IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Трифун Костовски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Трифун Костовски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 13:14
Originally posted by аџија аџија напиша:

ај прашање до сите вас шо се чаламите за оставка, вклучувајќи ме и мене тука... Шо напраивте за ова?

Потпишавте ли бар петицијава?


jas ne sum za ostavka ....ako gragjanite go smenat smoincijativno da...ama jsa da go dadam glasot pod pritisok na VElija kogo samo licni interesi go zanimavaat tesko...abe mi dojdoa tri decinja na vrata i mi ponudija da se potpisam za smena na Trifun...pa vaka ne bese nitu za referendumot za nezavisnost...abe kaj ziveeme ova e sramota
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 14:48
     

Дома > Македонија
     
Скопје има дупло повеќе пари од другите општини
Емилија Јовановска      
12.12.2007 19:41
Аце Коцевски


Сите општини во државата имаа проблеми на финансиски план. Скопје не е исклучок, но во однос на останатите општини, има дупло повеќе пари, вели градоначалникот на општина Велес и еден од изготвувачите на законот за главниот град, Аце Коцевски.

„Скопје имало 4.275, градските општини надвор од Скопје имале 2.193 денари, значи Скопје имало дупло повеќе пари отколку што сум имал јас или Кавадарци или Неготино, а руралните општини имале 2.005 денари по глава на жител“, изјави Аце Коцевски, градоначалник на Велес.

Според Коцевски, проблем во функционирањето на општините е и тоа што Владата не дава подеднакво средства за сите. Вели, парите ги дели по партиски и политички клуч.

И професорот Кекеновски, поранешен претседавач на Советот на Скопје, на став дека мора да се изнајде начин за праведна распределба на пари на сите општини, но факт е дека досега ниту една Влада не инвестирала толку во главниот град, вели Кекеновски.

„Ниту една Влада досега не вложила толку средства во градот Скопје колку последната Влада. Јас сум критички настроен кон нејзе, меѓутоа она што е добро мораме да го кажеме, мораме да го пофалиме. Инаку, Скопје немаше да има спортска сала, ако не беше државата. Можеби градот ќе ја градеше, меѓутоа многу долго“, рече Јове Кекеновски, професор на „ФОН“.

Ја поддржуваат идејата градоначалникот да се мени доколку не ги исполнил ветувањата. Тоа е демократско право на секој граѓанин, вели и пратеничката на ЛДП Роза Каровска Топузовска.

„Градоначалниците нанесуваат штета на градовите каде што се градоначалници. Па, погледнете го Скопје на што личи. И сега што треба, уште две години?“, вели Роза Каровска Топузовска, ЛДП.

Иницијативата за смена на градоначалникот на Скопје ја покрена ТВ Парламентот на А1. И пратениците на ЛДП побараа измена во законот за локална самоуправа и можност за отповикување на градоначалниците.


Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 14:53
Ne sum od Skopje ,megutoa tamu studirav.
Ne bil nikogas vele grad ,poradi losata infrastruktura i necistotijata,megutoa Kostovski epten go unazadi,mu e.. m..... narodski kazano.
Neka zeme primer kako se raboti za svojot grad od Zaev-Strumickiot gradonacalnik i Aco Kocevski -Veleskiot.
Iako kako sto pogore moze da se vidi Skopje raspolagalo so nagolem budjet,i uste se zali nemal dovolno pari na raspolaganje.

Sram mi e sto glavniot grad ni se davi vo gjubre i soobrakjaen haos.

a Velija toj e posebna prikazka,prevarant.
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 15:22
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne sum od Skopje ,megutoa tamu studirav.
Ne bil nikogas vele grad ,poradi losata infrastruktura i necistotijata,megutoa Kostovski epten go unazadi,mu e.. m..... narodski kazano.
Neka zeme primer kako se raboti za svojot grad od Zaev-Strumickiot gradonacalnik i Aco Kocevski -Veleskiot.
Iako kako sto pogore moze da se vidi Skopje raspolagalo so nagolem budjet,i uste se zali nemal dovolno pari na raspolaganje.

Sram mi e sto glavniot grad ni se davi vo gjubre i soobrakjaen haos.

a Velija toj e posebna prikazka,prevarant.


bidejki ne si od SKopje ne komentiraj ...kako prvo sto znaes ti za Trifun...sto znaes za JSP, sto znaes za infrastrukturata...od toa sto so SKopje se zanimavaat lugje koi ne se od gradot...zaradi toa ni e vakov necist i neubav...istoto se odnesuva i za Trifun i za tebe...i toj ne e od Skopje...a nemoj te molam za Zaev za Kocevski...minatat nedela se vrativ bas od Strumica...abe selski najselski izgleda palankata od Strumica...a toj Zaev pa Kocevski...kakvi gluposti se toa
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 15:27
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne sum od Skopje ,megutoa tamu studirav.
Ne bil nikogas vele grad ,poradi losata infrastruktura i necistotijata,megutoa Kostovski epten go unazadi,mu e.. m..... narodski kazano.
Neka zeme primer kako se raboti za svojot grad od Zaev-Strumickiot gradonacalnik i Aco Kocevski -Veleskiot.
Iako kako sto pogore moze da se vidi Skopje raspolagalo so nagolem budjet,i uste se zali nemal dovolno pari na raspolaganje.

Sram mi e sto glavniot grad ni se davi vo gjubre i soobrakjaen haos.

a Velija toj e posebna prikazka,prevarant.
bidejki ne si od SKopje ne komentiraj ...kako prvo sto znaes ti za Trifun...sto znaes za JSP, sto znaes za infrastrukturata...od toa sto so SKopje se zanimavaat lugje koi ne se od gradot...zaradi toa ni e vakov necist i neubav...istoto se odnesuva i za Trifun i za tebe...i toj ne e od Skopje...a nemoj te molam za Zaev za Kocevski...minatat nedela se vrativ bas od Strumica...abe selski najselski izgleda palankata od Strumica...a toj Zaev pa Kocevski...kakvi gluposti se toa


Znam mnogu,i go komentiram toa so go gledam.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 00:21
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

     

Дома > Македонија
     
Скопје има дупло повеќе пари од другите општини
Емилија Јовановска      
12.12.2007 19:41
Аце Коцевски


Сите општини во државата имаа проблеми на финансиски план. Скопје не е исклучок, но во однос на останатите општини, има дупло повеќе пари, вели градоначалникот на општина Велес и еден од изготвувачите на законот за главниот град, Аце Коцевски.

„Скопје имало 4.275, градските општини надвор од Скопје имале 2.193 денари, значи Скопје имало дупло повеќе пари отколку што сум имал јас или Кавадарци или Неготино, а руралните општини имале 2.005 денари по глава на жител“, изјави Аце Коцевски, градоначалник на Велес.

Според Коцевски, проблем во функционирањето на општините е и тоа што Владата не дава подеднакво средства за сите. Вели, парите ги дели по партиски и политички клуч.

И професорот Кекеновски, поранешен претседавач на Советот на Скопје, на став дека мора да се изнајде начин за праведна распределба на пари на сите општини, но факт е дека досега ниту една Влада не инвестирала толку во главниот град, вели Кекеновски.

„Ниту една Влада досега не вложила толку средства во градот Скопје колку последната Влада. Јас сум критички настроен кон нејзе, меѓутоа она што е добро мораме да го кажеме, мораме да го пофалиме. Инаку, Скопје немаше да има спортска сала, ако не беше државата. Можеби градот ќе ја градеше, меѓутоа многу долго“, рече Јове Кекеновски, професор на „ФОН“.

Ја поддржуваат идејата градоначалникот да се мени доколку не ги исполнил ветувањата. Тоа е демократско право на секој граѓанин, вели и пратеничката на ЛДП Роза Каровска Топузовска.

„Градоначалниците нанесуваат штета на градовите каде што се градоначалници. Па, погледнете го Скопје на што личи. И сега што треба, уште две години?“, вели Роза Каровска Топузовска, ЛДП.

Иницијативата за смена на градоначалникот на Скопје ја покрена ТВ Парламентот на А1. И пратениците на ЛДП побараа измена во законот за локална самоуправа и можност за отповикување на градоначалниците.


 
И треба да има..тука се сконцентрирани 1/3 од најдобро платеното население во Македонија..
И нормално данокот (прибран) е најголем...
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 01:22
Сите сме за под ХИТНО.
Но, тоа е процедура, од иницијатива до референдум, кој пак не значи ништо. Ако беше толку лесно Коцевски- Велес, Данев- Св. Николе, Минов- Кавадарци и..................., до сега веќе година и половина нема да беа на листата на градоначалници.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.