IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Телепатија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Телепатија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
starchild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај starchild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 18:09
Originally posted by Hanibal_King Hanibal_King напиша:

Neka ne ve lazat demonite TELEPATIJA e nivna izmislica nemojte da pagjate na takvi gluposti
Nikoj covek nema takva mok a Bog ne bi mu dal na nikoj takva glupost zatoa sto toa e najnepotrebno za covekot.
NEMA TAKVO NESTO
A AKO NEKOJ JA POSEDUVA TOA NE MU E OD BOG!



ѓавол
аплауз
Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 21:42
ili na pr si pees nekoja pesna vo um i go pustas tv koga gledas istata taa pesna e na program!  ima telepatija,dovolno razviena...a moze podobro ke e da e uste porazviena,pa da ne mora da trosime pari za kredit na mob a?
Кон врв
Viks Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Viks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 21:50
Општо за телепатијата Зборот Телепатија потекнува од грчките зборови: "tele" далечно и "patheia" чувство. Телепатијата се заснова на екстра сензорна перцепција или абнормално сваќање. Телепатијата често се поврзува со некои абнормални феномени како предвидување, гледање и психокинеза.

Има два вида на телепатија:

Скриена Телепатија е телепатија при која се гледаат нештата пред да бидат пратени од другата страна.
Предвидувачка Телепатија е кога личноста знае за состојбата на умот на друга личност за блиска и далечна иднина.

Кон врв
Viks Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Viks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 21:52
Телепатски способности
Дали некогаш сте знаеле кој ве бара на телефон пред да ја дигнете слушалката? Или ви се има случено да го повикате вашиот најодбар пријател истовремено кога и он вас ве барал? Знаете што мисли вашиот брат пред да го каже тоа? Може имате телепатски способности?

Телепатијата е една од оние необјасниви појави која се разликува од спиритологијата, уфологијата и сличните “теми од другата страна” поради фактот што со неа се бават и војската, медицината, научниците, психологијата и сл.

Иако телепатијата е присутна во човековата подсвест уште од самите почетоци, зборот телепатија (грч. теле –далечина; pathe – чувство) се воведува на крајот на 19 век, поточно 1882 година, кога на универзитетот Кембриџ во Англија се основа Друштво за психички истражувања, кое има цел на научен начин да ги проучува психичките и паранормалните феномени, за да ја утврдат вистина за нив. Друштвото веднаш било поделено на шест оделениа во зависност од гранката на паранормалните појави за кои се имаат бавено. Така настанале оделениа за телепатија, месмеризам, медии, илузии и појава на духови, физички феномени за сетилата и одел за историја на тие феномени. Три години после се основува Америчко друштво за психички истражувања.

Четири години по основањето, британското друштво ја објавува книгата “Phantasms of living” каде за прв пат се воведува поимот телепатија, каде го заменува до тогаш користениот израз размена на мисли. Покрај тоа што во тој дел ги имаат собрано тогашните знаења и теории за телепатијата, имаат извршено и опишано низ на експерименти со луѓе за кои постоело сомнеж дека имаат телепатски способности. Но нивните бројни и разновидни истражувања ги изгубија своите вредности поради непостоење а и со тоа не почитување на денешните строги стандарди.

Дури 20 години покасно психолог од Страндфорскиот универзитет Џон Кувер, за прв пат изведува експерименти со телепатски вежби на погодување на карти. Картите биле направени така да шансите да се погоди одредената карта изнесувало 1:160. Иако луѓето кои учествуваа во експериментот успешно ги погаѓаа картите или пак со читање на мислите на особата што ја гледа картата, Купер не ги сметал резултатите доволно битни да се објават. Сепак со своите експерименти успеал да ги натера другите научници на работа, па така се појавиле стандардни карти J.B.Rhine од универзитетот Duke направил шпил од 25 карти со 5 различни симболи. Секој симбол се наоѓал на 5 карти, по ред тоа беа круг, плус, брановидни линии, квадрат и ѕвезда петокрака. Симболите не беа случајно одбрани. Покрај визуелната претпознатливост и различноста од останатите 4, симболите беа поделени и по бројот на линии. Кругот се состоел од една, плусот од две, брановидните линии од три, квадратот од четири, а ѕвездата од пет линии. Rhine кој бил парапсихолог, ги нарекол Зенерови карти во чест на својот колега Карл Зенер. Во првите години на испитување кандидатите покажуваа зачудувачки телепатски способности, но се открило дека станува збор за превара, бидејќи картите биле претенки па можело да се види низ нив за кој знак станува збор. За да го избегнат тоа, додадена е позадина на картите но тоа било во корист на магионичарите кои почнаа да ги употребуваат за своите трикови (ситни, наизглед неприметни детали на задниот дел од картите), Денешните Зенерови карти имаат потполно бела но непоѕирна позадина.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 23:05
Ми се случило одеднаш да ми помине некаква мисла низ глава или пак слика или настан(нормално што не се случиле, замислени)во стилот „леле замисли да се случи...“ а да нема врска со тоа што го правам во моментот, и по некое време да се оствари истата мисла или сличен настан, и тогаш ако е лошо се чувствувам некако виновна како да се случило само затоа што мене ми текнало одненадеш. Глупаво чувство, не знам дали спаѓа во телепатија ама мразам кога ми се случува.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 07:57
i mene mi se slucuva da mi doagaat sliki koi ne gi kontroliram i zamisli samo sto ke pomislam na nesto toa se slucuva,vikam ova ne e mozno ali naj strasno mi e koga toa se cudni negativni misli koi sum sigurna deka ne gi poseduvam i vo momentot probuvam da prestanam so site aktivnosti da se skoncentriram da gi blokiram takvite misli.brrrrrr gadno
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 11:23
abe aj ne lazete kakva telepati kakvi gluposti...ako vi doagjaat sliki i zvuci idete na pisihijatar, a ne tuka seri da vi fakjame газење%20од%20смеење
Your sweetest nightmare
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 15:01
Fakaat seiri onie sto ne razbiraat, sepak ti treba pogolema mok za percepcja za da razberes nesto vakvo, ne te obvinuvam, ti samo smej si se. I skeptici mu trebaat na svetov...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
starchild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај starchild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 00:07
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

abe aj ne lazete kakva telepati kakvi gluposti...ako vi doagjaat sliki i zvuci idete na pisihijatar, a ne tuka seri da vi fakjame газење%20од%20смеење


mnogu smesno! ti ako ne si dovolno evolvirana da sfatis nekoj poim bojle ne komentiraj taka popametna si
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 14:45


za sreka nekoj dobro znael sto se treba da ni dade
da mozeme da menuvame ...

nekoi raboti ostanale kaj nekoj ...

se znae koj !!!

komunikacijata preku telepatija e normalna rabota ...
ama od ovaa suma na informacii ...
veke se imame izgubeno ...

ama sepak ke naideme po nekoj znak ...
i odime ponatamo ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
oAr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oAr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 17:41
Мене ми се има случено на мобилен телефон кога ќе додадам нова слика, клипче...и одам после некаде, луѓето како да се конектираат на тоа и го коментираат, како веќе да сум им покажал што имам на мобилката.
А највеќе ме нервира кога ќе земам филм да гледам и почнуваат некои сцени и ликови да се појавуваат (без каскадерските сцени) и да ми го расипат филмот унапред.
Цело време барав на интернет за телепатија..како да го заклучам ова мозоче..
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 11:10
Сите ние сме во постојана телепатска комуникација само што честопати затоа не сме свесни. Мислите иако не ги гледаме, тие се присутни како невидливи енергии и бараат начин да се остварат. Во таа смисла телепатијата не е никаков феномен но воедно крие безбројни опасности. Ефектот од она што го мисли човекот секогаш порано или подоцна го погодува човека самиот во некоја форма.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 11:31
Ajde da probam da vi objasnam zosto se slucuva za nekoja licnost da znaeme sto ke kaze, uste pred da go kaze toa. Nasite mozoci imaat elektrostatsko pole, zosto nie imame biopotencijal. E sega toa pole e naizmenicno i ima nekoja odredena frekvencija. Sekoj mozok ima razlicna frekvencija. Isto kako radiata ke go podesis na edna frekvencija i slusas edna stanica, posle pak ke go podesis, druga stanica. Isto e i so mozocite. Telepatite go podesuvaat mozokot na nasata frekvencija i tocno znaat sto mislime. Ako so nekogo go pominuvame pogolemiot del od denot nekolku godini nasiot mozok sam se podesuva na frekvencijata na mozokot na taa licnost i zatoa znaeme sto taa licnost misli.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 11:58
Originally posted by krin krin напиша:

..........плачење OVA NE E VOZMOZNO...ZAREM ZIVOTOT E VAKOV?изненадувањеизненадување



telepatija-rezultat poradi prirodata na covekot da bide povrzan so nesto
pa taka ako ste povrzani so roditelite tie ce ve upravuvaat
   ako ste so parite parite ke ve upravuvaat
    sko ste povrzani so alista tie ce ve upravuvaat a   ako ste povrzani so vnatresniot svet   so vas od nadvor nikoj ne ke moze da ve upravuva
   pa taka ako ste povrzani so pozitivniot svet vo vas, so vas nikoj ne ke moze da komanduva, no poradi telepatskata povrzanost na svetlinata so site lica vie ke bidete magnet koj ke gi privlekuva site lica odnosno telepatski ke vlijaete vrz site,
   -i ako ste povrzani so negativniot svet vo vas site procesi koi se spomnati ke se slucuvaat no samo vo invertirana   forma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.