IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Св.Петка
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Св.Петка

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака Обратен редослед
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 22:50
Јас многу добро запазувам детали затоа и ја отворив оваа тема,иконата ја видов кај еден мој пријател (инаку е стара 18век) кој ја слави славата Св.Петка но незнаеше ништо за неа.Исто така ме зачуди еден детал кој сум го видел делимично кај некои икони а тоа се очите во тањирот или огледало кое го држи.Такво нешто имам забележано (око) само кај иконата на Архангел Михаил но според светото писмо архангелите и светците се сосема различна работа.Многу зачудувачкизбунетост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 20:38
CTãÃ- na vlaski (latinski)  sta znaci  sveta, na ikonata sto e dadena e pisuvano na staroslovenski. Napisite na staroslovenski se isti ili slicni so vizantiskite natpisi na ikonite. Gore napisanoto go ima napisano vo knigata Patot do vecniot zivot  (Ohrid 2003) od proterej-stavrofor Spase Stefanovski.
Mrtoveckata glava prv pat gledam na ikona.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 20:05
Sv. Petka ili Prepodobna Paraskeva bila rodena vo Epivat, mesto megu Silinavrija i Carigrad. Poteknuvala od bogati nabozni hristijani. Imala brat Evtimij koj se zamonasil. Sv. Petka po smrta na roditelite zaminala za carigrad, a potoa vo jordanskata pustina, kade vo post i molitvi pominala mnogu iskusenija i maki se do svojata starost. Se vratila vo rodnoto mesto kade po dve godini umrela (11 vek). Nejzinite cudotvorni mosti bile prenesuvani vo Carigrad, Trnovo, Belgrad. Sega pociva vo Romanija vo mestoto Jash. 
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 19:48
Toa e freska i na nea avtorot se potrudil da pokazemacenica koja ja pobedila smrtta i kolku toj vo toa uspeal ili ne za nas e nebitno predmet na interes treba da ti bide nejziniot zivot i posvetenosta da pravi dobri dela vo imeto na Hristos.
Sto se odnesuva do vakvoto preteruvanje pri analiza na crtezi toa e mozebi i pricinata sto kaj katolicite se pojavuva diskusija za slikite na leonardo da Vinci, kako toj da e svetec ili Hristov sovremenik. Pa se izgradija teorii za negovite pogledi za Zivotot Hristov za koi vsusnost nisto ne se znae za na kraj da se svati deka vsusnost ne e bitno sto leonardo mislel dodeka ja crtal tajnata vecera, brakja toa e slika koja predstavuva negov pogled na taa mnogu vazna vecer, vecer na noviot zavet i nisto povekje ne e vazno, kako sto ne se vazni detaljite na ovaa ikona vazno e sto pisuva vo svetoto pismo, a ne sto se crtalo .
Crkvata sekogas gi cenela i gi proglasuvala za svetii lugje koi go posvetile zivotot na boga so zbor i dela vrsejki dobri dela.
Kazete mi eden zograf koj e proglasen za svetec.


Изменето од postariot brat - 06.Декември.2007 во 19:50
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 18:52
Тоа и јас мислев дека е така но под  ИСIХС  има  уште неколку букви што незнам што значатзбунетост                       
                                                        НИIКА


Изменето од Boogie - 06.Декември.2007 во 18:55
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 17:37

Интересно...

Мислам дека мртовечката глава е симбол на смртта а исхс (Исус христос затоа што нели не се пишувале самогласките) а нике би било победа, значи Исус Христос ја победи смртта.
Но тоа е мое слободно толкување ако некој знае поинаку нека каже.
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 16:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не знаете или не сте заинтересирани?збунетост
 
Bogie nema ni pola saat otkako ja otvori temata , strpi se nekolku dena pa mozebi , mozebi ke ti dade nekoj odgovor ........pocekaj i daj im sansaсреќа
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 15:53
Не знаете или не сте заинтересирани?збунетост
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 15:34
МНогу интересна светица,многу од православните христијани ја имаат за фамилијарна заштитничка и семејна слава.Но проблемот е во неукоста и незнаењето на самата личност,што означува и зошто се слави.Во еден разговор јас моето незнаење го претворив во интересирање за оваа светица и поставував неколку прашања но никој не знаеше да ми одговори.Прашањата беа:
Што означува,Која е оваа светица и наважно што значат ознаките на нејзината мантија - костурска глава и крст на кој пишува (ис хр ни ка) но и др нешто што не е читливо а незнам што означува.Еве ја иконата за подетално образложување ако некој знаезбунетост


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.