IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Dream Theater
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Dream Theater

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Dream Theater
    Испратена: 22.Ноември.2007 во 16:20
mojot omilen bend.deckive svirat progressive metal i spored moe mislenje ja donesoja muzikata do sovrsenstvo.vo nivnata muzika se srekjavet elementi od miljarda drugi muzicki pravci,od klasika,do reggae,a vo nekolku pesni se srekjavet i elektro elementi(vo edna pesna duri se slusat i skrech)
dali gi imate nekogas slusnato i dali vi ostavil dobar vpecatok.dali ste bile na koncert?
jas najiskreno imam nekolku zelbi pred da umram,a edna od niv e da odam na nivni koncert.noviot album(systematic chaos) najiskreno mi se svigjat epten i bas bi sakal da vidam kako bi zvucel i vo zivo.
inaku posle stairway to heaven(led zeppelin) pesnata a change of seasons mi e najdobra pesna na site vreminja.karakteristicno za nejze e to so koristat dosta ritmi od makedonskiot folklor kako na primer 7/8 i 9/8.
pisete so mislite.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 21:03
пред неколку години г слушав редовно, не дека сега не ги слушам но така поретко. стварно на место бенд. не сум имала можност да им присуствувам на концерт но кога би имале во близина би одела.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Cvekence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cvekence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 21:45
retko dobra rabota so iam nauceno od tebe se dream theater...i po 1000ti pat-fala celeeeeeeeголема%20насмевкаne si go spomnal metropolis sram da ti e...
respect my authoritaaa
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 23:16
ne gi slusam poso ne mozam da gi pratam...tehnicki se 100% sovrseni ama ostanatite elementi (daleku od toa deka se losi) ...ustvari jas ne gi sfakjamсмеење
gi slusam samo koga gospodinot so ja otvoril temava kje mi gi pustit...i non stop tupit so niv....ama to e...смеење
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 00:14
prvobitnoto ime na bendot e majesty,arno ama zaradi administrativni problemi(bile tuzeni od bend koj so si go imal zastiteno zakonski imeto) se resavet da go smenat vo dream theater na predlog na tatkoto od pejacot james labrie koj so e po poteklo kanagjanec.dream theater e vsusnost teatar vo ne sum siguren vo koj grad koj so nastradal vo pozar.
ke prodolzam vo sleden post drug pat.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 00:22
да да...имам чуено дека пред тоа така се викале ама не ја знаев причината...jaс го имав албумот awake
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
The wolf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The wolf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 02:00
Carnation ova  ne e mojot  omilen  bend  ama  momcite rasturaat!!!!Ete  bas   ti  tekan da otvoris  tema za ovoj  bend a i   stvarno  zasluzuvat vnimanie.
Kako  sto i  samiot  rece pocnuvajki  vo 1986 so  proektot MAJESTY (Kevin Moore,John Petrucci,Mike Portnoy,John Myung,Chris Collins)gi  udrija temelite  na  bendot !! Pokraj  oficijalnite albumi  koj  sto  gi imaat  izdadeno ,imaat  i nekolku proekti kako sto se:"Magna karta-Liquid Tension Experiment"
i L.T.E 2, MULLMUZZLER,Jordan Rudess,Gordian Knot,Explorers Club..preku  koi  dobro  moze da se vidi nivnata tehnicka podkovanost,dalekovidosta  i  poznavanjeto na muzikata.Ednostavno  gi  imaat  opfateno site mozni  pravci,i zatoa mi se posebni  i  gi  pocituvam.
Golema steta sto pred  nekolku  godini  gi  imam propusteno  vo  sofija,no  dva golemi  koncerti  bea vo  isto vreme i vo ist grad , pa bev donesen na svrsen  cin  da se odlucam za edno od dvete  dobra,dali   da gi  gledam Slayer + Halford*od Jusad Priest +Sanatorijum ili  Dream Theater?! Se  odluciv za  prvite ...Carnetion  se nadevam deka naskoro  ke imaat evropska  turneja pa da mozeme  ko luge da  gi  gledame!!Pozdrav
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 12:04
Омилен бенд ми се Dream Theater.
Во моментов го слушам новиот албум Black Clouds & Silver Linings.
Ги имам сите албуми.
A Change Of Seasons многу епска песна.Има доста елементи од другите нивни песни,а на тоа и башка е голема.
Песните од Dream Theater се тешки са слушање,натоа бидејќи најголем број од песните се со променлив ритам.
Кон врв
Cvekence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cvekence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2009 во 11:47
Originally posted by Предраг Предраг напиша:

Омилен бенд ми се Dream Theater.
Во моментов го слушам новиот албум Black Clouds & Silver Linings.
Ги имам сите албуми.
A Change Of Seasons многу епска песна.Има доста елементи од другите нивни песни,а на тоа и башка е голема.
Песните од Dream Theater се тешки са слушање,натоа бидејќи најголем број од песните се со променлив ритам.




da ne bese na koncert?
respect my authoritaaa
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2009 во 16:37
Не ...Другар ми ми кажа идното лето ќе имаат концерт во Бео Арена,и можда ќе набави карти и за мене .
Кон врв
Cvekence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2509
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cvekence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 17:43
Originally posted by Предраг Предраг напиша:

Не ...Другар ми ми кажа идното лето ќе имаат концерт во Бео Арена,и можда ќе набави карти и за мене .



e ja imav bilet u raka za kavarna na 3 juli ama god hates me!
respect my authoritaaa
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 00:01
Slusam metal muzika i redovno gi slusam DREAM THEATER.Odlicni se, site albumi im se dobri,a Falling into infinity e super.
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 15:42
Originally posted by Cvekence Cvekence напиша:


Originally posted by Предраг Предраг напиша:

Не ...Другар ми ми кажа идното лето ќе имаат концерт во Бео Арена,и можда ќе набави карти и за мене .
e ja imav bilet u raka za kavarna na 3 juli ama god hates me!

Кон врв
nemo84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Young Modern

Регистриран: 24.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 500
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nemo84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 11:28
Баш сега ја слушам Burning my soulкул...прва класа прогресив метал. Ги цедат инструментите, едино лабри забушава у квалитет али ваљда таков им е концептот.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.