IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 31>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 22:43
nekoj posle tolku vreme mene me spomnal ama i me prekrstilлутина i duri mi vika krivovernicka sum bilaлутина

maran ata sledbenik na izvornoto hristijanstvoголемо%20гушкањеpozdrav do tebe трепкање

crtanjeto ikoni go pocnal eden od apostolite koj ja naslikal Presvetata Vladicica Nasha zastapnicka pred Boga Presvetata Bogorodica.
Koja i sama rekla od sega kje me ublazuvaat site narodi.

pocituvanjeto na svetite pravednici i David go spomenuva vo psalmot "tvoite svetii nema da vidat raspagjane"sto e toa ako ne pravednosta nivna.stom se pravedni i se poblisku do Boga.i imaat smelost da se obrata na Boga so cisto srce.seto toa e dokazano niz vekovite...podvizite cudata proslavuvanjeto...


Bog napomos na site nas ispituvajte si ja verata izvorna(hristijanska) po eden pat odime dali e vistinskiot...da ne ni rece Gospod ne ve poznavam.



Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 00:13
Originally posted by belichka belichka напиша:


crtanjeto ikoni go pocnal eden od apostolite koj ja naslikal Presvetata Vladicica Nasha zastapnicka pred Boga Presvetata Bogorodica.
 
Нема никаков доказ дека некој од апостолите нацртал некаква икона од Марија. Тоа го има само во вашите "усни преданија" среќа
Патем речено, ако апостолите сакале да ни го остават ликот на Исус или на Марија, тогаш зошто никој од нив не ги опишал во евангелијата? Во евангелијата нема да најдете ниту еден стих кој зборува за изгледот ниту на Исус, ниту на Марија. Очигледно е дека тие не се замарале со нивните ликови, со надворешноста, туку поважна им била пораката на Исус, а не сликите како што тоа денес се прави во некои православни цркви.
 
Originally posted by belichka belichka напиша:


pocituvanjeto na svetite pravednici i David go spomenuva vo psalmot "tvoite svetii nema da vidat raspagjane"
 
Ах таа пуста желба ваша да најдете библиска поткрепа за обожавање на "светците" среќа
Абе чукнете ја малку тоа црпката и размислете: Кој од вас подобро ја познава Библијата од мене? каубој Епа ако имало некаква библиска поткрепа за обожавање на светците зарем немаше тоа прв да го правам јас? голема%20насмевка 
Шала на страна...
Прво, никој не рече дека починатите верници ние не треба да ги почитуваме. Јас само реков дека не треба да им се молиме, да им цртаме икони, да им се поклонуваме, да им палиме свеќи, да ги мирисаме и целиваме нивните посмртни останки (лешеви) и сл.
Второ, горниот стих што (парафразирано) го цитираш е Псалм 16:10 и се работи за пророштво на Давид за воскресението на Исус Христос, а не за Св. Ѓорѓија или Св. Петка или свети незнам кој. Велам "парафразирано го цитираш", затоа што стихот вели нема да дозволиш твојот "Светец", а не твоите "светии" да видат распаѓање. Еве ти доказ за тоа дека пророштвото се однесува стрикно на Исус Христос...
 
"Зашто Давид вели за Него (Исус): ‘Постојано Го гледам Господа пред себе; Тој ми е оддесно, за да не се поместам. Затоа се развесели моето срце и се зарадува мојот јазик; а и моето тело ќе почива во надеж; зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш Твојот Светец да види распаѓање. Ти ми ги покажа патиштата на животот, ќе ме исполниш со веселба пред Своето лице.’ Мажи, браќа! Можам да ви речам слободно за патријархот Давид, дека умре и беше погребан и дека неговиот гроб е при нас до денешен ден. Но, бидејќи беше пророк и зашто знаеше дека Бог му вети со заклетва, дека од родот на неговите бедра ќе подигне Некого, на неговиот престол, предвидувајќи за воскресението на Христа, рече: ‘Ниту беше оставен во Подземјето, ниту телото Му се распадна.’"
(Дела 2:25-31)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 00:32
EvAngelos da ne ni se sovpagjaat verite,a?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 00:50

За малку тага

Уште да поверуваш дека Исус Христос е Божјиот Син Кој дојде на Земјата, беше распнат за нашите гревови, воскресна од мртвите и седи од десната страна на Таткото, да го признаеш за свој Господ и Спасител, да се крстиш во Името на Таткото, Синот и Светиот Дух и ќе бидеш моја сестра по вера големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 00:52
Epa ima nekoi mali razliki,no po tvoive postovi se mi se cini deka ke bidesh moj brat po vera.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 00:54
A da veruvam deka Isus e pratenik Allahov,deka voskresnal ama deka sedi do nekogo ili da se krstam tibistifa krstot ne Vi go predodredil Isus vernicite sami go prifatile bidejki Isus bil razapnat na krsta,vo toa vreme site taka gi kaznuvale neli?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 01:08

Не мислев на такво православно "крстење" со мафтање со раката (горе-доле-лево-десно), туку мислев на библиско крштевање со потопување во вода. Тоа се прави само еднаш откако човек ќе се покае за своите гревови и ќе поверува во Исус.

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

A da veruvam deka Isus e pratenik Allahov,deka voskresnal
 
Еј не знаев дека веруваш дека Исус воскреснал големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање Толку се радувам што го читам ова... ах толку си блиску, веќе те чувствувам како моја сестра големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 08.Септември.2008 во 01:23
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 01:28
Nikogash nema da bidam tvoja sestra po vera edvaj se spasiv od taa iskrivena vera ,i go najdov vistinskiot pat.A od denes nema ni da ti go pruzam toa zadovolstvo da si poigruvash so islamot mozete slobodno da me isklucite.
Prijatno zasekogash
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 01:29
Евангелос полека му ги повреди чувствата
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 01:35
BUGS, што ти би? изненадување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 01:46
И кај застанавме, дали Исус рекол за себе дека е Бог?
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 15:08
Originally posted by deshad deshad напиша:

И кај застанавме, дали Исус рекол за себе дека е Бог?


prasajneto e dali isus hristos rekol jas sum bog!!!--rekol!!i toa so ovie zborovi.
filipe celo vreme sum so vas i uste ne me pozna!!!!!!!!
----------osana--------
Кон врв
svoja na svoeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svoja na svoeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 16:10
Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Nikogash nema da bidam tvoja sestra po vera edvaj se spasiv od taa iskrivena vera ,i go najdov vistinskiot pat.A od denes nema ni da ti go pruzam toa zadovolstvo da si poigruvash so islamot mozete slobodno da me isklucite.
Prijatno zasekogash

kako moze da te pogodi komentar od EV Angeles:))))))))))))
covekot se trudi da dokaze nestoo sto ne postoi...site krenaa raka od nego...i pokraj tolku opsirni i jasni postovi covekov nisto nejke da svati!
Sestro po vera, ne se zamaraj so vakvi raboti! k*r'anot tolku ubavo objasnil za azreti Isa, pa sekoj sto saka neka procita! toj nikogas ne rekol deka e Bog, parotiv, rekol da veruvaat i da se pokoruvaat na Boga, no ne deka on je Bog! Ne VOSKRESNAL, tuku Allah go zel kaj sebe, pa pred sudniot den ke go spusti na zemjata, za svedostvo na nevernicite! Toj ke bide onoj koj ke go skrsi Krstot, onoj koj ke ja zakole svinjata i onaj koj sto ke go ubie Dzebrail! Ostavigi drugite, bas vo sto saka neka veruvaat! Bitno e ona vo sto nie veruvame!!!;) Selam i uzivajsi:)
Кон врв
svoja na svoeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svoja na svoeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 16:14
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

И кај застанавме, дали Исус рекол за себе дека е Бог?


prasajneto e dali isus hristos rekol jas sum bog!!!--rekol!!i toa so ovie zborovi.
filipe celo vreme sum so vas i uste ne me pozna!!!!!!!!


Zarem recenicata :filipe celo vreme sum so vas i uste ne me pozna!!!vi potvrduva deka isus e BOG????
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.