IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - HPV и HPV вакцина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HPV и HPV вакцина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 17:23
Живи били па видели, додека не се расчисти случајот не треба да се избрзува со било какви заклучоци, мада ова не звучи баш добро ама што е тука е.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 18:18
А јас од кога зборам, уште од првата страна на темава...оф мори мајко што ме роди толку умна.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
nenic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nenic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 17:00
od hpv mozes da se zarazis samo ako imas i 1 partner pa toj da pominal sito i reseto...hpv e doneseno u drzavava koga dojdoa ovie govedava od KVOR pa nasive "domakinki" pocnaa da go sirat po gradovite pa dojde i do najpostenite devojki...inace aj neka vie so sreka na site sto go imate,mada se leci ama mnogu e tesko,treba da imas jaka psiha pred se...
Кон врв
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 15:11
Tetka mi raboti na ginekologija i mi rece "sedi madro" koa ja prasav za vakcinata...da pocekam da se vidi kakvi ke bidat rezultatite...taka da...mislam deka site treba da pocekame, kako sme terale dosea taka i otsega...nikade nema da ni izbega vakcinata!
Кон врв
mamamija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Локација: Botswana
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 20:29
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Еве што се случува кај една пациентка која има ХПВ и ЦИН 1 и оди на контрола во Државна болница во Скопје...

Пациентката: Докторе може ли да ми направите денеска и ПАП и типизација на ХПВ?
Докторот: Не може. Ако сакате типизација ќе мора да платите 1800 денари. Фондот не ја покрива. Само ако покаже папот сомнеж за ХПВ, тогаш ќе правиме типизација. А зошто сакате типизација? Имавте односи без презерватив?
Пациентката: Не, туку имав прилично стресен период во последно време, па.....
Докторот: ХПВ е сексуално пренослива болест нема врска со стресот....

Пациентката си замолчи. Џабе и е што се информира од интернет за стресот и ХПВ-то. Џабе и е што знае. Џабе и е што се грижи за себе...........
Таков е здравствениот систем во РМ....Фондот не покрива типизација кога сакате, туку кога ХПВ-то ќе ви направи промени од потежок карактер.........тогаш...

Тогаш кога е веќе касно...
Нова сум на форумов го прочитав цел и ке почнам да разговарам за темава бидејки гениталното здравје како жена ми е едно од најважните работи во мојот живот. Ја ископирав polzavce бидејки ме изреволтира постот од две страни: од неинформираноста на женската популација за тоа што претставуват вирусите, како можеме да ги добиеме, што предизвикуваат и како може да дознаеме дека ги имаме и односот на гениколозите кон сите тие незапознаени жени кои не само што би си предизвикале штета кон себе со своето незнаење туку се и потенцијална опасност за некоја друга жена (се разбираме нели?!). Добро е што конечно жените МОРААТ да отидат еднаш годишно да направат ПАП-тест за да стекнат право на плави картони за наредната година, па така веќе им станува јасно дека геникологот е битен како и стоматологот. И кога веќе некако се подигна свеста на сите жени, сега сите тие се збунети од купот информации кои ги читаат насекаде и неможат да разберат колку лесно нашите ценети генитални органи можат да станат животинско царство на бактерии, вируси, квасци и останати мали ама многу опасни животинки.
Е сега е прашањето: “Зошто нашите гениколози не се постават малку подрско околу оваа проблематика на неинформираност?“. Точно е дека нетреба да се крева паника околу евентуална ХПВ-инфекција дури ПАП-тестот не покаже CIN1 промена, но точно е и дека таа CIN1 промена може да биде привидна како резулатат на едни животинки кои се викаат Мycoplasma hominis i Ureaplasma urealyticum, Chlamydia trachomatis i Trichomonas vaginalis. Овие микоплазми неможеш ни да претпоставиш дека ги имаш ако геникологот не те упати на Микробиологија на рутински преглед, бидејки тој со голо око НЕМОЖЕ да ги препознае и токму поради тоа што не предизвикуваат никакви промени ниту на исцедокот, ниту пак предизвикуваат болка, а предизвикуваат многу страшни последици ако не се излечат (ако ве интересира ке отвориме тема). Е ова грото од нашите гениколози не го прават, а и никогаш на своите пациентки не им го имаат ни спомнато.
Па така имаме извици од типот ЛЕЛЕ МОРИ МАЈКО ШТО МЕ СНАЈДЕ, имам запушени јајцеводи, имав спонтан абортус, морам да правам конизација бидејки имам CIN2 и така натаму...
Девојки и жени информирајте се и превземете си го здравјето во свои раце, затоа што никој друг не мисли за вас !!!
Инаку се од испитувањата е скапо, ама не нешто што неможеме да си пружиме. На терет на ФЗЗ е вкупно 1300-1500 ден (микробиологија, уринокултура и типизација на HPV) дел се плаќаат кај геникологот дел во Институтот за Микробиологија со паразитологија. Типизацијата во МАНУ беше 1200 ден, а сега незнам прашајте на бројот 02/32 35 410 тоа не е покриено од ФЗЗ.
Дадов критика и информации ке ми биде мило да прочитам реплика   
Поздрав до сите паметни девојки
p.s. Инаку вакцината не дека не е добра, кај нас во Македонија за жал не е добра. Сега за сега не размислувајте на таа лудост

Изменето од mamamija - 11.Март.2009 во 22:20
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 10:44
mene mi kazaa deka ne bila isparvna,zatoa sto mozela da napravi nekoi komplikacii,kolku e ova tocno pojma nemam
Кон врв
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 11:55
Тоа е веќе повеќе од јасно...само не ми е јасно зошто никој не крена узбуна околу таа работа збунетост
Тоа требаше да се направи на големо, да се тужат властите ако има евентуални последици!!! Деца страдаат бре, за они да се фалат пред избори!!!
No expectations, no disappointments!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 12:00
е бе луѓе,..... јас ја примив и здрава и жива сум..... уште 5-6 школски ја примија и тие се ок...... не се нервирајте... нели вие не ја примивте ??? намигнување 
Кон врв
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 00:06
super...големо%20гушкање bas se raduvam ako e se vo red...pretpostavuvam deka e individualno...молитва
...zoso poznavam devojce sto ne se cuvstvuva bas najdobro posle vakcinata...тага големо%20гушкањеголемо%20гушкање
No expectations, no disappointments!
Кон врв
gushkalo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gushkalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 12:04
Jas ja primiv i voopsto ne se cuvstvuvam dobro. Najtragicnoto e sto doktorite neznaat sto mi e, a imam konstantna temperatura od 37.2-3 i glavobolka
Кон врв
gushkalo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gushkalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 01:19
Ima li nekoj so isti simptomi, po vakcinata...ili da ja baram pricinata na drugo mesto...
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 14:21
Originally posted by picky picky напиша:

super...големо%20гушкање bas se raduvam ako e se vo red...pretpostavuvam deka e individualno...молитва
...zoso poznavam devojce sto ne se cuvstvuva bas najdobro posle vakcinata...тага големо%20гушкањеголемо%20гушкање


па... како и за сите вакцини... мислев и на тие што ни ги даваат во прво - второ одд..... некои ништо не им е... а некои едвај доаѓаат при себе.... големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
mamamija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Локација: Botswana
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 14:50
Гушкалче, Секоја примена вакцина ги дава истите симптоми; благо повишена температура, малаксаност проследена со главоболки. Но нивната долготрајност е индивидуална. На организмот му треба време да створи АНТИТЕЛА кои во иднина ха несаканото заразување со ХПВ не би му дале да предизвика болест. Температурата ја имаш затоа што белите крвни зрнца - леукоцити се борат со протеинските компоненти од вакцината и си го штитат организмот, од таму е и малаксаноста. При секоја настинка тие зрнца се борат и телесната температура ни се покачува, и некои настинки ги победуване брзо, а кај некои ни помагаат витамините кои мора да ги внесуваме поинтензивно, минералите од супата и алкалоидите од чаевите, а кај некои треба да пиеме антибиотици затоа што тие бактерии се појаки од нашите леукоцити и така не разболуваат.
Е затоа што непостојат вакви антибиотиции а со тоа и витамините насиоот имонолошки систем неможе да ги победи ХПВирусите мораме да примаме вакцина за нашиот организам вештачки да стори антитела кои не сме ги наследиле од мама .
Овде имаме полемика дали вакцината која ја примаме овде во Македонија е направена да створи антитела и тоа е единствената нејзина улога или тие протеински копоненти кои ги содржи и се копија на ослабени ХПВируси нема да направат антитела туку со тек на време ке си најдат погодно тло во организмот и ке почнат да си функционираат како вируси (нормално притоа разболувајки не). Но квалитетот на вакцината може да се увиди по неколку па и повеке години.
Затоа немој да се грижиш симптомите ке ти поминат и ке бидеш добро. Едноставно твојот организам подолго ке се бори
Пмогни му и зајакни го имунитетот, јади јаболка и прополис. Еве нешто што и јас моментално го правам - пијам чај од магдонос - две кесички на ден но не подолго од една недела
Ајде гушкало фрлај се на работа !!!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 15:04
Мамамија,а што е тоа Прополис ако може информација да кажеш.
Тоа од пчели некој продукт е или сум грешка?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.