IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Ви се остваруваат соништата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Ви се остваруваат соништата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака Обратен редослед
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали Ви се остваруваат соништата
    Испратена: 28.Октомври.2013 во 12:26
iskreno, ne sum ni sonuvala nesto interesno
vivi
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2012 во 11:17
Значи не го гледам сонот како да ми се оствари само што ете, денес се сетив на чудната поврзаност која што јас ја пронајдов изненадување

Пред извесен временски период сонував како јас сум со некој другар многу блиска, шетавме по паркот и се испративме. Бевме во тунел и се прегрнавме и секој тргна на својата страна... Само што излегов од тунелот слушнав истрели тага

Моја блиска другарка со која што ја имавме баш таа близина ко во сонот, во еден перод од нашите животи се разделивме... за после некое време јас да ја разберам веста, оној истрел кој и мене ме исплаши, растажи...

Значи не верувам дека сонот ми бил предвидувачки, ова може да е чиста проекција затоа што мозоков ми работи 100 на саат барајќи дури и бесмислени одговори... но поклопувањето на доживувањата...сето тоа што ми се случува е мошне идентично...
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2012 во 01:23
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Оној од вчера..да не даде Бог да се оствариизненадување

Pak mene me sonuvalaизненадување
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2012 во 00:39
Оној од вчера..да не даде Бог да се оствариизненадување
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2012 во 00:08
Јас повеќе и верувам на науката, на она психолошко гледиште, но не го исклучувам и ова - дека постои можност да се остварат соништата. Нема да се правам стручко на област која што не ми е доволно позната, но моите сонови не се остваруваат. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2012 во 23:03
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Во 90% случаи моите сонови се остваруваат...пријатни или непријатни настани, некогаш директно ги сонувам претстоечките настани, а некогаш тоа е преку симболи.
STRASNO
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 21:26
Тие сонови кои ми се дури и пореални од реалноста секогаш ми се остваруваат. Одредени емоции кои ги имам осетено во нив, во живо никогаш не биле толку интензивни. Како секој молекул од моето битие да вибрирал во одредената емоција.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 09:23
 
 

Сите сонуваме....

 Никогаш нема да се открие мистиката околу соновите и нивното помнење.
 
Луѓето кои ослепеле по раѓањето гледаат слики во соништата. Додека луѓето кои се родени слепи не гледаат слики, но имаат многу живи сонови што ги вклучуваат сите останати сетила. Звук, мирис, допир, чувства. Воопшто, тешко е за личноста да замисли како изгледа, а потребата на телото за сон е толку силна што ги надминува сите физички пречки за да се оствари.
 
Првите пет минути по будењето луѓето забораваат 50 проценти од соновите. За десет минути ги забораваме 90 проценти од соновите. Семјуел Тејлор Колриџ, познатиот писател од 18 век, се разбудил едно утро и сфатил дека сонувал фантастичен сон што веднаш го преточил во песна што понатаму ќе стане една од најпознатите англиски песни - „Кублај Хан“. Среде пишување некој го прекинал, поточно на напишани 54 стиха. Кога пробал да продолжи, не се сеќавал веќе на сонот и песната никогаш не била завршена.

Роберт Луис Стивенсон, писателот на „Доктор Џекил и мистер Хајд“ и Мери Шели, писателката на „Франкенштајн“, тврдат дека нивните идеи произлегле од сништата. Ете, некогаш е добро да имате и кошмари.

Сите луѓе сонуваат, но мажите и жените сонуваат различни сонови. Мажите имаат тенденција да сонуваат машки лица (пријатели, роднини...), додека жените подеднакво сонуваат мажи и жени. Исто така, и жените и мажите доживуваат сексуално физички реакции во соновите, без оглед дали се работи за сексуален сон или не. Мажите добиваат ерекција, додека кај жените се зголемува лачењето на вагиналните течности.
 
Во новите истражувања за соновите, научниците експериментирале на студенти, така што ги буделе секогаш кога ќе почнеле да сонуваат и потоа им давале да си ги отспијат своите осум часа. Веќе по три дена, испитуваните студенти потешко се концентрирале, имале халуцинации и добиваат први знаци на психоза. Потоа, ги пуштиле нормално да сонуваат и нивната РЕМ-фаза во значителна мера се зголемила, што се објаснува како потреба на умот да го надополни пропуштеното.
Понекогаш во соновите ни се случува да ни се појават странци кои никогаш не сме ги виделе. Меѓутоа, вашиот ум не размислува за тие луѓе. Тие се само личности кои случајно сте ги запознале во текот на животот и подоцна сте ги заборавале. Тогаш човекот кој работел на оваа листа вели: „Убиецот од вашиот сон може да биде дури и момчето од бензинската пумпа кој ставал гориво во автомобилот кога сте имале пет години“. Во текот на животот запознаваме стотина илјади лица, така што мозокот има солидна резерва на ликови да ги распореди во сите ситуациите.

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 03:07
neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeплачење
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2012 во 04:03
da...A ZOSTO ?!
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 23:26
Мене соновите ми се исполнуваат,ама само лошите.Можеби некој ке рече дека тоа е суеверие...незнам,само знам дека тие сонови што сум ги сонувала биле како порака дека тоа ќе се случи.
Сигурно дека јас тоа не сум го мислела потсвесно....пред да почине свекрва ми,татко ми,мајка ми,мене ми беше даден знак,само што јас неверував дека тие луѓе ке ги изгубам.
Имам еден соновник кој што кажува спрема датата за колку дена ке се исполни.И верувале или не за 21-ден се исполнуваа.

Кон врв
IvaMk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IvaMk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2011 во 04:35
Не верувам на суеверијата од типот дека соништата се исполнуваат за 3 дена, недели или месеци (како што имам слушнато), ниту пак дека секој предмет и случка во сонот има точно определено значење на јаве. НО, верувам дека соништата се од големо значење за нашиот живот и дека не постои подобар толкувач или соновник за сопствените соништа од ние самите.
За тоа дали се исполнуваат или не, мислам дека ќе се исполнат ако им дозволиш да се исполнат. Се случувало да сонувам и кошмари кои ни малку не ми се допаѓале, но се трудам да не го оптеретувам мозокот со темни мисли затоа што сметам дека секоја мисла се манифестира во реалноста. Човечкиот мозок е голема градина во која садиш мисли, а што ќе посееш тоа ќе жнееш. :) Токму затоа реков дека ќе се остварат ако им дозволиш да се остварат, а ако не си дозволиш т.е ако си ја убедиш потсвеста дека кошмарот нема да стане реалност - тогаш бесконечната интелигенција(потсвеста) присутна во секој од нас ќе реагира сонот да не стане реалност. И обратно за убавите соништа - ако си ја убедиш потсвеста дека убавите сонови ќе ги доживееш на јаве, таа ќе реагира на истиот начин - ке направи се за да ја манифестира твојата силна мисла и убеденост во реалноста. Човекот е она што мисли дека е, затоа think positive.. :))
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 21:28
моите соништа се оставруваат на некој друг,, фак хим
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 21:27
Луцидни сонови имам многу често. Ништо страшно и невообичаено.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.