20смеење
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 11:38
abe vidi ja sto e ubava, pa kolku ubavo ke ti stoi голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
a za mladencite ne se sekiraj, tie se obicno tolku zbuneti sto i samite ne se svesni so kogo se pozdravuvaat i od kogo cestitki primaaatнамигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 17:28
kamerava izgleda odlicno no kaj nas na pazar kojznae koga ke se pojavi i sigurno nema da bide 2000evra.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 00:26
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

abe vidi ja sto e ubava, pa kolku ubavo ke ti stoi голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
a za mladencite ne se sekiraj, tie se obicno tolku zbuneti sto i samite ne se svesni so kogo se pozdravuvaat i od kogo cestitki primaaatнамигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Te dobra obzervacija. голема%20насмевка

A nie se zamarame so spec sheets i review's.


Pozdrav

Igor


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.