IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Насилството врз жената во семејството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаНасилството врз жената во семејството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 12:05


fizichkoto nasilstvo e za sekakva osuda ...

no mislam deka golem del od ludjeto ...
dali mazi ili zeni ...
ne bi gi delel ...

dozivuvaat psiholosko nasilstvo ...
i toa sekoj den ...
sistematski ...
unistuvacki ...

ova bi go objasnil so primer ...

dokolku nekoj vi donese doma vreka so djubre ...
odma reagirate ...
prvo ke se skarate ...
odma cistite i luftirate ...

no dokolku nekoj vo glavata vi frli djubre ...
nie si se smeskame ...
i taka sekoj den ...

ova mentalno nasilstvo go ima doma,
na rabota, vo drustvo ... i kade se ne ...

bez ogled na se ...
treba da se sprotivstavime ...
bez ogled na cenata koja treba da ja "platime" ...



                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 19:51
Vo zivotot najmnogu me luti imitacijata. Go imitirame "zapad" vo se!!! Vo zemja vo koja semejnite vrski se cvrsti ko celik, kade pocituvanjeto na tradicijata se uci od mali noze ne moze da ima degenerici. Vo naseto semejstvo do 50ite godini rabotel samo mazot, glavata na semejstvoto i vo nego zenata i decata gledale bog. So prifakanjeto na "ramnopravnosta" i zaposluvanjeto na zenata poleka se zgolemija obvrskite na zenite-doma i na rabota. Mozebi emancipacijata kaj mazite nastapuvala poleka no fakt e deka nasite mazi gi pocituvaat zenite i semejstvoto vo celina. Ima izolirani situacii bilo zaradi alkoholizam, bilo zaradi odredeni psihicki narusuvanja, no deka toa e vo tolkavi razmeri e non sens.
Кон врв
sara333 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 378
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 21:31
Originally posted by sensei sensei напиша:

koga ke ima akcija za sprecuvanje na maltretiranje vrz mazi? mislam deka toa e pocesto otkolku maltretiranjeto na zeni. mozebi pred 100 godini bilo obratno.
 
 
sakas da kazes deka toa ti si go iskusil licno ili nekoj tvoj poznat iskusil takvo nasilstvo?
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 21:41
sakam da kazam deka zenite imaat pogolem afinitet kon psihickoto maltretiranje na svoite posilni polovini
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 22:26
Originally posted by sensei sensei напиша:

sakam da kazam deka zenite imaat pogolem afinitet kon psihickoto maltretiranje na svoite posilni polovini
bogami,ima nesto u ova!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 23:38
Originally posted by sikter sikter напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

sakam da kazam deka zenite imaat pogolem afinitet kon psihickoto maltretiranje na svoite posilni polovini
bogami,ima nesto u ova!
Pa shto da pravat jadni tie? Fizichki i taka se poslabi, mora na nekoj nachin da se sprotivstavat , pa si tropaat, ama izgleda vo prazno!голема%20насмевка
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 23:41
 za mazite sto go maltretiraat svoeto semejstvo ima samo eden lek--------------- za "takvoto "da go obesis na cengel pa da visi kako liljak!лутина
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 01:50
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Vo zivotot najmnogu me luti imitacijata. Go imitirame "zapad" vo se!!! Vo zemja vo koja semejnite vrski se cvrsti ko celik, kade pocituvanjeto na tradicijata se uci od mali noze ne moze da ima degenerici. Vo naseto semejstvo do 50ite godini rabotel samo mazot, glavata na semejstvoto i vo nego zenata i decata gledale bog. So prifakanjeto na "ramnopravnosta" i zaposluvanjeto na zenata poleka se zgolemija obvrskite na zenite-doma i na rabota. Mozebi emancipacijata kaj mazite nastapuvala poleka no fakt e deka nasite mazi gi pocituvaat zenite i semejstvoto vo celina. Ima izolirani situacii bilo zaradi alkoholizam, bilo zaradi odredeni psihicki narusuvanja, no deka toa e vo tolkavi razmeri e non sens.
 
Мажот ја почитува жената тогаш кога тој ќе си дојде од работа и ќе земе да направи ручек или да пушти машина или правосмукалка. Еднакво како и неговата ПАРТНЕРКА (помисли на значењето на зборот партнер) да сноси одговорност за домашните обврски. А не тој да дреме пред телевизор, а жената да ја носи цела куќа на сопствен грб, плус професионалниот ангажман. Таква „почит“ е се само не вистинска, искрена почит и грижа за семејството.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 06:34
Мажот ја почитува жената тогаш кога тој ќе си дојде од работа и ќе земе да направи ручек или да пушти машина или правосмукалка. Еднакво како и неговата ПАРТНЕРКА (помисли на значењето на зборот партнер) да сноси одговорност за домашните обврски. А не тој да дреме пред телевизор, а жената да ја носи цела куќа на сопствен грб, плус професионалниот ангажман. Таква „почит“ е се само не вистинска, искрена почит и грижа за семејството.
______________________________________________________________
E aj da si bideme realni, koga zetot ja kritikuva baba ta! More duri i cveke i kupuva za Osmi mart!!!! A snaite?  Pa te molam, bidi realna deka  zenite razvivaat vecno rivalstvo. Ne se soglasuvam so tebe deka toj treba da napravi rucek, bidejki ke si zgotvi nemu sto mu se jade, pa posle ke me ubeduva deka toa  sto go sakam e stetno za moeto zdravje. A masina i pravosmukalka "ne pustame" sekoj den. E,  decata bidejki nie majkite sme postrogi poveke "go sakaat" tato. Da rascistime, finansiskata mok  nas ne pravi partneri, sekogas i  togas-dodeka pies kafe "toj dreme pred TV", a ti na forumov-potoa zaedno so prijatelite na nekoja vecericka. Ona ti ne se odnesubva na tebe-na nas zenite voopsto. Ako ja naucime filozofijata na zivotot-da  ziveeme, a ne da ispravame krivi drini se ke bide OK. Neznam, mozebi zatoa sto sum doma edinstveno zensko so tri maski -barem za sega mozam da kazam deka doma mojot zbor e posleden- mozebi mi popustaat- za mir vo kukata. Posle koga ke dojdat "uste dve generalki"-mislaM DEKA KE SE POVLECAM. Ubedena sum deka mazite vo Makedonija, koga bi se pravela nekakva lista za dobri mazi- bi kotirale mnogu visoko. Deka vo Makedonija nema tolkavo nasilstvo ubedena sum 100%
Кон врв
Josefina_m Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 608
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 06:59

dobro utro na site cudno sto ovaa tema

seuste odi napred. sepak za pofalba e.
treba sekoj da si go kaze ona sto go ima
(svoeto mislenje)
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:33
Samo toj sto tepal i saka da se promeni moze da razbere, tepanata sto dozvoluva da bide i nataka tepana nema nikogas da razbere...
Stom bidam isprovociran da podignam raka na zensko odam i udiram vo vreka dur ne ja zaboravam...taa ne e normalna stom me provocira i znae deka mozam da ja ubijam so eden udar...znaci i se umira, a jas sum samo beden instrument...
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 13:48
па ако жената си дозволи да биде тепана тука никој не може ништо... нејзе можат да ја тераат да пријави во надлежни служби...ама таа е воспитана на типично балкански начин....демек што ќе се случи ако разберат комшиите роднините....децата што ќе речат...на запад,... според мене не е така....таму секој си ја гледа работата и ама баш ич не му е гајле за комшијата....а тука уште има баби и жени што седат на камен пред порта и едвај чекаат да им се пружи некој ваков случај...
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 14:26
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Samo toj sto tepal i saka da se promeni moze da razbere, tepanata sto dozvoluva da bide i nataka tepana nema nikogas da razbere...
Stom bidam isprovociran da podignam raka na zensko odam i udiram vo vreka dur ne ja zaboravam...taa ne e normalna stom me provocira i znae deka mozam da ja ubijam so eden udar...znaci i se umira, a jas sum samo beden instrument...

Ti si instrument vo rakata na gjavolot. среќа
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 00:20
A ti poaren da ne si  смеење


Изменето од zbunet - 29.Ноември.2007 во 00:20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.