IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Физика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Физика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
Автор
Порака Обратен редослед
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 19:00
imam napraveno masina sto proizveduva poveke energija otkolku sto se vlozuva. modelite mozete da gi poglednete na
www.youtube.com/mikomakinc
a stranata na mojata kompanija kade sto mozete da gi videte drugite produkti e
www.mikomak.com
ako imate nekoi prasanja kako raboti i slicno pisete?
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 03:20
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Pred nekoj den se kontravme so drugarcinja na tema:

Ako bilo koj predmet se dvizi so najgolema mozna brzina (mislam deka so brzina na svetlinata ne moze) i ako na negoviot preden del ima svetilka (slicno kako far od avtomobil), dali vo maksimalnata brzina svetloto ke bide pred nego ili ne...

Imam nekoi pretpostavki kako moze da bide, ama ve molam za objasnuvanje.


Еве само погледнија равенката за собирање на две брзини. Значи не можеш само скаларно да ги собереш (за мали брзини може зашто грешката е мала и нема некоја битна разлика).
Врти сучи, мести ги брзините како сакаш, поголема од с нема да добиеш =)


O.o tuka imame eden problem...jas sum najgolemiot tapco za fizika i tie formulite pojma nemam sto znacat. Vo sekoj slucaj fala.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 02:51
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Pred nekoj den se kontravme so drugarcinja na tema:

Ako bilo koj predmet se dvizi so najgolema mozna brzina (mislam deka so brzina na svetlinata ne moze) i ako na negoviot preden del ima svetilka (slicno kako far od avtomobil), dali vo maksimalnata brzina svetloto ke bide pred nego ili ne...

Imam nekoi pretpostavki kako moze da bide, ama ve molam za objasnuvanje.


Еве само погледнија равенката за собирање на две брзини. Значи не можеш само скаларно да ги собереш (за мали брзини може зашто грешката е мала и нема некоја битна разлика).
Врти сучи, мести ги брзините како сакаш, поголема од с нема да добиеш =)


Изменето од Petkovsky - 06.Април.2009 во 02:51
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 02:12
Fala mnogu Sunny, ova gi potvrduva moite razmisluvanja.

Celata dilema bese razlicnata molekularna masa na dvete tela, ama ok si e tnx a lot.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 10:46
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Pred nekoj den se kontravme so drugarcinja na tema:

Ako bilo koj predmet se dvizi so najgolema mozna brzina (mislam deka so brzina na svetlinata ne moze) i ako na negoviot preden del ima svetilka (slicno kako far od avtomobil), dali vo maksimalnata brzina svetloto ke bide pred nego ili ne...

Imam nekoi pretpostavki kako moze da bide, ama ve molam za objasnuvanje.


Bounty, ubavo si kaza deka ako nekoj predmet  se dvizi so maksimalna mozna brzina taa bi bila pomala od brzinata na svetlinata, so samoto toa svetlinata bi bila  pred nego намигнување
... Megutoa mislam deka tebe te interesira dali dokolku i teloto se dvizi so brzina na svetlinata, pa duri i pobrzo od nea (kako sto pretpostavuvas svetlinata da bide pozadi teloto), svetlinata dali ke e povtorno pred teloto?
Ne znam koe nivo na poznavanje od fizika go imas i zato ke se obidam najprosto sto mozam da ti objasnam:

Za bilo koe telo vo prirodata velime deka se dvizi, ako ja promenuva svojata polozba vo odnos na drugo referentno telo , vo odnos na referentnoto telo nie ja odreduvame i polozbata (patot), brzinata i zabrzuvanjeto na teloto vo dvizenje... Sto znaci isto telo za razlicni referentni rela (tela vo odnos na koe ke go sledime pomestuvanjeto) imaat razlicni polozbi i brzini ... (ova se uci vo sedmo odd. среќанамигнување)

Megutoa ovde svetlinata pokazuva "neposlusnost" ("Teorija na relativitetot") i taa vo odnos na bilo koe referentno telo se dvizi so ista brzina, sto znaci i vo odnos na telo koe e vo miruvanje taa ke se dvizi 300 000 km/s i so istata taa brzina ke se dvizi i vo odnos na telo koe se dvizi...

Konecno odgovorot na tvoeto prasanje e: Svetlinata sekogas ke e pred predmetot koj se dvizi, pa makar da e toj vo dvizenje so brzina so, pa i pogolema brzina od 300 000km/s... Vo toj slucaj predmetot ke e referentno telo za svetlinata i taa povtorno ke se dvizi so 300 000 km/s vo odnos na nego среќа


Se nadevam deka ti pojasnav nesto среќа






Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 03:26
Pred nekoj den se kontravme so drugarcinja na tema:

Ako bilo koj predmet se dvizi so najgolema mozna brzina (mislam deka so brzina na svetlinata ne moze) i ako na negoviot preden del ima svetilka (slicno kako far od avtomobil), dali vo maksimalnata brzina svetloto ke bide pred nego ili ne...

Imam nekoi pretpostavki kako moze da bide, ama ve molam za objasnuvanje.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 11:51
Еден од најпознатите и најдобри универзитети во САД (а богами и во светот среќа) MIT (Massachusetts institute of technology) дава можност за бесплатно online следење на нивните предавања, со аудио и видео запис, со превод на неколку светски јазици, па така, ако добро „баратате“ со некој светски јазик, посебно со англискиот, не би било лошо да посетите некои од нивните предавања




Изменето од Sunny - 12.Март.2009 во 11:52
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
karon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 12:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Претпоставката е невозможна. Согласно теоријата на релативитетот, ниедно материјално тело не може да ја достигне брзината на светлината....
...vo vacuum

 

Јас не реков дека претпоставката е невозможна поради некакво си "триење" и затоа, без разлика дали телото се движи во вода, во воздух или во вакум, согласно таоријата на релативитетот, тоа не може да ја достигне брзината на светлината.

 

Причината е, ако ништо друго, енергијата. Имено кога брзината на едно тело би се доближувала до брзината на светлината, неговата релативистичка маса би се стремела кон бесконечност, а со тоа дотурот на кинематичка енергија која е потребна за да го забрзува телото би требало да биде бесконечен, а тоа е проблем.

 

Инертноста на телото расте со неговата брзина и добива бесконечни вредности кога телото се доближува до брзината на светлината. Едноставно Дизајнерот на Универзумот поставил бариера, или ограничување на брзините на оние кои што сакаат да трчаат побрзо од својата сенка намигнување



Теоријата на релативитет е неточна и голема лага.

Изменето од karon - 03.Март.2009 во 12:22
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 16:31
Originally posted by -B-lue E-yes- -B-lue E-yes- напиша:

ууууф ја барав темава и конечно ја најдов! леле те молам кој и да си, (се однесува на авторот на темата) у вторник правам тест физика а појма немам (инаку 8 одд сум, учиме за кондензатори, решавање струјни кола, отпорници итн) те молам да ми појасниш некои работи, односно, како се решаваат зада4ите со отпорници и кондензатори, односно нивните формули! леле ке ќе ти бидам благодарна до крајот на животот!
 
Синоока, друг пат кога ќе ти треба итно помош обрати ми се по лична порака, затоа што, ете, сум изумил да ја посетам оваа тема и да видам дека ти треба помош.
Поздрав големо%20гушкање
 
Originally posted by dule.zasev dule.zasev напиша:

Две тела пуштени да паѓаат од рaзлична висина, удираат на Земјата истовремено. Првото тело паѓа 1s, додека второто тело паѓа 2s. На која висина од Земјата ќе се најде второто тело во моментот кога првото тело ќе почне да паѓа?

 
Ќе користам:
* -> за операцијата множење
^ -> за операцијата степенување
/ -> за операцијата делење
 
Првото тело е пуштено од висина H1= (9.81*1^2)/2 = 4.9м
Второто тело е пуштено од виситна H2 = (9.81*2^2)/2 = 19.62m
За да паднат истовремено и двете тела, потребно е второто тело да се пушти 1 секунда пред првото. Тоа значи дека тоа ќе помине пат (слободно паѓање во времетраење од 1сек, h1 = 4.9м) надоле во моментот кога ќе биде пуштено и второто тело. Во тој момент неговата одалеченост од земјата ќе биде: H1-h1 = 19.62м-4.9м = 14.72m
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
dule.zasev Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dule.zasev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 17:32
Две тела пуштени да паѓаат од рaзлична висина, удираат на Земјата истовремено. Првото тело паѓа 1s, додека второто тело паѓа 2s. На која висина од Земјата ќе се најде второто тело во моментот кога првото тело ќе почне да паѓа?



Изменето од dule.zasev - 10.Јануари.2009 во 17:33
Кон врв
-B-lue E-yes- Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -B-lue E-yes- Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 00:50
ууууф ја барав темава и конечно ја најдов! леле те молам кој и да си, (се однесува на авторот на темата) у вторник правам тест физика а појма немам (инаку 8 одд сум, учиме за кондензатори, решавање струјни кола, отпорници итн) те молам да ми појасниш некои работи, односно, како се решаваат зада4ите со отпорници и кондензатори, односно нивните формули! леле ке ќе ти бидам благодарна до крајот на животот!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 10:30
тага Има некоја логика во тоа што велиш, но ... не%20знам 
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 18:28
Hehe, toa ne znam. Verojatno postoi nekoe slozeno objasnuvanje i nekoja uste poslozena formula koja go opisuva toj fenomen. Mozebi gravitacijata igra uloga, magnetnoto pole, i nekoi nadvoresni vlijanija, i koga se toa ke se sumira, se doadja do nekoja brojka od 4 MT/s.
Mislam deka ne zavisi se od eden faktor...

...valjda...

Изменето од Petkovsky - 14.Ноември.2008 во 18:29
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 10:42
Петковски, ти благодарам за вложениот труд за одговорот! не%20вреден
Мислам дека (пази сега на формулацијаваголема%20насмевкаплазење) „имам добри површни познавања за Сонцето и неговата актвивност“намигнувањесреќа.
Во мојот претходен пост, кога го поставив прашањето, намерно не сакав „во целост“ да пишувам што знам за работењето на Сонцето (за да не зафаќам простор и време на читателите). Знам дека тоа има периодична активност (што велиш ти, нешто како термостат), дека таа активност е циклична и е посебно изразена во период од 11 години (кога се поизразени црните дамки, т.е. зголемено магнетно поле, на неговата површина), дека освен хелиум ( 1He, 4He ...) кој останува во јадрото се ослободуваат фотони и неутрина кои се пробиваат и излегуваат надвор, при што масата на „производот“ е за 0,7% помала од масите на влезните елементи (btw. неутрината се пробиваат низ (речиси) секоја материја.), дека освен He, се создаваат други потешки елементи ...Несакав да одам до толку во детали!
Не ми е јасен принципот на регулирање на количината на Н атоми кои стапуваат во реакција. Или како што рече ти, како одеднаш не се спојат сите Н атоми! Како се „дозираат“ тие 4 милиони тони во секунда?не%20знам  глупчо
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.