IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Маршот на СДСМ беше 50000 народ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Маршот на СДСМ беше 50000 народ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 01:20
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

"<SPAN =Apple-style-span style="WORD-SPACING: 0px; FONT: medium 'Times New Roman'; TEXT-TRANS: none; COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px"><SPAN =Apple-style-span style="FONT-SIZE: 13px; FONT-FAMILY: Arial, Helvetica, sans-serif; TEXT-ALIGN: left">- Ако сакаме да влеземе во Собранието кој ќе не запре? Груевски, Јанкуловска? Или оние полицајци наредени покрај оградата? Па тие се наши деца, повеќето од нив едвај чекаат да тргнеме за да ни се придружат, вели Црвенковски.</SPAN></SPAN>"
 

 

Како не влеговте...хи,%20хи...


Зар толку посакуваш да се случеше некаков инцидент?
Да харикирам, меѓу толпата се наоѓа еден од твоите родители, можеби синот или ќерката и (да ти се живи и здрави најблиските и тоа од се срце ти го посакувам) се случеше нешто со нив од страна на полицијата? Дали ке се смееше?

Прости ми но мислам дека злобата и малограѓанштината се наоѓа во секоја сфера во нашето општество ......
Homo homini lupus est...
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 01:20
Кралчо.за смешните муабети еве ти се извинувам...не сакав така да звучи
ама со ова не се сложувам

 Tokmu toa i jas go velam...bidejki nema podobar od Gruevski, podobro e toj da ostane na vlast otkolku da dojdat lugjeto sto samo znaat da zboruvaat a ne znaat da rabotat ..



 не е подобро..зашто ни тој не покажа никаков квалитет...освен на фалба
до кога ќе бираме меѓу две зла?
секој ден има некоја нова глупост која ме остава без зборови
еден ден белким ќе се научиме дека силата треба да е во народот па да ги казниме сите оние кои не резилат пред светот и не мислат за државата туку за џебот

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 01:29
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Кралчо.за смешните муабети еве ти се извинувам...не сакав така да звучиама со ова не се сложувам Tokmu toa i jas go velam...bidejki nema podobar od Gruevski, podobro e
toj da ostane na vlast otkolku da dojdat lugjeto sto samo znaat da
zboruvaat a ne znaat da rabotat ..<span style="font-size: 10px;"></span> не е подобро..зашто ни тој не покажа никаков квалитет...освен на фалбадо кога ќе бираме меѓу две зла?секој ден има некоја нова глупост која ме остава без зборовиеден ден белким ќе се научиме дека силата треба да е во народот па да ги казниме сите оние кои не резилат пред светот и не мислат за државата туку за џебот<span style="font-size: 10px;"></span>


A zarem treba na nekogo da se pravdas ...Dovolno e samo da go smeni kanalot na TV..i se ke mu stane jasno ...Dosta so partiski ,vladini mediumi ....POGLEDNETE realno na situacijata ...site igralista sto bea napraveni so drzavni( narodni) pari denes se pod voda ....Sto drugo napravi ovaa VLADA ...pa na narodot ne mu e do igra ..LEB saka
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 03:21
Па реално гледаме бе пријател, ова влада има направено повеќе од било која друга влада и тоа во многу тешки услови. Наследија катастрофална ситуација создадена од 15-годишното владеење на СДСМ кога економијата ни беше буквално срозана, а државноста демонтирана.

Да те потсетам на криминалната приватизација во која беа украдени 3.5 милијарди евра (од 5 милијарди колку што беше економијата), а 250.000 луѓе беа исфрлени на улица. Ефектите на таа политика ги наследи оваа влада.

Тогаш се собираше по пола милион народ на протести, а власта не знаеше за закон (Бузлевски затвори 79 радио станици преку ноќ бидејќи така им текнало).

Ако некој и малку дигнеше глава, ти доаѓаа силеџиите од СДСМ и ти велеа: пасошот во рака и надвор од земјава инаку ќе има да те нема -- ова лично мене ми се случи.

Значи тешкава ситуација не е од небо падната и дело на владата, туку е наследена од СДСМ. А и во таква тешка ситуација владата се труди да направи нешто, кога истовремено сме под притисок од грчката блокада во ЕУ и НАТО за името.

И да додадам, сите тие владини напори кои ги омаловажуваш, СДСМ прави се да ги минира (прочитај за аферата "Надеж" во која Бранко Црвенковкси украде 340.000 евра народни пари за да направи стратегија за лична промоција и истовремено за да ја саботира владата). Тоа веќе се криминални дејанија.

Јас од овој излив на фрустрација на членовите на СДСМ не гледам порака, не гледам идеја што тие би направиле ако дојдат на власт. Што нудат за подобро утре, едно нешто да чуеме?!? Народов едноставно не им верува.


Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

"<SPAN =Apple-style-span style="WORD-SPACING: 0px; FONT: medium 'Times New Roman'; TEXT-TRANS: none; COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px"><SPAN =Apple-style-span style="FONT-SIZE: 13px; FONT-FAMILY: Arial, Helvetica, sans-serif; TEXT-ALIGN: left">- Ако сакаме да влеземе во Собранието кој ќе не запре? Груевски, Јанкуловска? Или оние полицајци наредени покрај оградата? Па тие се наши деца, повеќето од нив едвај чекаат да тргнеме за да ни се придружат, вели Црвенковски.</SPAN></SPAN>"
 

 

Како не влеговте...хи,%20хи...


Зар толку посакуваш да се случеше некаков инцидент?
Да харикирам, меѓу толпата се наоѓа еден од твоите родители, можеби синот или ќерката и (да ти се живи и здрави најблиските и тоа од се срце ти го посакувам) се случеше нешто со нив од страна на полицијата? Дали ке се смееше?

Прости ми но мислам дека злобата и малограѓанштината се наоѓа во секоја сфера во нашето општество ......


Ти благодарам за конструктивниот коментар Buggyman. Јас би се осмелил да кажам дека девојката на која што и реплицираш го отсликува моменталното ниво на членовите/симпатизерите СДСМ, а тоа ниво од досега прикажаното, за жал, е доста крвожедно.

Впрочем убаво се виде кога го подбуцнуваа народот на насилно, односно на недемокртско уривање на власта пред десетина дена во тнр. "драмолетка" во зградата на А1 каде што се манипулираше македонската јавност за наводна“ опсада“.

Едноставно не се свесни симпатизериве дека со нивната мизерија си игра една шепа луѓе прдводена од Октоподот на Бранко Црвенковски, која што дебело профитираше од власта порано, а повтрорно сака и сега преку нивен грб.

Уште нешто, девојкава ми изгледа воодушевена дека 30.000 (нека се и 50.000) симпатизери на СДСМ излегле на улица, а абер нема дека тоа е пораз за една опозициска партија која атакува на власта.



Изменето од Persej7 - 06.Декември.2010 во 06:45
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 05:17
 
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 05:23
Сироти бре стариве што ги манипулираат по улици...

Дефинитивно ни треба нова опозиција, ова вака едноставо - не може!

Јас само се плашам ВМРО-ДПМНЕ да не го одржува во живот што подолго Бранко Црвенковски и екипата заради тоа што така се сигурни на власт, бидејќи вака плукачиве со “уа, долу влада“ шанса нема нешто да постигнат.





Изменето од Persej7 - 06.Декември.2010 во 06:30
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 06:17
Spored slikite i videoto mene ne mi izgleda deka se sobrale 50.000 lugje. Ova masa e otprilika kako onaa od stadionot vo Skopje... nekade okolu 30.000... no da ne se fakjame za brojkite i da ja zemem vo obzir najgolemata brojka - 50.000.

Sega, da go zememe Skoje kako nekakov sreden presek na glasachite vo Makedonija i da sporeduvame vo odnos na negovoto zhitelstvo... vo ovoj grad denes zhiveat okolu 700.000 lugje.

Ako aproksimirame deka polovinata od taa brojka se deca i tinejdzheri, izlaga deka barem 350.000 lugje se glasachkoto telo na gradot. Brojkata od 50.000 pretstavuva 1/7 od toa telo. Dokolku zememe vo obzir deka vo ovaa brojka se vlezeni i lugje od drugite gradovi na Makedonija, kje treba da ja koregirame i da ja aproksimirame na 1/9.

Ovoj procent od sevkupnoto glasachko telo na drzhavata pretstavuva neshto povekje od 11%.

Znachi ako go zememe Skopje kako verojaten presek presek na glasachite vo Makedonija, spored najvisokata procenka na posocheniot broj protestanti, izlaga deka za opozicijata se odredeni 11% od narodot. Pretpostavuvajkji deka verojatno ne izlegle na ulica site onie koi se za opozicijata, kje si dozvolime duri da go duplirame toj procent - 22%.

Vkupnata suma na podrzhuvachi na opozicijata izlaga deka e maksimalno okolu 22% od seto glasachko telo na zemjata.

Sekako deka toa ne e mala brojka, no dali mozhat 22% od glasachite da baraat pagjanje na vladata ili od mnozinstvoto 78% glasachi da baraat revizija na nivnot vekje daden glas preku objavuvanje novi predvremeni izbori?

Ako sekoja opozicija, koja gi izgubila izborite, bara povtorni ili predvremeni izbori od drzhavata zatoa shto smeta deka treba tokmu taa da bide odbrana, togash nikogash nema da ima zavrshuvanje na nitu edni izbori.

A toa ne e nikakva demokratija. Demokratijata veli deka kje bide odbran onoj za kogo glasalo mnozinstvoto od glasachkoto telo. Dokolku izglasaniot ne napravi nekakva katastrofalna greshka vo tekot na vladeenjeto, opozicijata nema pravo da bara negovo predvremeno smenuvanje. Za sekoe prevrednuvanje na rabotata se cheka istek na celiot mandat i doagjanje na slednite redovni izbori.

Jas ne znam po koja osnova opozicijata bara neshto shto ne sleduva spored demokratskite nachela na koi samata se povikuva? Ako za toa ja posochuva ekonomskata situacija vo drzhavata, treba istata da se sogleda vo perspektiva na sevkupnata ekonomska situacija vo svetot i Evropa. Istovremeno opozicijata treba da ponudi jasen, detalen i realen plan za nadminuvanje na vakvata ekonomska sostojba. Bez toa, ova se sveduva samo na gola borba za osvojuvanje vladina pozicija. Patem, ovaa ekonomska sostojba se vleche od prviot den na osamostojuvanjeto i ne e nikakva posledica od rabotenjeto na pozicijata.


P.S. Ako ne se lazham istava rabota ja napravi i VMRO koga beshe Ljubcho nejzin vodach. Sakaa nasilno da menuvaat demokratski izbrana vlada i bea spremni da vlezat vo Sobranieto so siot narod, no vo posledniot moment ja smenija taa namera koga doznaa deka po okolnite zgradi bea postaveni snajperi so cel da go onevozmozhat toa neshto. Se nadevam deka se sekjavate na taa demonstracija. I taa pokazha deka demokratijata ne se ostvaruva i ne se neguva so nasilie.







Изменето од Messenger - 06.Декември.2010 во 06:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 06:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ako ne se lazham istava rabota ja napravi i VMRO koga beshe Ljubcho nejzin vodach. Sakaa nasilno da menuvaat demokratski izbrana vlada i bea spremni da vlezat vo Sobranieto so siot narod, no vo posledniot moment ja smenija taa namera koga doznaa deka po okolnite zgradi bea postaveni snajperi so cel da go onevozmozhat toa neshto.


Не си во право, ВМРО-ДПМНЕ тогаш бараше предвремни избори по основ на петиција од над 200.000 потписи - како резултат на фалсификатот на изборите од 1994 година (колку и да било тоа тврдење дискутабилно).

Значи имаа основа.

СДСМ денеска бараат предвремени без никаква основа, само на “уа влада“ што е апсолутен нонсенс.

Што се однесува до твоето тврдење за поддршката за опозицијата, мислам дека е многу помалку од таа бројка што ја презентираш.

Според сите анкети од последниве година-две, рејтингот на СДСМ е некаде меѓу 10-15% од македонското гласачко тело. Тоа е еквивалентно на максимум 200.000 гласачи. Доколку се додадат сателитите на СДСМ, треба да додадеме уште 50.000 гласачи.

Значи, оние кои се обидуваа да кренат бунт на 25. ноември, според анкетите, требаше да кренат меѓу 200.000 и 250.000 поддржувачи.

Реално, гледаме 30.000 луѓе на протестов. Тоа е 5% од гласачкото тело. И 50.000 да се, не е тоа бројка која нешто ветува.

Затоа велам, не им верува бре народов, искрадоа се' и народот памети. Бранко е завршена приказна. Тој сега ќе си оди од политиката како криминалец (аферата "Надеж"), а можеше да се тргне на време и покрај тоа што е криминалец.

Е сега, дали поддршката на народот покрај за владата е кај некое трето политичко тело - не знам, но опозицијава не ја бива, а конструктивна опозиција ни е повеќе од потребна.

Изменето од Persej7 - 06.Декември.2010 во 08:15
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 06:37
OK, dozvoluvam da bidam koregiran, Ochigledno podobro si informiran za togashnite demonstracii od mene.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 07:33
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ako ne se lazham istava rabota ja napravi i VMRO koga beshe Ljubcho nejzin vodach. Sakaa nasilno da menuvaat demokratski izbrana vlada i bea spremni da vlezat vo Sobranieto so siot narod, no vo posledniot moment ja smenija taa namera koga doznaa deka po okolnite zgradi bea postaveni snajperi so cel da go onevozmozhat toa neshto.


Не си во право, ВМРО-ДПМНЕ тогаш бараше предвремни избори по основ на петиција од над 200.000 потписи - како резултат на фалсификатот на изборите од 1994 година (колку и да било тоа тврдење дискутабилно).

Значи имаа основа.

СДСМ денеска бараат предвремени без никаква основа, само на “уа влада“ што е апсолутен нонсенс.

Што се однесува до твоето тврдење за поддршката за опозицијата, мислам дека е многу помалку од таа бројка што ја презентираш.

Според сите анкети од последниве година-две, рејтингот на СДСМ е некаде меѓу 10-15% од македонското гласачко тело. Тоа е еквивалентно на максимум 200.000 гласачи. Доколку се додадат сателитите на СДСМ, треба да додадеме уште 50.000 гласачи.

Значи, оние кои се обидуваа да кренат бунт на 25. ноември, според анкетите, требаше да кренат меѓу 200.000 и 250.000 поддржувачи.

Реално, гледаме 30.000 луѓе на протестов. Тоа е 5% од гласачкото тело. И 50.000 да се, не е тоа бројка која нешто ветува.

Затоа велам, не им верува бре народов, искрадоа се' и народот памети. Бранко е завршена приказна. Тој сега ќе си оди од политиката како криминалец (аферата "Надеж"), а можеше да се тргне на време и покрај тоа што е криминалец.

Е сега, дали поддршката е кај некое трето политичко тело - не знам, но опозицијава не ја бива, а конструктива опозиција е повеќе од потребна да б иде коректив на власта.
 
Во Скопје беа нешто над 50 илјади...а колку беа во Белград...кога го срушија Милошевиќ????да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 07:43
milionголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 07:44
Bez kriticna masa od 250-300 iljadi lugje na ulica nema osnov za baranje na predvremeni izbori.
SDSM ima pomegju 100 i 120 iljadi clenovi, no poveke od 90 % od nivnite clenovi ne izlegoa na ulica so govori za ( ne ) podrskata koja rosaviot ja ima i pomedju svoite.

Nego drugo nesto ne i e jasno. Dali ostanatite clenovi na SDSM gledaat deka ovoj ugursuz im ja nosi partijata vo propast, deka za kratko vreme nema da mozat da napolnat i edna obicna sportska sala vo provincija, za Boris Trajkovski salata ne sakam ni da razmisluvam.

Ne mi e jasen mentalniot sklop na najtesnoto rakovodstvo na SDSM, zarem nema nikoj koj so ke mu kaze na papata aman be vise od tebe. Aj gitla veke ednas.

Rodjen brat da mi e ako mi ja tera familijata vo propast ke mu kazam brat vaka ne odi poveke, baraj si care.

Ama ovie izgleda se pogolemi debili i od samiot papa, ako e taka togas neka im e nazdravje.

A slaba opozicija nikogas ne e dobra za edno opstestvo.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 07:50
Originally posted by marsovec marsovec напиша:


Во Скопје беа нешто над 50 илјади...а колку беа во Белград...кога го срушија Милошевиќ????да


Vo Beograd bea 200-250 miliona, ama zeleni americki banknoti koi go srusija Milosevic, pravilno raspredeleni pomedju odredeni grupacii na lugje i celta bese postignata.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 07:50
papata ne e debil, samo e izbezumen, taka i se odnesuva
za 6 godini koga kje ima izbori i koga kje ima nekoja sansa za pobeda na SDS toj kje bide nekade na lecenje.. taka da go zalam.. ne sednuje toj vise na fotelja
тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.