IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - A1 под полициска опсада??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

A1 под полициска опсада??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5051525354 56>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 14:57
aha....Lзбунетост
                                                           

 Дома > Македонија < name="txtBaraj" id="txtBaraj" size="30" maxlength="70" ="text"> < name="ctl04" value="Барај" style="font-family: Verdana; font-size: 10px; font-weight: bold;" ="submit">

Власта започна со операција за затворање на А1?

Гоце Михајлоски Коментари (10)   
26.12.2010 18:54
 

 

Дали власта започна со операција за затворање на А1 Телевизија? На седница на Советот за радиодифузија одржана во петокот, членовите блиски до владејачката ВМРО-ДПМНЕ почнале да се интересираат дали со апсењето на сопственикот и на директорот на Телевизијата се исполнуваат условите за одземање на дозволата за работа.

Прашањето го поставил Борис Арсов, но по реакцијата на дел од останатите членови дека станува збор за голема глупост, не побарал точката да биде ставена на дневен ред.

Претседателот на Советот, Зоран Стефановски, вели дека за нив е важно единствено дали телевизијата програмски и технички нормално функционира.

„Нема да ги коментирам различностите во мислењата во Советот, но дефинитивно ние нема да одиме по тоа дали некој сака или има желба да некој биде затворен или да не биде затворен. Ние ќе одиме по законот. Причините за одземање се во член 63, значи имаме ние механизми. Но во моментот, носителот на дозволата А1 важно е да си ја завршува онаа работа во согласност со дозволата која што е дадена. Сите други работи кои што ги слушате се во граница на шпекулирање“, вели Зоран Стефановски, претседател на Советот за радиодифузија.

Борис Арсов и Алма Машовиќ, и двајцата членови на Советот од неодамна по предлог на власта, со својот став се истакнаа и по настаните во и околу А1 минатиот месец. Велеа дека немало никаква полициска опсада на телевизија, ниту спречување во работата и движењето на новинарите.

„Ја ваков медиум кој има дозвола за вршење на радиодифузна дејност токму од Советот за радиодифузија си дозволи да ја прекине редовната програма и јавно да ги осудува државните органи на безбедноста, како извршиле упад во Телевизијата“, рече Алма Машовиќ, член на СРД.

„Доколку постоело некакво попречување, јас колку што видов на телевизија, не само што имаше полиција, туку имаше и група на граѓани кои што е возможно, ако имало попречување, да биде попречувањето на слободното движење на новинарите од страна на групата која што таму била собрана со намера или без намера“, изјави Борис Арсов, член на СРД.

Доколку нема измени на законот за радиодифузија и нема избори, власта ќе го контролира мнозинството во Советот за 15-тина месеци.

Тогаш Собранието ќе избира тројца нови членови на Советот, кои заедно со Арсов и Машовиќ ќе имаат 5 од 9-те гласа, доволно да се изгласа и затворање на А1, ако телевизијата не работи според критериумите на власта.

                                                                

...znaev deka tie seta belja ja pravat , ama , da nateraat vmroovci na neshto....ne sum znael ....dosega!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 15:10
Originally posted by fiks fiks напиша:

Да се затвори А1?????збунетост

Дај бе какво затворање и какви глупости,само се пуштаа мамки во јавноста и слично.

Како може да се затвори и на која основа,кога добро си работат,може нешто данок се сокрило но да се затвори А1 е чиста глупост пуштена од страна на опозиција и Велија.

Ќе видиме, да сме живи и здрави
 Денес читам-Латас немало веке да ги рчка збунетост
Божеее до кој стаса нашиве медиуми- алијас новинари.


Изменето од mamamd - 27.Декември.2010 во 15:10
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 15:16
..хаххаа,да беше оној стариот министер ќе кажеше ...не можеме да ја затвориме пошто нема врата..
печатот немале на што да го стават.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 16:40
Originally posted by brza brza напиша:

aha....Lзбунетост                                                            
                          

Дали власта започна со операција за затворање на А1
Телевизија? На седница на Советот за радиодифузија одржана во петокот,
членовите блиски до владејачката ВМРО-ДПМНЕ почнале да се интересираат
дали со апсењето на сопственикот и на директорот на Телевизијата се
исполнуваат условите за одземање на дозволата за работа.

Прашањето
го поставил Борис Арсов
,
но по реакцијата на дел од останатите членови
дека станува збор за голема глупост, не побарал точката да биде ставена
на дневен ред.

Претседателот на Советот, Зоран Стефановски, вели
дека за нив е важно единствено дали телевизијата програмски и технички
нормално функционира.

„Нема да ги коментирам различностите во
мислењата во Советот, но дефинитивно ние нема да одиме по тоа дали некој
сака или има желба да некој биде затворен или да не биде затворен. Ние
ќе одиме по законот. Причините за одземање се во член 63, значи имаме
ние механизми. Но во моментот, носителот на дозволата А1 важно е да си
ја завршува онаа работа во согласност со дозволата која што е дадена.
Сите други работи кои што ги слушате се во граница на шпекулирање“, вели
Зоран Стефановски, претседател на Советот за радиодифузија.

Борис
Арсов и Алма Машовиќ, и двајцата членови на Советот од неодамна по
предлог на власта, со својот став се истакнаа и по настаните во и околу
А1 минатиот месец. Велеа дека немало никаква полициска опсада на
телевизија, ниту спречување во работата и движењето на новинарите.

„Ја
ваков медиум кој има дозвола за вршење на радиодифузна дејност токму од
Советот за радиодифузија си дозволи да ја прекине редовната програма и
јавно да ги осудува државните органи на безбедноста, како извршиле упад
во Телевизијата“, рече Алма Машовиќ, член на СРД.

„Доколку
постоело некакво попречување, јас колку што видов на телевизија, не само
што имаше полиција, туку имаше и група на граѓани кои што е возможно,
ако имало попречување, да биде попречувањето на слободното движење на
новинарите од страна на групата која што таму била собрана со намера или
без намера“, изјави Борис Арсов, член на СРД.

Доколку нема измени
на законот за радиодифузија и нема избори, власта ќе го контролира
мнозинството во Советот за 15-тина месеци.

Тогаш Собранието ќе
избира тројца нови членови на Советот, кои заедно со Арсов и Машовиќ ќе
имаат 5 од 9-те гласа, доволно да се изгласа и затворање на А1, ако
телевизијата не работи според критериумите на власта.

                                                                 ...znaev deka tie seta belja ja pravat , ama , da nateraat vmroovci na neshto....ne sum znael ....dosega!изненадување


A vidi koj ja plasiral vesta ?

Изменето од Анастеа - 06.Февруари.2011 во 17:42
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 23:22
Вестите од типот затворање,опсада и што знам што,ги пласира самата А1 телевизија веќе еден месец и никој друг освем А1.

Просто човек да се чуди дали ги мрзи да работат како телевизија или пак самите сакаат да се уништат како медиум.

Како прво никој не може да ја затвори А1,која ги има платено концесиите за фреквенции и сите тамо какви ли се не давачки кон државата.

А1 може да ја затворат само новинарите кои работат во телевизијата,истите тие кои тврдат дека на прво место им е објективното известување на гледачите.
А1 е полна со реклами во ударните термини така што нема никаква економска логика сопственикот да ја затвори иако истиот е во притвор.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 00:07
"Прашањето
го поставил Борис Арсов
,
но по реакцијата на дел од останатите членови
дека станува збор за голема глупост, не побарал точката да биде ставена
на дневен ред."

                                                          

znachi ... tie go izmislile i toa deka nekoj tamu postavil prashanje nekoe kako moze  da se zatvori?збунетост

...ako ne go izmislile, togash nivni problem e i da si pomisluvaat svashta okolu toa jasno postaveno prashanje,..pa , duri i da pomislat deka ke se obidat duri i da ja zatvorat teklevizijata,

...jasno,...ako go mozat toa!

...samo glup chovek nema da kaze deka ne bi go napravile toa,...koga bi mozele,
..makar i preku nekoja dupka vo tangiraniot  zakon !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 06:17

Иво јави се, Иво! Ивоooo јави сееее!

Претседателе jaвете се!


Ало, олабавите малку од Бихаќка, ќе не поцркате од смеење!

Темава е... хихихихи........   

Изменето од Persej7 - 28.Декември.2010 во 06:20
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 18:48
Ке ја затворат А1?
КОЈ?

Велија ќе ја донесе Џеврије во А1 и ете поголема мака за тие кој мислат дека можат да ја затворат А1!



Изменето од Buggyman - 28.Декември.2010 во 18:49
Homo homini lupus est...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 22:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne sum vo tek so neshtata vo Makeodnija, ama spored ova shto se sluchuva tamu... mislam deka na Gruevski mu treba naftalin. Vo policijata ima molci...

Kako se najdoa site opozicijski glasnogovornici i aktivisti, onaka ubavo organizirani, vo momentot koga inspektorite so policijata se pojavile tamu?




Фијат Цаноски ... имаше феноменален јавен настап како сведок на обвинението. Ни кажа дека сватот Велија бил известен од некој анонимен обожавател во МВР дека полицијата ќе го приведе. И затоа со Газда Фијат и неговото „бентли“ тргнал накај А1 за повторно, како на 25 ноември, да го злоупотреби медиумот како средство за манипулација, а за своја приватна цел.



Ponekogash geografskata dalechina ne znachi i dalechina za pretpostavkite...







Изменето од Messenger - 02.Јануари.2011 во 00:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2011 во 07:50
Не знам дали  беше тогаш под полициска опсада, ама сега нешто се случува- нигде ги нема или јас не ги видов- многу од новинаритезбунетост

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2011 во 07:59
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Не знам дали  беше тогаш под полициска опсада, ама сега нешто се случува- нигде ги нема или јас не ги видов- многу од новинаритезбунетост

Па и кај нив постои страв...како што ЌЕ ПОСТОИ и кај полтроните на власта....кога ќе се смени власта....Да се надеваме побрзо...да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2011 во 08:15
Koga se provali rabotata... ovie se najdoa vo nebrano.


Demokratijata e venchana so odgovornost. Inaku toa ne bi bilo demokratija, tuku anarhija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2011 во 08:29
Демократијата би требела да значи ...примена на законот подеднакво кон секого...не селективно...Ален Зекиров уби човек...За него нема закон???И т.н....и.т.н....и.т.н....
плазењеЗаконот  за рабовите бил посебен и се применувал само за нив...а деловите од истиот не важеле...плазење
Срамно е повикување на закон и законитости од оние кои не го почитуваат или го применуваат селективно...па и за оние 750 000 евра во шише????да
Едно е теорија а друго пракса...нарошно пракса на чираци и неуки луѓе...газење%20од%20смеење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2011 во 19:15

Власта ја затвара А1

 27.01.2011 18:26
Власта ја затвора А1. Блокирана е сметката на телевизијата за милиони евра. Во целост е оневозможено нормалното работење на медиумот и во прашање е доведен неговиот опстанок......
 
 
 


Изменето од Ninja 35 - 27.Јануари.2011 во 19:15
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5051525354 56>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.