IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Хитлер  vs  Џ.М.Кејнз
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хитлер vs Џ.М.Кејнз

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хитлер vs Џ.М.Кејнз
    Испратена: 29.Октомври.2007 во 14:20

Не дека јас сум го увидел ова , ама е стварно инетересно...

Значи уште Џоан Вајлет Робинсон увидела дека Кејнзовата парадигма на државна интервенција и „видливата рака на државата “ е неопходна пред Смитовата „невидлива рака на пазарот“ и неговата сила за саморегулација - не е нишо ново ...Туку самиот фирер А.Хитлер истото го применувал, се разбира без теоретска рамка со научна верификација. Значит , дали овој модел на функционирање на стопанските системи да се прифати како Кејнзова теорија или Хитлерова практика?
 
Шо мислите вие....
 
ПС не сум нацист и не го величам... но  ова е економско-историска енигма...!!!
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 16:05
jas go ucev kejn i neokenzijancite...tvojata teorija nikade ne sum ja zabelezal...doobjasni 
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 16:11
ЛОЛ    не знам шо да дообјаснам. Ова не е моја торија, а не е ни теорија. Само заклучок од Џоан Вајлет Робинсон кој јас мислам дека е точен.
Значи за поограничените членови да дообјаснам, се работи за владино раководење на сегменти од економијата како шо се фискалната, даночната и сверата на јавни работи и јавни набавки какоо би се стимулирала ефективната побарувачка и би се зголемила вработеноста.
Саав да реча газење%20од%20смеење дека Хитлер тоа го користел меѓу двете Светски војни пред тоа да биде теоретски дефинирано.
Саав да дода....  дека антихристот имал и одредено значење во позитивна смисла...црвенеењецрвенеењецрвенеење
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 16:24
Originally posted by TemplarAssasin TemplarAssasin напиша:

ЛОЛ    не знам шо да дообјаснам. Ова не е моја торија, а не е ни теорија. Само заклучок од Џоан Вајлет Робинсон кој јас мислам дека е точен.
Значи за поограничените членови да дообјаснам, се работи за владино раководење на сегменти од економијата како шо се фискалната, даночната и сверата на јавни работи и јавни набавки какоо би се стимулирала ефективната побарувачка и би се зголемила вработеноста.
Саав да реча газење%20од%20смеење дека Хитлер тоа го користел меѓу двете Светски војни пред тоа да биде теоретски дефинирано.
Саав да дода....  дека антихристот имал и одредено значење во позитивна смисла...црвенеењецрвенеењецрвенеење


ti ni samiot ne se razbiras sto zboruvas
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 16:27
абе види сега... многу е безвезе да ме дескредитираш со вакви изјави.... ако си учел за кејнз ке знаеше за шо прам муабет...
Значи си фејк и остајме на мира... И престани сиве теми да ми ги уништвиш...


Изменето од anastea - 12.Септември.2008 во 16:10
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2007 во 00:07
Прво, вака поставена темата, авторитет против авторитет - ништо не кажуваш или докажуваш. И Кејнс кажал добри работи, и Смит, и уште Х други економисти. Многу често си противречат едни на други, а сите сепак имале мозок барем по малку. Ако сакаш да докаже една теза, колку и да е глупава, може - но треба со аргументи - а кажано "тоа е вистината затоа што тој и тој вика така" звучи малку детски и простичко.

Второ, не разбирам што сакаш да кажеш со темата - дека Хитлер имал монетарна политика? Е и? Сите имале - и нацисти и демократи. И не почнало тоа со Хитлер, туку официјално во 17 век со првите обврзници на Банката на Англија, а неофицијално којзнае кога. И не завршило со Хитлер - и сега секоја земја има монетарна политика. Дури и најзакоравените класичари/неокласичари што добивале Нобелови награди за деманти на Кејнс се согласуваат дека државата треба да има некаква монетарна политика.

Искрено, не ми е јасно што ти бара Хитлер во тезава - најверојатно со него ти звучела поинтересно.

Спори си, убаво е што се интересираш, ама дај малку посериозно. И нешто те снема во темата за Вебер - ми се чини дека читаш премногу книшки за конспиративни теории  и со секоја нова и нова тема - Протестанти, Нацисти, Американци... Да погодам, следната е за Масоните намигнување  (Не се секирај, не си ги земам при срце, не сум ниту едно од четирите наброени голема%20насмевка)  

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2007 во 00:39
Ma znam deka ne si... ti si emigrant vo CrownPoint Indiana ili shofer vo Garfid New Jerrsy... Ne sakav nisho bombastichno ili da pram nekoja teorija..ama me nervirat sho komentirate ako ne ja razbirate temava...
se mislit na cel set politiki teoretski definirani od Kejnz koi pred toa za prv pat vo istorijava na vodenje ekonomska politika od strana na drzavata, ja sprovedol Hitler. Ne znam kako da vi objasnam... Koj * komentirate... ojte prochitajte prvo... A ti argat te chitav nesho na paypal... ekonomijata ne e samo kartichite sho ti gi uvalvet za da gi lizgash po WalMart... taka da ne se sekiraj, ne sum jas toj film konspirativen.. ama ko ke prochitash nesho pojke od Kasni Porasni- togash komentiraj na moi temi...

 



Изменето од gonzo - 19.Октомври.2011 во 13:45
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2007 во 01:00
OouchсмешенМногу сум те изнервирала изгледа намигнување. Ич не се секирај за мене, ниту живеам во Џерси ниту во Индијана (ништо против луѓето што живеат таму или било каде), ниту сум "zadnja rupa na sviralo", не работам аргатска работа, а и ми се чини доста сум поквалификувана од тебе. Ама дипломата и работата и немаат толку голема врска - прочитај ми го претходниот пост - колку и да е некој паметен и образован можеш да докажеш дека греши - со добри аргументи - а не со навреди или цитирање големи имиња.

Значи што стана со темата? Јас си коментирав и по неа, еден параграф само посветив на тебе. Што си прочитал од/за Кејнс?

И уште нешто - "ti si emigrant "....."sam si ja izdavash plitkosta..." - Eee трет пат ти кажувам дека не сум машко - не секое име што не завршува на -А е машко, сигурно знаеш - ај штом си толку паметен запамти;)



Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 00:34
hehehe :)

interesno... samo ne mi e jasen finalniot zaklucok.
Dali Kejns e losh zosto imal ista doktrina kako Hitler, ili Hitler e dobar zosto koristel teorija na Kejns?

намигнување
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 17:29
Сенсеи, нема заклучок тамата голема%20насмевка. Јас всушност не гледам ни теза, каде пак заклучок; само рекла-казала мечтаење 
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 23:29
Mislam deka ima nesto, samo avtorot ne e dovolno upaten vo problematikata za da finishira so poenta.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 01:51
Avtorot ne se zamaratda viobjasvitako ne gledate poenta....
Ustvari, kazano e vo pocetoot...
Кон врв
tomsaso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomsaso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 01:36
Да да, Хитлер има специфична политка, имав неколку книги за Economics of Faschisam во мини-економската библиотека ама пошто ми се во аудио записи и стварно немам време - не сакам да ги преслушам.
Џоан Робинсон, не ме бендисува ич, макар што сакам да држам некоја средна позицја, ама не ме бендисуваат сите што ни малце не постанале еклектични.

Да, еурека сега баш ми текна нешто, види вака неколку примери за релативноста на кејнзијанската политика и таа на Хитлер:
- Викаат дека Хенри Форд вовел плати за ефикасност пред тие да бидат воведени во самата економска наука
- Ајде да тргниме вака, ти возиш пикап и разносуваш кафе, и примаш по отприлика 1 полн товар порачни на секои 3 дена. За да упростиме препоставуваме дека ги испорачуваш само во два спротивни правци. Имаш рок 7 дена да го однесиш кафето одкако кје ти го порачаат. И првиот ден примаш 1/8 порачка за местото А и 1/8 порачка за местото Б... дали ќе го однесиш кафето и ако го однесиш каде????
Никаде... едонставно секако ќе го тепаш патот, барем ќе заштедиш на фиксни трошоци(ќе се разводнат) ќе му ги однесиш порачките третиот или четвртиот ден кога ќе можеш да товариш повеќе...

Е сеа ова е многу филозофирање ама што е поентата... Па на луѓето пред 300 години во иста стуација не требало некој да му кажи дека постојат економии од обем, и дека тие функционираат некако поспецифично, за да знаат како да го разносуваат кафето... Истото е и со ова на Хитлер, тоа што некој применил одредена економска политка пред таа да биде воведена во самата економска наука не е ништо ново. Кејнз постави темел на нешто многу големо, останатото е на генерациите кои доаѓаат, а тоа не е Џоан Робинсон со тврдокорните ставови врзани за темелот, тоа се Семјуелсон со неговата неокласична синтеза, Новите Кејнзијаци со навлегувањето во микроеконмската фундираност на кејнзоновиот модел.

Значи Хитлер и Кејнз на вага не се клаваат, оти ако знаел Хитлер дека применува специфична економска политка(бил свесен за тоа), истата можел да ја запише и да ја објави, и ако не насекаде во светот ама сигурно една-две земји ќе се применеше и ќе се спречеше Големата Депресија.Ако некој направил нешто за што не бил свесен, тој не достигнал ништо.

"Оваа книга ја нарекувам Општа Теорија на вработеноста, каматата.... подвлекуваќи го зборот општа, ... свесен сум дека концепции различни од оние класичните ќе ги променат светските економски политки во наредните десетина години"
Џон Мајнард Кејнз - Општа теорија на каматата, вработеноста и парите

Изменето од tomsaso - 16.Јануари.2008 во 01:41
Кон врв
Tourmented Soul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tourmented Soul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:51
Хахахахах
да уствари, тоа сакав и да казам.Но не е дека не постигнал ништо. Тој не бил свесен што постигнал. Ако добро разгледаме ке видиме дека Хитлер во пракса го спровел она што Кејнз теоретски го конципирал 15 години подоцна, а за тоа на Хитлер не му е оддадено ниту едно признание. Сепак тој не бил економист
Во суштина, Кејнз мозда и не заслузуват толку респект, бидејки Хитлер пронашол начин да ја стимулира ефективната побарувачка и пред него. Така да Кејнз и не го спасил капитализмот од пропаѓање.Тој бил спасен од Хитлер и пред да дојде големата депресија 29-та.
Поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.