IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2015 во 21:23
Originally posted by Суада Суада напиша:

Спирос зошто не го пишуваш моето име со голема буква С-уада и на пророкот наш М-ухаммед?! Не не вреднуваш, ние сме помали, ситни, залутани душички во твоите очи, ај мене остај ме, да не се стаам во ист ќош,ами пратеникот Мухаммед?! ...


Чедото БОЖЈЕ Мухамед јас секогаш Го пишувам со голема буква, слично како и сите вистински на БОГА (во Христа) верни Апостоли и следбеници. Тоа секогаш така го правам бидејќи Тој беше вистинско верно Чедо БОЖЈЕ и веруваше само на Отелотворението на Евангелието вечно (Христос)! Тој (вистинскиот Мухамед) не прифати никаква нова (антихристијанска) објава (од кyраишите наречена кyран)! Исто така тој не веруваше нити пак изјави дека е последен пророк, туку само еден од многуте Христови следбеници и Чеда БОЖЈИ! Тој никогаш не се израмнуваше со Инкарнацијата на Првородената Мудрост БОЖЈА чиста (Отелотворена во Исуса Христа)! Исто така - следејќи го Исусовиот пример - тој не уби никого, не дозволи да се убива во Името БОЖЈЕ, не вршеше ниту каменопоклонство, нити каабапоклонство, нити политеизам, нити полигамија, нити педофилија (со 9 годишната Ајша), нити дозволи други (во Името БОЖЈЕ) да се женат со малечки девојчиња и со тоа вршат педофилија ... туку сите тие гадотии лажно му се препишувани од страна на љубоморните кyраишити, кои беа прелажани од сатанот (шејтанот) да ја етаблираат антихристијанската религија и објава (кyранот), која што содржи и копирана вистина, но има и многу шејтански (антихристијански) лаги и инфекти!

Додека што се работи за пратеникот на прелажаните лажговци, кој што од една страна Го негира Совршениот БОГ Творец (Отец на Мудроста), Ја негира Мудроста БОЖЈА како првороденото Чедо БОЖЈЕ и се израмнува себеси со Прасветата Инкарнација (Исус) на истата, а од друга страна вели дека е брат на Исус, додека од трета страна вели дека во рајот ќе имал 30 пати појака сексуална потенција и ерекција одколку што имал на земјата и 72 девици со кои ќе имал многу јак секс, а една од тие девици ќе биде и Мајката на Исус, ... НЕ, за таквиот пророк немам баш никаква почит, но љубов која што потекнува од длабоко разбирање и сожалување!

al-Siyuti (6/395) - Muhammad said, “In heaven, Mary mother of Jesus, will be one of my wives.”

Кој е лажец, ако не оној, што одречува дека Исус е Христос?
Тој е антихрист, што Го одречува Отецот и Синот!

1 Јован 2:22




Изменето од spiros - 26.Декември.2015 во 21:57
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2015 во 00:51
Мислам дека вие помалку сте му љубоморни на Мухаммед, дека му се можело.

Da, i jas sum CHEDO BOZHJO.

Изменето од Суада - 27.Декември.2015 во 00:53
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2015 во 21:38


Љубов и разбирање - да! Љубомора и омраза - не!

Се радувам одсрце, ако ти си вистинско Чедо БОЖЈЕ!

Вистинските Чеда БОЖЈИ не Го негираат Отецот на *Уникатното Чедо БОЖЈЕ (Тоа е Првородената и Универзална Мудрост БОЖЈА) и нејзината **Инкарнација Прачиста,во Исуса Христа!




Кој е лажец, ако не оној, што одречува дека Исус е Христос?
Тој е антихрист, што Го одречува Отецот и Синот!

1 Јован 2:22



*http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25
**http://www.bibleserver.com/text/NIV/John10,36
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2015 во 21:49
Негово сум Спирос, негово. Вистинско чедо Божјо .
И сите ние сме негови чеда, вистински. Верувам во Иса и јас, не го негирам неговото постоење, инкарнација...
Само велам дека тој не е господ, еден е Аллах Џ.Ш. Иса е пророк исто што и Мухаммед. А и дека сите сме оставени како Муслимани, на овој дуњалук. То велам ја.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2016 во 23:59
Originally posted by Суада Суада напиша:

Негово сум Спирос, негово. Вистинско чедо Божјо .
И сите ние сме негови чеда, вистински. Верувам во Иса и јас, не го негирам неговото постоење, инкарнација...
Само велам дека тој не е господ, еден е Аллах Џ.Ш. Иса е пророк исто што и Мухаммед. А и дека сите сме оставени како Муслимани, на овој дуњалук. То велам ја.


Суада, сите Вистински Пророци имале само еден БОГ а Неговото Вечно Слово им било нивен Господ!
Исус е Инкарнација на Вечното Слово БОЖЈЕ, а со тоа и Инкарнација Господова, за Слава на БОГА (Отецот)!

Словото БОЖЈЕ (значи Господарот на Вистинските Пророци и верници) е Првородена Мудрост БОЖЈА! Тоа е неспоредливо повеќе од секој Ангел, Пророк, Книга, ... бидејќи БОГ преку Него световите (и се’ што е во ними) Ги создаде, создава и ќе ги создава, ... и преку Него мртвите од гробовите ги дига!!!

Затоа те молам, Тој што првично е одозгора, не го споредувај и израмнувај со оние коишто првично се одоздола!!!

Вистинскиот наш брат Мухамед, никогаш не се израмнуваше со Исус и Него Го почитуваше како свој Господ и најстар брат, со кого (како што викаше тој) не сум достоен никогаш да се споредам!!!



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Noor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Noor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2016 во 21:57
Мирот Божји нека е над вас, спирос.

Веќе некое време ги читам вашите пораки и морам да признам, запрепастен сум од вашата голема и цврста верба во единиот Господ, створителот на сето видливо и невидливо. Не сум сретнал досега ваков Христијанин како вас кој со таква љубов, верба, понизност кон Бога и толкава самодоверба го брани и го возвишува Господ. Тоа е нешто што навистина фали во денешно технолошки развиено и модерно време, време во кое верниците се подредуваат, се сметаат како граѓани од втор ред, како емоционално слаби и како луѓе со недоволно развиен интелект и/или логичко резонирање. Сигурен сум дека вие би биле добар пример за недоволно информираните и слабите (во верба) муслимани за тоа што значи верување во единствениот Бог (без разлика за верувањето во концептот на отелотворување на Словото Божјо во Исус).

Несомнено е дека вистинските Христијани се најдобрите и најблиските во верба со муслиманите, а Коранот тоа го докажува во Ел-Маиде 5:82 "... И сигурно ќе најдеш дека на верниците најблиски пријатели им се оние кои велат ‘Ние сме Христијани!’ Тоа е затоа што меѓу нив има свештеници и монаси кои, навистина, не се арогантни."
Овој стих (на арапски ајет), како и вашата силна верба мене ме натера да седнам и да ви дадам одговор со надеж дека ќе успеам да ве поттикнам да размислите за некои круцијални работи, со искрена молитва упатена кон Господ за вас да ве просветли кон единствениот и вистинскиот пат.

Како што успеав да сфатам, вие сметате дека постоел вистинскиот Мухамед, кој бил крстен во неговите 40-те години во Дамаск, бил Христијанин и имал само една жена Хатиџе, а по нејзината смрт не се преженил, и лажниот пророк Мухамед, со сите негови лоши карактеристики кои ги наведувате. Иако јас од вас прв пат слушнав дека воопшто постоел тој (според вас) вистински Мухамед, решив да истражувам за тоа, но покрај големите усилби не можев ништо да најдам во однос на тоа. Ако би сакале да ми упатите некоја литература или линк во врска со тоа, би ви бил благодарен.

Бидејќи се препознава дека сте начитан човек, и сигурно и човек што сака да ја знае вистината без разлика каква е таа (се додека е вистина), за вас подготвив две кратки содржини во врска со концептот на Исус (нека е Божјиот мир над него) како Бог, базиран исклучиво врз основа на Библијата, како и една друга содржина кое е превод кој посебно ќе ве заинтригира.
Дали е Исус навистина Бог?
Да се следи Исус или да се следи Павле?

Откако ќе ги прочитате овие две содржини, како што побарав да ме упатите кон вашата верзија на вистинскиот Мухамед, така и имам обрвска да ве запознаам со вистинскиот Мухамед кој целиот свет го знае, преку оваа содржина:
Пратеникот Мухамед (нека е Божјиот мир над него)

Кога сите овие содржини што ги подготвив ќе ги прочитате, врз основа на цитати од вашите постови дадени во овој форум ќе се потрудам да одговорам на главните точки кои се изложени во оваа дискусија. До тогаш, нека е Божјиот мир и милост врз вас.


Изменето од Noor - 04.Јануари.2016 во 22:04
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2016 во 22:23
Пуканки сега ќе си направам цел ЛЕГЕН ќе напунам, тој ќе го земам нозете на дедо ми шо му ги мијам... И у него, поише да собере... Каков лажен (јас прв пат слушам од Спирос за таков), имаше само еден вистински Мухаммед, лажниот тој си го измислил. за инат на муслиманите.
Башка Иса рекол дека че дојди Ахмед, јас не знам шо има нејасно тука и уше дискусија, Аллах го оставил крајно К*ранот и рекол дека таа е таа вера што тој ја признава, а за сите останати, ќе им се суди. Но не значи дека ќе одат у Џехеннем, секако има добри луѓе, не мора да значи ние сме муслимани и толку, си го обезбедивме Џеннетот. Како и да е, Спирос, ќе се молам за тебе да знаеш!
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2016 во 22:33
Originally posted by Noor Noor напиша:

Мирот Божји нека е над вас, спирос.

Веќе некое време ги читам вашите пораки и морам да признам, запрепастен сум од вашата ...


Шаломот (Селамот) БОЖЈИ врз сите, па и врз нас, Noor!

Мојата вера, ... не е моја, туку е милостив дар на Небесниот Отец и Цар, затоа:
Слава и Фала Му припаѓа само на Единствениот Вистински и СОВРШЕН БОГ (евр. Ел, Елоах, Елохим, арб. Алах) Кој е Творец на Небата и земјата (и се’ што е во ними) и е Вечниот Отец на Вечниот Живот!
Вечно да е Фалено и Славено Неговото СОВРШЕНО ИМЕ, Кое е посвето, поголемо и помоќно од сите 999 999 999 Негови Свети имиња, заедно!

Најсреќниот од деновите во мојот живот, е денот кога ја слушнав, сфатив и прифатив Радосната Вест (Евангелието) за СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ на Првородената Мудрост БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа!
Но, исто така, еден од најсреќните денови во мојот живот е денот на моето најголемо изненадување, кога од еден брат (на еден чудесен начин) ја слушнав вистината за животот на вистинското чедо БОЖЈЕ и духовен брат (вистинскиот) Мухамед. Дотогаш за него го знаев смо она што сунитската, шиитската, ... и друга “муслиманска верна“ маса го “знае“ и може да се дознае од исламските традиции и литератури (какви што ми прати и ти).

СОВРШЕНАТА ВИСТИНА е најголемото ДУХОВНО Чедо и Чудо БОЖЈЕ, безкрајно повеќе од секој Ангел, Пророк, Книга, ... дури повеќе и од Светото Писмо (Кое прекрасно сведочи за Неа), а да не зборуваме колку повеќе од антихристот, антихристијанскиот мухамед, антихристијанскиот утман, антихристијанскиот кyран и нивниот духовен отец сатан (шејтан)!

исламот, пророкот и кyранот кој што Го негира СОВРШЕНИОТ БОГ ТВОРЕЦ и ОТЕЦ на се’ што живее, потекнува од најлукавиот паднат ангел БОЖЈИ, кој се противи на БОГА и одби да се поклони на Адам (кој згреши и засмрде) во минатото, а денес одбива да се поклони на Совршено чистиот ДУХ и СЛОВО БОЖЈЕ, чие што Отелотворение е ИСУС!

Кој Го негира ВЕЧНИОТ БОГ ОТЕЦ и Неговиот Вечен СИН, одбивајќи да се поклони пред и по Неговата Инкарнација (Исус), тој паднал во лажната и лукава вера сатанска (шејтанска), која иако покажува сличности со ВИСТИНАТА, сепак е само лукава имитација, направена од на евреите љубоморните кyраиши (со помош на лажниот “бог“)!

Вистинскиот брат Мухамед, беше вистинско духовно чедо БОЖЈЕ, според Исламот и Примерот на Совршената Мудрост БОЖЈА (Христос)!
Тој Совршен Ислам е Духовен, а во арабија е за првпат проповедан од Апостолот Павле (евреин), на неговото прво мисионерско патување, според директен налог на Мудроста БОЖЈА (Христос). Тој Апостол Павле е многу мразен во светот на книжниците (посебно кyраишките), бидејќи до своето духовно будење и прераѓање, тој исто така беше следбеник на буквата и строгиот закон (шаријата), слично како што денеска вие (но и други) сте!

Кога прашуваш за писмена литература и “докази“ во врска со СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ за кого ти сведочам, не викам дека нема, но таквата нее воопшто неопходна за Неговото постоење и осознавање, коешто било а и (се’ до судниот ден) за неверниците и кривоверниците ќе остане сокриен!

Одсрце ти посакувам тебе и на сите луѓе, на судниот ден да небидете вредени во редот на неверниците и кривоверниците, кои буква, книга, ангел, пророк, ... израмнуваат со Совршено *Светиот БОГ, *Светиот БОЖЈИ ДУХ и *Светото БОЖЈЕ СЛОВО, Кое за спасение на сите СОВРШЕНИОТ БОГ Го Отелотвори во Исус!

АМИН







Изменето од spiros - 16.Јануари.2016 во 22:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2016 во 09:47
Veruvanjeto e samo Veruvanje i nish drugo!

ps. mi se prijadoa pukanki..
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2016 во 20:05


Верување коешто води во правиот правец, е безкрајно повеќе од сознанието коешто води во погрешниот!





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2016 во 05:05
Да бевме сигурни немаше да има потреба од верување и тогаш верувањето ќе се викаше знаење.

Тоа важи за сите верувања, вклучувајќи го и Исламот.

Проблемот е што луѓето читаат човечки писанија и за нив веруваат дека се Божји прогласи.

Бог не пишува вери и религии и не комуницира со сите свои чеда преку поединечни посредници.

Бог е безграничен и семоќен, нему не му требаат помошници, застапници и глaсноговорнициАко верувате со спротивното тогаш верувате во некој помал и послаб бог.













Изменето од Messenger - 19.Јануари.2016 во 05:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2016 во 21:27
веруваш, додека не осознаеш!

не! дознаеш..

нема што друго да кажам!

Изменето од outlook123 - 20.Јануари.2016 во 21:30
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2016 во 23:07
Веруваш додека не дознаeш.

Кога ќе дознаеш ќе знаеш - количина на нова информација.

Да знаеш не значи дека си осознал.

Си осознал кога дознаето и ти станале Едно.

Тоа е еден чекор поблизу до просветлувањето.

За просветлувањето некој друг пат…






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 23:01
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.