IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Света Троица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Света Троица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 26>
Автор
Порака
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:48
Originally posted by mist mist напиша:

дај објаснување за тројството!
како веќе да не ти е дадено туку ајде ке ти дадам ама што фајде кога нема да го прочиташ МНОГУ ГОЛЕМ ке ми биде  постот
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:53
нека биде малку а добро,  катко  а паметно а не големо и недобро,  големо а глупаво.

Незнаеш да ги извадиш најдобрите коментари од тој твој голем пост од каде што го копираш? Не си способен да направиш такво нешто?
Незнаеш сам да објасниш кратко и јасно па мора да копираш големи постови?
Незнам што е проблемот, или нема кратко паметно објаснување во вркса со Тројството?
Воедно, го објаснуваш тројството .. значи го објаснуваш  Бог или ова е нешто друго?

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 17:01
пробајте  rice,  пробајте.

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 17:16
Орто,  нема да ти обврнам  внимание на навредите, како да не постојат. Не вреди да ти обврнам внимание нити на твојот пост во целост, ама ајде.
Се сложувам со тебе дека НИКОЈ неможе да го одговори тројството накратко, ЗОШТО? Затоа што ако се одовори накратко, човеќ ќе свати дека тоа нее логично и ќе се откаже од тројството па и од цело христијанство.
Друго, мислиш дека малите мозоци можат да апсорбираат толку многу информации и да раберат нешто? ГРЕШИШ, за мали мозоци како мене, трба според твоите кажувања, краток и јасен текст.
Друго, ајде те молам чим знаеш извадиги најдобрите коментари од "твоите" долги постови затоа што ако е големо постот, неможам да го сватам со моето мало мозоче, неможам да го апсорбирам сето тоа, ќе ми блокира мозокот ... или можеби сакаш ДОЛГ ПОСТ за баш тоа да го постигнеш, е?
Со кванитет можеби им ги перете мозоците на луѓето, нели?

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 17:22
kvantitet ili  kvalitet?

rice odgovara = Kvantitet!

Dead
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 17:38
Originally posted by mist mist напиша:

Орто,  нема да ти обврнам  внимание на навредите, како да не постојат. Не вреди да ти обврнам внимание нити на твојот пост во целост, ама ајде.
Се сложувам со тебе дека НИКОЈ неможе да го одговори тројството накратко, ЗОШТО? Затоа што ако се одовори накратко, човеќ ќе свати дека тоа нее логично и ќе се откаже од тројството па и од цело христијанство.
Друго, мислиш дека малите мозоци можат да апсорбираат толку многу информации и да раберат нешто? ГРЕШИШ, за мали мозоци како мене, трба според твоите кажувања, краток и јасен текст.
Друго, ајде те молам чим знаеш извадиги најдобрите коментари од "твоите" долги постови затоа што ако е големо постот, неможам да го сватам со моето мало мозоче, неможам да го апсорбирам сето тоа, ќе ми блокира мозокот ... или можеби сакаш ДОЛГ ПОСТ за баш тоа да го постигнеш, е?
Со кванитет можеби им ги перете мозоците на луѓето, нели?

Еве ти пак сега,mist се гледа дека ВООПШТО не си прочитал ниту еден мој пост-доколку би прочитал ќе видиш дека во сите мои постови НАЈВАЖНИОТ дел кој што ти го бараш е ОБЕЛЕЖАН СО ЦРВЕНИ букви за да се забележи СВАЌАШ
Затоа моите долги постови не можат да се извртат тие се целосни -комплетни  ако нешто сакаш да извртиш НЕМОЖЕШ -заради тоа уште и ќе ги има ,а ако сакаш да ги читаш ФОКУСИРАЈ се на буквите со ЦрВЕНО  
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 17:45

 


каде е овде ЕДНО? Една Личност?
КОлку личности гледате тука, ЕДНА? Shocked

Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 17:56
Originally posted by mist mist напиша:

kvantitet ili  kvalitet?

rice odgovara = Kvantitet!

Dead



KANTITET ILI SILA

MIST ODGOVARA---SILA!!!DeadCry
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 23:33
Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
Mist koga mojot zbor ne go pocituvas, znaci i mene ne pocituvas...ako ne veruvas na Bozjiot zbor ne veruvas vo Boga....i te molam kako ovde baras odgovor za Sveta Troica koga dali si videl sto pisuva vo vasiot prekrasen citat od koranot...

 
Neli gledate deka i Muhamed se poklonil na Svetata Trojca...
 
 


Originally posted by belichka belichka напиша:

 
Prvo i Ti imas greska vo pisuvaweto Sveta Troica mist.
 
Ama mene mnogu ne mi znaci tvoeto pisuvawe...



беличка, јас се трудам само да напишам како вие што пишувате, како што треба правилно. Јас несакам да ве провоцирам и навредувам како што сакате вие, да кажете мОхамед наместо Мухамед.
Ова погоре се ТВОИ коментари па те молам, како да го пишувам од сега натаму тоа нелогично и необјасливо Тројство?

1. Sveta Troica
2. Svetata Trojca...

Двете пишувања се твои, КОЕ Е ПРАВИЛНОТО при кое треба да се приджувам?
мислам дека на тоа со Ј, затоа што велиш ГРЕШАМ кога пишувам БЕЗ Ј.
Во ред е ако не ти значи моето пишување, немам проблем за тоа, НО треба да ти значи ТВОЕТО ПИШУВАЊЕ, нели?
И. чекај да ти објаснам за тоа НИЕ, што бараше објаснување.

 
 
:)))) Aj navistina prostete jas se smeev na aladin ama i mene me snajde...........Embarrassed
Ama mist ti si kriv ti se fakas za po edna bukva, taka da si znaes....a jas se brzav na rabota, int. mi paga na dve min...a i voopsto nikogas ne proveruvam toa sto postiram...
 
A inaku pravilno e Sveta Troica...toa e pravilno bidejki ne se misli na trojca, tuku na triednost kako sto e vodata vo trite svoi agregatni sostojbi sekoja od niv e razlicna fizicki , a sepak edna po sustina...Sv.Avgustin veli:,,Ti ja gledash Troica, ako ja vidish ljubovta,,Odnosno, ne tri Boga, a eden Bog vo tri Lica - Troica Edinosushtna i Nerazdelna. Site tri Lica imaat ednakvo Bozhjo dostoinstvo, megju niv nema ni postar, ni pomlad; kako shto Bog Otec e vistinski Bog, taka i Bog Sin e vistinski Bog, i Duhot Sveti e vistinski Bog. Se razlikuvaat samo po toa, shto Bog Otec od nikogo ne se ragja i ne ishodi; Sinot Bozhji predvechno se ragja od Boga Otca, a Duhot Sveti predvechno ishodi od Boga Otca. Site tri Lica na Presveta Troica - Otec, Sin i Sveti Duh, - vechno prebivaat vo neprekinata ljubov i sostavuvaat edno Sushtestvo (Bitie) na sesovrshena Ljubov .
 
A zasto adzija velis obratno, dali ne sum vo pravo...?
 
 
 
 


Изменето од belichka - 16.Декември.2006 во 23:34
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 23:38
Августин сигурно не рекол Тројца, бидејќи пишувал на латински. Тоа е превод.

Но терминиот Тројца/Троица, почнува во словенските јазици да се користи доста доцна, не е погрешен секако, но посоодветен е Тројство, бидејќи јасно укажува на тоа дека не се Тројца посебни, туку дека е тоа ТроЕдинство=Тројство

Чао.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 23:50
.

Изменето од khaleefah - 23.Мај.2007 во 13:05
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2006 во 01:57
Originally posted by mist mist напиша:

На беличка е беше чудно зошто во Светиот к*ран се споменува НИЕ па го зеде тоа, без никаков факт, без читање на целиот к*ран, без консултирање со литература, како поклонување на Свето Тројство што колку што сваќам јас, таа сакаше да каже дека исламот нее монотеистичка религија туку ете, имало и во исламот Тројство, тоа ест, политеистичка религија.
Ова прашање го поставуваат многу луѓе на муслимани, кои ги обвинуваат дека Исламот не бил монотестичка религија и дека во исламот имало верување во 3 Богови како во христијанството, а не во Еден и Единствен, искрено, незнам од каде ова во главата на Беличка.

Вака сега, Исламот е стриктно монотеистичка религија која во верувањето во ЕДЕН Бог е многу прецизна а не конфузна како што е христијанстото, 3 во 1 и тн, како да е ова наградна игра која ја промовира Аџија!

Во исламот се верува во Еден Бог, Единствен, без лица ко божем да е јакна со повеќе лица, и со unique атрибути.

Се консултирав и со енциклопедија, за да ви кажам повеќе факти за прашањево, за повеќе да ви биде едноставно а не комплексно.

Два типа на Множина=
Во некои јазици, има 2типа на множина. Едната множина е множина на Број реферирајќи се на квантитет, нешто што е повеќе од 1, а другата множина а множина на Респект, множина на Големите.

Во англискиот јазик, кралицата на Англија се реферира себеси како НИЕ (WE) наместо ЈАС (I). Ова е позната како "Royal Plural"

Ravij Gandhi,  бившиот премиер на  Индиа  велеша на  неговиот јазик "Hum dekhna chahte hain" каде Hum значи НИЕ  што е повторно  таков тип на множина.

Исто така, во Арапскиот јазик, кога  Алах се реферира себеси во к*ранот, тој често го употребува арапскиот збор "Nahnu" што значи Ние. Тоа нее множина за број туку множина за која зборувам, множина на  Респект, на Големите, "royal we".

Ведно, да ви кажам што се вели во к*ранот, ако сте сеуште за тоа дека исламот подлегнува на христијанството и е политеистичка религија.
"Say He is Allah the One and Only."  [112: 1]
Се надевам нема да ви треба превод овде.

Понатаму, што вели Енциклопедијата во врска со ова а јас цитирам

This is also known as the "royal 'we'" or the "Victorian 'we'" because it has usually been restricted to august personages such as monarchs , bishops, popes, and university rectors . The idea behind the pluralis majestatis is that a monarch or other high official always speaks for his or her people. For example, the Basic Law of the Sultanate of Oman opens thus:
On the Issue of the Basic Law of the State We, Qaboos bin Said, Sultan of Oman…

( Се вели дека ваков тип на множина се употребува или употребувал од монаси, папи, ректори и тн. Има и еден пример на реченица исто така која е во италик)

We are a grandmother. — Margaret Thatcher announcing the birth of Mark Thatcher's son Michael in 1990.

(Тука пак имаме пример на употреба на Ројал Ви, значи НИЕ сме баба!)

We are thus led also to a definition of "time" in physics. - Albert Einstein.


Се надевам се разбравме и беличка е задоволна со договорот. Ако не е доволно ова, и јас ќе се послужам со примерите на другите кои коментираат тука, значи Копи/Пест.


 Koran so enciklopedija dokazuvas, voopsto ne te prasav kako kralicata se ssamonarekuvala i kako nekoi sami se vozvelicuvat...
 
ne e gramaticka nelogicnost tuku bas onaka kako sto rekov mist,   Bozjata mudrost e tolku golema i nepobitna sto i ne ja zabelezuvate provlekuvajki vi se i niz koranot...
 
 
Chovechkiot ogranichen um ne mozhe da ja svati Tajnata na Sveta Troica,
Vsushnost, ljubovta e nevidliva, no ja poznavame po nejzinite realni svojstva i dejstva, shto znachi, tajnata na Presveta Troica mozheme da ja razbereme vo srceto, t.e. preku ljubovta, otkolku so nashiot slab um.
muslimanite veruvaat vo Bog, koj se sostoi od edno lice, no koga "Bog" bi bil edinechen, toj ne bi mozhel da bide Bitie na Sushta (chista, sovrshena) Ljubov, bidejki za ljubov se potrebni najmalku dve lica, a brojot tri oznachuva polnota, t.e. sovrshenstvo. Bog go vpechatil pechatot na
troichno edinstvo vo sekoe Svoe tvorenie: chovekot e triedinstvo - od telo, dusha i duh (eden potpoln chovek); teloto chovechko se sostoi od tri glavni dela: glava, trup i noze (edno potpolno telo); sovrshenata (potpolna) raka se sostoi od tri dela: nadlaktica, podlaktica i dlanka (edna raka); prstite chovechki se sostojat od tri povrzani dela, i ako se otseche del od eden prst, toj kje ja izgubi svojata potpolnost, t.e. kje bide
nesovrshen prst. Svetot e tridimenzionalen, a sekoe rastenie i sekoj plod se sostoi od tri glavni dela. Sonceto se sostoi od sonchev disk, toplina i svetlina; vodata se javuva vo tri vida: techna, smrznata i parea, itn. Vremeto ima tri vreminja: minato, segashno i idno; lichnosta na chovekot se projavuva preku misla, zbor i dejstvo, i se shto Bog stvoril ima pochetok, sredina i kraj. Odnosno, vo seta priroda na svetot i chovekot, Bog go vtisnal Svojot pechat, kako shto i sekoj zemen umetnik - tvorec go ostava negoviot pechat vo svoite tvorbi. Ako vnimatelno ja izuchuvame i nabljuduvame prirodata na svetot,
kje ja vidime sesovrshenosta na Boga.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2006 во 02:17
 
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Ucam Matematicka logika ama dosega 3=1 ne sum videl.

Dobro be luge objasnete ima li logika ova sto go zboruvate?
 
 
khaleefah be.......harbur be......
 
Originally posted by harbur

“Mi smo nebo mo}i Svojoj sazdali, i Mi smo, uistinu, oni koji ga sire.„ _(Az-Zariyat, 47) [/QUOTE]

 
SLEDETE KAKVA GRAMATICNA NELOGISNOST
 
Mi smo nebo mo}i Svojoj sazdali, i Mi smo, uistinu, oni koji ga sire.„ _
 
I QURANOT SE POTCINUVA NA SVETOTO TROISTVO, NAPISANO VO MNOZINA STO SVEDOCI ZA TRITE IPOSTASI
 
 
 


Изменето од Nela Bella - 14.Декември.2006 во 01:49
 
Uste cekam odgovor.....


Изменето од belichka - 17.Декември.2006 во 02:17
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2006 во 17:58

 


каде е овде ЕДНО? Една Личност?
КОлку личности гледате тука, ЕДНА?

belichka, се надевам ќе ми одговориш соодветно, КОЛКУ ЛИЧНОСТИ ГЛЕДАШ ТУКА ВО СЛИКАТА ШТО ГО ОБЈАСНУВА СВЕТОТО ТРОЈСТВО!

цитирам од претходниот мој пост:

TИ сакаше да каже дека исламот нее монотеистичка религија туку ете, имало и во исламот Тројство, тоа ест, политеистичка религија.
Ова прашање го поставуваат многу луѓе на муслимани, кои ги обвинуваат дека Исламот не бил монотестичка религија и дека во исламот имало верување во 3 Богови како во христијанството, а не во Еден и Единствен, искрено, незнам од каде ова во главата на Беличка.


ТЕ МОЛАМ, прочитај го ова и дај за ова коментар.
Енциклопедија консултирав за ТИ да сватиш подобро затоа што јас сваќам дека НЕМА ТРИ БОГОВИ во исламот како што има во Христијанството.

Originally posted by belichka belichka напиша:


teloto chovechko se sostoi od tri glavni dela: glava, trup i noze (edno potpolno telo); sovrshenata (potpolna)



Smile  навистина ли? Ова е најголемиот апсурд што го имам слушаното /прочутано досега, па да не зборувам за другите работи . ова ги надминува сите, НО ако сакаш кажи, ќе ти кажам и за другите работи.

И, за тоа што го препраќаш и што го влечиш на секоја страна, ИМАШ ОДГОВОР ОД МЕНЕ, прочитај го .

Благодарам, со почит.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.