IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 12>
Автор
Порака
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 01:20
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

pa dobro be majkata kako moze onoj koj e kradec siluvac ubiecc   ke bide spasen samo ako poveruva vo hristos kako bog ,, nema logika be luge

nema logika zatoa shto neveruvash deka isus e bozji sin i deka allah go pushti za da gi otkupi nash*te grevovi
nie sme greshni po priroda a isus e sovrshen, zatoa negovata zrtva na krstot e za site greshnici, vkluchitelno i za ubijci i za kriminalci
prvata pochetna pozicija na svesta vo hristijanstvoto deka site sme greshni i deka nikoj ne e sovrshen
so toa spoznanie onie koi veruvaat deka bog tolku mnogu gi saka ljugeto shto go dade svojot sin koj samiot odluchi da bide raspnat za nas vo hristijanstvoto se definira kako :VERA
TAMU KADE SHTO IMA VERA NEMA POTREBA OD LOGIKA
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 08:26
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

pa dobro be majkata kako moze onoj koj e kradec siluvac ubiecc   ke bide spasen samo ako poveruva vo hristos kako bog ,, nema logika be luge
Нормално дека нема логика. Исус предупреди: „Што сееш тоа и ќе си жнееш!„ Христос ветува спасение на сите луѓе и души но само тогаш кога ќе го препознаат своето грешно однесување и за истото ќе се покајат, добијат прошка од оштетените(жртвите на пр.) и ќе го надоместат згрешеното.

Еден ден сите луѓе и души ќе се спасат - дури и најцрните демони, но не затоа што веруваат во Христос, туку затоа што толку длабоко ќе се вплеткаат во своите гревови што дословно ниедна друга можност нема да им остане освен чистењето на своите гревови. Дури тогаш, така прочистени, ќе може да се стане свесно син и ќерка Божји.

Изменето од Majkl - 25.Септември.2009 во 08:48
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 08:59
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

pa dobro be majkata kako moze onoj koj e kradec siluvac ubiecc   ke bide spasen samo ako poveruva vo hristos kako bog ,, nema logika be luge
Нормално дека нема логика. Исус предупреди: „Што сееш тоа и ќе си жнееш!„ Христос ветува спасение на сите луѓе и души но само тогаш кога ќе го препознаат своето грешно однесување и за истото ќе се покајат, добијат прошка од оштетените(жртвите на пр.) и ќе го надоместат згрешеното.

Еден ден сите луѓе и души ќе се спасат - дури и најцрните демони, но не затоа што веруваат во Христос, туку затоа што толку длабоко ќе се вплеткаат во своите гревови што дословно ниедна друга можност нема да им остане освен чистењето на своите гревови. Дури тогаш, така прочистени, ќе може да се стане свесно син и ќерка Божји.


Токму ваква работа ми објасни порано еден член на форумов од исламска вероисповед, дека на крајот на краиштата, сите ќе биле спасени поради милостивоста на Алла, па според тоа не ми е јасно како ал ислам но и 99% муслимани секогаш го поставуваат истото прашање или се потсмеваат на тоа дал Хитлер ќе бил спасен итн.Допрашај се прво убаво да видиш какво е вашето крајно верување во врска со ова.
Ал-Ислам, нашата логика најчесто неможе да ја свати Божјата логика која го надминува нашиот ум и разум.







Изменето од maria_magdalena - 25.Септември.2009 во 08:59
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 17:38
VO k*rAN JASNO PISUVA
TOJE ONOJ KOJ GI PRIMA POKAJANIJATA NA NEGOVITE PODANICI, I GI PROSTUVA grevovite
    I GO ZNAE ONA STO GO PRAVITE,,,,
NITU EDNA GRESNA LICNOST NEMA DA GI NOSI GREVOVITE NA DRUGIOT I COVEKOT NEMA DA DOBIE NISTO od ona sto go napravil (dobro ili loso) ova ni dokazuva deka sekoj ke si go nosi grevot   svoj , nieden covek nema da gi nosi grevovite na drug covek nikoj nee spasen so toa to nekoj drug pati ilie raspnat kade sto veli na (prvo poslanie na pavle do korintjanite15,3) HRITOS UMRE ZA NASITE GREVOVI'' , cist apsurd pa se postavuva prasanje
stoe so drugite narodi pred isus narodod na nuh ad semud onie ne veruvale vo isus deka umrel poradi nivnite grevovi znaci tie luge ne mozele da bidat spaseni bideiki ne veruvale vo isus deka umrel za nivnite grevovi
vo drug citat
jas sum navistina prostuvac za onoj koj ke se pokaje , koj veruva i koj raboti dobro i koj potoa ke se upati(k*ran20,28)
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 00:28
pred isus se davale zrtvi na bog, vo smisla na jarci i kokoshki(tipichni paganski obichai)
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 17:29
na koj bog se davale zrtvi tie ne veruvale vo boga tie bile mnogu bosci
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 17:37
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

na koj bog se davale zrtvi tie ne veruvale vo boga tie bile mnogu bosci
На „богот„ на подземјето, мрачните битија кои сакаа да бидат самите Бог телепатски ги инспирираа луѓето да создаваат представи и веруваат во богови кои имаат потреби од жртви за да се умилостиват. Тие представи(замисла) во голема мера се протнаа во стариот Завет. Но овие представи немаат ништо заедничко со вистинскиот еден единствен Бог на Љубовта и Милосрдието на кој упатуваше Исус од Назарет, неговиот пратеник.   
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 11:04
Ние луѓето сме созданија Божји, Исус е Син Божји, затоа што постоел пред создавањето на светот, ние сме синови Божји преку новораѓањето, кое го примаме преку вера во исус Христос.
затоа сега постојат ѓаволски деца и Божји деца, според делата што ги вршиме, како што Исус рекол на фарисеите:

„ да беше Бог ваш Татко ќе ме слушавте Мене, вие ги вршите делата на вашиот татко,вашиот татко е ѓаволот“
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 04:31
zdravo na site,vaka ja sum muslimanka sum bila hristijanka nemojte da vleguvate vo grevovi zasto gospod nema ni sin ni kerka,nitu zena.a nitu isus(isa.a.s)e sin na gospod gospod e cist od takvi ruzni raboti ke vi ja preporacam knigata DA SE SLEDI ISUS ILI PAVLE ILI OVAA STO VELI BIBLIJATA ZA MUHAMMED.zeme te gi ovie 2 knigi citajte gi dobro i razmislete kolku ja izopacil biblijata pavle pozrav na site nemojte da mi se ljutite sakam da ve donesam na prava vistina da doznaete da ne se lazete,
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 04:33
ne moze isus da postoel pred svetot zastpo prv covek na svetot e adam i prava zena e eva
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 04:34
vo k*ran pisuva koj ke mi dojde so druga vera,taa vera nema da mu se prima
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 09:11
IHLAS_MUSLIMA jas ne pagjam vo grev,
ako Isus veli deka e Sin Bozji, narekuvajki go Bog ABA t.e. Tato,
zosto togas velis deka e grev a se rece deka Isus e Sin Bozji?

Evangelie spored Jovan 17:1
1 Кога Исус го изговори тоа, ги подигна очите кон небото и рече: „Татко, часот дојде! Прослави Го Својот Син, за да Те прослави Синот Тебе,
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 13:31
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

ke vi ja preporacam knigata DA SE SLEDI ISUS ILI PAVLE ILI OVAA STO VELI BIBLIJATA ZA MUHAMMED.zeme te gi ovie 2 knigi citajte gi dobro i razmislete kolku ja izopacil biblijata pavle pozrav na site nemojte da mi se ljutite sakam da ve donesam na prava vistina da doznaete da ne se lazete,
 
Поздрав и до тебе Муслима и добредојде на форумов. Јас ги имам прочитано тие две книги кои ни ги препорачуваш и не дојдов до тој заклучок, дека Павле ја изопачил Библијата, ниту пак дека пророштвото во Второзаконие 18:15 се однесува на Мухаммед и радо би сакал да продискутираме за тие две книги, но за жал не можам одма затоа што треба да патувам, но ќе се вратам утре вечер и потоа можеме да дискутираме околу овие работи, па подискутираме за вистината зад тие две книги.
Поздрав! големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 21:19
vaka sega kazete mi po vakse? dali gospod imal potreba od nuzda od jadenje od molenje od ne znam tamo sto ne gospod e cist od takvi ne moralni gadosti sto gi kazuvat lugjeto mnogu hristijani sto jas gi znam se soglasuvaat so mene nikoj ne go videl gospod site pratenici imale direkten govor so gospod no nikoj ne go videl pa ako sme na gospod deca zasto togash gospod ne ne zeme kaj nego a ? zasto mu se molime da ni prosti ako ni e tatko ? zasto barame zashtita od gospod od iskushenija i losi nemoralni osobini, zasto nie muslimanite ne veruvame vo kipovi i kumiri? zasto isus rekol ne mi se molete mene molete se na vashiot gospod eden i edinstven koj nema zdruzenik zasto mu pripiusuvate zdruzenik vo k*ranot gospod veli da imase uste eden bog pokraj mene ke se natprevaruvaa koj ke vladee so svetot od takvi gadni raboti sto mi pripisuvate zdruzenici deka gospod si zemal dete uste malce sto ne se raspukal cel kosmos
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.