IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИ КАМЕРИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИ КАМЕРИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 51>
Автор
Порака
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 03:00
uf, ova e odlichno.... izmisleno za street fotografija.... samo ti treba edna 50mm equiv. lekja i veke ne si kako turist od japan so ogromen dslr zakacen okolu vratot.... iskreno, vakvi kombinacii poveke mi se dopagjaat otkolku ogromni aparatishta so falusen izgled...голема%20насмевка

sekako, 5d ili h3dплазење se nadvor od konk*rencija...голема%20насмевка e takvi golemi mashini sakam!плазење
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 04:01
Kolku sto gledam ova e DSLR, napraven od plastika za da bide polesen, so maksimalno namaleni dimenzii i prikazhan e so eden od najmalite objektivi. Na sekoj DSLR mozhe da se stavi takov objektiv, a ako toa ste stori na onie entry-level kameri ke se dobie skoro istiot efekt. Ne znam sto e toa tolku revolucionerno vo ovaa kamera, toa sto e vo momentov so najmali dimenzii i sto e najlesna?

Da vidime kako lezhi vo race, kakov e kvalitetot na izrabotkata i kakvi rezultati dava vo rabotata.

Изменето од Zoran K - 12.Март.2008 во 04:01
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 05:14
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

uf, ova e odlichno.... izmisleno za street fotografija.... samo ti treba edna 50mm equiv. lekja i veke ne si kako turist od japan so ogromen dslr zakacen okolu vratot.... iskreno, vakvi kombinacii poveke mi se dopagjaat otkolku ogromni aparatishta so falusen izgled...голема%20насмевкаsekako, 5d ili h3dплазење se nadvor od konk*rencija...голема%20насмевка e takvi golemi mashini sakam!плазење


Lesno ti e tebe, so da kazat ti so pogolemi racinja...
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 06:50
Hmm,
Ova e pristap kako za igracka. Dodeka dojdes do toa sto ti treba ima da se ubies od listanje.
Sorry, ama izborov e bas kako za turist od Japan голема%20насмевка:

Exposure mode • Programmed auto (P) with flexible program
• Shutter-priority auto (S)
• Aperture priority auto (A)
• Manual (M)
• Scene program AE
    - Portrait
    - Landscape
    - Macro
    - Sport
    - Night + portrait
• Scene select AE
    - Portrait
    - Landscape
    - Landscape + portrait
    - Night Scene
    - Night + portrait
    - Children
    - Sport
    - High-key
    - Low-key
    - Digital image stabilization
    - Macro
    - Nature Macro
    - Candle
    - Sunset
    - Fireworks
    - Documents
    - Beach/snow
    - Panorama (when using Olympus xD-Picture Card)


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 12:11
A sto ne ja spomne nekoj i cenata. 499$ za teloto e epten evtino.
Znaci prv aparat koj e so cena pod 500$ koga izlegol, najmal i najlesen, a voedno i prviot koj se nudi vo kit so prime objektiv i toa pancake.
Pa spored mene donekade e i revolucionerno ova.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:55
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Kolku sto gledam ova e DSLR, napraven od plastika za da bide polesen, so maksimalno namaleni dimenzii i prikazhan e so eden od najmali...

Зоки, работата е што нема никаков грип. Од напред кога нема објектив е рамен. Што значи дебелината му зависи директно од објективот.
Иако мене, директно ми пречи оваболен, сепак треба да се истакне, бидејки е единствен ваков Дслр.
D80 со „пенкејк“ 17мм објективљубов... Е тоа...не%20вреден Солзи ќе почнат да ми течат.мечтаење
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 14:16
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

A sto ne ja spomne nekoj i cenata. 499$ za teloto e epten evtino.
Znaci prv aparat koj e so cena pod 500$ koga izlegol, najmal i najlesen, a voedno i prviot koj se nudi vo kit so prime objektiv i toa pancake.
Pa spored mene donekade e i revolucionerno ova.

E da, za toa si sosema vo pravo!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 14:26
Апаратчето е фино. Скоро исто како е-410 само со малку преработен „ракофат“. Лично очекував дека Оли ќе му стават стабилизација некаква, ама ништо од тоа.
Што се однесува до тоа како лежи во рака, можам да кажам дека е слично како да сликаш со ОМ серијата на Оли. Или АЕ-1 на Канон или Минолта ХД-5/7. Практично нема ракофат. Лесен е и не е воопшто лошо направен. Не е Канон 40Д или Никон Д80 по квaлитетот на изравотка (па нагоре), ама е сосема солиден и пристоен апарат. (Ова е од што сум чепкал е-410, па да повлечам некаква споредба)
Бранко, ако го земеш со кит објективот 25мм/ф2.8, поради кроп факторот на Оли од х2, добиваш 50мм еквивалент.

Со палачинката мислам дека е 700$ ако добро памтам.

п.с. пред некој ден бев на презентација на нови апарати и приметив дека е-510 со два кит објектива е околу 650€, a e-410 e малку над 500€ Скоро иста цена како некои со само еден кит објектив.


Изменето од Vojkan - 12.Март.2008 во 16:18
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 16:06
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:


Бранко, ако го земеш со кит објективот 25мм/ф2.8, поради кроп факторот на Оли од х2, добиваш 50мм еквивалент.




da, i jas sega toa presmetuvav...:)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 16:32
Sekoj so svoite kejfovi. Mene licno vakvo nesto epten mi pravi kejf. Bitno mi e da ima dobar senzor. Lekjata veruvam mu e dobra, a za ponatamu ima edna Leica Summilux 25/1.4 za 4/3 koja e edna od najdobrite 1.4 prime lekji EVER. Bitno e deka e eftin, kompakten i ima promenlivi lekji. Za gripovi, dial-i, kopcinja itn.... naviknat sum i bez niv. Ionaka na moite masini ima samo eden dial za brzina i tolku намигнување.

P.S. Uste da pisuvase Nikon na teloto kje bese epten po moj kejf, i odma kje mu staev eden Voigtlander pancake намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 22:17
http://gizmodo.com/367086/canon-5d-mark-ii-rumored-specs-and-details
 
(да профункционира линков) Александар_Асреќа


Изменето од Александар_А - 13.Март.2008 во 09:18
Кон врв
vladimir123456 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladimir123456 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 22:30
bas sakav da postiram
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 22:48
Машала, машала
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 23:34
Ova se pretpostavki i ako se tochni, togash ke ima dobra kamera koja vo nekoi parametri ke se doblizhi do D3. Starata 5D e odlichna, taka da novata mozhe da bide samo podobra. Dobar poteg na Canon e sto eventualno ke stavi 16MP senzor. So toa ke ja napravi sekoja sporedba so D3 nemozhna i ke ovozmozhi megapiksel prestizh.

Vo sekoj sluchaj, ke vidime koga ke izleze i koga ke bide evaluirana. Jas ochekuvam dobri rezultati.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 51>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.