IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Ви се остваруваат соништата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Ви се остваруваат соништата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 21:20
Добар е постот на Омар. Од сите тие групи на соништа најчестите кај мене се епските соништа, кошмарите и теророт.
Многу пати ми се случило и да се здрвам за време на сон, да немам сила да се помрднам, и дека немам контрола врз екстремитетите дури и откако ќе се разбудам, како во полусон да сум. Тоа ми се случува кога сум во фаза на тој т.н ноќен терор, ама за разлика од погоре опишаното јас се сеќавам толку живо и детално како да се случило сетто тоа неколку минути претходно.
Моите епички соништа најчесто се однесуваат на некои волшебни и невообичаени локации, архитектура, градови, мориња и океани кои не сум сигурна дали постојат на Земјата,(можеби), и сум во улога на некој човек со вонсериски способности, умеам да летам, да правам одскоци од земјата во висина, умеам да се служам со магија и да откривам чудни нешта.
Многу често во овие соништа сум изложена на разни опасности кои демнат од природата или од некои суштества кои не сум ни сигурна дали се луѓе и притоа знаат да се претворат во кошмари.
фала богу што не ми се остваруваат, оти повеќе личат на фантазија но чувството кое ме прати на сон, го доживувам на јаве и секогаш ми кажува дека нешто ќе се случи.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Vergil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vergil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 22:45
Во последниве години сонувам често исти сон, а еднаш и 2 пати во 1на недела. Сонов е кошмар... Сонувам каде што спиам (мамурливо чуство, како пред разбудување во полусвесна состојба) и чуствувам присудство на некој до мене, парализиран сум, а ако успеам да мрднам дел од телото некако... се разбудувам, но сеуште сонувам, по неколку секунди пак се разбудувам за да дознам дека сеуште сонувам... се чуствувам како во заглавена димензија, а што е карактеристично сонот секогаш започнува со една силна бучава која постепено се појачува се повеќе и повеќе и потоа се слушаат нејасни гласови. Еднаш 3 пати се разбудував и кога конечно станав, појдов кај родителите ги разбидив и плачев, но по некое време пак дознав дека сеуште сум сонувал на начин што тогаш 100% се разбудив погледнав кон прозорецот ја видов нокта и се свртив кон другата страна на перницата и си продолжив да си спиам, но начинот на разбудување, позицијата на телото,ќебето беше сосема иста како и предходното разбудување Wicked Stuff!!!
Само тишината знае што се случува околу нејзе
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 22:50
stvarno zeznato ova tvoevo, a da si spies so muzika, so velis збунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Vergil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vergil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 23:01
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

stvarno zeznato ova tvoevo, a da si spies so muzika, so velis збунетост


мммм... многу добро решение иако во последно време се навикнав на сонов та секогаш кога ке го сонувам сега си велам: "аман пак ти!? ајде повели побрзо да свршиме работа и бегај!" (чудно како тоа ми работи свеста?)
Само тишината знае што се случува околу нејзе
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 23:07
ma kolku i da si naviknat, toa e pak i pak mornicavo,
pusti si ti tivka dobra muzika, pa vidi dali ke se povtori среќа
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Vergil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vergil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 23:32
А.. и уште нешто интересно. Во последниве 2 месеци со читање на РЕЗОНАНЦИЈА од marco_antony на овој форум и читање на книги од област на: Astral Projection, Mind Power, Power of Concentration... како и учење и запознавање на вселената, сонувам и Lucid Dreams (сон во кој што си свесен дека сонуваш и правиш што сакаш). Сега баш пред некој ден сонував таков сон во кој што во текот на сонот си повторував некои работи што се случувале во сонот за кога ќе станам да се сеќавам на сонот, исто така употребував и други техники за памтење и одржување на сонот и се покажаја како доста успешни, но последната техника не ја употребив, а тоа е кога ке станеш да си го запишеш сонот за да си го памтиш подолго време. Го памтев кога станав али сега не баш     . Али ако се навратиме на темава "Дали Ви се остваруваат соништата" - Јас кога ке станам или ке летам и правам што сакам или пак нема да се разбудам воопшто
Само тишината знае што се случува околу нејзе
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 21:27
Луцидни сонови имам многу често. Ништо страшно и невообичаено.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 21:28
моите соништа се оставруваат на некој друг,, фак хим
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
IvaMk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IvaMk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 04:35
Не верувам на суеверијата од типот дека соништата се исполнуваат за 3 дена, недели или месеци (како што имам слушнато), ниту пак дека секој предмет и случка во сонот има точно определено значење на јаве. НО, верувам дека соништата се од големо значење за нашиот живот и дека не постои подобар толкувач или соновник за сопствените соништа од ние самите.
За тоа дали се исполнуваат или не, мислам дека ќе се исполнат ако им дозволиш да се исполнат. Се случувало да сонувам и кошмари кои ни малку не ми се допаѓале, но се трудам да не го оптеретувам мозокот со темни мисли затоа што сметам дека секоја мисла се манифестира во реалноста. Човечкиот мозок е голема градина во која садиш мисли, а што ќе посееш тоа ќе жнееш. :) Токму затоа реков дека ќе се остварат ако им дозволиш да се остварат, а ако не си дозволиш т.е ако си ја убедиш потсвеста дека кошмарот нема да стане реалност - тогаш бесконечната интелигенција(потсвеста) присутна во секој од нас ќе реагира сонот да не стане реалност. И обратно за убавите соништа - ако си ја убедиш потсвеста дека убавите сонови ќе ги доживееш на јаве, таа ќе реагира на истиот начин - ке направи се за да ја манифестира твојата силна мисла и убеденост во реалноста. Човекот е она што мисли дека е, затоа think positive.. :))
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 23:26
Мене соновите ми се исполнуваат,ама само лошите.Можеби некој ке рече дека тоа е суеверие...незнам,само знам дека тие сонови што сум ги сонувала биле како порака дека тоа ќе се случи.
Сигурно дека јас тоа не сум го мислела потсвесно....пред да почине свекрва ми,татко ми,мајка ми,мене ми беше даден знак,само што јас неверував дека тие луѓе ке ги изгубам.
Имам еден соновник кој што кажува спрема датата за колку дена ке се исполни.И верувале или не за 21-ден се исполнуваа.

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2012 во 04:03
da...A ZOSTO ?!
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 03:07
neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeплачење
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 09:23
 
 

Сите сонуваме....

 Никогаш нема да се открие мистиката околу соновите и нивното помнење.
 
Луѓето кои ослепеле по раѓањето гледаат слики во соништата. Додека луѓето кои се родени слепи не гледаат слики, но имаат многу живи сонови што ги вклучуваат сите останати сетила. Звук, мирис, допир, чувства. Воопшто, тешко е за личноста да замисли како изгледа, а потребата на телото за сон е толку силна што ги надминува сите физички пречки за да се оствари.
 
Првите пет минути по будењето луѓето забораваат 50 проценти од соновите. За десет минути ги забораваме 90 проценти од соновите. Семјуел Тејлор Колриџ, познатиот писател од 18 век, се разбудил едно утро и сфатил дека сонувал фантастичен сон што веднаш го преточил во песна што понатаму ќе стане една од најпознатите англиски песни - „Кублај Хан“. Среде пишување некој го прекинал, поточно на напишани 54 стиха. Кога пробал да продолжи, не се сеќавал веќе на сонот и песната никогаш не била завршена.

Роберт Луис Стивенсон, писателот на „Доктор Џекил и мистер Хајд“ и Мери Шели, писателката на „Франкенштајн“, тврдат дека нивните идеи произлегле од сништата. Ете, некогаш е добро да имате и кошмари.

Сите луѓе сонуваат, но мажите и жените сонуваат различни сонови. Мажите имаат тенденција да сонуваат машки лица (пријатели, роднини...), додека жените подеднакво сонуваат мажи и жени. Исто така, и жените и мажите доживуваат сексуално физички реакции во соновите, без оглед дали се работи за сексуален сон или не. Мажите добиваат ерекција, додека кај жените се зголемува лачењето на вагиналните течности.
 
Во новите истражувања за соновите, научниците експериментирале на студенти, така што ги буделе секогаш кога ќе почнеле да сонуваат и потоа им давале да си ги отспијат своите осум часа. Веќе по три дена, испитуваните студенти потешко се концентрирале, имале халуцинации и добиваат први знаци на психоза. Потоа, ги пуштиле нормално да сонуваат и нивната РЕМ-фаза во значителна мера се зголемила, што се објаснува како потреба на умот да го надополни пропуштеното.
Понекогаш во соновите ни се случува да ни се појават странци кои никогаш не сме ги виделе. Меѓутоа, вашиот ум не размислува за тие луѓе. Тие се само личности кои случајно сте ги запознале во текот на животот и подоцна сте ги заборавале. Тогаш човекот кој работел на оваа листа вели: „Убиецот од вашиот сон може да биде дури и момчето од бензинската пумпа кој ставал гориво во автомобилот кога сте имале пет години“. Во текот на животот запознаваме стотина илјади лица, така што мозокот има солидна резерва на ликови да ги распореди во сите ситуациите.

Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 21:26
Тие сонови кои ми се дури и пореални од реалноста секогаш ми се остваруваат. Одредени емоции кои ги имам осетено во нив, во живо никогаш не биле толку интензивни. Како секој молекул од моето битие да вибрирал во одредената емоција.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.