IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
Автор
Порака
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:48
модераторот ве замолува за најитна помош....... ако некој знае да ја реши ве молам да ми одговори во најбрз можен рок !! пред 23ч по можност.... голема%20насмевка

Одреди го волуменот на правилна четириаголна пирамида ако бочниот раб е 5цм, а плоштината на пирамидата е 16цм‘2. тага

енибади ?? тага
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 19:02
h=a/2 *koren od 3
H=koren (h na 2 +a na 2 /4)
V=a na 2 *H/3

plostina ne ti treba ako e epten pravilna плазење
смеење



Изменето од anakin - 26.Мај.2009 во 19:03
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 19:32
абе...... збунетостзбунетостзбунетост не ми стои логично...... збунетост мислам...... нема проблем можам и вака да и ја напишам...... само колку ќе ми ја важи..... голема%20насмевка

фала анакин големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
KanGaro_Toure Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KanGaro_Toure Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 22:09
Дали може некој да ми помогне!!


Ми треба дефиниција на Златен пресек од Математички аспект?

и да се опише по дефиниција овој интеграл што е на слика  (не да се реши туку дефиниција од него )


поздрав и фала од напред


Изменето од KanGaro_Toure - 06.Јуни.2009 во 22:10
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 23:04
"Inegral x dx opredelen vo granici od 0 do 1"

Na toa li mislese?збунетост

i "Presek na dva dela vo koj odnosot na pomaliot del prema pogolemiot e ednakov na odnosot na pogolemiot del prema celinata" намигнување

Se nadevam ti zavrsiv rabota голема%20насмевкаголемо%20гушкање


Изменето од ManushkA - 06.Јуни.2009 во 23:09
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:47
ima nekoi maturanti na forumov sto polagaa matematika eksterno?
ako ima ,me interesiraat nivnite vpecatoci...
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 23:53
Originally posted by lost in space lost in space напиша:

Здравоо и мене ми треба помош со некои задачки па ве молам ако можете и саката помагајте
1.Одреди ја најмалата вредност на изразот:
x2+y2+z2+x+y+z и вредностите на x, y и z за кои се достигнува најмалата вредност на изразот.

 
Бидејќи x, y и z се независни променливи, минималната вердност на горната сума ќе ја најдеме кога ќе ја најдеме минималната вредност на било кој од паровите x^2+x ( ^ ---> операција за степенување, во случајов икс на квадрат).
 
Дефинираме функција F = x^2 + x. Услов за екстрем на оваа функција(во случајов минимум) е F`= 0 (изводот на функцијата да биде нула.
F` = 2x+1 = 0
Од овде добиваме дека x = - 0.5
Истото важи и за y и z = - 0.5
И сега ако замениме во горната сума за вредноста на изразот добиваме:
(-0.5)^2 + (-0.5)^2 + (-0.5)^2 + (-0.5) + (-0.5) + (-0.5) = 0.75 - 1.5 = - 0.75.
 
Значи најмалата вредност на изразот е за x = y = z = - 0.5 и таа вредност изнесува - 0.75.
 
Originally posted by lost in space lost in space напиша:

2. За реалниот број a бројот а+1/а е цел парен број поголем од 2. Докажи дека а2+1/а е сложен број.

Изгледаат можеби лесно, но не успеав да ги решам затоа хелп мее
 
Иамјќи го предвид првиот услов, вториот број не може да биде ни цел број, а камо ли сложен. Мислам дека погрешно си ја препишал задачата. Веројатно требало да биде: a2 + 1/a2 или според моето запишување: a^2 + 1/а^2. Ова веќе има логика, а се докажува на следниов начин:
 
Согласно условот на задачата, го имаме следново равенство:
 
a + 1/a = 2k (k е цел број и k >1)
Го квадрираме горново равенство и добиваме:
a^2 + 2 + 1/a^2 = 4k^2 (сега ја префрламе двојката од лево десно)
а^2 + /а^2 = 4k^2 - 2 = 2 (2k^2-1)
 
Бидејќи k>1 следува дека десно изразот во заградата е цел број поголем од 1, значи десно имаме парен број поголем од 2 - што всушност е сложен број.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 00:54
zdravo matematicari,

sakav da prasam dali nekoj ima link do nekoj dobar tutorijal za matrici, t.e. za primena na matrici vo 3d proekcii.

konkretno, sakam da programiram malku 3d, pa mi nedostasuva malku materjal od ovaa oblast. bi sakal da napraam vakvo nesto. imam kamera, koja ima nekoja transformaciona matrica Tk, i sea, imam nekoja tocka, x,y,z, i sakam da ja "svrtam" kamerata kon taa tocka. znaci, kako da go dobijam vrtenjeto? primer, mi treba, po koi oski, i po kolku stepeni treba da ja zavrtam kamerata za da pokazuva prema x,y,z.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:42
Edna matematichko - ekonomska zaebancija, interesanten e zakljuchokot :))) kako da napravish povekje pari
Ja copy- pastiram na angliski:

Engineers and scientists will never make as much money as business executives. Now a rigorous mathematical proof that explains why this is true:
Postulate 1: Knowledge is Power.
Postulate 2: Time is Money.
As every engineer knows,

Work
---------- = Power
Time

Since Knowledge = Power, and Time =Money, we have

Work
--------- = Knowledge
Money

Solving for Money, we get:

Work
----------- = Money
Knowledge

Thus, as Knowledge approaches zero, Money approaches infinity regardless of the Work done.
Conclusion: The Less you Know, the more money you Make.



Изменето од Marko sk - 22.Јуни.2009 во 01:44
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:48
znaev i porado deka najdobar biznis e da pravis lopati

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 16:41
sirot bratotтага,...izgleda nema ni ,..skrshen dinar!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 00:05
[QUOTE=sasebt] zdravo matematicari,sakav da prasam dali nekoj ima link do nekoj dobar tutorijal za matrici, t.e. za primena na matrici vo 3d proekcii.konkretno, sakam da programiram malku 3d, pa mi nedostasuva malku materjal od ovaa oblast. bi sakal da napraam vakvo nesto. imam kamera, koja ima nekoja transformaciona matrica Tk, i sea, imam nekoja tocka, x,y,z, i sakam da ja "svrtam" kamerata kon taa tocka. znaci, kako da go dobijam vrtenjeto? primer, mi treba, po koi oski, i po kolku stepeni treba da ja zavrtam kamerata za da pokazuva prema x,y,z.pozdrav
[/QUO
Дали тоа се однесува за МатЛаб

http://tutoriali.org/Matlab.html

http://k*rsevi.etf.ukim.edu.mk/ees/kmee/nastava/literatura/matlab_primer_3e.pdf


Кон врв
tevis Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tevis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 22:27
Луге незнам што да правам...
Имам проблем со математика..
дома се утепувам од решавање задачи по математика и ги знам
а во школо кога ке одговарам математика се бунам целата и ензнам да решам една основна задача
така и за тестот цела се тресев и 1 по 1 напишав дека е 3
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 22:48

Originally posted by KanGaro_Toure KanGaro_Toure напиша:

Дали може некој да ми помогне!!


Ми треба дефиниција на Златен пресек од Математички аспект?

и да се опише по дефиниција овој интеграл што е на слика  (не да се реши туку дефиниција од него )


поздрав и фала од напред





kasno no mozebi 'e im pomogne na drugi
integral e povrsina ispod funkcijata
a funkcijata e prava linija y=x  pod 45 stepeni

resenjeto na integralot e (X*X)/2

znaci povrsinata e pravoagolen triagolnik od 1= kateta

toa e  0.5  vo granicata (0-1)

znaci (1*1)/2- (0*0)/2 = 0.5

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.