IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Потребна помош при избор на Телезум и Статив
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Потребна помош при избор на Телезум и Статив

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Потребна помош при избор на Телезум и Статив
    Испратена: 13.Ноември.2007 во 08:47
Здраво девојки и момци,

Последниве месец дена сум во дилема и тоа во однос на две прашања.

Телезум и Статив.

Ќе почнам со телезумот. Во основа имам два кандидати за мојата Canon EOS400D.

Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM и Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS

Да бидам сосема искрен едниот веќе го имам и нарачано (Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS). Проблемот е во тоа што Canon објективов го презентираше во Септември и сеуште дечкиве не можат да ми го донесат, т.е. го нема никаде и изгледа дека ќе го нема до крајот на Ноември, па од нетрпеливост почнувам да размислувам над другите можности. На почетокот се одлучив за оваа варијанта Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS највеќе поради IS - Image Stabilizer. Нема што да кријам, немам бог знае колку мирна рака а мислам и дека и да има човек мирна рака Image Stabilizer е добра работа да се има.

Сакам да ги презентирам плусовите и минусите на едниот и другиот.

1-иот Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM
vs
2-иот Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS

1-от: Компатибилен и со аналогни ЕОС фотоапарати
2-от: Компатибилен само со дигитални ЕОС фотоапарати

1-от: Подолго фокусно растојание ама без Image Stabilizer
2-от: Пократко фокусно растојание ама со Image Stabilizer

1-от: Ultra Sonic Motor
2-от: Micro Motor

1-от: Стар Модел (веќе тестиран со проверени резултати)
2-от: Нов Модел (освен во Canon малку кој имал можност да го тестира)

1-от: Цена ~ 280 Евра
2-от: Цена ~ 280 Евра

Сите други работи се исти кај двата објектива.

Мене ми треба совет по следниве прашања:

1. Колку (Што) значи практичната разлика меѓу 250 и 300мм? Тука има некоја споредбата на фокусните растојанија, ама тоа не ми кажува многу. Би сакал некој практичен пример.

2. IS е одлична работа, за тоа сум се уверил од некои тестови што сум ги гледал на интернет. Сепак се наметнува прашањето дали вреди да се жртвуваат 50мм за IS? Има и друга варијанта на објектив Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, ама таа ми е сега за сега скапа ~ 600
евра (а ако случајно се решам за таа варијанта ќе треба да го жртвувам стативот).

3. Што би избрале вие?

Знам дека има и Сигма и Тамрон варијанти, ама тие ги отфрлив од игра речиси веднаш и ќе лажам ако измислувам причини зошто! Мојата причина беше едноставна - затоа што не се Canon (ама не мислете си дека не сум ги споредувал на почетокот - резултатите на интернет форумите се скоро еднакви со Canon-ите)!
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 09:15
Сега малку околу стативите:

И тука веќе имам 2-3 фаворити. Уствари имам еден фаворит, ама цената му е висока и тешко дека ќе можам да си го купам во скоро време.

1. Velbon Sherpa 435
2. Velbon Sherpa 600R
3. Manfrotto 055xprob

Разликата меѓу нив е следната

Максимална висина со комплетно извлечена средна цевка (ова мора да се гледа со резерва затоа што на таа висина стабилноста сигурно ќе биде намалена.

1. 124 + 37 = 161см
2. 140 + 30 = 170см
3. 142 + 36 = 178см

Минимална Висина

1. 24см
2. 29см
3. 10см

Тежина на стативот

1. 1,5кг
2. 2,0кг
3. 2,4кг (без глава)

Носност

1. 4кг
2. 4кг
3. 7кг

Должина на склопен статив

1. 53см
2. 63см
3. 66см


Цена

1. 120Евра
2. 100Евра
3. 140Евра (Без Глава)

Претпоставувате сега кој ми е фаворит?

Manfrotto разбира се. Има одлична можност за наклонување на средната оска на страна до агол од 90 степени, со што овозможува поголема флексибилност. Само цената со глава ќе излезе околу 200евра (речиси два пати е поскап од Velbon-ите)

Ме интересира мислењето во однос на Velbon. Има ли некој таков статив, какво му е искуството со него, и дали Sherpa можам да го сметам за добра долгорочна инвестиција? Стабилен ли е? Многу не им верувам на податоците на производителите, зошто тие секогаш ги прикажуваат најекстремните вредности. Повеќе би сакал да слушнам за практичното искуство со нив.

Благодарам за сите совети и мислења!
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 09:23
mislam deka si napravil dobar izbor, dokolku ne razmisluvash na idnina bez crop fakotor...

vo ovaa situacija sega si vo prednost, zatoa shto bi imal IS na smetka na 50mm na gornoto zoom podra4je,
no vo dobivka si i so 20mm vo dolnoto podra4je...
iskreno povekje bi mi koristelo dolnoto podra4je.

za opti4kiot kvalitet ne sum sporeduval i nemam videno korektni sporedbi...


pozdrav.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 09:26
Spored mene IS-ot znaci mnogu i verojatno povece od tie 50mm (85mm ako gi pretvoris vo 35mm ekvivalent)
Verojatno samo so krop, a so pomos na IS-ot, ce uspevas da izvadis podobri fotografii.
Ne sum bas siguren deka rezultatite od ovie objektivi se ednakvi so onie na Sigma. Voobicaeno, 3rd party proizvoditelite vo toj cenoven opseg imaa podobri stakla, no ti vece si resil.

Nemase na raspolaganje test od vtoriot objektiv, a od 75-300 klasata go imase samo onoj so IS, no mozebi ne e loso da gi sporedis
Canon 75-300 f/4-5.6 USM IS i Sigma  70-300 f/4-5.6 APO DG Macro

Eve gi testovite od niv, a i od  Canon 70-300 koj izgleda navistina odlicno sto se odnesuva do performansi.

">http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_75300_456is/index.htm


http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/sigma_70300_456/index.htm

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_70300_456is/index.htm

Samo za info ... za onie koi se kolnat vo Canon lens line-up, pogledni gi test rezultatite na extremno niskobudzetniot Nikon 70-300 f/4-5.6 D ED


http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/nikkor_70300_456/index.htm .

Fakt e deka profesionalniot lens line-up na Canon e bez sporedba najbogat i najdobar (so retki isklucoci), no fakt e i deka ne sekoj moze da si gi dozvoli/opravda tie objektivi, a Canon ednostavno kako da ne cuvstvuva zelba del od znaenjeto/inzeneringot da go prenese i na consumer grade objektivite.


Изменето од Mire - 13.Ноември.2007 во 09:27
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 09:30
Sto se odnesuva do stativite, eden kratok sovet, ne po prasanje na toa koj brand ili model ce go izberes,tuku sosema prakticno...
Gledaj kolku mozes pogolema visina da postignuva bez ekstenzija na centralniot stolb.

Imeno, ako go ekstendiras centralniot stolb stabilnosta bitno se namaluva (jas voopsto i ne go koristam), a od druga strana, stativ od 140cm cista visina, brzo ce ti "zaraboti" bolki vo grbot i vo vratot.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 09:34
Ne znam kolku ke pomognam zasto i ne znam mnogu okolu objektivite, ama cisto od merak i prakticnost bi trgnal po toj so IS. Dolzinata e ne e mnogu golema, t.e. razlikata.

Sto se odnesuva do tripodite, nekade citav deka Velbon se so slab kvalitet a cena slicna na Manfrotto ili Gitzo (verojatno misles na ceni vo Amerika). Pa ne e loso da go zemes Manfrotto.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 10:21
Фала за досегашните совети!

@Мире: Ја би земал одма некој објектив од L серијата на Canon, ама и сам кажа дека тешко обичен смртник, кој тукушто почнал малку посериозно да фотографира може да ги оправда парите за таков објектив (800евра +). Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM е одличен. Најдобар аматерски телезум. Ама и тој не е баш евтин - околу 600 нешто евра. Тој ми е фаворит, ама не можам да одвојам толку пари. Да знам дека со тоа ќе си ги извадам парите не е проблем. Ама знам дека тоа ќе ми биде неповратна инвестиција. Малку ме предомисли по однос на Sigma, ама ги гледав резултатите и некако не ја фалат бог знае колку на страницата што ми ја прати. Новиов Canon пак нема никакви резултати. Како на слепо да го купувам ми доаѓа.
За стативот се согласувам за максималната висина без средниот столб

@Voko: Цените се во Чешка - www.megafoto.cz . Таму каде што читав јас Велбоните ги фалеа, ама Manfrotto многу повеќе =) . А имаш право за практичноста на IS.

@moz_pos: Фала за мислењето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 10:47
Borko, uste eden prakticen sovet (dokolku imas opcija da go sprovedes), ne kupuvaj macka vo vreca. Pocekaj da vidis recenzii za drugiot Canon!

Sto se odnesuva do delot na testovite sto ti gi prativ, vo delot "Verdict", malku poblago se ima izrazeno kon Canon otkolku kon Sigma. Za zal brojkite ne kazuvaat deka toa sto Klaus go ima napisano kako zaklucok e bas taka.

Vo sekoj slucaj, toa ce zavisi i od toa koga-koj objektiv e testiran, a brojkite se tie-pa tie.

Ona sto jas go gledam e deka Sigmata e podobra vo rezolucija po site osnovi, osven border performance na 300mm. Vo toj del e katastrofa.

Ajde da gi razlozime brojkite ako se sl*gas:

Vinjetiranje:
Canon e podobra po ova prasanje, so toa da Sigma go sostignuva vece pri f/5.6 na 300mm (za cudo, za Canon nema informacija za 200mm!). Na f/8 se prakticno isti

Rezolucija:
Pri 70mm

Vo centar Sigma e drasticno podobra pri f/4; znacitelno podobra pri f/5.6 i seuste e za nijansa podobra pri f/8
Na border Sigmata e ocigledno svetlosni godini pred Canon-ot na site blendi.

Pri 200mm
Vo centar Sigma i Canon se izednaceni pri f/5, a Sigma e znacitelno podobra pri f/8
Na border, Canon e znacitelno podobar pri f/5, a neznacitelno e podobar i na f/8

Pri 300mm
Vo centar Sigmata e svetlosni godini pred Canon na site blendi (1676 vs 1252!!!)
Na border Canon e znacitelno podobar od Sigmata na site blendi. Za zal i dvata objektiva se razocaruvacki vo ovoj pogled (od loso-poloso)

I dvata objektivi imaat problemi so hromatski aberacii, stoe za ocekuvanje, a donekade i moze da se kontrolira so programi kako sto e DxO.

Iskreno receno, mene ne mi izgleda deka nestata se kako sto gi ima Klaus napisano vo zaklucokot. Brojkite pokazuvaat nesto drugo.


Sega bi sakal da ti spomnam nesto, sto vece go imam pisano, no verojatno e izgubeno negde niz temite.
koga kupuvas telezoom, ne se zamaraj premnogu so border performanse. Imeno, ako razmislis koj tip na fotografii se slikaat so telezoom, ce konstatiras deka po pravilo se osven centarot se trudis da bide nadvor od fokus (zivotnio, prici i portreti). Retko ce go upotrebuvas da slikas detali, a i togas verojatno ce ja zatvoras blendata povece za da dobies DOF, so sto i performansite na ivicata ce se podobrat.

Treba da se bide vnimatelen koga se citaat recenziite. Tie se najcesto cisto tehnicki i ne ja otslikuvaat realnata primena na opremata, a osobeno na objektivite. Tocno deka e ubavo da se ima se, no koga cenata, pa i tezinata igraat uloga, kompromisot e najdobrata solucija. Sekogas razmisluvajte za sto ce go koristite toa parce oprema i dali ona sto proizvoditelot vi go nudi e dovolno za ona sto vi treba.

Pozdrav намигнување


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 11:41
Za lekjite ne mozam da kazam nisto deka gi nemam koristeno, a i ete Mire dobro si ja odrabotil domasnata намигнување.
Tuku za stativ - zemi si Manfrotto. Kje te sluzi i vo narednite 20 godini. Trajna investicija. Isto e i so lekjite, filtrite itn itn....
Telo kako telo, po 3-4 godini kje sakas da go smenis, lekjite i stativot kje ti ostanat.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 11:44
@Mire: Не знам дали ги гледаме истите 2 споредби, ама мене ми се чини дека е обратно при споредбите на MTF резолуцијата:

Canon EF 70-300 vs Sigma 70-300


f/4 f/5.6 f/8 f/11
70mm Center 1909 vs 1917 1967 vs 1926 1909 vs 1874 1821 vs 1734
Border 1873 vs 1766 1922 vs 1874 1917 vs 1851 1842 vs 1753






200mm Center
1936 vs 1776 1842 vs 1931 1760 vs 1840
Border
1748 vs 1288 1796 vs 1538 1744 vs 1654






300mm Center
1746 vs 1676 1888 vs 1695 1746 vs 1669
Border
1695 vs 955 1741 vs 982 1685 vs 1229

***Првата вредност е Canon, а втората Sigma, при што според табелите повисока вредност е подобра.


Изменето од JBorko - 13.Ноември.2007 во 11:45
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 11:57
Jas sum za Manfrotto RULLS :)

Originally posted by JBorko JBorko напиша:

Сега малку околу стативите:

И тука веќе имам 2-3 фаворити. Уствари имам еден фаворит, ама цената му е висока и тешко дека ќе можам да си го купам во скоро време.

1. Velbon Sherpa 435
2. Velbon Sherpa 600R
3. Manfrotto 055xprob

Разликата меѓу нив е следната

Максимална висина со комплетно извлечена средна цевка (ова мора да се гледа со резерва затоа што на таа висина стабилноста сигурно ќе биде намалена.

1. 124 + 37 = 161см
2. 140 + 30 = 170см
3. 142 + 36 = 178см

Минимална Висина

1. 24см
2. 29см
3. 10см

Тежина на стативот

1. 1,5кг
2. 2,0кг
3. 2,4кг (без глава)

Носност

1. 4кг
2. 4кг
3. 7кг

Должина на склопен статив

1. 53см
2. 63см
3. 66см


Цена

1. 120Евра
2. 100Евра
3. 140Евра (Без Глава)

Претпоставувате сега кој ми е фаворит?

Manfrotto разбира се. Има одлична можност за наклонување на средната оска на страна до агол од 90 степени, со што овозможува поголема флексибилност. Само цената со глава ќе излезе околу 200евра (речиси два пати е поскап од Velbon-ите)

Ме интересира мислењето во однос на Velbon. Има ли некој таков статив, какво му е искуството со него, и дали Sherpa можам да го сметам за добра долгорочна инвестиција? Стабилен ли е? Многу не им верувам на податоците на производителите, зошто тие секогаш ги прикажуваат најекстремните вредности. Повеќе би сакал да слушнам за практичното искуство со нив.

Благодарам за сите совети и мислења!
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 12:41
Originally posted by JBorko JBorko напиша:

@Mire: Не знам дали ги гледаме истите 2 споредби, ама мене ми се чини дека е обратно при споредбите на MTF резолуцијата:

Canon EF 70-300 vs Sigma 70-300


f/4 f/5.6 f/8 f/11
70mm Center 1909 vs 1917 1967 vs 1926 1909 vs 1874 1821 vs 1734
Border 1873 vs 1766 1922 vs 1874 1917 vs 1851 1842 vs 1753






200mm Center
1936 vs 1776 1842 vs 1931 1760 vs 1840
Border
1748 vs 1288 1796 vs 1538 1744 vs 1654






300mm Center
1746 vs 1676 1888 vs 1695 1746 vs 1669
Border
1695 vs 955 1741 vs 982 1685 vs 1229

***Првата вредност е Canon, а втората Sigma, при што според табелите повисока вредност е подобра.


Borko, ako zabelezav dobro ti Sigmata ja sporeduvas so poskapiot Canon (onoj od 600EUR). Jas ja sporeduvav so Canon 75-300, a ne so 70-300 намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 14:26
Originally posted by Mire Mire напиша:



http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_75300_456is/index.htm

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/sigma_70300_456/index.htm

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_70300_456is/index.htm



Еве ги линковите... Од тие што ми прати ти споредував... Иначе да... Тоа е Canon-ot за 600 Евра. ;)

A tи си го споредувал со овој:
http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_75300_456is/index.htm

Е тој објектив Canon вопшто го нема... Можда го имале некад, ама го повлекле... како и да е... Не е веќе битно. Разлики има, а во бројки тие некад изгледаат ептен драстично... Мене ме интересира како стојат работиве во пракса.


Изменето од JBorko - 13.Ноември.2007 во 14:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 17:24
Originally posted by JBorko JBorko напиша:


@Mire: Не знам дали ги гледаме истите 2 споредби, ама мене ми се чини дека е обратно при споредбите на MTF резолуцијата:
<t></t><table x:str="" style="border-collapse: collapse; width: 444pt;" cellpadding="0" cellspacing="0" width="592"><col style="width: 48pt;" span="2" width="64">
<col style="width: 87pt;" span="4" width="116">
<t><tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td colspan="6" style="height: 12.75pt; width: 444pt;" height="17" width="592">Canon EF 70-300 vs Sigma 70-300</td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td style="height: 12.75pt;" height="17"></td>
<td></td>
<td>f/4</td>
<td>f/5.6</td>
<td>f/8</td>
<td>f/11</td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td rowspan="2" style="height: 25.5pt;" height="34">70mm</td>
<td>Center</td>
<td>1909 vs 1917</td>
<td>1967 vs 1926</td>
<td>1909 vs 1874</td>
<td>1821 vs 1734</td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td style="height: 12.75pt;" height="17">Border</td>
<td>1873 vs 1766</td>
<td>1922 vs 1874</td>
<td>1917 vs 1851</td>
<td>1842 vs 1753</td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td style="height: 12.75pt;" height="17"></td>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td rowspan="2" style="height: 25.5pt;" height="34">200mm</td>
<td>Center</td>
<td></td>
<td>1936 vs 1776</td>
<td>1842 vs 1931</td>
<td>1760 vs 1840</td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td style="height: 12.75pt;" height="17">Border</td>
<td></td>
<td>1748 vs 1288</td>
<td>1796 vs 1538</td>
<td>1744 vs 1654</td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td style="height: 12.75pt;" height="17"></td>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td rowspan="2" style="height: 25.5pt;" height="34">300mm</td>
<td>Center</td>
<td></td>
<td>1746 vs 1676</td>
<td>1888 vs 1695</td>
<td>1746 vs 1669</td>
</tr>
<tr style="height: 12.75pt;" height="17">
<td style="height: 12.75pt;" height="17">Border</td>
<td></td>
<td>1695 vs 955</td>
<td>1741 vs 982</td>
<td>1685 vs 1229</td>
</tr>
</t></table>***Првата вредност е Canon, а втората Sigma, при што според табелите повисока вредност е подобра.


Spored navedenoto Izlaga deka Canon e mnogu podobar kako izbor, dodeka Sigmata e moshne nekonzistentna vo performansite. Na strana od toa, mislam deka na podolgi pateki podobro e da go kupish Canonot i pokraj izvesnata razlika vo cenata, bidejki shansite se deka verojatno ke imash front/back fokus problem koj ke bara kalibracija na zumot so teloto. Ako zemesh Sigma toa ke bide skoro nevozmozhno da se napravi (najdobroto sto mozhes da ochekuvas e direktna zamena na zumot so nadezh deka noviot ke bide podobar) bidjeki takvo neshto ne e dobrodojdeno kaj Sigma, a Canon nema nitu da mozhe, a kamoli da saka da napravi neshto takvo. Sigma ke veli deka nejziniot objektiv e dobar, a nechini Canonot, dodeka Canon ke ja napagja Sigma za prodavanje produkti bez stroga kontrola na kvalitetot i ke si go brani svoeto telo.

Vtorata prichina sto mislam deka na dolg pat poveke se isplati kupuvanje Canon zum e zatoa sto koga ke dojde den da go prodavas toj zum ke bide poveke vrednuvan otkolku onoj na Sigmata. Znachi poveketo pari sto ke gi dadesh na pochetokot ke gi vratish nazad na razni nachini vo tekot na ekspoatacijata na produktot.

Ne znam kolku ova sto go rekov ti pravi logika koga sega najvazhnite ti se parite sto teba da gi dades, no onoa sto ti go sovetuvam doagja od lichno iskustvo.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,233 секунди.