IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Пријателство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пријателство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 10:45
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by IQ IQ напиша:

samo jas davam knigi na drugi i mi gi zadrzhuvaat po 100 godini, ako ne si gi pobaram i ke mi ostanat vo niv...


нЕКОГАШ ИМАВ 2000 КНИГИ, АМА ОД ПОЗАЈМУВАЊЕ НЕ МИ ОСТАНАА НИТУ 500
НЕ ГОРДИ СЕ НИСИ ЈЕДИНА НА ОВОМ СВЕТУ...
 
...a da si vodevte evidencija....onaka ...znaesh...kako vo bibliotekaголема%20насмевка
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:09
Последна што ми беше кај две пријателки, беше Пиреј, ама ми ја врати ја, нормално дека не беше како што им ја дадов, да беше значи не ја читале
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 21:52
Последен пат кога дадов книга, ми ја вратија испочкртана, а најмногу мразам чкртање по книги (и воопшто чкртање по ранци, клупи, седишта во автобуси...).

Еднаш дадов и географски атлас, па ми го вратија со картата на Русија во одделот за земји од Јужна Америка, па морав да ги редам страниците...

Од тие причини, ретко давам книги...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 23:52
Originally posted by jas ili nie jas ili nie напиша:

E VAKVOTO PRIJATELSTVO OSOBENO GO CUVSTVUVAM BLISKO NA DUSATA KOGA MI SE PODARI KNIGA ILI KOGA MI SE DADE NA CITANJE , OVIE LUGE POSEBNO GI CUVSTVUVAM ZA DRAGI, BLISKI PRIJATELI.
A JAS MOZEBI CUDNO NO SEKOGAS KOGA DADAM KNIGA ZA CITANJE VELAM NE BRZAJ KOGA SAKAS CITAJ JA. I AKO NEKOJ MI JA VRATI ISTATA MI E MALKU KRIVO KAKO DA NE I SE OTVORIL PATOT.
NE ZNAM KOLKU KNIGI MI DOSLE OTKAKO SUM DALA SVOI, SEKOGAS KE KUPAM , JA CITAM I VEDNAS ZNAAM KOMU DA JA DADAM -KOMU MISLAM KE SE DOPADNE I POSLE ISTITE LUGE MI NOSAT PO NEKOLKU NIVNI, EDNA DVE NA PODAROK A PO TRI NAJMILI STO IM SE AMA SO VRAKANJE , E TOA MI E UBAVO TOGAS CUVSTVO KAKO NEKOJ DA MI GO OTVORIL SRCETO.
EDNAS SE SLUCI NA EDNA ZENA DA I DADOV EDNA KNIGA SO ZBOROVITE AKO TI SE DOPADNE SLOBODNO DA JA ZADRZIS, PO MESEC DENA MI DONESE SEDUM KNIGI. BEZ RAZLIKA STO MOJATA BESE SKAPA, A NEJZINITE NEKOJ I GI DAL BEZ PARI , SE POCUVSTVUVAV SREKNA STO MOJATA NAJDE DOM KADE DE E SAKANA KNIGA.
DRUGA PAK KUPENA ZA MALKU PARI JA PROCITA EDEN CEL GRAD I KOGA MI SE VRATI PO DVE GODINI , NE ZNAETE KAKVO CUVSTVO ME DOPIRA KOGA JA VIDAM KAKO E RAZLISTANA , KAKO NEKOJ PATNIK KOJ IMAL SREKA DA GO PROSETA SVETOT.
ZNAETE KNIGITE IMAAT NEZAVUSEN PAT I OD CITATELITE I OD PISATELITE STO E POSEBNO FENOMENALNO KAKO DA ZIVEAT SVOJ ZIVOT, PA KOGA POVRZAT LUGE USTE POSREKNO E CUVSTVOTO.


мНОГУ УБАВО РАЗМИСЛУВАЊЕ ЗА КНИГАТА, НЕЈЗИНИОТ ПАТ, НЕЈЗИНИОТ ЖИВОТ И РЕЛАЦИИТЕ ШТО ТАА СО СВОЕТО ПАТУВАЊЕ ГИ ВОСПОСТАВУВА. тОКМУ ЗАТОА И НИКОГАШ НЕ МИ БИЛО ЖАЛ ШТО ПОВЕЌЕ ОД ПОЛОВИНАТА ДОМАШНА БИБЛИОТЕКА ЈА РАЗДАДОВ.кНИГАТА ТРЕБА ДА ЖИВЕЕ, А НЕ ДА СЕ ЧУВА КАКО УКРАС ВО ДОМАШНАТА БИБЛИОТЕКА И ДА СОБИРА ПРАШИНА. еСЕНИН НА МАРГИНИТЕ НА КНИГИТЕ ШТО ГИ ЧИТАЛ ВО ЈАВНА БИБЛИОТЕКА ЗАПИШУВАЛ КРАТКИ КОМЕНТАРИ. сзАМИСЛИ КАКВО Е ЧУВСТВОТО КОГА В РАКА ЌЕ ТИ ДОЈДЕ ЕДНА ТАКВА КНИГА, ЗА КОЈАШТО СИГУРНО ЗНАЕШ ДЕКА ЈА ЧИТАЛ ЕСЕНИН.
нА СТРАНИЦИТЕ НА ЕДНА КНИГА СРЕТНАВ ИМЕ НА ЕДНА ДРАГА ЛИЧНОСТ КОЈА ОДАМНА Е ПОЧИНАТА. вО ИСТИОТ МИГ ТАА ЛИЧНОСТ КАКО ДА ОЖИВЕА ОД КНИГАТА ПРЕД МЕНЕ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 00:10

UZIVAM DA CITAM I NAJDRAG POKLON MI E KNIGA

GI DAVAM NA CITANJE NO SAKAM DA MI BIDAT VRATENI

POSEBNO KNIGITE KOI OSTAVILE NESTO VO MENE.

EDNA KNIGA JA PREKUPUVAV 5 PATI ZASTO MI BESE TOLKU UBAVA STO JA POKLONUVAV NON-STOP

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 15:01
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

UZIVAM DA CITAM I NAJDRAG POKLON MI E KNIGA


GI DAVAM NA CITANJE NO SAKAM DA MI BIDAT VRATENI


POSEBNO KNIGITE KOI OSTAVILE NESTO VO MENE.


EDNA KNIGA JA PREKUPUVAV 5 PATI ZASTO MI BESE TOLKU UBAVA STO JA POKLONUVAV NON-STOP

DA I MENE MI SE SLUCUVALO EDNA KNIGA DA JA KUPAM VO POVEKE PRIMEROKA ZA DA JA POKLONAM NA LICA KOI MI SE DRAGI ,SAKAJKI DA POKAZAM KAKO TAA KNIGA VLIJAELA NA MENE I MI POMOGNALA NA NEKOJ NACIN.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 17:05
ЗБОРНИКОТ О МИЛАДИНОВЦИ ГО ДАДОВ НЕКОМУ... А КОМУ, НЕ СЕ СЕЌАВАМ.АКО ЈА ВИДЕТЕ НЕКАДЕ, ПОТПИШАНА МИ Е,РЕЧЕТЕ МУ ДА МИ ЈА ВРАТИ.ШТО ЌЕ СОБИРА ПРАШИНА КАЈ НЕГО- НЕКА СОБИРА КАЈ МЕНЕ.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 19:58
'e ti go ostavam mojot so testament
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 19:43
KNIGI DAVAM AMA ZAPISUVAM NA KOGO ZATOA STO NE GI VRAKAAT PA POSLE JAS SI GI BARAM, A KOGA ZIMAM OBAVEZNO VRAKAM.
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 19:46
АКО ТОЈ, ШТО НЕ МИ ЈА ВРАТИЛ КНИГАТА, ЈА ПРОЧИТАЛ, НЕ МИ ЖАЛ ШТО ПОВЕЌЕ НЕ Е КАЈ МЕНЕ. КНИГА СЕ КУПУВА, АМА ТЕШКО СЕ СОЗДАВА КУЛТУРА НА ЧИТАЊЕ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 21:08
Многу сакам книги...Секакви...Сакам да купувам за себе,но и да подарувам...Се зезаат со мене дека децата не сакале да им дојдам на роденден,зошто однапред знаат дека ќе им подарам или сликовница,или книга или енциклопедија...Секаде каде што одам на гости(а тоа се претежно блиски роднини и пријатели) си позајмувам книги,кои откако ќе ги прочитам,ги враќам.Понекогаш и подолго време знам да ги задржам,меѓутоа сите знаат дека им се на сигурно.И јас на блиските им позајмувам книги,иако ми се случило некои од нив да не ми ги вратат или едноставно заборавам дека сум ги дала и кому воопшто.Но за тоа служат книгите-да се читаат,позајмуваат и преку нив да се стекнуваат пријателства и разменуваат мислења...

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 21:16
А МНОГУ КРИВО МИ БЕШЕ, КОГА ЌЕ ДОЈДЕ НЕКОЈА ЖЕНСКА ДА БАРА КНИГА ЗА ЧИТАЊЕ, А ТОА НЕ БИЛО ЗАРАДИ КНИГАТА, ПА СЕ ВРТКА, ПА СЕ ШУТКА, А ТИ МИСЛИШ ДЕКА САКА ДА ПРОЧИТА НЕКОЈА УБАВА КНИГА...Е,АЈ НЕ БИДИ РАЗОЧАРАН!

Изменето од majstorce62 - 01.Март.2008 во 21:16
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 14:56
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

А МНОГУ КРИВО МИ БЕШЕ, КОГА ЌЕ ДОЈДЕ НЕКОЈА ЖЕНСКА ДА БАРА КНИГА ЗА ЧИТАЊЕ, А ТОА НЕ БИЛО ЗАРАДИ КНИГАТА, ПА СЕ ВРТКА, ПА СЕ ШУТКА, А ТИ МИСЛИШ ДЕКА САКА ДА ПРОЧИТА НЕКОЈА УБАВА КНИГА...Е,АЈ НЕ БИДИ РАЗОЧАРАН!


...А ТЕБЕ НЕ ТИ ТЕКНУВА ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИШ, ПА И НУДИШ КНИГИ...КОЈА ОД КОЈА ПОИНТЕРЕСНА...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 16:48
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

А МНОГУ КРИВО МИ БЕШЕ, КОГА ЌЕ ДОЈДЕ НЕКОЈА ЖЕНСКА ДА БАРА КНИГА ЗА ЧИТАЊЕ, А ТОА НЕ БИЛО ЗАРАДИ КНИГАТА, ПА СЕ ВРТКА, ПА СЕ ШУТКА, А ТИ МИСЛИШ ДЕКА САКА ДА ПРОЧИТА НЕКОЈА УБАВА КНИГА...Е,АЈ НЕ БИДИ РАЗОЧАРАН!
 
SMOTAN!
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.