IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 139140141142143 173>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2013 во 18:00
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by brza brza напиша:



...a poradi koja prichina im blokiraat smetki na  nekoi,...pa najverojatno  i tamu ...gore kaj tebe?

е објасни де, не ми кружи ко киша око крагујевац


Затоа што со 100-200 евра плата треба да покриваат 300 евра месечни трошоци за основни потреби.. струја, парно, вода, телефон, кабловска, радиодифузна такса, данок за земјиште (што е во сопствено владение), улично осветлување (кое ретко каде го има), леб, млеко, јајца, саламче и по некоја паштета (месото стана луксуз исто така), трошки од сирење по 100 денари за кило, зашто калап сирење е прескап веќе...  итн итн... Сега јасно ти е? Или пак не ти влегува во глава... Или кај тебе со 3000 долари имаш месечен трошок од 2500 долари, а 500 заштеда, па после кога некој ќе ти рече во Македонија и лебот стана луксуз ти како кралицата ќе му речеш ЈАДИ КОЛАЧИ...


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2013 во 18:51
А каде се останатите трошоци за ,прслуци,подвезици,лисици...
Му ги испразнивме касите на децата за презервативи.

Изменето од Alekxandar - 16.Јануари.2013 во 18:52
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2013 во 20:57
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:



Затоа што со 100-200 евра плата треба да покриваат 300 евра месечни трошоци за основни потреби.. струја, парно, вода, телефон, кабловска, радиодифузна такса, данок за земјиште (што е во сопствено владение), улично осветлување (кое ретко каде го има), леб, млеко, јајца, саламче и по некоја паштета (месото стана луксуз исто така), трошки од сирење по 100 денари за кило, зашто калап сирење е прескап веќе...  итн итн... Сега јасно ти е? Или пак не ти влегува во глава... Или кај тебе со 3000 долари имаш месечен трошок од 2500 долари, а 500 заштеда, па после кога некој ќе ти рече во Македонија и лебот стана луксуз ти како кралицата ќе му речеш ЈАДИ КОЛАЧИ...



сите услуги кои ги користиш треба и да се платат, така е секаде па не знам зошто би било поинаку во МК.

а нешто и не се сеќавам дека во времето на бц-от се живееше подобро, напротив многу полошо.




"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 00:31
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by brza brza напиша:



...a poradi koja prichina im blokiraat smetki na  nekoi,...pa najverojatno  i tamu ...gore kaj tebe?

е објасни де, не ми кружи ко киша око крагујевац


Затоа што со 100-200 евра плата треба да покриваат 300 евра месечни трошоци за основни потреби.. струја, парно, вода, телефон, кабловска, радиодифузна такса, данок за земјиште (што е во сопствено владение), улично осветлување (кое ретко каде го има), леб, млеко, јајца, саламче и по некоја паштета (месото стана луксуз исто така), трошки од сирење по 100 денари за кило, зашто калап сирење е прескап веќе...  итн итн... Сега јасно ти е? Или пак не ти влегува во глава... Или кај тебе со 3000 долари имаш месечен трошок од 2500 долари, а 500 заштеда, па после кога некој ќе ти рече во Македонија и лебот стана луксуз ти како кралицата ќе му речеш ЈАДИ КОЛАЧИ...


ма ајдеne veruvam deka ke ima i priblizno tolkav troshok,изненадување

...bash za ona shto si go nabroil .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 02:33
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:



Затоа што со 100-200 евра плата треба да покриваат 300 евра месечни трошоци за основни потреби.. струја, парно, вода, телефон, кабловска, радиодифузна такса, данок за земјиште (што е во сопствено владение), улично осветлување (кое ретко каде го има), леб, млеко, јајца, саламче и по некоја паштета (месото стана луксуз исто така), трошки од сирење по 100 денари за кило, зашто калап сирење е прескап веќе...  итн итн... Сега јасно ти е? Или пак не ти влегува во глава... Или кај тебе со 3000 долари имаш месечен трошок од 2500 долари, а 500 заштеда, па после кога некој ќе ти рече во Македонија и лебот стана луксуз ти како кралицата ќе му речеш ЈАДИ КОЛАЧИ...



сите услуги кои ги користиш треба и да се платат, така е секаде па не знам зошто би било поинаку во МК.

а нешто и не се сеќавам дека во времето на бц-от се живееше подобро, напротив многу полошо.







Да така е... Сите услуги треба да се платат... А кој треба на народот да му ја олесни живеачката? Самиот на себеси, или државата да обезбеди услови за негова живеачка, или на државата само и е битно како да му го земе и последниот денар на народот преку разно разни порези и лихви.. И после народот се задолжувал со кредити и неможе да ги плаќа затоа што ако плати кредит ќе нема за живот, ако не плати сметки, отиде струјата, водата и ред др. работи. Ако не плати данок на државата доаѓаат извршителите со нивните награди од по 40000 денари...Битно народот мора да се снаоѓа, а на државата не и е гајле како.... Јасно ли ти станува барем малце, или вијугите ти зарѓале??? ..  И сега уште не ти е јасно зашто на народот му се блокирани сметките??!?!? Зошто платата им е на 70 % од населението едвај 12000 денари, и каде во огромен дел од семејствата е само 1 вработен, а основните потреби за живот достигнаа 18000 денари.... Јасно ти е сега или си навиен и претплатен да го мешаш БЦ-от во секој пост каде немаш никаков контра аргументи и само лупаш ко рѓосани канти низ Лепенец.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 07:51
Ужас без крај. Што може да се очекува во земја каде еден (вистински) вработен издржува еден буџетски „вработен“ и еден пензионер. Крајно е неодговорно парите на луѓето кои едвај врзуваат крај со крај да се трошат за непродуктивни намени, како (мадињата на) Букефал.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 08:49
подготвеност и инициатива

buzz зборовите на 2013
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 11:20
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:



сите услуги кои ги користиш треба и да се платат, така е секаде па не знам зошто би било поинаку во МК.

а нешто и не се сеќавам дека во времето на бц-от се живееше подобро, напротив многу полошо.





SITE USLUGI KOI GI KORISTIS TREBA I DA GI PLATIS- ama dali treba da platis nesto sto ne koristis ili te prisilija da plakash- PARNO GREENJE?
I daaa, parnoto vo vremeto na BC beshe super. Plakavme 2000 a se greevme od 5 sabajle do 9 navecer. Sega plakame 5000 a mrzneme oti radijatorite se mlaki takareci ladni. Cim gi povikas ti velat deka se zatanati treba da se cistat. Ti gi cistat i ti naplakaat 700 den po radijator, Pak ne gree pa ti vikaat-Ne cini vertikalata-zatnata e. Ja cistat-plakash 100 tina evra i pak e ladno. Na kraj ti kazuvaat deka zaradi koga pushtaat poslabo parno-cirkulacijata e poslaba zatoa radijatorite se mlaki. Koga tie pushtaat silno-doagalo do razretcuvanje i zatoa bilo potoploзбунетост
Me razbra? NE?! I jas ne razbrav niti ke razberam.
Vo edna pravna drzava nemoze koj saka da pravi sto saka.
Vo edna pravna drzava nemoze BC da mi e kriv koga na vlast veke 6 godini e nekoj drug.
I ti se molam, ako me pocituvash barem malku- ne go spomnuvaj BC vo sekoja tema- alergicna sum na nego, se osipuvam pa treba uste pari da davam i za lekovi.
Iiiii PSSS
Procitaj i vidi deka ARTAN GRUBI, onoj koj na TV go gledavme koga bea tepackite za KALE sega ke ni bide vicepremier, zaedno so Ermira Mehmeti, na mestoto na Teuta Arifi.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 14:31
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

 
Да така е... Сите услуги треба да се платат... А кој треба на народот да му ја олесни живеачката? Самиот на себеси, или државата да обезбеди услови за негова живеачка, или на државата само и е битно како да му го земе и последниот денар на народот преку разно разни порези и лихви.. И после народот се задолжувал со кредити и неможе да ги плаќа затоа што ако плати кредит ќе нема за живот, ако не плати сметки, отиде струјата, водата и ред др. работи. Ако не плати данок на државата доаѓаат извршителите со нивните награди од по 40000 денари...Битно народот мора да се снаоѓа, а на државата не и е гајле како.... Јасно ли ти станува барем малце, или вијугите ти зарѓале??? ..  И сега уште не ти е јасно зашто на народот му се блокирани сметките??!?!? Зошто платата им е на 70 % од населението едвај 12000 денари, и каде во огромен дел од семејствата е само 1 вработен, а основните потреби за живот достигнаа 18000 денари.... Јасно ти е сега или си навиен и претплатен да го мешаш БЦ-от во секој пост каде немаш никаков контра аргументи и само лупаш ко рѓосани канти низ Лепенец.


Државата го зима само она кое треба да го земе за да може да функционира, не знам зошто спомнуваш некакви си лихви кои државата ги наметнува.
Изгледа забораваш дека веќе долго време живееме во капитализам, а таму нема жал, само гол интерес, на фирмите, банките и сл.
Патем, тие 12 илјади денари плата ги даваат фирмите кои што се приватизираа во времето на бц-от. Тие газди се и денес леви и десни мандала на бц-от. Зошто тоа прашање не го адресираш на правото место ( ме мрзи да ги набројувам, си ги знаеме сите ), што ја спомнуваш државата кога истата таа нема никакви механизми да бара зголемување на платите во приватниот сектор.
Државата секаде кај што дава плата поголема е од тие 18 илјади денари кои ги спомнуваш.

мамамд погоре рече дека парното во времето на бц-от греело подобро и било поевтино, точно така беше, ама еден момент решија да го дадат на нивните луѓе, да го приватизираат и сите знаеме што се случи со парното, со струјата, секаде кај што приватизираа комуњарите, во нареден период драстично се зголемија цените без никаква основа.

вмро го приватизираше телеком, од тогаш цените на услугите драстично паднаа, за време на сдсм имаше само еден мобилен оператор, немало услови за повеќе, така кажуваа, цените беа во небо, а сега, во МК тие услуги се буквално без пари.

треба ли да те потсеќам дека бц-от не дозволи Ауди да влезе во МК, свесен ли си колкав импакт ќе имаше врз економијата влегувањето на толкав гигант на овие простори, и каков потик ќе беше тоа и за останатите реномирани фирми да инвестираат во МК уште во почетокот.

на провладините медиуми имаш еден сајт за промашувањата на сдсм, таму ќе си ги бараш одговорите зошто 70 % според тебе зимаат плата од 12 илјади ден. и помалку, зошто невработените не можат да си најдат работа, зошто граѓаните живеат бедно, зошто им се појавуваат извршители дома.

во моментот во МК да дојдат најдобрите светски стручњаци да почнат да ја водат државата ќе им треба многу долго време да се исправат сите грешки кои ја урнисаа државата во секој поглед од раководењето на бц-от и неговите сатрапи.

колку побрзо ги прочиташ промашувањата на бц-от и ги разбереш односно сакаш да ги разбереш, толку подобро ќе знаеш кај да ги адресираш своите жалби за сегашната состојба.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 20:13
Државата не го зема само тоа шо и припаѓа, зема повеќе бидејки не можи да се покрие администрацијата, веке неколку пати објаснив за тоа. Администрација која е во толкава бројка можи да ја издржи само развиено стопанство.
Дали е доволна грижа од страна на државата да одделува социјална помош од 2000 денари за најсиромашните слоеви ,или да дозволи затварање на огромен број мали фирми со што се овозможи протекционизам на одредени фирми кои сега капиталот го одлеваат во трети земји ,одлевање на мозоци од нашата држава ,јас категорично тврдам дека е направен пропуст и дека треба да се решава шо е можно побрзо.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 22:21
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Државата не го зема само тоа шо и припаѓа, зема повеќе бидејки не можи да се покрие администрацијата, веке неколку пати објаснив за тоа. Администрација која е во толкава бројка можи да ја издржи само развиено стопанство.
Дали е доволна грижа од страна на државата да одделува социјална помош од 2000 денари за најсиромашните слоеви ,или да дозволи затварање на огромен број мали фирми со што се овозможи протекционизам на одредени фирми кои сега капиталот го одлеваат во трети земји ,одлевање на мозоци од нашата држава ,јас категорично тврдам дека е направен пропуст и дека треба да се решава шо е можно побрзо.

не збори на памет, вероватно знаеш дека администрацијата сега е помала него пред 10-15 год. Тоа и беа условите од ММФ и СБ за аранжмани со нив во минатото.
се слагам сека 2000 ден. соц. помош е малку, ама може ли државата повеќе да даде во сегашниве услови.

живо ме занима како тоа државата затворила огромен број на мали фирми, и во кој период е тоа направено.

а мозоци се одлевале од секогаш, и секогаш ќе биде така, поради х причини.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 22:40
....администрацијата не е намалена иако имаше препорака од ММФ да се симат на 100 000.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 22:48
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

 
Да така е... Сите услуги треба да се платат...  ..  И сега уште не ти е јасно зашто на народот му се блокирани сметките??!?!? 

Државата го зима само она кое треба да го земе за да може да функционира, не знам зошто спомнуваш некакви си лихви кои државата ги наметнува.
Изгледа забораваш дека веќе долго време живееме во капитализам, а таму нема жал, само гол интерес, на фирмите, банките и сл.
во моментот во МК да дојдат најдобрите светски стручњаци да почнат да ја водат државата ќе им треба многу долго време да се исправат сите грешки кои ја урнисаа државата во секој поглед од раководењето на бц-от и неговите сатрапи.


...и фирмите отворени во времето на оваа гарнитура или земаат субвенции за вработените или им ја преполуваат пола плата.Ретко плата преку 200 евра.Нема тука БЦ.
...ЈЕТИ мора да се исплати.
....пари за АНА сеуште мора да има.Само поштата нема да издржи....се виде и на дело.
...а што се нафатија да раководат кога не можат не знаат и БИЛО упропастено пред тоа.Засвирува музиката и ако го знаеш орото се фаѓаш,ако не си се заебал..брука ќе пукне.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2013 во 00:02
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Државата не го зема само тоа шо и припаѓа, зема повеќе бидејки не можи да се покрие администрацијата, веке неколку пати објаснив за тоа. Администрација која е во толкава бројка можи да ја издржи само развиено стопанство.
Дали е доволна грижа од страна на државата да одделува социјална помош од 2000 денари за најсиромашните слоеви ,или да дозволи затварање на огромен број мали фирми со што се овозможи протекционизам на одредени фирми кои сега капиталот го одлеваат во трети земји ,одлевање на мозоци од нашата држава ,јас категорично тврдам дека е направен пропуст и дека треба да се решава шо е можно побрзо.

не збори на памет, вероватно знаеш дека администрацијата сега е помала него пред 10-15 год. Тоа и беа условите од ММФ и СБ за аранжмани со нив во минатото.
..............................................
...ama zatoa pa  ti ,veruvam deka ''dlaboko'' si razmislisl pred da go napishesh ova!изненадување

...ako namaluvanje e ...koga od 120 000 stignale do kaj 150 000...togash imash pravo....sosema!аплауз
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 139140141142143 173>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.