IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Хомосексуалците во нашата држава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хомосексуалците во нашата држава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 515253
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 18:55
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Одбивам да одговорам на нешто што нема врска со тоа што јас го зборувам овде едно 5 страници (колку и да се).  Јас зборам за една поинаква заедница, а ти сега ќе искористиш се што е третирано како негативна појава за да се обидеш да ме побиеш или не знам која е намерата. Имам доживување како нешто сакаш да ми наметнеш а јас не сакам да загризам на тоа. Друго, сега не можам да ти одговорам подетално затоа што не сум дома, ќе бидеш ако сакаш малку потрпелив за мојот одговор.

Ти зборуваш за заедница која ти одговара...
според твоите потреби како индивидуа...
но не сакаш да зборуваш за заедница...
која веројатно дури и тебе ти изгледа неприродна...

ако мислиш дека ќе влезеш во замка за тоа дека дефиницијата...
за природното и неприродното не е работа на индивидуалецот...
туку на мнозинството...
тогаш и не мораш да одговориш...

Инаку, секако не е проблем...
ќе причекам...


Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 18:58
Ќе го цитирам загор..



Потпис
...оди си,и остави ги другите да живеат!.


Секој си ја крои сопствената иднина, не знам кои сме ние да забрануваме некои работи?!?
Меси даде многу добар пример и мислам дека се понатаму е чиста филозофија.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 19:02
Со длабока почит...
но мислам дека...
мислата...

...оди си,и остави ги другите да живеат!.

е сама по себе доволен индикатор за чиста филозофија...

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 19:09
Јас мислам дека е многу јасно.
Оди си и не се мешај во приватниот живот на другите, остави ги да живеат (нормално, ова не се однесува на тебе туку општо на сите)


Со темава до некоја точка се допира и приватноста на тие единки. Доколку немавме лица кои се изјаснија како хомосексуалци, пак ќе го имав истото мислење. 
Всушност ние луѓето сме такви по природа. Се мешаме во туѓа манџа. Демек ќе ја посолиме, како не.

Еве ти еден пример, двајца живеат (делат стан) заедно во СК. Околу 30 години имаат. Двајцата хомосексуалци. Што прават зад затворени врати не знам, ниту ме интересира. Надвор од тие врати само блиски пријатели знаат дека тие се во т.н врска. Се кријат уште од факултетските денови токму поради предрасудите во нашево ни скапано општество.
Утре може нема ни да сакаат да имаат деца, ниту ќе го побараат тоа право. Не сакаат сите таков живот. Но, со ваквите размислувања треба да им забраниме да живеат заедно само затоа што се од ист пол? 
Премногу забрани, премногу граничувања, премногу оговарања околу нас. Балканска работа би рекол. 
Не мислам дека е срамота да си геј. Срамота е да се спушти некој толку ниско и да ги осуди тие што сакаат да се заедно. Нивни живот, остајте ги нека живеат ...!



Изменето од Santijago - 20.Мај.2012 во 19:10
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 19:24
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Меси...
не викам дека до одреден степен не си во право...
се сложувам со тоа дека општеството не треба да ја става главата во песок...
ништо не се добива со тоа...
но спротивно од тебе, мислам дека треба да ги истакнува и преферира...
традиционалните вредности, мислам дека разбираш што подразбирам под тоа...

примерите што ги наведуваш, би ги сместил во категоријата судбина...
неизбежност во одредена ситуација...

Но не можам да се сложам со тоа...
општеството да одобрува хомосексуални бракови...
или воопшто да ја одобрува хомосексуалност како појава...

реков некаде во претходните постови...
хомосексуалноста ја сметам за неприродна...
и треба да се третира од медицински аспект, било физички, било психолошки...

ситуацијата со самохраните мајки и татковци како појава...
или изумирањето на формалната брачна заедница, која патем не сметам дека е толку изразена и честа...
воопшто не би ја споредувал со хомосексуаците и нивната желба за одгледување деца...
мислам дека уште во старт се работи за ставање на тие деца во неприродна ситуација...
и им се извитоперува погледот на тоа што е природно а што не...
впрочем, и за тоа пишував претходно, да не се повторувам...


Tе разбирам што мислиш и можеби ќе се изненадиш, но истите нешта повеќе или помалу ги мислам и јас.

За мене најздраво семејство е оноа што е формирано од маж и жена кои живеат од љубов во една хармоинична заедница во која нивните деца ќе имаат подеднакво зaстапени здрави модели на мајка и татко, на маж и жена.

Тоа е моето најискрено убедување, тоа е мојата идеaлна слика... но колку пати сум ја видел таа идеална слика во нашево модерно опшетество ??? И тоа говорам за хетеросексуална брачна заедница. Какви модели на татко и мајка гледаат децата, што учат од непрекинатите ексцесни ситуации, расправии, пијанства, дрогирања, непочитувања, малтретирања, насилништва, тепачки... под какви вијанија се тие деца, што учат од нив и како се моделираат во таквите услови ???

Лично ми се познати такви семејства... и тие ме убедиле дека хетеросексуланиот брак не е никаква гаранција за ништо. Попрецизно кажано од аспект на дискусијава, сексуалната ориентација на родителите не е гаранција апсолутно за ништо.

Следната опција која верувам дека е подобрa од таквото дисфункционално хетеросексуално семејство е самохрана мајка и татко. Точен е фактот дека децата ќе живеат само со еден role model што не е најиделано решение за нив, но барем ќе живеат во мир и опкружени со љубов и грижа. Знам дека тоa си носи свои проблеми, особено кога родителот не е стабилен... жена ми секојдневно се среќава со такви родители во својата работа и добро ми се познати проблемите кои излагаат од таквите семејства. Но и пoкрај тоа игурен сум оти едн добар родител и мирна атмосфера е подобро од два никакви родители и пеколна средина.

И сега доаѓам до заедници кои се составени од истополни партенери или пријатели кои живат задно од било која причина. За мене и тука важат истите критеријуми за квалитативно негување на децаат како и за  хетеросексуалните  заедници, како и оние на самохраните мајки и татковци.  Како што за децата не е важно што прават и дали нешто прват таткото и мајката од хетеросексуалните бракови во нивната спаална, така истото важи и за овие деца. Ним им е важна љубовта и вниманието на нивните старатели кон нив.

И како што нема апсолутно никаква улога сексуалниот однос меѓу родителите во хетеросексуалниот брак во природниот мејкуп и развој на детето во таквото семејство (сите хомосексуални и трансродови деца се родени во хетеросексуални семејства), така и генскиот мејкуп (природа) на децата од семејства кои се оформени од две жени или два мажи не зависи од нивниот сексуален преференс.

Во суштина с'е се сведува на Љубов, разбирање, прифаќање и милосрдие. Стави се улога на родител кој има дете кое е хомосексуално... дали ќе го отфрлиш тоа дете или ќе го прифатиш со љубов онакво какво што се родило?

И за мене тоа е вистинскиот одговор на сите прашања кои се наметнуваат од догмите, некогашните закони, традиции и обичаи.

И тоа е оноа што на времето Исус им го предочи на фаризеите.

Постоењето на хомосексуалците, трансродовите и другите луѓе за мене не е ништо друго туку постојано практично тестирање на нашите човечки и хумани (да не кажам христијански) вредности и квалитети.

Тие се нашата лакмус хартија.

Оти лесно е да се филозофира и напразно да се интелектуализира удирајќи се во гради дека сме големи хуманисти и дека нашата вера и милосрдие нема крај, а сосем друга работа е кога сето тоа ќе мора практично да го живееме.






Изменето од Messenger - 20.Мај.2012 во 20:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2012 во 16:47
Меси за ова... пак ти се поклонувам не вреден


И да, ќе се повторам можеби. Ужасно е да се биде геј, лезбејка, би или трансродова личност. Дискриминацијата е на највисоко ниво. Отфрленост исто така.

Сите ми пишаа од оние што се против: 'кој ти брани тоа да бидеш, кој што ти прави?' Зарем не е сето тоа наметанто во самото воспитување кога мама и тато ни наметнуваат како треба да се однесуваме? Кога не форсираат: да те мажиме (за женските), да те жениме (за машките)? На вас тоа не ви значи можеби ништо затоа што вие сте нормални во нивните очи, но за мене тоа било преголемо очекување што ме растргнувало. Кога ќе се сетам на нив, радосни, ќе ми играле на свадба... а всушност јас стојам посрано на страна само за да не ги разочарам. Кога ќе се сетам на нивните коментари пред мене: Види го оној ама е педерастичен (и тоа проследено со згужвана фаца на лицето) или ред други изрази со навредливост и потсмев, како би требало јас да се чувствувам? Не ми било воопшто убаво да стојам настрана и да се осеќам помалку вредно и помалку нормална од сите хетеросексуалци на светот.  И на темата што кога вашето дете би било геј... колку само некому му е побитна сексуалната ориентација од тоа дали детето е радосно, па да застане на свои нозе, да има самодоверба и да фура во својот животот. Бидувањето хомосексуалец или трансродов не е избор но тоа и никому не штети, не е тоа агресивна појава, туку личноста има потреба да води љубов или да се секса со личнот од истиот пол. Тоа што вас ве иритира запрашајте се самите зошто толку ве иритира, но не ми го наметнувајте тоа. Јас да можев да бирам ќе одберев многу поинаку, а вака сеуште сум исплашена од многу работи.

За брак? Секако дека сум за брак и секако дека сум за посвојување (иако јас не би сакала да имам дете). Нема што да објаснувам зашто сум за посвојување деца, Месенџер го срочи тоа многу убаво, немам јас зборови други со кои би можела да надополнам.



Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 21:17
Еден пар од овие раце се мои плазење е не ви кажувам кои голема насмевка





Изменето од ekszi88 - 26.Мај.2012 во 21:21
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 21:50
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Еден пар од овие раце се мои плазење е не ви кажувам кои голема насмевка





Тие со белата кошула...плазење
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2012 во 21:53
Не ти кажувам бе плазење злонамерно     хи, хи...
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2014 во 14:58
http://www.lgbtimreza.org/pride-week/


Хомосексуалците во нашата држава - 
Имаат настан, недела на гордоста



25.06.2014 (среда)

20:00 Проекција на документарниот филм “Што е парада?” во режија на Наташа Гелева и дискусија за филмот со авторката
ЛГБТИ Центар за поддршка
локација: ЛГБТИ Центар за поддршка, ул. Наум Наумовски Борче 83

Едукативна работилница за млади „ЛГБТИ правата се човекови права“
Младински образовен форум и Студентска организација Излез
Локација: Двор на Младински образовен форум, ул. Дренак 34А

26.06.2014 (четврток)

19:00 Форум: Хомофобијата е феминистичко прашање!
ЛезФем
Локација: ЛГБТИ Центар за поддршка, ул. Наум Наумовски Борче 83

27.06.2014 (петок)

19:00 Дискусија и видео „Заедница во заедница: двојна дискриминација и стигматизација на транс сексуалните работници“
СТАР-СТАР и ХОПС – Опции за здрав живот Скопје
Локација: Автономен Културно Социјален Центар, ул. Борка Талески 26

28.06.2014 (сабота)

19:00 ХИВ и мојата заедница: проекција на филмот “We were here“ и дискусија
Здружение за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – ЗАЕДНО ПОСИЛНИ
Локација: ЛГБТИ Центар за поддршка, ул. Наум Наумовски Борче 83

29.06.2014 (недела)

19:00 Затворање на неделата на гордоста (забава, архива 10 години ЛГБТИ активизам, храна…)
Субверзивен Фронт и Национална мрежа за борба против хомофобијата и трансфобијата
Локација: Парк на франкофонија


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 515253
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.