IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony HD1000 (HRV-Z7E и HVR-S270E)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 00:33
zorane skas da ne razbolis prvo so nikonite pa sega i so ovaa kamera
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 01:46
Ja sakam da vi pomognam, a ne da ve razbolam.тага
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 09:14
ova razbolam ne go staviv vo navodnici,
sekako si za pofalbi, da ne si ti na forumom mnogu raboti pa i ovaa kamera nemse da znaeme za niv.
SO POCIT.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:13

По некои истражувања, сеуште мислам дека оваа камера, е чисто комерцијална и за пред народ ништо повеќе, што не е случај со овие две:

HVR-Z7E
и
HVR-S270E
 
но која ќе биде цената на овиезбунетост.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 10:15
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

abe vidi ja sto e ubava, pa kolku ubavo ke ti stoi голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
a za mladencite ne se sekiraj, tie se obicno tolku zbuneti sto i samite ne se svesni so kogo se pozdravuvaat i od kogo cestitki primaaatнамигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Te dobra obzervacija. голема%20насмевка

A nie se zamarame so spec sheets i review's.


Pozdrav

Igor


 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкагазење%20од%20смеење
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 16:09
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

По некои истражувања, сеуште мислам дека оваа камера, е чисто комерцијална и за пред народ ништо повеќе, што не е случај со овие две:


HVR-Z7E


и

HVR-S270E


 

но која ќе биде цената на овиезбунетост.


Aleksandar, jas mislev deka vas ve interesiraat poeftini kameri...

Ovie sto gi kazhuvash se sigurnoi podobri, no veruvam deka izlagaat dalegu preku vashiot budzhet. A ima i ushte podobri od niv...

Patem, mene mi izgleda deka i dvete vo osnova imaat ista glava i delat ista elektronika. Razlikata e sto vtorata e full-size i nudi nesporedlivo podobra upotrebna vrednost, vkluchuvajki go i koristenjeto na lenti, dodeka vtorta e so handycam dizajn i koristi memoriski kartichki za snimanje. Mene nikogash ne mi se dopagjale handycami od poveke prichini...

Изменето од Zoran K - 13.Декември.2007 во 16:10
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 18:39
Ace kamerata za tie pari e odlicen izbor. So dobar operator pozadi nea, i dobar montazer chuda mozhe da se pravat na nashiot idiotski mediumski pazar. Od svadbi do reklami za golemi klienti. Daj mi ja u race i kje vidis
Ako HDV/DV e toa sto nekoj mu treba za biznisot ova e ludnica.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 18:50
Se slozhuvam so tebe Vladimire. Za parite ovaa kamera e best buy, pa duri i jas bi ja zel vo obzir za snimanje na familijarni veselbi koga klientite slepechki insistiraat na koristenje HD kamera.
 
Sakaat HD kamera? Daj im HD kamera! Snimaj gi HD ili SD, editiraj vo SD, daj im DVD vo SD (ionaka nemash druga opcija), pa neka bidat srekni!
 
I volkot sit i ovcite na broj, sto bi rekol nashiot umen narod.
 
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 20:42
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Sakaat HD kamera? Daj im HD kamera! Snimaj gi HD ili SD, editiraj vo SD, daj im DVD vo SD (ionaka nemash druga opcija), pa neka bidat srekni!



Ionaka ovaa kamera moze da snima SD. Da ne te boli glava snimas kako SD. A, na kamerata pisuva HD
Osven ako klientot ima doma HD DVD ili Blue Ray. Ama togas kje mora i nie da imame takvi rekorderi. Za Makedonija? Uste 2 godini. Za Canada? Meseci se vo prasanje.....
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 23:37
Poveke od toa Vladimire, poveke...

Ima dva razlichni sistemi koi se borat za pazarot HDDVD i Blue Ray. Koj sistem ke pobedi? Koj sistem ke go ima klientot? Koj sistem nie ke go imame za authoring i rezhenje?

Ima ushte vreme za toa...

Najdobra varijanta denes za klientite e da si kupat DVD pleer so up conversion. SD DVD pushten na takov pleer po kvalitetot na slikata mu konk*rira na HD DVD, a chini samo okolu $100.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 00:23
Neshto poveke za ovaa kamera:
 


 


 

Kamerava imala digitalni izlezi i vlezovi. Znaci mozhe da se koristi i kako rekordirachka mashina, barem kolku sto mozham jas da vidam...se nadevam deka ne se lazham

 

Chitajte tuka malu poveke muabet za ovaa kamera:

 



Изменето од Zoran K - 14.Декември.2007 во 04:23
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 10:24

Јас би се кладел дека HV20 ќе извади подобра слика од оваа.голема%20насмевка

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 14:34
Spored testot sto e napraven za originalniot Sony hadycam i HV20 miaslam deka se gleda oti HV20 e poosetliva na svetlina. Za rezolucijata navistina ne znam... Od druga strana, kvaliteot i upotreblivosta na kamerata pretstavuva zbir na mnogu elementi, taka da ne e ednostavno da se dade definitiven sud samo spored eden parametar.

Kazhuvajki go ova, ne mislam da rangiram bilo koja kamera bidejki i dvete se nadvor od mojot interes i nemam lichno iskustvo so niv. Ovaa tema ja otvoriv edinstveno bidejki mislev deka ke bide interesna za vas.

Ne sakam da izleze deka imam bilo kakov preferans i da se javuvaat lugje koi se venchani za JVC ili Sony i koi ke pochnat nepotrebni inflamatorni polemiki, kako sto za zhal se napravi toa na foto forumot.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 14:59

Зоран, сосема си во право, и ја постигна целта затоа што се разви интересна дискусија. Јас на пример немаше да ги видам т.е. пронајдам оние други две камери. Кога се испитува може да се открие нешто ново.

Инаку искрено би сакал камерава да го има потребниот квалитет. Се трудам да бидам максимално објективен. Всушност и мене ми е во прилог да е камерава како што треба. За тие пари.... кој не би ја земал. Но мислам дека, барем мене лично многу би ме ограничила, гледам има само 4 кориснички копчиња 1 прстен на објектив, (колку што можев да видам повеќенаменски) кој за што попрво би се користелзбунетост.
 
Наредниве реченици не се толку за во темава. Мене во однос на критериум: перформанси, квалитет, цена најмногу ми одговара моделот на Canon XH A1. Мислам дека е многу по професионален во однос на HD1000 од Sony.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.