IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Национализам и верска омраза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Национализам и верска омраза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 23:54
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас го ценам твоето мислење но неможем да се согласам со истото воопшто.
Јас сум Македонец и само Македонец - тоа мене не ме прави посебен туку едноставно роден сум како Македонец од мајка Македонка во земја Македонија каде што моите предци се раѓаат со илјадници години наназад.Твој проблем е покрај Македонец ако ставаш било што,тоа е нормално и твое право но не ми го наметнувај на мене бидејки не ми е потребнонамигнување

Видиш тука јас и ти сме различни ти си роден у Македонија но од мајка Влаинка не Македонка,можеби за тебе се приказни но преку Македонскиот народ веке 10 000 год наназад живее култот на божицата Мајка - нашата Мајка е Македонија и таа раѓа Македонци и само Македонци никакви други,сето останато е само посинето но не изворно родено.Коренот е живот на се голема%20насмевка
Ти можеби сакаш да бидеш Македонец - јас и да несакам тоа сум по роднамигнување

 Jas sum Vlav, Vlasite spagjaat vo romanska grupa na narodi, a ti si Sloven, i pripagjas na Slovenska grupa na narodi.
  Toa e edinstvenoto sto e razlicno pomegju tebe i mene.
 I dodeka site Vlasi vo Krusevo vo 1903 se borea za Makedonija, imase nekoi od tvoite kako sto ti gi narekuvas "cisti Makedonci, i samo Makedonci" ne bea bas Makedonski nastroeni, tuku fakjaa krivini kon "Majka Blgaria" dodeka Vlasite ginea samo za Makedonija, sto e dokazano so Krusevskiot Manifest.
  A za toa koj e pogolem Makedonec, ti rekov ne mora mene da mi dokazuvas, dokazuvaj mu na onoj koi i na dvajcata ne negira.
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 00:11
Ме свати што е најбитноголема%20насмевкаЈас на тебе не ти наметнувам ништо,не те кажувам никако,не те терам да живееш живот според мои правила ти си имаш право да си се чувствуваш како што сакаш но сам се делиш и нормално неможеш да бидеш тоа што сум јас - МАКЕДОНЕЦ без никаква додавка од напред или од позади.

Кога ке не роди една мајка ке бидеме браќа по крв а кога ке не родат различни мајки тогаш не сме роднини,ова не е мој закон туку закон на природатанамигнување
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 00:23
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Ucitelkino- Odgovorot si bese soodveten na prasanjeto, ne deka go opravduvam. Ama toa ne mu e od genetskite predizpozicii, toa mu e od podocneznoto prevospituvanje, verojatno od poubavata polovina koja  ne et od nasinkite. Ama i pokraj losiot tajming- i losiot rejting priznaj deka bi se smenila so nego. Ne ti zameruvam i jas bi, parite da mu gi imam, ama pametot ne!!!!
Orlov izvini ama ne svativ deka treba da ti odgovoram, bidejki tvojata zabeleska ne ja svativ kako licna navreda, niti kako prodolzenie na diskusijata. A iskreno se nasociv na Vlavot da mu pokazam nekoi napisi vo koi jasno se gleda koj im go iskopa grobot na Vlasite i deka  Makedonija moze da si ja saka i ako ne se prikazuva kako Makedonec. site prethodno nabrojani si kazuvaa deka se Vlasi po nacionalnost, ama deka rabotat za dobroto na Makedonija. A na Makedoncite po nacionalnost ne im treba odbrana od Vlasite-znaat sami da si se branat, nekogas mozebi zustro, nekoi i malku vulgarno reagiraat pred da ja razberat poentata, ama gornion ke im prosti.




Сепак е добро.
Релноста е таа која е. Не им обраќајте внимание на поединци кои одатнадор оджолтата линија. Оставетеги. Знам не е педагошки но кога сите тоа би го правеле сигурно би се преиспитале како да настапат на форумот и со кои теми или дали воопшто ќе се појават.
Благодарам на одговорот.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 00:28

 Makedonec e sekoj covek koj ziveel tvorel i se borel za Makedonija vo poslednive nekolku iljadi godini(bez razlika dali dosol vo 6vek, ili bil na ovie prostori od poodamnaголема%20насмевка), i bez razlika na religija ili etnicka pripadnost, ama samo dokolku toa bezuslovno go prifakja..
   Ne gi sakas Grcite, a od druga strana pravis i mislis toa sto pravat i tie, Makedonija e cisto na Makedonskiot narod(spored Grcite, Makedonija e cisto na Grckiot narod a ne na Slav-Macedonians), i spored tebe ako si "etnicki zacinet" togas nemozes da bides Makedonec, pa toa ke dovede vo prasanje dali si Makedonec voopsto?ili ke dobies nekoj naziv "Malcinstvo" ?????
  Prilicno apsurdno bi go narekol toa tvoe tvrdenje.

 So ovie tvoi tvrdenja me stavas vo neprijatna situacija da pocnam da debatiram za "tvoite homogeni etnicki cisti Makedonci" koi ne bea priznati do pred 50=100 godini,kako i za Grko-Bugarsko-Srpskite primesi vo homogenosta na "eetnickite Makedonci"
  A tie tvoi Utopii za majka Makedonija, koja ragja Makedonski deca, cuvaj gi za na nekoj politicki miting, ne za tuka.
 Spored tvoja logika ako nekoj makedonec ima majka od germanija toj ne e makedonec, kako sto i jas ne sum "makedonec" bidejki majka mi e Vlainka?

 non-senseголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 00:34
Ти дебатираш за Македонците јас за Власите не кажав ништо,не посочив никого,не злоупотребив никаков период или туѓи животи за моето Македонско национално наследство.
Видиш како ја и ти се разликуваме,мене не ми треба убедувања или разубедувања,не ми требаат ни часови по историја додека ти сеуште пробуваш да ми наметнеш нешто што очигледно пусто многу го сакаш а на мене ми припаѓа без моја кривица туку просто по природна линија.Ти ова го знаеш затоа и така пишуваш но не се секирај јас тебе те разбирам и го респектирам твоето мислење едноставно неможам да го прифатам бидејки се коси со сите мои убедувања.
Пак ке повторам ако посвоиш дете колку и да сакаш тоа да е твое сепак ниту си го направил ниту си го родил,тоа ке расне со твоето презиме но нема твоја крвнамигнување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 00:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ти дебатираш за Македонците јас за Власите не кажав ништо,не посочив никого,не злоупотребив никаков период или туѓи животи за моето Македонско национално наследство.
Видиш како ја и ти се разликуваме,мене не ми треба убедувања или разубедувања,не ми требаат ни часови по историја додека ти сеуште пробуваш да ми наметнеш нешто што очигледно пусто многу го сакаш а на мене ми припаѓа без моја кривица туку просто по природна линија.Ти ова го знаеш затоа и така пишуваш но не се секирај јас тебе те разбирам и го респектирам твоето мислење едноставно неможам да го прифатам бидејки се коси со сите мои убедувања.
Пак ке повторам ако посвоиш дете колку и да сакаш тоа да е твое сепак ниту си го направил ниту си го родил,тоа ке расне со твоето презиме но нема твоја крвнамигнување

 Eve ti nesto za "Vistinskite Anticki Makedonci" enjoy it намигнување

Breakthrough in Vlach History

Nicholas Bizakidou

Issue date: 11/7/05 Section: News
 First, who are the Vlachs? The ancient Germans called the ancient Thracians 'Walachen.' In history they are known as Vlahi, since when in 168 B.C. Paul Emilius, the Roman Consul, took over Macedonia. When they talk about the "Macedonian Question" it is really the "Vlach Question" because the indigenous Macedonians of today are the Vlachs who are known by many other names. Professor Dr. Wolfgang Dahman of the University of Bamberg writes that Caesar himself names Vlachi the non-Germanic nations.

In a statement to a member of the Vlach Institute on June 26, 2000, Speros Vryonis Jr., a highly respected professor, wrote"…and I would agree with a part of your argument, i.e. that the Vlachs who live in present-day Greece had individuals and groups in the past who played a significant role at the time of the Greek revolution, as well as before and thereafter." After reading this statement, a member of the Greek Federation of Greater New York pronounced it a breakthrough in Vlach history.

The Vlach Institute wrote to Vryonis on October 20, 2000 in response, adding, "The majority were Vlachs, if you have documentary proof of otherwise, please send it to us." To this day, the institute has not received a reply. If any documented proof is found, the institute has requested the information be sent to the Vlach Institute, P.O. Box 204, Tannersville, NY 12485.

The Vlach Institute also sent Vryonis a newsletter containing quotes from Professor Borza, Kakrides and Arnold Toynbee. Vryonis appears to have completely ignored what Professor Toynbee wrote in his book, Greek Historical Thought, where Toynbee refers to "Hellas…as a vanished world." He states, "If we are to date the breakdown of the Hellenic civilization from the outbreak of the Atheno - Peloponnesian War in 431 B.C. and are to see its final dissolution in the last phase of the break-up of the Roman Empire," this would mean the ancient Greek civilization was essentially wiped out in the seventh century CE.When a people vanish so does their language. When asked to give a sentence in Ancient Greek, Professor Roger Bagnell, chairman of Ancient Studies at Columbia University answered, "It is not spoken. It is used for literary purposes."

Professor Joel Lidov, who teaches Ancient Greek and Classics here at Queens College, was asked the same question. He responded, "I'm not teaching that now. I don't give interviews."

So what language are they speaking in modern-day Greece?

The Cambridge Modern History states, "Literate Greeks already had a language descended from the common one which had once been the lingua franca of the Byzantine World, though it had long give way to popular dialects." Dictionaries list Modern Greek as Romaic in origin.

Ours Once More, by Michael Herzfeld is used as a text at Queens College. In this book one finds the following; "How could a modern nation-state survive on the premise that its citizens were the same as the long-lost inhabitants of the land? How could one be considered a Hellene when ordinary conversation was conducted in a language, Romaic, which was conceptually opposed to the ancient ("Hellenic") tongue?" The Vlach Institute seeks to prove Vryonis's claim which opposes Herzfeld's theory.

The Greek Society of Vlachs in Toronto Canada invited G. Exarho for a lecture. Over 2,500 attended and it was a tremendous success. The institute wants to invite G. Exarho to New York City for a repeat performance. Furthermore, the Vlach Institute is in the process of translating These Are the Vlachs. If you would like a copy of the book, or if you have any questions, inquiries, ideas, write to the institute, which is a non-profit organization. All materials sent are free.


Изменето од Neonic - 26.Ноември.2007 во 00:41
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 00:43
Фала,сепак тие се влашки Македонци а јас само Македонецнамигнување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Фала,сепак тие се влашки Македонци а јас само Македонецнамигнување

 
 Vo Makedonija sme site Makedonci, bez razlika na etnicka ili verska pripadnost.

 Spored tebe treba da ima i Pravoslavni Makedonci, Katolicki Makedonci, Muslimaski Makedonci,Vlaski Makedonski, Srpski Makedonci, Bugarski Makedonci, Grcki Makedonci???

Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

 Makedonija, kako i Grcija i Srbija, e drzava koja se stvorila na burno tlo, vo koe se mesale kulturite i narodite, so iljadnici godini nanazad, i malku neprimerno e da se kaze deka ima homogeni Makedonci, i Makedonci koi sepak ne se "cisti" Makedonci.
 Pa i vlasite se Makedonci vo Makedonija, iako ne se Sloveni, tuku se Romanski narod, koj na ovie prostori bil uste pred da se naselat Slovenite na teritorija na denesna Republika Makedonija.
  Korenite na Armanj, kako sto se narekuvaat Vlasite vo Makedonija i Severna Grcija datiraat uste od Anticka Makedonija.
 I ne me provociraj, zosto ako bevme po metalitet kako Grcite i nie mozevme da vi go sporime imeto i da ve vikame Makedonski Sloveni.
  Namesto toa, nie prifativme da sme Makedonci zaedno so VAS.
 Toa samoto po sebe kazuva nesto za Vlasite kako narod i stepenot na kulturen rastez, koj ne e zatruen so nacionalizmi, negiranja, predrasudi.

 "Ne cepkaj go lavot dodeka spie "  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:27
Lavot e buden i ne go predizvikuvaj
Vo dolenavedenite postovi izrazot "Slavo Makedonci" ti e tendenciozno upotreben, i moram da te ispravam, takov NAROD NE POSTOI, toa e novokomponirana izmislica, od Elinite, koja podrzana od izvesni zapadnoevropski strukturi se rasiri i prifati, a se so cel da im se ugodi na Elinite i da se najde na pomos ako zatreba pri kalkulaciite okolu zemjata Makedonska i narodot Makedonski, koj odsekogas prededizvikuval niski strasti kaj odredeni "prijateli i sosedi" .
Isto kako i HELENIZMOT, taka i migracijata i osvojuvanjeto na SLOVENITE na ovie prostori i nivnata asimilacija na domorodnoto naselenie, odnosno MAKEDONCITE, e edna od najgolemite lagi i falsifikati vo svetskata istorija, srocena i fabrikuvana od Anglicanite, koi patem se golemi prijateli na Elinite.




Изменето од moira - 26.Ноември.2007 во 01:30
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:30
Цитирај Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

Потполно се согласувам,Македонец е само Македонец и ништо повеке - тоа и ти го објаснувамнамигнувањеЕ сега додатоци на националното име како Влашки Македонец е само измисленица на 21 векголема%20насмевка

Знам јас кои се Власите а кои се Македонците не се секирај затоа и си имаат свои имиња,Македонците се викаат Македонци а Власите - Власи и уште неколку разноразни називиголема%20насмевка

А нели не сте менталитет на Грците - од каде тоа тврдиш дека денешниве Македонци потекнуваат&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Абе проѕирен си како и секој влав со своето фино и мирно наравоучение но сепак кога две деца спорат за една Мајка тоа се вика конфликт,ако прочиташ наназад конфликтот го создаваш ти и твоите националности(мене сите сте ми исти) и неможеш да ме убедиш дека може да постои нешто како Албански Македонец,Влашки Македонец и др. единствено шиптарите за разлика од Власите имаат ...(доблест) да ги искажат своите намери.

Неможе јас и ти да сме исти,тоа за мене или за било кој Македонец не е прифатливо бидејки Македонија во 21 век може да биде на сите што живеат во неа(државјани) но само едни се Македонските корени и Македонцитенамигнување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:42
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Цитирај Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

Потполно се согласувам,Македонец е само Македонец и ништо повеке - тоа и ти го објаснувамнамигнувањеЕ сега додатоци на националното име како Влашки Македонец е само измисленица на 21 векголема%20насмевка

Знам јас кои се Власите а кои се Македонците не се секирај затоа и си имаат свои имиња,Македонците се викаат Македонци а Власите - Власи и уште неколку разноразни називиголема%20насмевка

А нели не сте менталитет на Грците - од каде тоа тврдиш дека денешниве Македонци потекнуваат&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Абе проѕирен си како и секој влав со своето фино и мирно наравоучение но сепак кога две деца спорат за една Мајка тоа се вика конфликт,ако прочиташ наназад конфликтот го создаваш ти и твоите националности(мене сите сте ми исти) и неможеш да ме убедиш дека може да постои нешто како Албански Македонец,Влашки Македонец и др. единствено шиптарите за разлика од Власите имаат ...(доблест) да ги искажат своите намери.

Неможе јас и ти да сме исти,тоа за мене или за било кој Македонец не е прифатливо бидејки Македонија во 21 век може да биде на сите што живеат во неа(државјани) но само едни се Македонските корени и Македонцитенамигнување


 Ako nemozam da te ubedam deka ima Vlaski Makedonec i Albanski Makedonec, togas neka bide po tvoe i Makedonija neka bide tvorevina od poveke narodi Vlaskiot Albanskiot,Srpskiot, bugarskiot(kolku Makedonci zedoa Bugarski pasosi a?голема%20насмевкаголема%20насмевка)

 Razmisli koj i misli dobro na Makedonija so ova..dali jas koj tvrdam deka site sme Makedonci vo Makedonija bez razlika sto sme Vlasi Albanci, Srbi Turci, ili ti koj samiot so toa tvoeto mislenje makedonija veke ja napravi MULTIETNICKA DRZAVA.
  A Multietnickite drzavi zavrsuvaat loso na kraj(primer Belgija i Svajcarija i Bosna)
  Koj e pogolem Makedonec - Vlavot ili  samiot "Makedonec"
 
 Dodeka jas ovde propagiram deka site sme Makedonci vo edna Unitarna Drzava, ti mi kazuvas deka vo Makedonija nikoj ne moze da bide Makedonec osven tie "cistite"(a kolku se cisti i Krste Petkov Misirkov Znae, pa i Jane Sandanski i drugi),a ostanatite pripagjaat na drugi narodi, samo sto ziveat na teritorija na Makedonija?
 Vlasite i Makedoncite imaat edno zaednicko, i da go zapametis toa...

 NEMAAT REZERVNA DRZAVA, I MAKEDONIJA E EDINSTVENATA KOJA JA IMAAT,za razlika od Albancite Srbite Turcite i slicni...
  A tie ajde prodolzi da se udiras vo Gradi kolku golem Makedonec si, mozebi od takvite kako tebe i stradala ovaa napatena Makedonska zemja, od toa sto nemala nikogas EDINSTVO samata da se izbori za sloboda koga site okolu nas se izborile i stvorile drzavi.
  A toa bilo zatoa sto spored tebe Makedonija sekogas bila corba od Makedonci Vlasi Albanci Srbi Bugari Grci i sto uste ne..Torbesi i slicno....
 
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:45
Originally posted by moira moira напиша:

Lavot e buden i ne go predizvikuvaj
Vo dolenavedenite postovi izrazot "Slavo Makedonci" ti e tendenciozno upotreben, i moram da te ispravam, takov NAROD NE POSTOI, toa e novokomponirana izmislica, od Elinite, koja podrzana od izvesni zapadnoevropski strukturi se rasiri i prifati, a se so cel da im se ugodi na Elinite i da se najde na pomos ako zatreba pri kalkulaciite okolu zemjata Makedonska i narodot Makedonski, koj odsekogas prededizvikuval niski strasti kaj odredeni "prijateli i sosedi" .
Isto kako i HELENIZMOT, taka i migracijata i osvojuvanjeto na SLOVENITE na ovie prostori i nivnata asimilacija na domorodnoto naselenie, odnosno MAKEDONCITE, e edna od najgolemite lagi i falsifikati vo svetskata istorija, srocena i fabrikuvana od Anglicanite, koi patem se golemi prijateli na Elinite.




 Makedonskata nacija od svoeto formiranje pa do denes e kompozitna i ne e homogena, kako i site nacii na Balkanot.A ako moze da ima Vlaski Makedonec , ke moze da ima i Slavo Makedonec pa i Albano Makedonec..
 Jas vo prvite postovi se izjasniv kako Makedonec so vlasko poteklo,bez prefiksi idi prelistaj, a potoa bev napadnat deka jas ne sum Makedonec tuku samo Vlav, zosto ima nekoj drug , koj v gradi se bie deka e Makedonec i morav da stavam i upotre*am prefiks bidejki mojot sogovornik go nametna toa.
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:53
Не наметнувам јас ништо ти си тој што самиот си ставаш префикс.Национализмот излегува од таквите националностчиња како влашките и др. во Македонија кои си го присвојуваат името Македонец на секаков можен начин.Јас кажав и стојам на тоа бидејки сакал ти или не ние Македонците без префикс постоиме а вие Македонците со префикс може само да посакувате да бидете Македонци бидејки сте родени во Македонија но изворно не и потпаѓате на Македонската етничка групанамигнување

И да морам да го бранам Македонскиот национален идентитет од тие таквите како тебе што утре може да ме побркаат и да кажат дека имам било каков префикс баш затоа зошто ти си решил да имаш.Тука ти кажав неможам да се согласам со тебе никако бидејки јас сум Македонец не по мој избор туку по вродено правоголема%20насмевка
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Цитирај Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

Потполно се согласувам,Македонец е само Македонец и ништо повеке - тоа и ти го објаснувамнамигнувањеЕ сега додатоци на националното име како Влашки Македонец е само измисленица на 21 векголема%20насмевка

Знам јас кои се Власите а кои се Македонците не се секирај затоа и си имаат свои имиња,Македонците се викаат Македонци а Власите - Власи и уште неколку разноразни називиголема%20насмевка

А нели не сте менталитет на Грците - од каде тоа тврдиш дека денешниве Македонци потекнуваат&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Абе проѕирен си како и секој влав со своето фино и мирно наравоучение но сепак кога две деца спорат за една Мајка тоа се вика конфликт,ако прочиташ наназад конфликтот го создаваш ти и твоите националности(мене сите сте ми исти) и неможеш да ме убедиш дека може да постои нешто како Албански Македонец,Влашки Македонец и др. единствено шиптарите за разлика од Власите имаат ...(доблест) да ги искажат своите намери.

Неможе јас и ти да сме исти,тоа за мене или за било кој Македонец не е прифатливо бидејки Македонија во 21 век може да биде на сите што живеат во неа(државјани) но само едни се Македонските корени и Македонцитенамигнување

 Makedonskite koreni zapocnuvaat vo Krusevo (Vlaski Grad so 90% vlasko naselenie uste od 16 vek), i Krusevskata(povtorno Vlaska) Republika,
 tolku za tvoite koreni, ama ako ne sakas da mi bides brat, odi si po tvoj pat, jas nema da se deklariram kako Makedonec tuku Vlav, i ke se boram za Vlaskata kauza ovde po svetov a ne za Makedonskata i EU da vi go priznae Imeto i Bugarija da vi ja priznae Nacijata..
 
Ti Blagodaram od se srce sto mi gi otvori ocite, samo tolku mozam da ti kazam.
 Voedno bi sakal  oficijalno da im se izvinam na SITE  PRIPADNICI NA ALBANSKIOT NAROD VO MAKEDONIJA,sto zazedov strana koja na kraj si go pokazuva drugoto lice, i me prikazuva kako Vlav BEZ DOBLESTI, nasproti Albancite koi imaat doblest.
   Pa i samiot Tose bese budala sto ja prezentirase Makedonija, i sto se narekuvase Makedonec, koga vie toa pravo ovde ni go osporuvate, i so fasisticki metodi tvrdite deka vie ste tie "etnickite" Makedonci.
  Nesto slicno na Grckata politika a?
  Inaku Vlasite na Makedoncite sekogas vo istorijata gi narekuvale Vurgari, a vasiot jazik Vurgareashce.
 A za tebe "Makedonecu" mozam samo edno da kazam, Makedonija nikogas ne bila drzava zatoa sto sekogas im vrtela grb na svoite prijateli i poddrzuvaci.

 
I SAM NEMA DA VERUVAV AKO NEKOJ MI KAZESE DEKA KE GO PISUVAM OVA NA FORUMOV,
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.