IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 16>
Автор
Порака
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 13:24
Originally posted by zagor zagor напиша:

...mislam deka ke treba da se dotura voda..non-stop.голема%20насмевка
Не се дотура,и било како да ја поставам ,еднаш и ставам вода и крај,е сега ако е за стварање на работен притисок од атер да не биде сама машината може една друга по малечка да стои пред неа и да ја храни со цуцла со истата вода.А тоа ти је дотур на вода но со истата без конечно без да црпе од природно течение.Некогаш и дождот ќе и помогне.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 13:29
Originally posted by zagor zagor напиша:

...mozebi i na vino i pivo ke se trkala toa..!so pivoto ke postigne povisok pritisok i ke mu sluzi kako...turbo!!задоволство
НЕ но ќе ни послужи како одлежано вино,но и гмечено со години и ќе биде шо да ти кажам мерак на душата.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 13:40
Originally posted by dark dark напиша:

kakvo vino i pivooo breee

abe vinoto i pivoto e za pienje ne za dobivanje energija


inace proektov odnosno mashinata ako moze da proizveduva energija taka kako sto vika Vojo togas covekot e car
a zashto ti vojo ne ja napravis sam pa da i pokazes na drzavata deka se ova funkcionira i deka moze da ne spasi od energetska kriza????????
Ти мислиш дека државата не знае за машините и за мене,ама сега имаат други приоритети.А и готова да им ја дадам и тоа да произведува Енергија или да се движи ,ќе речат добро почекај малку,а до кога ќе се види.Ќе си се наместат сами работите бидејќи гледаш математиките никако не им излегуваат и секој дневно што повеќе се клатат,ама супер се за театар и тоа бес платно да гледаш а срамот и образот одамна го изгубиле.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 19:36
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

По молба на Г-дин Војо го ставам на темава интервјуто со Г-дин Војо на Македонско Радио.
Еве линк за слушање:

Линк
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 19:57
Vojo, ne te razbiram koja ti e poentata ?
Ubavo te prashuvaat chlenovive na forumov kako funkcionira mashinata , ti nikako da dadesh odgovor kako si go reshil problemot - mashinata kontinuirano da funkcionira bez input na energija ( vo bilo koja forma). Ok, neskash da kazhesh, i nemora !
Ako si uspeal da napravish perpetum mobile, znaesh li shto si napravil, na samo Mkd, tuku na planetarno nivo ti si NO 1 .
Velish so vladava si razgovaral, deka so nekoi profesori od mashinski si pochnal, ama bez objasnuvanje se prekinala sorabotkata...OK, kazhi shto ti e idejata, barash investitor za da napravish prototip ili shto ?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 20:02
ma prema mene so vidov na slika napravil naprava, ne masina, koja se vrti mnogu dolgo, zamaec so ekscenti od desna strana
za da bide generator treba da se optereti a prema poznatite zakoni koi 2000 godini vazat, opteretuvanje go zaustavuva generatorot
oti vojo tuka pisuva deka otkril perpetum mobile od prv vid

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 20:19
Vidov shto napravil, nema vrska, tuku ajde ova chudo koe mozhe da lichi na se' ama na samohodna naprava ili neshto shto kje e mashina nikako, i toa bez inurt na energija, shto saka Vojo ?
Kolku shto prochitav, na nekolku bazichni prashanja od fizikata, Vojo neodgovara ni vo najelementarna forma, more Vojo vo osmo oddelenie ima kec da ti stavi nastavnikot za vakvi raboti, ok da se nashalime so nashiov perpetum mobilec, ...i samo ja vrti neshto so nasheto dvizhenje, demek ja otkril amerika, kako chovelkot se dvizhi pa po taa logika mashinata raboti...nekoja 'super mehatronics mashina'...ajde da vidime shto e rabotava, ako bara inevestitor lesno e za vakva rabota da se najde, ama treba da bide ubedliv, barem teorestki da dade objasnuvanje deka outputot kje bide pogolem od inputot, a ne da odgovara kako rebusi da reshavame...

Изменето од Marko sk - 26.Јуни.2009 во 20:26
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 20:26
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Vidov, nema vrska, tuku ajde ova chudo koe mozhe da lichi na se' ama na samohodna naprava ili neshto shto kje e mashina nikako, i toa bez inurt na energija, shto saka Vojo ?
Kolku shto prochitav, na nekolku tvoi porashanja i na Evangelos, bazichni prashanja od fizikata, Vojo neodgovara ni vo najelementarna forma, more Vojo vo osmo oddelenie ima kec da ti stavi nastavnikot za vakvi raboti, ok da se nashalime so nashiov perpetum mobilec, ...i samo ja vrti neshto so nasheto dvizhenje, demek ja otkril amerika, kako chovelkot se dvizhi pa po taa logika mashinata raboti...nekoja mehatronics mashin ...ajde da vidime shto e rabotava, ako bara inevestitor lesno e za vakva rabota da se najde, ama treba da bide ubedliv, barem teorestki da dade objasnuvanje deka outputot kje bide pogolem od inputot, a ne da odgovara kako rebusi da reshavame...


znaes postojat osnovni zakoni
taka da prviot na termodinamika za zacuvuvanje i pretvaranje na energii isklucuva duri i teoretska moznost za pojava na perpatuum mobile od prv vid

inaku ova naprava e napravena pred stotici godini na ima na wikipadia
vo perpatuum mobile na nekoi jazici ,, jas pustiv slika od taa naprava pred stotici godini
znaci taa e poznata 500 godini a nikoj so dodavanje na klipovi i fluidi ne ja doopravil za tie 500 godini
toa e toa


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 20:37
Originally posted by anakin anakin напиша:

ma prema mene so vidov na slika napravil naprava, ne masina, koja se vrti mnogu dolgo, zamaec so ekscenti od desna stranaza da bide generator treba da se optereti a prema poznatite zakoni koi 2000 godini vazat, opteretuvanje go zaustavuva generatorototi vojo tuka pisuva deka otkril perpetum mobile od prv vid
Со постигнатиот притисок кој мерено во БАРИ може да биде и многу голем илимногу јак,е сега плоштината испод клипот ќе ја намалам или нема да биде еднаква со плоштината на клипот за да добијам голем притисок,но како тоа е уште не познато за физиката ,мислам,а веќе механичкото тркало или срцето низ кој ќе поминува притисокот но по обемната изработена површина кое ќе биде главно да ја регулира загубата на оптеретувањето но при стартувањето а од после кога све нормално почне да врти,нормално притисокот си оди пак преку срцето ,веќе вртливите вретена имаат свое забрзување и ќе ми требе притисок колку да ги прдупредам да не застануваат и само така да продолжат,а и намалувањето на обртаите нее одма секундарно туку постепенно за неколку секунди исто како жив организам.Движењето на машината е планетарно а осовините секундарно или многу ортаи во минута.Е сега ти не можеш да си дозволиш големи осовини на мала машина или на слап притисок да поставиш.Све излегува по познатите ФОРМУЛИ

Изменето од Војо Ушевски - 26.Јуни.2009 во 21:22
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:48
Vojo, sakash mashinata tvoja da vidi bel den ili shto e rabotava...?
Te prashav, ako se e spored poznatite formuli ( kako shto napisha vo posledniot post) togash shto e problemot, let's go to work ? barash inevstitor za prototip ili shto ?
No ako ne si ubedliv, a gledam so fizikava ne stoish najdobro...ok, ajde posochi na izdrzhani zakonomiernosti i princip na rabota i ja opravivme Mkd ekonomija a Bogami i seta globalna kriza, nema shto da ja chekame vladata, capish ili ne? ....ama kako shto gledam nishto od business-ot !


Изменето од Marko sk - 26.Јуни.2009 во 22:02
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 22:40
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Vojo, sakash mashinata tvoja da vidi bel den ili shto e rabotava...?
Te prashav, ako se e spored poznatite formuli ( kako shto napisha vo posledniot post) togash shto e problemot, let's go to work ? barash inevstitor za prototip ili shto ?
No ako ne si ubedliv, a gledam so fizikava ne stoish najdobro...ok, ajde posochi na izdrzhani zakonomiernosti i princip na rabota i ja opravivme Mkd ekonomija a Bogami i seta globalna kriza, nema shto da ja chekame vladata, capish ili ne? ....ama kako shto gledam nishto od business-ot !
Англиското не ти го разбирам.Не знам околу Физичките изрази што требе да ми је познато а прашај нешто па ќе се обидам да дадам објаснување но ако можеш објасни ја формулата на нашки бидејки ознаките не ги знам.А ако се најде некој по формула да ја мрдне машината како не продуктивна и како не реална нека проба но ќе се изгори кога ги види резултатите.Јас сум спремен за работа на дело,но да не го јадеме стапот од Енергетичарите оти знаеш каков удар е тоа,но јас не се плашам од никого па што биде нека биде важно спремен сум да им зададам удар во Енергијата и машинството.Ако требе да работиме пиши со приватна порака да се договориме и до објасниме по детално.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 23:12
Еве слики од машината:

Едит: Сликите не излегуваат, не знам што е проблемот.

Изменето од Dr. Cullen - 26.Јуни.2009 во 23:17
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 23:12
Vojo, zashto udar na energeticharive i mashinstvoto.
OK, gledam deka tvojata mashina, kako i principot na rabota treba tehnichki struchno i izdrzhano da se objasni, so elaborati i tehnichka dokumentacija.
Hmmm, a kako si doshol do zakljuchok deka taa tvoja mashina voopshto kje funkcionira ako se kosi so site mozhni fizichki zakoni koi ne dozvoluvaat inputot da bide pomal od outputot (vleznata - vlozhenata - potroshenata energija za da se pokrene mashinata, ili za bilo koj e procesiranje da bide pomala od izlenata energija - od dobienata sila za izvrzhuvanje na nekoja rabota, kako da ti objasnam, mislam deka me razbirash, koga se znae deka imame zaguba pred se vo trienje, ako e toplotna imame zaguba na toplina...koga si pochnal ova da go rabotish zarem ovoj elementaren podatok ne ti bil poznat, ili i ti isto kako onie vo kladilnicive, koga gi gledam kako mu ja mozgaat da napravat sistem koj e dobiten a vlogoit da bide pomal od dobivkata, ednostvno ako imame dve verojatnosti , tie davaat pomal koeficient od 2 i gotovo e, nema mozganje, pa kako komentiraat deka nekoj koj epten znae matematika toa struchno go sostavil, a tolku e ednostavno, ok)
Vojo, mozhebi si napravil neshto vo forma na idea koe mozhe da bide polezno, no daleku si od perpetum mobile, vprochem , toa na ova nivo na nashata spoznaja za fizichkiov svet e prosto kako grav - NEVOZMOZHNO.
Kako da vlozham evro vo neshto shto vo start znam deka vlezot kje bide pogolem od izlezot ( troshokot kje bide pogolem od dobivkata prosto kazhano)...a nitu davash pojdovni indicii deka toa si go reshil - kolku tolku, a neznam zashto sushte si uporen koga prethodnite diskutanti taka ubavo ti posochija za zagubata pri trienjeto...ne se machi.

Изменето од Marko sk - 26.Јуни.2009 во 23:22
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 23:24
Ги немам читано мислењата на темава, но имам една идеа за Перпетуум мобиле, не знам, може е и иста со оваа на Г-дин Војо.
Еве го мојот теоретски перпетуум мобиле:
Енергијата што ке ја добијам, сакам да ја користам како електрична енергија, па поради тоа ке употребам коло кое ке биде генератор на електро моторна сила.
Ке ставиме вода во колото која ке го заврти клипот, ке се индуцира ЕМС и после тоа истата вода ке биде бутната од лопатки, водата преку цевки пак ке се искачи до влезот и пак ке индицира енергија. Повеке вода, поголемо коло, повеке вртежи, поголемо количество на енергија. Ова е едноставно коло кое сеа ми текна. Можда е тешка глупост, ама сепак е идеа.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.