IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
Автор
Порака
vladob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 09:21
Originally posted by anakin anakin напиша:

eden leb tezi 1kg i pola lebkolku tezi lebot?????голема%20насмевка


Значи 1/2 леб 1 кг. Односно цел леб 2 кг.

Добро , ајде сега ова :

Живеам во центар на Скопје и имам две девојки. Првата живее во Ѓорче, а втората во Аеродром. Двете населби ги поврзува автобуската линија „5“ и истата поминува низ центарот пред мојот стан. Двете девојки се многу убави и јас неможам да се решам кај која да одам.
Решив ќе излезам надвор во произволно време и во кој правец наиде првиот автобус таму ќе одам. Автобусите минуваат точно на 5 минути во секоја насока 24 часа во денот (која фантазија).
Но јас водев евиденција за секое излегување и по една година заклучив дека 4 пати повеќе сум одел во Аеродром отколу во Ѓорче.
Зошто ?

Задачата има строго логичко и математичко објаснување.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 09:36
oti zivees kaj zelen pazar a ne kaj gradska bolnica
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
vladob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 11:28
Originally posted by anakin anakin напиша:

oti zivees kaj zelen pazar a ne kaj gradska bolnica


Не. Исто ми се далеку двете автобуски. Нека траекторијата кон Ѓорче и Аеродром е една линија. Секоја автобуска во двата правца е една точка. Не е битно ни автобуската на која се качувам дали е на средина на траекторијата. Реков размислувај логички. Нема „евтини“ скриени финти. Чиста логика и математика.

Изменето од vladob - 06.Август.2010 во 11:32
Математиката не е сред континентот на егзактни науки, таа е на брегот на окенот на уметноста.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 11:34
Originally posted by vladob vladob напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

oti zivees kaj zelen pazar a ne kaj gradska bolnica


Не. Исто ми се далеку двете автобуски. Нека траекторијата кон Ѓорче и Аеродром е една линија. Секоја автобуска во двата правца е една точка. Не е битно ни автобуската на која се качувам дали е на средина на траекторијата. Реков размислувај логички. Нема „евтини“ скриени финти. Чиста логика и математика.

изненадување

зарем ти живееш на сред улица на поделителната линија???? ај не зезај сега


Изменето од anakin - 06.Август.2010 во 11:34
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
vladob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 12:05
Во формут ова областе е наука-математика.
Соодветно на тоа и размислувај.
Термините „Скопје“, „петка“, „Ѓорче“, „девојка“ се само да ја разубават и направат поинтересна задачата.
Еве строго теоретски опис:

По произволна крива линија со крајни точки А и B, од А кон B и обратно се движат точки транспортери C(x) во еднакви временски интервали t. Во фиксна точка S од траекторијата (S различно од A и B), во произволно време со првиот транспортер C(x) кој ќе се појави во S транспортираме точки D(y) до крајните точки на траекторијата. Забележуваме дека при ова n-пати повеќе од точките D(y) се транспортирани до А отколку до B.
Зошто ?

Малку набрзина го напишав овој опис но мислам дека параметрите се добри !

Математиката не е сред континентот на егзактни науки, таа е на брегот на окенот на уметноста.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 12:22
a zamisli da linijata e znak za beskonecnost
vo sredinata kade sto se secat krivite e tvoja stanica
e sega edna tocna de dvizi po krivata so promenliva brzina oti na avtobusite deluvaat slucajni greski kako so e semafor ili usprena kola pred nego
i taa tocka se dvizi levo desno levo e gjorce desno e aerodrom
e sega ti vo slucajno vreme doagjas vo tockata na spojuvanjeto i cekas od koja strana doagja tockata ,,, prema slucajna raspredelba sansite se 50 50
e sega zamisli deka ima konecno mnogu tocki koi vrtat u krug vo taa petlja pak kje bide 50 50


E SEGA ZAMISLI DEKA SI VO KVIZ
I DEKA VODITELOT POKAZUVA NA TRI VRATI A B C
TI VELI VLADO OD BITOLA ODBERI EDNA VRATA ZAD KOJA IMA MERCEDES ZA TEBE
TI BIRAS VRATA A
VODITELOT TI VELI VLADO MERCEDESOT NE E ZAD VRATATA C I JA OTVARA TAA VRATA
SEGA TI DAVA USTE EDNA SANSA. TI VELI VLADO OSTAVUVAS NA VRATATA A ILI KJE SE POPISHMANIS

AJ ... SHO KJE NAPRAVIS TI SEGA???? PAZI MERCEDES E U ZALOG
голема%20насмевка


Изменето од anakin - 06.Август.2010 во 12:49
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 12:32
AKO MISLIME pa vaka
ako znak za beskonacost ne e simetricna petla a stanicata e vo presekot
i se dvizi samo edna tocka
togas sansite da dojde tockata koga ti si vo presekot e pogolema od kaj podolgata strana
toa znaci ako levata petlja e 4 pati podolga od desnata togas 4 pati povekje kje trgnes kon poktarkata strana

no ako tockite ( konecen golem broj) se rasporedeni na 5 minuti na isto rastojanie edna od druga po celata petlja pak kje e 50 50среќа oti slucajnite faktori ja jebaat rabotata


Изменето од anakin - 06.Август.2010 во 12:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 12:37
Владо, на која страна од улицата ти се наоѓа станот? голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 12:47
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Владо, на која страна од улицата ти се наоѓа станот? голема%20насмевка


ne e toa
toj saka da kaze deka negovata stanica e poblisku do aerodrom nego do gjorce
i deka povekje avtobusi ima na patot od gjorce do centar nego od aerodrom do centar i deka sansite se pogolemi da stigne avtobus od gjorce
no ima tuka edna zavrzlama
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 13:02
Не, растојанието до крајните точки не е важно:намигнување

Originally posted by vladob vladob напиша:


Не. Исто ми се далеку двете автобуски. Нека траекторијата кон Ѓорче и Аеродром е една линија. Секоја автобуска во двата правца е една точка. Не е битно ни автобуската на која се качувам дали е на средина на траекторијата. Реков размислувај логички. Нема „евтини“ скриени финти. Чиста логика и математика.





Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 13:11
abe kje si kaze голема%20насмевка

neli jas go pitah, toj rece nema vrska




Originally posted by anakin

oti zivees kaj zelen pazar a ne kaj gradska bolnica


Изменето од anakin - 06.Август.2010 во 13:12
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 23:48
mrazam matematika!

t.e...mrazev !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
vladob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 13:26
Originally posted by anakin anakin напиша:


E SEGA ZAMISLI DEKA SI VO KVIZI DEKA VODITELOT POKAZUVA NA TRI VRATI A B CTI VELI VLADO OD BITOLA ODBERI EDNA VRATA ZAD KOJA IMA MERCEDES ZA TEBETI BIRAS VRATA AVODITELOT TI VELI VLADO MERCEDESOT NE E ZAD VRATATA C I JA OTVARA TAA VRATASEGA TI DAVA USTE EDNA SANSA. TI VELI VLADO OSTAVUVAS NA VRATATA A ILI KJE SE POPISHMANISAJ ... SHO KJE NAPRAVIS TI SEGA???? PAZI MERCEDES E U ZALOGголема%20насмевка

Непрецизно ја поставуваш задачата. Ако е баш како што пишуваш (ми покажува зад врата ц) тогаш е 50:50 дали ќе се пишманам.
Но ако кажеше дека ми отвара една од Б или Ц зад која нема мерцедес тогаш не е се едно и тоа:
Можен распоред (А,Б,Ц):                         
Мерцедес,Празно,Празно     Ако не сменам Добивам, Ако сменам Губам
Празно,Мерцедес,Празно     Ако не сменам Губам, Ако сменам Добивам
Празно,Празно,Мерцедес     Ако не сменам Губам, Ако сменам Добивам

Значи ако се пишманам веројатност 2 од 3 да добијам, а ако не само 1 од 3.
Математиката не е сред континентот на егзактни науки, таа е на брегот на окенот на уметноста.
Кон врв
vladob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 13:29
Добро а ова со автобусите ќе го решава ли некој или се откажувате !
Математиката не е сред континентот на егзактни науки, таа е на брегот на окенот на уметноста.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.