IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Укината веронауката во училиштата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Укината веронауката во училиштата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Прашање: Што мислите добро е што е укината, или лошо?
Одговор Гласови Статистика
52 [65,82%]
25 [31,65%]
2 [2,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 22:32
ај сега да дискутираме која е научната основа на историјата и зошто децата би ја учеле?
која е научната основа на уметноста и зошто децата би ја изучувале?
кога и нашата МАНУ е склоп на зборови, како Академија на науките и уметностите?
дали има некаква стратегија нашето образовно сивило или чека да дојде потопот на Ное, па да ги подзаплакне корупцијата и митото во универзитетите и низ целата таа образовна лавиринтско-ориентирана патека?
ме чуди само зошто им е потребен член во законот, за предмет веронаука, кога не најдов таков член за хемијата, физиката, географијата, никаде?
ова како некој да го планирал, па сега ќе си играме пинг-понг, за безпари.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 22:56
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ако не е наука не треба да ги има во училишта тоа е јасно
Eden off topiuc, koj e sepak vo kontekst na muabetov koj go vodite:
Pomedju fizicharite i matematicharite, i toa onie najvrvnite, postoi prekjuten natprevar za 'liderstvo' ....no i kaj obete strani preovladuva mislenjeto deka samo fizikata i matematikata se NAUKA vo vistinska smisla na zborot. Seto ostanato e 'lesno predjadenje' ...


gresis
hemijata e golema nauka
elektronika isto taka
da ne zborime za anatomija i biologija i zoologija
drugoto se opstestveni nauki
no sepak nauka

a nauka za veruvanje toa mi e nelogicno
so ima tuka da se naucno dokazuva, veruvaj si ili ne tvoe pravo
a naucno da ti objasnuva deka treba da veruvas e demagogija
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 23:09
исто како филозофскиот факултет кој те учи да филозофираш, така?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 23:16
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

исто како филозофскиот факултет кој те учи да филозофираш, така?


dogi prijatele
vo filozofijata ima pravila, toa ne se samo prikaski so nastani i paroli vo vid na dogmi

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 23:19
Za veronaukata:
Koga zborime za nea se misli na nauchen nachin preku sooddvetni metodi i sl da se navleze vo kauzalnostite na veruvanjata, pojdovnite osnovi, prichinite za nivnata pojava , kako i nivniot razvoj i sl. Ne se misli tuka na VISTINITOSTA na ona shto samata vera go proklamira, tuku se misli preku eden nauchen obid- preku istorisko -hronolishki prikaz da se nauchi za verite, a dali kje poveruvash toa e lichen stav ?
-----
Za hemijata, biologijata, lingvistikata, ekonomijata, filozofijata, pravo i t.n....ne samo shto i jas mislam deka se pravi nauki - vo vistinska smisla na zborot, tuku i siot akademski svet istoto go misli i valorizira, no onie se "elitite"...kako i da e, barem 50 % ima vistina vo toa tvrdenje :))), vprochem, dali vo genetikata, dali vo biohemijata i dr, iako teoremata- modelot e osnoven so svoja logika, sepak bez pravilno postavuvanje na algoritmite, bez definiranje na matematichkiot model - koncepiran spored bazhichnata teorema, skoro nevozmozhno da se dojde do 'resheniata' na ona shto postavenata teorija - model go bara, za da potoa ( dokolku e vozmozhno) preku eksperiment se potvrdi....a za fizikava, osobeno onaa kvantnata interesantna e sl. izjava:
">


Изменето од Marko sk - 11.Мај.2009 во 10:27
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 23:20
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

во поглед на тоа кој го донел решението, во овој случај Уставниот суд, едно прашање, кај беше бе машко уставниот суд кога се донесуваа закони за приватизација на државната економија, кога се осакати цела држава, кога се отпуштаа сите тие стечајци, технолошки вишоци, кога се ограби државата? Спиеја?
е па требало тогаш да се разбудат, а не сега да претаат и да се тегнат, како да од верското образование некој ќе настрада, до толкава мерка, што ете мораат они да реагираат.


Од овие твои зборови, гледам дека врска си немаш зошто постои Уставен Суд и која е неговата задача. Воопшто нема никаква ингеренција Уставниот Суд да брка стечајни управници и селски феудалци.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2009 во 23:48
да, ама можел да брцне во законот за приватизација ако не е добар, т.е. социјално усогласен со уставот,

Член 1

Република Македонија е суверена, самостојна, демократска и социјална држава.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 00:16
Реков немаш појма што е улогата на Уставниот Суд, и пак се потврдуваш.

Уставниот суд нема што да проценува дали еден закон е „добар“ или лош според нивни вкус. Уставниот Суд, како што кажува и самото име, има задача да го брани Уставот - да проценува дали законите кои ги носи власта (и тоа не сите, туку само оние за кои некој ќе покрене иницијатива) се во согласност со Уставот на Република Македонија.

Така што приватизацијата и нејзината коруптивна извршна функција воопшто не се во надлежност на Уставниот суд, туку на Обвинителството и на другите судови, ако има причини да се оспори одредена приватизација.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 00:25
а социјалните немири и демонстрации кои ги создадоа тој и уште некој закон се занемарлива пропратна појава?
сега ќе ме тераш да ги разлистам сите закони околу приватизацијата, ама нема проблем, ќе биде и тоа.
само да утврдиме во старт, ако има некоја неусогласеност со уставот во било кој закон, уставниот суд е должен да поведе иницијатива, да не биде после, некој требало да поднесе иницијатива, ова она.
ова само колку да ја утврдиме агилноста на судот, статистички.
за да потоа утврдиме дали има или нема претенциозност и предрасуди, во некои одлуки, иако правно законски, тие се извршни и нема жалба по нив.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 00:40
alo veronautika e temata ne stecajcite
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 08:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:



Не сте во право и двајцата. НИКАДЕ не пишува дека е забранета веропоука во верските објекти, без разлика дали посетителите ќе имаат 4, 12, 15 или 55 години


Ti milsish na k*rsevite vo verskite hramovi, koi se narecheni "verski uchilishta", na koi dogjat koi sakaat i kolku pati sakaat.

Nie zboruvame za predmet Veroispoved koj bi bil del od gradivoto so uchilishtata isto kako sto se, na primer, istorija, filozofija, matematika i hemija.

Patem, ne bi stavil takov predmet vo osnovno uchilishte. Vo sredno sigurno i toa samo dve godini. Mislam deka nema potreba povekje od toa. Koga kje pomislam deka sum uchel latinski jazik dve godini... da beshe toa komparativna religija kje beshe 1000 pati podobro upotrebeno vreme.


Предметот веронаука падна на уставен, и добро што падна. Ги имате „кypсевите“ па повелете. Убаво си кажа доаѓа кој колку сака и кога сака. Ете ви доказ колку се сака изучувањето на верата.
Околу кypсевите: сакаш да ми кажеш дека во школите подобро се изучува јазик отколку на кypсевите во центарот за странски јазици????


Изменето од Ateist - 11.Мај.2009 во 08:36
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 08:44
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

а социјалните немири и демонстрации кои ги создадоа тој и уште некој закон се занемарлива пропратна појава?
сега ќе ме тераш да ги разлистам сите закони околу приватизацијата, ама нема проблем, ќе биде и тоа.
само да утврдиме во старт, ако има некоја неусогласеност со уставот во било кој закон, уставниот суд е должен да поведе иницијатива, да не биде после, некој требало да поднесе иницијатива, ова она.
ова само колку да ја утврдиме агилноста на судот, статистички.
за да потоа утврдиме дали има или нема претенциозност и предрасуди, во некои одлуки, иако правно законски, тие се извршни и нема жалба по нив.


Никаква врска со темата немаат стечајците, а уште помалку со овој подфорум. Во секој случај, мислам дека сега луѓето од владејачката структура, измислуваат секакви оправдувања да го оцрнат (во овој случај) сосема легитимното и праведно одлучување на Уставниот Суд. Може да се сетите дека не само Уставниот суд, туку и сите правни експерти кои се појавуваа на медиумите во оваа измината година, зборуваа за нарушена уставотворност при овој закон.

Единственото нешто што му замерувам на Уставниот за оваа одлука, е што потклекна под притисоците на власта да не го сруши нелегитмниот предмет веронаука уште на самиот почеток, туку ги послуша да ја одложи одлуката за речиси цела година. Тоа се покажа како погрешно полтронство.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 10:50
интересно, демек уставниот суд потклекнал под притисоците на власта?
да го одложи донесувањето на одлуката.
тоа само го потврдува моето тврдење дека еве и кај тебе се појавува сомнеж кон уставниот суд, дека подлегнал под притисоци.
моите сомнежи се во друга насока, дека подлегнал под сопствените предрасуди, кои како сите луѓе и уставните судии ги имаат. немој да ми кажеш дека тие се оние, совршените.
затоа сакав да ги погледнеме како луѓе, кои се нивните уверувања, вери, невери, идеологии и слично.
затоа што сепак на крајот на денот и тие се луѓе.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 10:57
vekje koga zboruvame za ustavniot sud
jas smetam deka vo nego sedat debili

zakonot za demografska raspredelba go tolkuvaa kako socijalen aspekt
i demek ne vazel za site gragjani na RM
vazel bre
koj sakal da zeme pari neka se preseli vo mariovo, toa e zakonski dozvoleno, ziveenje na cela teritorija na RM bez ogranicuvanje
i so????
debili
taka da nitu ova odluka ne bi me iznenadila deka e debilna



Изменето од anakin - 11.Мај.2009 во 10:57
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.