IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша песна,состав или што било напишано
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша песна,состав или што било напишано

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 138>
Автор
Порака
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 14:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

аплаузаплаузаплауз


...mache...ruchinjata ke te zabolat od tolku tapshanje-ta-na-na...плазење
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 15:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

И глава ме боли од смеење па не перстанувам да се смеам.
Па за ручињава, ех, на аплауз не се штеди.
Еве и за тебе аплауз
Еве и гушка (нема да ми се истегнат надлактиците)големо%20гушкање


...големо%20гушкање...

...could I, have just one kiss?...трепкање
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 23:46
Елка

Со двата прста, нежно и со восхит
ги фаќам лампионите на нашите лаги
додека ја китам елката.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 13:55
Sekunda pred kraj
kade se gleda
deka od zborovi e dosta
i zaludno e se.
Za akcija e vreme
spremanje za skok
i kade se gleda
deka resiv da begam.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 14:03
Imam chuvstvo...deka naskoro,...ke gi napisham najubaviot tekst,
ili  stihovi vo mojot zivot ....

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
eurydice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eurydice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 01:07
Заразени

Ние сме мутанти,
Зар не ти е јасно,
Сè што сме си кажале
Со букви, не гласно,
Нè менува тивко
По крвта ни шета
Ново како вирус
Од друга планета.
Отпрвин нè скокотка,
А после нè боли,
На крај ќе нè скине
Емотивен пролив.


Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 07:22
Za ubav Stojan posle nekolku godini se utvrdi deka e tatko i na tri momцiнјa od kopiliwata oti majkite na nivnite petlinјa go poznaa negoviot znak -petokraka zvezda so dva potkrсeni kraka. Mozebi i nekoe od momicinjata bease negova majstorija, ama neli tie nemaat petlimja, pa taka niedna majka ne bese sigurna vo toa.
        No pred da se utvrdi toa, vo seloto pocnaa kravite da oteluvaat telinja so glava na koza i noze kakvi sto imaat kuciwata a mlekoto im bese izmesano so krv i mirisase na mrsa.
        -Bela lazicka nema da vidime, nitu nie, nitu nasite deca!
        Ubav Stojan komentirase deka go videl edna nokj Mice Prclov i deka ovoj mu se ispovedel kako badijala si ja stavil jamkata okolu vratot, oti onaa svrknatata pak ne go pustala da vleze vo nea i kako povampiren, pa zatoa im gi ebel kravite na soselanite na polna mesecina i zatoa kravite kje ragjale takvi teliwa i mlekoto kje im bilo pomesano so krv i kje truelo na mrsa se dodeka dusata ne mu najde uspokoenie za zrtvata sto mu ja prinel na Amor, a toa mo`elo da se sluci samo vo krevetot na onaa sto imala trmje mesto bunda okolu tesnoto.
          Otprvin nikoj ne mu veruva{e.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 15:47
Кога дојде време да си заминеме дома, бидејќи Верче и кате имаа дозвола од родителите да се задржат до девет часот и ниту минутка повеќе, Ведран и Кате рекоа дека ќе отидат до слаткарницата за да купат сладолед за сите...
-     Вие одете,ќе ве стасаме! – рече Ведран.
          Всушност, тоа беше махерски смислен изговор од страна на Ведран како да останам сам со Верче, а тој со Кате.
        Верче беше расположена и весела како пеперутка која штотуку излегла од својот кожурец.Светеше од радост и расположение како утринско сонце. Толку убава и волшебна ја немав никогаш видено. Ја јадев со погледот и го заситував гладот по нејзината бајност во очите и во душата. Се полнев како слаткарски шприц со шлагот на нејзината девственост.
          Боже, колку многу ја сакав таа ноќ! Секој атом од моето постоење беше вљубен до бесвест во нејзината коса,нејзините очи, нејзините усни, нејзините движења на пеперутка...
          Од нејзините очи ме галеше топлиот летен повеј...
          Боже, колку многу сакав да ја гушнам таа ноќ!
           Да го сетам биењето на нејзино срце во моето...
          Да ја сплотам песната на нејзината душа со мојата...
          Да го пуштам низ коритото на мојот надојдне крвоток бликотот на нејзината крв...
        Колку малку требаше за да ми стане блиска психологијата на некои владетели од минатото кои за таква убавина војни воделе, опожарувале цели градови, убивале и биле убивани...
        Колку малку ми требаше таа ноќ за да ги спознаам чувствата на поетите, кои вдахновени од таква убавина ги испеале најубавите стихови на сите времиња и страдале до крајот на животот...
          Пеперутката зборуваше за своите планови за упис во средно медицинско училиште, а јас смислував начин како да и кажам дека е волшебно убава и дека за неа некој владетел би водел војна во минатото.
          Татко и и мајка и сметале дека тоа е правилен избор за една девојка.
          Татко ми и мајка ми не знаеја ништо за Беатриче на Данте, за Дулчинела на Дон Кихотм за Лаура на Петрарка...
-     Ти, што ќе се запишеш?
           Никогаш не бевме разговарале на таа тема.
          Повторно оној топол повеј од двете ливади во нејзините очи.       
        - Техничко училиште – реков!
          - Инжинер, се насмевбна таа, - Како тато...
           Ми беше мило што ме спореди со татко и. Тој важеше за господин човек. За брзо време стекна углед во целата населба.Веројатно Верче сакаше да има сопруг како татко и. Затоа и м и годеше споредбата со него.
          - Би било убаво! – признав, - гледајки во врвовите на новите чевли, со кои, не знам зошто, шутирав едно камче, заборавајќи на ветувањето што и го дадов на мама       
- Ти си бистар и можеш да успееш! – ме пофали Верче, - Но треба и многу да се трудиш... Да се одречеш од многу задоволства на животот, оти електро факултетот е еден од најтешките!       
- Има уште многу време до него...Прво да го прегазам средното          
Сакав да ја сменам темата, да и кажам дека ноѓе заспивам со нејзиното име на усните, дека во сонот го барам нејзиниот лик под перницата, ама никако не ми доаѓаше идеја како да го направам првиот чекор кон таа тема.
          „Бојан без проблеми би го направил тоа“, помислив и самиот не знаејќи од каде ми дојде Бојан на ум.
          Сеедно, тоа момче навистина умееше да разговара со девојчињата. И да остава впечаток уште при првата средба со нив. Ми стана уште помило што го запознав. Од него би можел многу да научам
        Чув забрзани чекори зад нас, тоа беа Ведран и Кате со нашите сладоледи.       
          Ќе и кажам... Следниот пат кога ќе бидам насамо со неа. Можеби на журката. Да, секако, журките се најпогодни сутации за такви нешта...Додека се танцува... Или...Не е важно, секако дека ќе и кажам.


Изменето од majstorce62 - 19.Март.2008 во 19:11
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 18:30
Umoren sum od sranja,
umoren od se,
sto li mu e sega pa na ovoj ?
Ovde ne se krijam,
nadvor se krijam
i gospodin izigruvam
vozdrzen i seriozen
komu samo eden del
od usta se smeska
i od vega se podiga.
Neprepoznatliv, nevidliv
na site pred oci
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 19:22
Otpatuva nad oblacite
bez pozdrav.
Zborovi vo grlo zastanati
BOL
OCAJ
Krik jak, silen
da go raspara neboto
da te vidam malku,
da te vidam...
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 19:25
ova e recenica sto si ja napisav odamna, ama mnogu cesto si ja preprocituvam среќа
kopnees za mnogu, za SE i koga ke go dobies toa sto go sakas, se plasis deka ke go izgubis, deka se e son, deka toa ne ti se slucuva na tebe...zosto ednostavno ne uzivas vo momentot, zosto ne uzivas dodeka trae, zosto mislis na UTRE i zosto koga kopnees za toa SE ne se tesis deka ke dojde UTRE koga SE ke ti zatropa na vrata...
 
kuliraj
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 20:39
Za denes e dosta
od vozbuduvanja i razbiranja,
za denes e dosta od dokazuvanja
koj sto rekol i kako mislel.
Denov zavrsi onaka kako i pocna
tapo i bledo
i se nadevam deka poveke nema da se vratam
iako drsko se lazam
iako nokva mislite tuka ke mi bidat,
koj kako mislel i zosto mislel
i kade civija se krie.
Vo slucaj sekoj
vozbudlivo si bese,
mrtvi bukvi
a sepak pozivi od mnogu ziveenja.
Кон врв
eurydice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eurydice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 01:21
Кој ми е крив

Од пуста милост на гла ти се качив
Ко мува на слатко ти брмчев нон-стоп
Те гушкав и тегнев, ти бушавев коси,
Ти траеше мирен, трпелив ко поп.

Кога беше немирен те лулав нани-нани
Те смирував за да останеш до мен`.
Кога беше заспан те будев ајде стани
Не можев да чекам до новиот ден.

И природно, трпи-трпи, појќе не се трпи,
Ти реши да ставиш точка на се`
Си ги прибра сите партали и крпи
Аман жено збогум, заборави ме.


Изменето од eurydice - 20.Март.2008 во 01:21
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 09:04
Жена без адреса

-Мила, – ја прашав – зошто ги мешаш поимите љубов и секс за една ноќ?
А таа вртејќи со очите, небаре силно шокирана од моето прашање, ги заби црвените нокти во густата и долга црна коса, одбирајќи еден прамен за да го врти низ прсти, додека несигурно ги листа мозочните виуги и одбира некој од многуте готови одговори што ги чува за вакви прилики.
-Па види, дарлинг, јас животот го гледам како квиз. Нон-стоп некој ти бара да му дадеш џек пот. Јас успевам да им го дадам тоа на мажите, зошто имам умешност да си го поделам срцето на безброј мали коцкички љубов. Е сега, знам ќе си речеш дека многу си имаат сварено супа од тие коцкички, ама што да правам, кога сум толку посакувана!? – ја заврши реченицата отворајќи го малото огледалце, за да си ја поправи шминката.
Баш кога си помислив дека го заврши бледото објаснување, во кое секогаш неминовно го става зборот љубов како маска што навидум го сокрива нејзиното (за многумина) срамно поведение, таа воскликна:
-Ах, и ова заборавив да ти го кажам. Јас во тој квиз не им дозволувам на мажите да играат џокер “повикај пријател”. Не можам со двајца, дарлинг. Тоа е ту мач за мене.
И колку повеќе барав да ми изнесува детали од возбудливиот сексуален живот што го водеше без запирање, толку повеќе се воодушевував од нејзината театрална фацијалност, измешана со еден куп емоции и неартикулирани движења. Во исто време, нејзината личност собираше наивно девојче, искусен манипулатор, кабуки-кралица и жена без адреса.
Додека си ги поднаместуваше тенките хулахопки, ја набљудував нејзината силуета и се најдов себеси како во рацете цврсто стегам камен за да го убијам блудништвото во нејзиниот дух. А таа вртејќи се кон мене, ми носи реминисценција од дамнешна Исусова беседа: Кој си ти за да судиш?
-     Како изгледам? – ме прашува со бисерна насмевка, една од многуте што механички знае да ги става на својата уста, за да ги поттисне горчливите талози од светот што му припаѓа секому и никому истовремено.
-     Одлично! – и велам, пуштајќи го мисловниот камен.
-     Вечерва оперирам во Пелагонија – ми вели. –Другарка ми Маца ми рече дека имало нешто во почвата таму, па речиси на сите им биле како мортадели. – кикотливо констатирајќи, ја закопча ташната, во која ги стави неопходните “заштитни акцесоари”.
-     А што ти фали во Скопје? - ја прашав снисходливо.
-     Абе дарлинг, види...Во Скопје ги има од секаков асортиман, ама најчесто мене ми се погодувале само микроСКОПСКИ. Лоша среќа! – ми рече, откако двајцата избувнавме во несовладлива смеа.
Наклонувајќи го своето тело да ме бакне за поздрав, го почувствував истиот парфем што некогаш мајка ми го ставаше на себе. Во него го олицетворив сеуште свежиот здив на нашиот некогашен среќен живот, додека имав двајца родители и прекрасна сестра. По лицето ми се стркала солза, но скришум успеав да ја стопам во перницата што ја испи како што земјата впива долго чекан дожд.
-     А ти да си легнеш рано и да не гледаш телевизија цела ноќ. Ок? Утре си на училиште. – остро ме погледна, отворајќи ја вратата што е проколнат мост кој ги разделува девојката што ја познавам како најмила сестра и блудната жена без адреса.




Изменето од Quentin - 20.Март.2008 во 09:17
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 138>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.