IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 22:49
Originally posted by tevis tevis напиша:

Луге незнам што да правам...
Имам проблем со математика..
дома се утепувам од решавање задачи по математика и ги знам
а во школо кога ке одговарам математика се бунам целата и ензнам да решам една основна задача
така и за тестот цела се тресев и 1 по 1 напишав дека е 3


uci engleski jazik
голема%20насмевка batali matematika

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:50
Originally posted by tevis tevis напиша:

Луге незнам што да правам...
Имам проблем со математика..
дома се утепувам од решавање задачи по математика и ги знам
а во школо кога ке одговарам математика се бунам целата и ензнам да решам една основна задача
така и за тестот цела се тресев и 1 по 1 напишав дека е 3

Уфф...те разбирам како ти е...Па и мене ми беше така негде до 6то...Ама сега, некако се прибрав, вежбам редовно, решавам задачи, и ок идат оцените...А инаку претходно се 3 и 4 редевухАма се е до волјата.Тоа барем јас најдобро го знам.....
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
logout Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај logout Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 09:04
мозе некој да ми помогне за претставуване на корен на бројна оска пр. корен од 7 фала однапред
Zivotot e takov kakov sto ke si go napravis
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 10:08
toa ti e hiperbola ...kako polovina cashka za sampanjac
na y oska e 7
na x odgovara na 2.64

na y=1 x=1
  y=4 x=2
  y=7 x= 2.64
  y=9 x=3

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 21:56

Зборот Математика може да се дефинира како логички строго изучување на теми како квантитет, структура, простор и промена. Друг став до кој се држат многу математичари вели дека математиката е збир од знаења кој претставува предмет дедуктивно расудување, почнувајќи со аксиоми и дефиниции.

Математиката се користи низ целиот свет во сферите на науката, инженерството, геометарството, медицината и економијата. Покрај тоа што се користат со математиката, овие полиња претставуваат и инспирација за напредок во математиката. Нова математика исто така се создава заради самата себе, без некоја посебна примена на ум.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 00:45
a da gi stavese i tablicite mnozhenje i delenje nema da e loso голема%20насмевка

Изменето од Sunny - 17.Ноември.2009 во 16:00
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
sexy bitch Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexy bitch Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 01:13
poso ziveam so dve matematicarki ... glavata ne da me boli od nea изненадување
Sex is like tennis... If you play with worse, you play worse :)
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 15:18
Originally posted by sexy bitch sexy bitch напиша:

poso ziveam so dve matematicarki ... glavata ne da me boli od nea изненадување


Mislis od niv хи,%20хи...
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
agent_007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај agent_007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 21:46
Super matematicar si Evangelos samo da te prasam nesto da ne zavrsi Matematicki fakultet? Mene matematikata ne mi odi bas ama sakam da ja naucam.Dali mozes da mi pomognes za nekoi zadaci i te molam prati mi ako imas msn.Mojot msn e macedonia-eu@hotmail.com
Pozdrav Krste

Изменето од agent_007 - 10.Декември.2009 во 21:46
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 01:04
Фала ти agent_007, ама јас дури сега го читам твојов коментар, си требал да ми пишеш лична порака. Ок, ќе те контактирам по мсн. Позз
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:46
Моиве ме пукнаа со математиката.
Двајцата им иде ненормално.
Досадно.
Не дека не можам да ги решам задачите...само...
Никад не го разбирав интересното во математиката.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Zaqmjua Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaqmjua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:10

Задачата гласи "Дропките 3а5b/36 и 4c7d/45 се природни броев,каде a,b,c,d се цифри. Подреди ги по големина сите вакви броеви.

Ве молам ако знае некој нека ми даде решение.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 13:22
Originally posted by Zaqmjua Zaqmjua напиша:


Задачата гласи "Дропките 3а5b/36 и 4c7d/45 се природни броев,каде a,b,c,d се цифри. Подреди ги по големина сите вакви броеви.

Ве молам ако знае некој нека ми даде решение.



Бидејќи дропките се природни броеви, следува дека броевите 3a5b и 4c7d се деливи со 36 и 45 соодветно.

1. За бројот 3a5b да биде делив со 36 потребно е тој да е делив со 4 и со 9 (4*9=36). Признак за деливост со 4 е бројот 5b да е делив со 4, а за деливост со 9 потребно е збирот на цифрите на целиот број да е делив со 9.
Бројот 5b да е делив со 4 доколку b={2,6}.
Доколку b=2, збирот на цифрите на 3a5b е еднаков на 10+а и за да биде овој број делив со 9 потребно е а=8.
Доколку b=6, збирот на цифрите на 3a5b е еднаков на 14+а и за да биде овој број делив со 9 потребно е а=4.
Значи ги имаме следниве можно комбинации (a,b)=(8,2) и (4,6), и ако овие вредности ги замениме во горните дропки ги добиваме броевите:
3852/36 = 107
3456/36 = 96

2. Аналогна е постапката за бројот 4c7d. Еден број е делив со 45 доколку тој број е делив со 5 и 9 (5*9=45).
Понатаму потапката е иста како погоре.

Потоа само ги подредуваш по големина добиените броеви.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Dhany Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dhany Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 17:46
Zdravo Matematicari,

Ima li nekoj koj sto ke znae da mi objasni kako e dobiena ravenkava:

V=√((b∙ts)^2+2∙b∙Ss)-b∙ts

od ravebkata:

Ss=ts∙V+V^2/(2∙b)

Inace:

ts=t1+t2+0.5∙t3

V=∆V+V1=(b∙t3)/2+√(2∙b∙S4)

Jas se obidov ama ne uspeav.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.